Kombinacijom motiva arhitektonskih struktura sa minimalizmom, Evgenija Zafirovska u svojim kreacijama predstavlja odraz moderne estetike. Ono što ovu makedonsku dizajnerku koja trenutno radi i stvara u Ljubljani takođe ističe je poseban naglasak na tradiciji. Osim što u svojim kreacijama neretko koristi tradicionalne motive, za izradu svojih komada takođe često koristi tradicionalne metode proizvodnje. Ovakav rad karakteriše održivost u proizvodnji, pa su Evgenijine kolekcije uglavnom zero waste, odnosno proizvedene bez neiskorišćenog materijala. Sa Evgenijom smo razgovarale o značaju načina proizvodnje pri postizanju održivosti, ostvarivanjem veze između tradicionalnih motiva i savremene estetike i njenim pogledom na održivost u modi.
Kada bi ti neko sa tvojih 10 godina rekao da ćeš biti modna dizajnerka, šta bi mu odgovorila?
Sigurno bih bila oduševljena, jer od malih nogu sam bila okružena materijalima. Moja baka je bila kostimografkinja, a moja mama je takođe kreativna ličnost. Šivaća mašina uvek je bila otvorena, a ja sam rasla u takvom okruženju.
U tvom stvaralaštvu vidimo sintezu motiva iz tradicije i arhitekture, sa ciljem proizvodnje funkcionalnih i vanvremenskih komada. Kako i zašto je došlo do ovog spoja?
Tradicija je nešto što svaki nosi u sebi. Kada ne živiš u svojoj otadžbini, puno više razmišljaš o tome odakle svi mi dolazimo, ko smo i šta je to što nas oslikava. Inspiracija moje prve kreacije bila je arhitektura i od tada sam počela gledati arhitekturu iz drugog ugla. Linije, strukture, boje… Sasvim organski došao je spoj tradicije i arhitekture.
Kako si odlučila da brend Evgenija Zafirovska – EZ fokusiraš na održivost?
Održivost je došla vrlo spontano. Na početku nisam bila fokusirana na nju, ali je kasnije postala sastavni deo mog načina dizajniranja. Kako je rastao broj kolekcija, tako se i povečavala količina otpadnog materijala, koji sam počela upotrebljavati za tkanje. Svaki takav komad – priča je za sebe.
Kao što kaže i slogan mog brenda – nova era luksuza znači biti društveno i ekološki svestan.
Svedoci smo sve bržeg načina života, pa i brze mode, ali s druge strane rastuće svesti o štetnosti brze mode. Iz tvoje perspektive, na koji način će se menjati ova industrija?
Budućnost je orijentisana na saradnju sa klijentima! Novi načini odnosa sa klijentom omogućavaju nove vrste vrednosti u poslu. Kroz dublji odnos sa klijentom, kompanija može uspostaviti dugoročnu saradnju sa krajnjim korisnikom i preko ovakve uspostavljene veze izgraditi nove poslovne mogućnosti, novo razumevanje stvarnih potreba i želja klijenta, kao i razumevanje njegove spremnosti za promenu navika u potrošnji. Naravno, cilj je postizanje održivije budućnosti. Transparentnost u radu je od velike važnosti u ovom procesu.
Da li na estetiku tvojih kreacija utiče održivost koju primenjuješ u svom radu ili se primena održivosti dešava tek nakon već zamišljenog izgleda kreacija?
Primena održivosti je uključena u ceo proces, odnosno i u samom kreiranju i nakon završetka kolekcije i ponovo uključujući inspirativne otpadne komade.
Da li i tvoje kolekcije prate godišnja doba ili ih kreiraš po nekom drugom kriterijumu?
Izrađujem dve kolekcije godišnje (proleće-leto; jesen-zima) godinu dana unapred. Mogu vam otkriti da planiram izraditi kolekciju EZ BASIC koja će biti dostupna tokom cele godine.
Kako se boriš sa nedostatkom inspiracije i postoji li tako nešto kod tebe?
Inspirišu me različite stvari, najčesće je to što se dešava oko mene ali uvek na kraju sve završava sa arhitekturom. Kroz odeću koju dizajniramo, kroz priču koju vizuelno prikazujemo, mi kao dizajneri odgovaramo na aktuelna socio-politička pitanja.
Omiljena platforma ili publikacija za informisanje o modi?
Not Just a Label, Vogue, Pay Up Fashion.
Koji deo procesa realizacije i prodaje, odnosno distribucije tvojih kreacija je najzahtevniji za tebe lično, a koji u pogledu održivosti?
Mogu vam priznati da mi srce najjače kuca kada javno izlažem kolekciju. Tu se dešavaju neverovatne stvari, pomešane su emocije, a onda se zaboravlja koji deo realizacije je bio najzahtevniji. U pogledu održivosti – da uvek budem inovantivna i da svaki komad izrađen tehnikom zero-waste bude prilagođen svakodnevnom oblačenju.
Da li više voliš da prezentuješ svoj rad kroz izložbe ili modne revije?
Svakako modne revije, na kojima se neposredno, ispred suda publike najbolje može prezentivati svoj rad.
Da ime Evgenija Zafirovska ne vežemo za modni dizajn, za koju profesiju bismo ga vezali?
Za glumu. 🙂