fbpx

UV zaštita: mitovi i zablude

U ovo doba godine, jedan od najprodavanijih kozmetičkih preparata definitivno jesu proizvodi za zaštitu kože od Sunca. Istražujući o ovoj temi na raznim intrenet platformama, može se naići na različita mišljenja i savete kako se najbolje zaštiti od štetnog UV zračenja. Kako je u prošloj kolumni bilo govora o vrsti UV zaštite kao i tome kako one deluju na kožu, ovog puta smo se dotakli pitanja kao što su razlike između brojčane vrednosti SPF-a i drugih nedoumica.

Prva i osnovna stvar o kojoj razmišljamo pri odabiru  preparata za sunčanje jeste pitanje koji faktor uzeti. U želji da imamo što veći stepen zaštite uglavnom potežemo za kremama sa većim SP faktorom. Ono čime se vodimo jeste stav- što veći faktor – to je zaštita veća. Ovo je zabluda, jer je procentualna razlika u zaštiti veoma mala.

SPF (Sun Protect Factor) nam pokazuje nivo zaštite. Veći  faktor blokira nešto veći deo UVB dela spektra. Tako da faktor vrednosti 50 neće imati skoro duplo veću zaštitu od onog proizvoda sa faktorom označenim sa 30. Proizvodi označeni sa SPF 30 kožu od UV zračenja štite 97%  a proizvodi sa SPF 50 98%. Kao što vidimo, procentualna razlika je veoma mala, i oba faktora imaju visok nivo zaštite. Ali zašto se onda insistira na nanošenju što većeg faktora? Odgovor je taj da veći faktor ima duže vreme zaštite, i na taj način kožu štiti više (tj. duže).

Osim što bi trebalo da obratimo pažnju na stepen SPF-a, veoma važna stvar, a za koju nam (vrlo verovatno) niko nije rekao, jeste ta da proizvod mora da ima oznaku spectrum broad. Postoje dve vrste UV zračenja koje oštećuju kožu – UVA i UVB zračenje. Ova oznaka nam govori da preparat ima domen delovanja u oba dela spektra. Zašto je to važno? Osim što obe vrste zračenja mogu izazvati karcinom kože, UVA zračenje utiče na povećanu proizvodnju slobodnih radikala koji izazivaju oksidativni stres celija, a samim tim i njihovo prerano odumiranje i starenje kože. Delovanje UVB zračenja je, sa druge strane, odgovorno za nastanak opekotina.

Danas je oblačno, ne treba mi zaštita

Ovo je najverovatnije jedna od zabluda u koju svi verujemo. Ukoliko je oblačno, to ne mora da znači da će oblaci smanjiti nivo radijacije. Naprotiv, moguće je da će doći do refleksije i difrakcije zračenja (odbijanja i prelamanja) o oblake. Istina, deo zračenja će oblaci apsorbovati, ali taj deo je veoma mali, svega od 10-20%. Ono što je prividno je da je u tom momentu temperatura vazduha niža i nema direktne izloženosti Suncu, pa nemamo taj osećaj da nam koža “gori”, ali svakako smo pod dejstvom zračenja i obavezna je zaštita kože. Ovo nam govori da je čak i u zimskim mesecima, kada su temperature daleko niže i kada ne osećamo direktno sunčevo delovanje, potrebno voditi računa o zaštiti kože.

uv zaštita leto

Hemijski vs. fizički filteri

 O samoj prirodi i načinu delovanja obe grupe UV filtera, bilo je reči u prethodnoj kolumni. Sada kada smo upoznati sa njihovom prirodom možemo razmatrati temu koji od njih duže i više štiti. 

Ono o čemu se takođe često govori je to da hemijski filteri pružaju jaču i bolju zaštitu od onih proizvoda sa prirodnim mineralima. Proizvodi koji kao UV filtere imaju prirodne minerale, cink-oksid i titanijum-dioksid (engl. sunblocks) ostaju na površini kože i prave sloj nalik štitu i na taj način odbijaju zračenje, dok preparati sa hemijskim filterima (engl. sunscreens) zapravo prave “mrežu” molekula koji apsorbuju zračenje. Ovi molekuli ne ostaju na površini kože, već kroz određen vremenski period bivaju apsorbovni u dublje slojeve kože. Kako je njihova priroda da apsorbuju deo zračenja (gotovo celu količinu koja dospe do površine kože), posle izvesnog vremenskog perioda oni emituju zračenje nešto izmenjene energije, koje utiče na strukturu molekula DNK ćelija.

Dakle, uvek birajte kreme sa prirodnim mineralima koje će praviti sunčanu blokadu i zapravo vas zaštititi od sunca!

Ako koristim veći faktor neću dovoljno pocrneti!

Najveća zabluda većine koja želi da se vrati sa letovanja sa što tamnijim tenom je ta da ukoliko se koriste veći SP faktori to će boja biti manjeg inteziteta. Zapravo, istina je obrnuta. Veći faktor pruža veću zaštitu, i smanjuje šansu oštećenja kože kao i od opekotina. Ukoliko koža izgori na Suncu, kao što znate, neizbežno je ljuštenje koje sledi. A to svakako ne može učiniti ten lepšim. Veći faktor, veća zaštita, a smanjena šansa od opekotina, rezultira ujednačenijom bojom, lepsim tenom i zdravijom kožom, pre svega!

Kada se govori o zdravlju kože i njenoj pigmentaciji, jedna od stvari u koju većina veruje je da ljudi tamnije puti ne mogu da izgore i nije im potrebno da zaštite kožu. Bez obzira na to koje je boje koža i da li neko ima nešto jaču pigmentaciju ili ne, svaka koža je isto izgrađena i na isti način reaguje na štetno UV zračenje. Bolja pigmentacija nam omogućava da brže dobijemo tamniji ten, tj. brže “zacelimo” posledice nastale dejstvom zračenja. Osobe sa tamnijom kožom zbog prirode njihove kože imaju slabije izraženo crvenilo. Kod, npr. Skandinavaca, ono je više nego očigledno gotovo odmah nakon prvih zraka.

uv zaštita

Da li da uzmem zaštitu u spreju? Lakše se nanosi

Jedna od dilema koja se takođe javlja, koja izgleda bezazleno, a to zapravo ni najmanje nije, je da li kupiti staru dobru kremu u tubi ili pak u spreju. Koliko god ovo izgledalo smešno i nebitno, i na ovakve stvari treba obratiti pažnju pri odabiru adekvatnog proizvoda za zaštitu.

Kod proizvoda u obliku krema iz tube, sami odredjujemo tačnu količinu proizvoda koja se nanosi na kožu, dok kod spreja pri raspršivanju određen deo molekula ostaje raspršen u vazduhu ili ne padne na željeni deo tela već na okolne stvari, npr. peškir. I na taj način stvaraju se “rupe” , nezaštićeni delovi kože.

Još jedna stvar, zašto ovi proizvodi mogu biti opasni, je ta što pri raspršivanju produkta moguće je isti udahnuti, a  komponente mogu biti štetne za respiratorne organe.

Bilo da je sunčano ili oblačno, leto ili zima, treba redovno nanositi zaštitni faktor. Za koji kod SPF da se odlučite, imajte na umu da je svakako bolje sa njim nego da ga uopšte ne koristite. Ukoliko želite da sa odmora dođete sa što tamnijom i lepšom bojom, koristite najveći faktor, jer je jedino zdrava koža lepa koža. 

Podeli:
Default image
Nataša Ramić

Nataša je fizikohemicar i zaljubljenik u prirodu i estetiku. Kombinacija ljubavi prema nauci i prirodnoj nezi dovela je do ideje da sa ostalima podeli svoju strast i viziju, te uplovljava u preduzetničke vode i pokreće svoj brend prirodne i poluprirodne kozmetike Nord Cosmetics.