fbpx

Kako se pozicionirati i biti prvi na Guglu

Pokretanje biznisa danas podrazumeva i pokretanje sajta – kako bi se vidljivost usluga postigla i na internetu. Ipak, mnogi vlasnici biznisa se u ovom koraku suočavaju sa time da su, i pored pokretanja sajta, a za razliku od svojih konkurenata, ostali nevidljivi za Gugl i ne pojavljuju se pri pretragama svojih potencijalnih kupaca i klijenata. Pitanje kako povećati vidljivost sajta, odnosno kako biti prvi na Guglu jedno je od najčešćih pitanja koje uglavnom usledi tek nakon kreiranja sajta.

Tokom dugogodišnjeg rada u SEO (optimizacija sajtova za petraživače) i marketing industriji, susrela sam se sa velikim brojem izazova u pozicioniranju sajtova na Guglu. Zbog toga sa vama delim najčešće zablude i najrealnija očekivanja uz najbolje SEO prakse.

Prvi na Guglu

Kada vam agencija ili SEO konsultant prodaje priču da će vas učiniti prvim na Guglu, odmah postanite sumnjičavi. Nijedan ozbiljan SEO ne može vam garantovati ovo. 

Na Guglu se pozicionirate na osnovu termina pretrage korisnika (ključnih reči). Osim ako ne radite u najspecifičnijoj industriji na svetu, uvek se u rezultatima pretraga borite protiv svoje konkurencije. Cilj optimizacije je da vaš sajt bude pretraživ za ključne reči koje su zaista relevantne i povezane sa poslom koji radite. Isti cilj ima i vaša konkurencija, često za identične ključne reči. Rezultati ove borbe su uvek neizvesni – Guglov algoritam odlučuje ko će biti “prvi na guglu”. 

Rezultati pretrage variraju u zavisnosti od individualnog korisnika koji pretražuje, tako da ne postoji jedinstvena pozicija broj 1 na Guglu. I kada je, za neku ključnu reč, za veliki broj korisnika na određenim lokacijama i za određeni jezik  postignuta, ona vam nije permanentno zagarantovana. 

Doklegod se pojavljuju novi sadržaji na internetu, što se dešava svake milisekunde, postoji ozbiljna mogućnost da ćete izgubiti prvu poziciju na Guglu. 

SEO se fokusira na to da vaš sajt učini što boljim i prihvatljivijim za pretraživače, i da mu obezbedi pretraživost, a ne obavezno da sajt bude prvi na Guglu. 

On pronalazi najbolje načine da se zaobiđe konkurencija uočavajući njene propuste kada su u pitanju ključne reči, optimizacija sajta i sadržaja, kao i kvalitet sadržaja. 

SEO istražuje za koje ključne reči se najlakše i najefektivnije možete pozicionirati, dajući vam smernice kako vaš sajt treba da funkcioniše i izgleda. 

Cilj svega ovoga je da sajt pozitivno ocene i pretraživači, ali i krajnji korisnici (jer su algoritmi pretraživača usko povezani sa iskustvom korisnika na vašem sajtu).

Čak i kada bi se prva pozicija lako postizala, imajte na umu da moderni korisnik interneta najčešće neće kliknuti na prvu stvar koja mu se ponudi, već na ono što proceni kao najkvalitetnije ili najzanimljivije.

Šta raditi da se pozicioniram kao prvi Guglu?

Biznisi od SEO agencija obično očekuju jednostavno i vremenski određeno rešenje. Gugl algoritam radi drugačije – on podstiče sajtove da se umesto formule – pridržavaju dobrih praksi. 

Dobre prakse podrazumevaju kreiranje i ažuriranje sadržaja sajta tako da on pruža što više korisnih i pouzdanih informacija i što bolje iskustvo za posetioce sajta. 

Sajtovi moraju takođe biti dobro strukturirani, tako da i mašina – Guglov crawler ili češljač informacija može izvući dovoljno informacija o sajtu tako da ga adekvatno ponudi kao rezultat pri pretragama korisnika.

Dobre prakse podrazumevaju rad na tri fronta: 

  • On-page (optimizacija sadržaja na samom sajtu) 
  • Off-page (promovisanje sadržaja vašeg sajta na drugim sajtovima na internetu – linkovanjem).
  • Tehničkom (optimizacija arhitekture i celokupnog koda samog sajta)
biti prvi na Guglu

On-page optimizacija

On-page optimizacija podrazumeva dobre prakse pri kreiranju sadržaja na samom sajtu.

 Neke od njih su 

  • korišćenje jasne strukture podnaslova u tekstu, 
  • adekvatno interno linkovanje (linkovanje na druge povezane stranice na vašem sajtu), 
  • linkovanje na eksterne stranice koje posetiocu mogu pružiti više informacija,
  • davanje jasnih opisa slikama, 
  • korišćenje ključnih reči za koje zelite da se nađete u pretragama u tekstovima..

Off-page optimizacija

Offsite optimizacija podrazumeva aktivnosti promocije vašeg veb sajta preko drugih sajtova na internetu. 

Ovde je fokus na kreiranju kvalitetnog sadržaja koji objavljuje neko drugi, a koji na neki način promoviše vaš brend, usluge ili edukativni sadržaj na vašem sajtu. 

Dobijanje eksternih linkova ka sajtu, osim pisanjem sadržaja za druge sajtove, može se postići i:

  • saradnjama, 
  • donacijama lokalnim udruženjima, 
  • organizacijom događaja o kojima bi pisali mediji, 
  • gostovanjima u podkastima i radio/TV emisijama koje su propraćene tekstovima na veb sajtovima.

Tehnička optimizacija

Tehnička optimizacija sajta zahteva dubok nivo poznavanja SEO pravila i razvoja sajtova, pa je suprotno čestim uverenjima, uglavnom loš izbor samo uplatiti domen i kupiti gotovu temu sajta te verovati da je na sajtu sve funkcionalno i da može da se krene sa radom. 

U zavisnosti od odabira platforme sajta, postoji niz tehničkih podešavanja koje je važno proveriti, podesiti i pridržavati se njih tokom kasnijih ažuriranja sajta.

U ovome vam može pomoći tehnički SEO stručnjak, a ukoliko se odlučite da sajt optimizujete samostalno preporučujemo nekoliko stranica sa smernicama u zavisnosti od platforme koju odaberete. 

Napomena – ove stranice su na engleskom jeziku, budući da na srpskom ne postoji literatura koja pokriva ove teme.

Detaljnije o podelama aktivnosti u okviru SEO industrije čitajte i u našem tekstu o osnovama SEO-a.

Vreme za koje je moguće bolje se pozicionirati na Guglu

Ako imate novi sajt – Gugl vas može ignorisati čak i 3 do 6 meseci. Za to vreme ne očajavajte i uporno generišite dobar sadržaj, jer će se on pre ili kasnije isplatiti u pretragama.

Slično je i sa sajtovima za koje nije rađena nijedna vrsta optimizacije. Iako ih je Gugl možda već indeksirao i prikazuje ih u pretragama, bolja pozicija u pretrazi se nakon početka primena dobrih SEO praksi može očekivati tek kroz (minimalno) 3 do 6 meseci.

seo memes

Šta ako se ne pojavljujem na Guglu?

Moje iskustvo je na različitim frontovima pokazalo da najbolje prakse ne moraju uvek uroditi podom. Nekad se može desiti da organski saobraćaj (onaj koji dolazi sa Gugla) raste i neobjašnjivo krene da pada. Kada sam radila u SEO agenciji dešavalo se da za nekog klijenta mesecima pravimo visokokvalitetne linkove, a da se rangiranje na Guglu ne pomera ili jedva vidljivo raste.

Sada kada radim u IT kompaniji, na dnevnom nivou pratim rangiranje za nekolicinu ključnih reči povezanih sa našim uslugama. Dešava se da dnevne varijacije za jednu istu ključnu reč budu i do 8 pozicija gore i dole. Danas smo 10. a sutra 18. na Guglu. (ovo možete za određen set ključnih reči pratiti i sami, besplatno preko Semrush alatke – izveštaji će vam stizati i na mejl). Dok se nisam navikla na to, znalo je i da me frustrira. 

Vremenom sam shvatila da je uspešan marketing onaj koji se radi na više frontova i to jedini način za stvaranje lidova (kontakata koje preobraćujemo u klijente). Proaktivnost na različitim poljima može premostiti padove organskog saobraćaja, ili period dok čekamo da se naše kontinuirano zalaganje na SEO frontu isplati. 

Do tada je važno praviti dobar sadržaj i promovisati ga na što više načina – putem imejl marketinga, putem društvenih mreža građenjem zajednice onih kojima industrija iz koje dolazite može pomoći (ako su vam cilj poslovni korisnici, edukujte ih kako vaše usluge unapređuju njihovo poslovanje. Ako su vam meta privatna lica – pokažite im kako im vaše usluge olakšavaju i unapređuju život.) Ponudite uvek relevantne informacije, poklonite deo znanja koje imate i formiraćete lojalnu zajednicu spremnu da vas, na kraju, i plati za vaše usluge. Informišite ih o svim inovacijama, budite transparentni sa cenama i uslugama koje nudite. I na kraju, dok čekate nove klijente koji bi vam došli preko Gugl pretrage – fokusirajte se i na to kako da se dodatno povežete sa trenutnim klijentima i kako da ih što duže zadržite.

prvi na Guglu

Gde da naučim kako da optimizujem sajt za pretraživače?

Kada smo Bojana i ja, radeći godinama u SEO i marketing industriji odlučile da osnujemo magazin, cilj nam je bio da kroz njega obrađujemo društvene teme i sve ono o čemu volimo da učimo i čitamo, pritom primenjujući na njemu, kao eksperimentu, i sve ono što smo naučile i htele da testiramo o optimizaciji za pretraživače. Eksperiment se pokazao uspešnim, i danas čak dve trećine čitalaca Amplitude pronalaze upravo preko najrazličitijih pretraga na Guglu. Odlučile smo zbog toga da svoja znanja i iskustva podelimo sa svima kojima mogu biti korisna, kako kroz edukativne tekstove, tako i kroz formu kursa. Ukoliko želite da sa nama unapredite poziciju svog sajta na Guglu, slušajući pritom sva naša iskustva iz prakse rada u marketinškoj agenciji, ali i inhouse timovima kompanija iz različitih industrija, prijavite se na naš SEO kurs.

Podeli:
Default image
Jasna Stanić

Jasna je politikolog, koji veruje u jednakost i kolektiv. U Amplitudama vidi prostor borbe za održivost, sukobljavanja mišljenja i obaranja kulturoloških paradigmi.