fbpx

Loša radna atmosfera – kako je preživeti?

Loša radna atmosfera je jedan od razloga zašto milenijalci daju otkaz. Da li ste se nekada na poslu osećali kao hrčak u točku? Radite mnogo, a ništa ne postižete? Grč u stomaku je postala svakodnevna pojava, a ne samo povremena nelagoda nedeljom uveče. Da li vičete na poslu, ili sebi u bradu psujete nesposobnog kolegu? 

Bilo da je razlog toksične radne atmosfere neorganizovani menadžment, dramatična koleginica, odsustvo ličnih granica ili loša politika kompanije, ishod je isti – vi precrtavate dane na kalendaru do davanja otkaza.

Predlažemo vam nekoliko mogućih rešenja za preživljavanje ovakvog okruženja.

Nemojte nositi posao kući

Loša radna atmosfera se razvija svakim danom sve više na vašem poslu? Potrudite se da je ne nosite kući. Postavite pravilo sebi i svojim ukućanima da kod kuće nema priče o poslu. Kada razgovarate o problemima sa posla koje ne možete da rešite, ponovo proživljavate negativnu emociju povezanu sa situacijom. Nemojte proveravati mejl uveče. Poruke će vas sačekati i ujutru.

Nađite (o)sobu za ventiliranje

loša radna atmosfera ventiliranje

Na engleskom vent, na srpskom kukanje. Nađite prijatelja od poverenja koji će vas saslušati s vremena na vreme kada je u pitanju loša radna atmosfera sa posla. Prijaće vam da se ispričate, a ujedno ćete se osloboditi frustracije. Taj prijatelj ne bi trebalo da bude kolega sa posla. Loša atmosfera se širi poput virusa, a ukoliko sa kolegama stalno prepričavate negativne situacije, osećaćete se zarobljeno. 

Ukoliko vam je potrebno da „ohladite glavu” tokom radnog vremena, pokušajte da se izdvojite jedan kraći period. Ili, da radite u izdvojenim kancelarijama ili od kuće nekoliko sati dnevno.

Takođe, ukoliko ste u mogućnosti, trenirajte. Moći ćete da izventilirate nakupljena loša osećanja, frustracije, i da očistite glavu i usredsredite se čistijih misli na rešenje.

Nađite razlog zašto i dalje da radite taj posao

loša radna atmosfera

Da li ste došli do momenta kada ste već jednom nogom na vratima firme? Odlično! To je pravi momenat da utvrdite pozitivne strane trenutnog posla i fokusirate se na njih. Možda je to prilika da steknete neku veštinu ili referencu na osnovu koje ćete pronaći bolji posao. Možda je to novac koji ćete uštedeti za pokretanje vašeg biznisa. Koji god da je razlog vašeg ostajanja na poslu koji je toksičan, gledajte to kao korak bliže ka konačnom cilju.

Postavite granice

Ovo je za većinu ljudi pravi izazov. Kako da kažete šefu da ne možete i ne želite da radite dvanaest sati dnevno posao koji nije hitan? Pa on će to doživeti kao da niste vredni i motivisani. Uveravamo vas da nije tako. Granice znače da zaista odete na svoju pauzu za ručak. Da ne radite za vreme vikenda ili na godišnjem odmoru. Granica znači da niste svom šefu dostupni u 21h. Samo zato što neko od kolega radi dvanaest sati dnevno ne znači da vi niste posvećeni i odgovorni. Čak možete postaviti primer kolegama ako ne dopustite da vam ta satnica bude nametnuta iz griže savesti.

Napravite pozitivan radni prostor

To može biti sveska u bojama, ili nekim vizualima, ako vas to usrećuje. Motivacione poruke na računaru. Poruka koleginici za dobro jutro. Muzika koja vas opušta i podstiče srećne misli. Fotografije koje vam bude prijatne emocije. Podsetite se da vi niste samo vaš posao. Imate život i van njega.

Ne učestvujte u drami

korporativna drama

Ponekad se pitamo da li smo na poslu ili u srednjoj školi. Jako je lako biti uvučen u korporativnu dramu, a negativizam se kao što smo već rekli, širi poput virusa. Držite se činjenica, a ne nečije percepcije situacije, pa makar ta percepcija bila i vaša sopstvena. Ne možemo kontrolisati negativnu situaciju, ali možemo kontrolisati našu reakciju na nju. Trudite se da budete objektivni u kriznim situacijama.

Komunicirajte!

Nemojte gurati probleme pod tepih i odlagati razrešenje. Možda i nije pravi problem, već nesporazum koji se mogao rešiti u dve rečenice. Budite iskreni i profesionalni, a ako tako pristupite, povećava se i šansa da osoba sa kojom ste u konfliktu isto odreaguje. Nije pravilo ni da u toksičnoj radnoj atmosferi svaki problem rešavamo dodatnim konfliktom. I na kraju niko nije zadovoljan. Nagomilani problemi dovode do još negativnije atmosfere, pa vas savetujemo da odmah popričate sa kolegom. 

Dobra praksa je i odlaganje reakcije. Dobili ste neprijatan mejl od šefa? Zatvorite ga. Sutradan ako se budete i dalje osećali kao da želite da odreagujete napadom, učinite to. Ali hladne glave i sa argumentima.

U situacijama kada nam izlazak iz toksične atmosfere putem otkaza nije opcija, ili bar nije trenutna, savetujemo vas da ne shvatate sve lično. Lakše reći nego uraditi, zar ne? Utvrdite razliku između stvari koje možete da promenite i između stvari koje ne možete. Šta je najgore što može da se desi? Da dobijete otkaz. A kad malo bolje razmislite, ni tada vaš život ne bi stao.

Podeli:
Default image
Ivana Čupeljić

Ivana je pedagog koji povlači paralelu između marketinga i ljudskih resursa.
Smatra da tim ne postoji bez više pari ruku koje rade sa istim ciljem, i trudi se da takvom timu uvek pripada, kako u poslovnom tako i u privatnom životu. Duboko veruje da konekcije među ljudima doprinose uspehu ili neuspehu biznisa.