fbpx

UV zaštita: Hemijski i fizički filteri

Zaštita kože od UV zraka više nije tema vezana samo za letovanje. U poslednjih nekoliko godina, insistira se na nošenju UV zaštite tokom svih godišnjih doba. Upravo zato razmatramo pitanja kao što su: Da li konstantnim nanošenjem proizvoda koji sadrže UV zaštitu svojoj koži činimo dobro ili je oštećujemo? Koji UV filter je potrebno da izaberemo i na koji način on može da utiče na našu kožu? Kako nas UV filteri brane od štetnog sunčevog zračenja, i da li i oni sami mogu da budu štetni po našu kožu?

uv zaštita

Proizvodi sa UV zaštitom

Ono što je specifično za ove proizvode jeste da imaju određenu zaštitu od štetnog UV zračenja, odnosno poznatiji SP faktor (Sun Protect Factor – SPF).

Da bi krema, losion ili neki drugi proizvod imao SP faktor, oni moraju da sadrže i određenu supstancu koja štiti od zračenja. Supstance koje štite kožu od štetnog UV zračenja se jednim imenom nazivaju UV filteri. One mogu da stvaraju UV zaštitu na dva načina: tako što će stvarati blokadu, ili tako što će uticati na prirodu samog zračenja. Samim tim, te supstance se dele na hemijske i fizičke filtere.

Hemijski filteri

Hemijski filteri funkcionišu po principu da apsorbuju UV zračenje, a veoma, veoma retko ga reflektuju. Kako su to hemijska jedinjenja, po prirodi veoma mali molekuli, lako penetriraju u dublje slojeve kože. Deo zračenja koji apsorbuju pretvaraju u toplotu, a deo ostaje „zarobljen“ unutar molekula i posle nekog vremena se emituje (ne emituje se isto UV zračenje koje i apsorbovano, već je to zračenje nešto manje energije, ali i dalje štetno). Zbog toga ova jedinjenja mogu biti opasna, jer na taj način izazivaju energetski disbalans unutar ćelija i mogu izazvati njihovu mutaciju, te prouzrokovati razna kožna oboljenja, između ostalog i karcinom kože.

Najzastupljeniji hemijski filteri i oni koji se najčešće koriste su oksibenzon, oktokrilen, oktosalat, homosalat, avobenzon koji je najzastupljeniji od svih, ali i najproblematičniji jer je fotoosetljiv, pa se pri dužem izlaganju sunčevoj svetlosti raspada. Da bi se stvorila adekvatna zaštita kako u UVA, tako i UVB delu, i da bi SP faktor bio što veći, potrebno je kombinovati više hemijskih filtera koji su posebno štetni za kožu lica, i predeo oko očiju, koji je najosetljiviji.

uv sunce nega kože

Kako koža reaguje na hemijske filtere?

Kako koža lako apsorbuje hemijske filtere, veoma su česte iritacije kože u vidu crvenila, moguća je pojava tamnih fleka, kao i pojačano lučenje sebuma i akne, što može biti izuzetno štetno za osobe sa osetljivom i problematičnom kožom, kao i za decu.

Prednost preparata sa ovim tipom zaštite je ta što su oni veoma razmazivi i lako se nanose na kožu, teško se skidaju i relativno su otporni na vodu i spiranje, i u samoj vodi imaju pun efekat zaštite. Takođe, u ovom slučaju, dovoljno je nanošenje i male količine proizvoda, budući da ne postoji rizik od nastanka „rupa“ izmedju molekula, jer se  oni raspoređuju tako da što grade mrežu.

Iako često iritiraju kožu, hemijski filteri su danas zastupljeniji i nalaze se gotovo u svim kozmetičkim preparatima, od preparata za negu kože pre sunčanja pa sve do dekorativne kozmetike. Ukoliko želimo da izbegnemo dodatne iritacije, i kožu zaštitimo od potencijalnih posledica negativnih strana hemijske zaštite, onda vredi isprobati sredstva sa fizičkim filterima.

Fizički filteri

Fizički UV filteri, kako im i samo ime kaže stvaraju fizičku barijeru i tako štite kožu od zračenja. Njih koža jako teško, ili gotovo uopšte ne apsorbuje, već oni ostaju na površini i prave štit, nalik ogledalu, i na taj način reflektuju zračenja. Ovi filteri su fotostabilni tako da u potpunosti štite kožu od stetnog sunčevog zračenja.

Čitajući sastav nekih kozmetičkih proizvoda, možemo naići na to da sadrže cink oksid, a još češće titanijum dioksid, a čija kombinacija podjednako štiti i od UVA i od UVB zračenja. Upravo ova dva prirodna minerala spadaju u ovu grupu filtera. Zbog svojih fiziko-hemijskih osobina, ove supstance su idealne za osetljivu kožu, a najviše se koriste  u prirodnoj kozmetici.

Kako ne prodiru u kožu, već ostaju na površini, ovi filteri počinju da deluju odmah nakon nanošenja, za razliku od hemijskih filtera kojima je potrebno oko pola sata da bi se „aktivirali“.

uv zaštita

Kako koža reaguje na fizičke filtere?

Zbog osobine da reflektuju zračenje i na taj način onemogućavaju da zračenje dopre do kože, proizvodi sa ovim filterima ne izazivaju iritacije koje su moguće kao kod proizvoda sa hemijskim filterima, te ne postoji opasnost od nastanka akni, niti postoji opasnost ukoliko se nanose na kožu lica.

Ono što je karakteristično za kreme sa ovim tipom zaštite jeste to što nisu „razmazive“, tj. po njihovom nanošenju ostaje beli trag koji je nemoguće razmazati, te nisu baš omiljeni kod osoba sa nešto tamnijim tenom.

Na šta treba obratiti pažnju ukoliko se odlučite na ovaj vid zaštite je preciznost nanošenja jednog ovakvog preparata. Za razliku od hemijskih filtera kod kojih molekuli grade „mrežu“ i tako štite kožu od zračenja, kod fizičkih je moguće da nastanu „rupe“ između slojeva, jer u ovom slučaju svaki molekul predstavlja zaseban „štit“, i tako nepokriveni delovi kože budu direkntno izloženi Suncu.

Još jedna od mana jeste ta što se preparati sa ovom vrstom filtera veoma lako spiraju, tako da postoji potreba da se češće nanose, te nisu pogodni za duži boravak u vodi i fizičku aktivnost na otvorenom.

Koji UV filter odabrati?

Svaki tip kože zahteva drugačiji izvor nege, te je to tako i u ovom slučaju. Prvo bi trebalo da odredite koji je vaš tip kože, da li imate problema sa viškom sebuma, da li je koža sklona aknama ili je pak osetljiva, da li se više znojite ili pak manje…

Bilo da se odlučite za prirodnu varijantu ili praktičniju, treba imati na umu da ni jedan kozmetički preparat ne može 100% da zaštiti kožu od štetnog sunčevog zračenja,i da treba izbegavati veliko izlaganje Suncu.

Tips and tricks

Sa bilo kojom UV zaštitom, važno je koristiti antioksidans u vidu seruma (serumi bogati vitamin C i E). Nanošenje seruma pre kreme sa SP faktorom, pomaže u preventivi nastanka oksidativnog stresa ćelije, te se smanjuje verovatnoća nastanka bora, ali takođe serum može povećati efikasnost zaštite od Sunca i do nekoliko puta.

Podeli:
Default image
Nataša Ramić

Nataša je fizikohemicar i zaljubljenik u prirodu i estetiku. Kombinacija ljubavi prema nauci i prirodnoj nezi dovela je do ideje da sa ostalima podeli svoju strast i viziju, te uplovljava u preduzetničke vode i pokreće svoj brend prirodne i poluprirodne kozmetike Nord Cosmetics.