fbpx

Collagen boosters / Pojačivači kolagena

Lepota se povezuje sa negom. Ipak, i pored adekvatne nege, znakove starenja ponekad je teško sakriti.

Prvi znakovi starenja javljaju se posle 25 godine. Kako starimo, nivo određenih supstanci u našem organizmu opada, ali i njihova proizvodnja je sve manja. Pravilna ishrana i redovan san nisu uvek dovoljni za regulisanje bioritma, već mu je potrebna naša pomoć. Određene vitamine i minerale, naše telo ne može u potpunosti da iskoristi putem ishrane, ali mi mu pripomažemo raznim suplementima, kao i kozmetičkim tretmanima i preparatima.

kolagen starenje

Budući da živimo u eri kada se fizičkom izgledu (i zdravlju) pridaje mnogo veći značaj nego što je to bilo ranijih godina, pa čak i decenija, svi smo upoznatim sa nekim osnovima lepote i nege. Na mnogim mestima, sigurno ste čuli da jedna od stvari koja utiče na pojavu prvih znakova starenja, jeste nedovoljna proizvodnja kolagena.

Kolagen je protein koji je najzastupljeniji u našem telu. On čini čak 75%  od ukupne količine proteina koji se nalaze u organizmu. Ulazi u sastav kože (gde ga i ima najviše), kostiju, ligamenata i drugih vezivnih tkiva. Reč kolagen vodi poreklo iz grčkog jezika, gde prefiks kola znači lepak, a sufiks –gen označava proizvodnju. Glavna uloga kolagena je da organima daje elastičnost i volumen, da ih „održava” u celosti, te njegov nedostatak dovodi do nešto „ređe” forme samog tkiva.

S godinama, naše telo sve manje proizvodi ovaj protein, a mi se upuštamo u potragu za stvarima koje bi pospešile njegovu proizvodnju i smanjile bore koje su počele da se primećuju.

Vitamin C

Među prvim preparatima koji se preporučuju u borbi protiv starenja, jeste serum sa vitaminom C. Vitamin C, ili askorbinska kiselina, predstavlja jak antioksidans koji je odličan u borbi protiv slobodnih radikala koji dovode do smanjene proizvodne kolagena.

Slobodni radikali su čestice koje se nalaze u našem telu i veoma su nestabilne. Zbog svoje nestabilnosti, lako mogu da se vežu za kolagen i tako ga oksiduju, pri čemu dolazi do oštećenja ćelija. Vitamin C može da neutrališe slobodne radikale i da spreči njihov nastanak, i na taj način zaštiti ćeliju od oštećenja i eventualnog odumiranja. Kada je koncentracija slobodnih radikala mala, i njihov štetni uticaj je manji, a samim tim je i proizvodnja kolagena veća, kao i njegovo deponovanje.

Takođe, još jedan od načina na koji vitamin C deluje u pogledu kolagena, jeste taj da ograničava oštećenja nastala izlaganjem UV zračenju. Dodatak seruma sa vitaminom C u kolekciju proizvoda posle sunčanja, je zapravo odlična odluka jer će se na taj način nadomestiti vitamin C, koji se već prirodno nalazi u epidermisu, a koji je uništen izlaganjem Suncu. Takođe, opet se vraćamo na slobodne radikale, čija je proizvodnja nešto pojačana kada je i izlaganje jakom Suncu veće.

Ovaj vitamin spada u grupu fotoosetljivih jedinjenja, pa ukoliko se odlučite da serum koji sadrži vitamin C uvrstite u svakodnevnu negu, najbolje je da ga koristite u večernjim časovima, ili pak ako ste ljubitelj jutarnje nege, onda je preporučljivo koristiti kremu sa zaštitinim faktorom.

 

kolagen

Aloe vera

Posle vitamina C, aloe vera se takođe pokazala kao dobra alternativa  u anti-aging tretmanima. Osim što je izvanredan izvor hidratacije, aloja je odličan booster kolagena.

Pored vitamin koje sadrži, kao što su vitamin A,E i C, aloja je bogata i mineralima, a najzastupljeniji i najznačajniji je selen. Selen predstavlja oligoelement, koji naš organizam ne može da proizvede, te moramo da ga nadomestimo na drugačiji način. Selen štiti ćelije od oksidativnog stresa, a samim tim i usporava razgradnju kolagena.

Kako naše podneblje nije baš pogodno za uzgajanje aloje, nismo u mogućnosti da stavljamo svežu aloju na lice u obliku maske, ali možemo je naći u mnogim kozmetičkim preparatima za svakodnevnu negu. U kozmetici, koja je dostupna  na domaćem tržištu, aloe vera se nalazi u obliku gela, ali i prirodnog soka.

Morske alge

Morske alge koriste se već stotinama godina za negu kože. Odličan su nutrijent, a koži daju dovoljnu količinu vitamin A,B, D i E, ali i brojne minerale kao što su magnezijum, kalcijum, kalijum.

Najveći deo oštećenja kože izazvano je oksidacijom, odnosno izlaganjem kože raznim zagađivačima koji mogu ugroziti rast i razvoj ćelija. Zbog svojih svojstva, ekstrakt algi štiti ćelije od potencijalnog oksidativnog stresa, a time se povećava sinteza kolagena.

Kako je kolagen protein koji je izgrađen od amino kiselina, da bismo nadomestili nedostatak tih kiselina u organizmu, moramo koristiti neke dodatne suplemente.

Uvrštavanjem morskih algi u svakodnevnu negu, povećavamo proizvodnju kolagena za čak 10%. Razlog tome jeste što morske alge, sadrže najveći procenat onih amino kiselina koje ulaze u sastav kolagena, a čija proizvodnja u organizmu postepeno opada sa godinama.

Ekstrakti morskih algi mogu se naći u kremama, maskama i serumima, a preparati se mogu koristiti kako uveče tako i u jutarnjim časovima.

Za svaki proces potrebno je vreme, pa tako i za dejstvo bilo kojeg kozmetičkog preparata. Ćelije nam se obnavljaju na svakih 28 dana, i u skladu sa tim ni dejstvo preparata ne može biti zrenutno. Vitaminu C je potrebno između 3 do 6 meseci da bi pokazao prve rezultate. Sa aloe verom i morskim algama situacija je nešto drugačija, pa ćete pored instant hidratacije, prve promene primetiti u periodu od 4 do 6 nedelja.

Ako se naoružamo strpljenjem i osvestimo o značaju kolagena za očuvanje kože, kao i načinima da podstaknemo njegovu proizvodnju, možemo na racionalan način početi da koristimo kozmetičke preparate.

Podeli:
Default image
Nataša Ramić

Nataša je fizikohemicar i zaljubljenik u prirodu i estetiku. Kombinacija ljubavi prema nauci i prirodnoj nezi dovela je do ideje da sa ostalima podeli svoju strast i viziju, te uplovljava u preduzetničke vode i pokreće svoj brend prirodne i poluprirodne kozmetike Nord Cosmetics.