fbpx

Kako osnažiti imunitet tokom zime?

Zima je godišnje doba koje prate učestale prehlade, upale, viroze i gripa. Pad temperature, boravak u zatvorenim, grejanim i slabo provetrenim prostorijama neki su od uzroka slabljenja imuniteta. Zato je važno osnažiti imunitet tokom zime.

Zimi je često i ishrana manje kvalitetna jer ne sadrži sveže voće i povrće, prevladava jača i začinjenija hrana, a unos vitamina i minerala je smanjen. Na slabljenje imunteta utiče pušenje, konzumiranje alkoholnih pića, fizička neaktivnost i stres. S obzirom na nekvalitetnu ishranu sa niskim nutritivnim sastavom potrebno je uključiti suplemente koji će nadoknaditi ovaj nedostatak.

Šta je imunitet?

šta je imuni sistem zima

Imunitet predstavlja sposobnost organizma da se brani od napada patogena, mikroorganizama kao što su bakterije, virusi i gljivice koje izazivaju bolest, a kojima smo svakodnevno izloženi.

Tipovi imuniteta

Imunitet može biti urođeni ili stečeni. 

Urođeni imunitet je nešto sa čime se rađamo i on predstavlja našu prirodnu barijeru i prvu liniju odbrane, što znači da je prisutan i pre pojave antigena tj. izazivača.

Stečeni imunitet se razvija postepeno i specifično reaguje na svaki antigen, pamteći svaki kontakt što omogućava pokretanje imunog odgovora i odbranu organizma, čak i mnogo godina nakon prvog susreta sa određenim antigenom.

Kako bi naš imunitet ostao i tokom hladnih dana jak, potrebno je da uvedemo suplementaciju, kako za nas tako i za naše najmlađe.

Prilikom odabira adekvatne formule vitamina i minerala potrebno je obratiti pažnju na sastav i doziranje. 

Ehinacea – prirodni antibiotik

ehinacea prirodni antibiotik

Ehinacea je biljka roze cveta koju su još severnoamerički Indijanci koristili kao čudotvoran lek.

Do pojave antibiotika zauzimala je visoko mesto u prevenciji, ali i u lečenju. Danas je njena primena široko rasprostranjena i u Evropi, i u Severnoj Americi.

Ehinacea se nalazi u obliku tableta, kapsula, kapi ili sirupa i ima antibiotsko, antivirusno i antimikrobno dejstvo. 

Može se koristi i kod dugotrajnih upala mokraćne bešike, hroničnih bolesti respiratornog sisitema, gripe, prehlade, herpesa, ali i kao dopunska terapija kod drugih gljivičnih, bakterijskih i virusnih infekcija. 

Ukoliko se ehinacea počne uzimati kada se jave prvi simptomi prehlade i gripa smanjuje se težina simptoma, kao i toka same prehlade. 

Na šta treba obratiti pažnju?

Preparati na bazi ehinacee uzimaju se najviše 8 nedelja u kontinuitetu.

Upotreba ehinacee ne preporučuje se kod autoimunih bolesti, poput multiple skleroze, nekih oblika upale štitne žlezde – dakle, uvek kada imuni sistem agresivno napada vlastito tkivo.

Takođe, nije dozovljena ni upotreba kod osoba koje su obolele od AIDS-a (ubrzava razmnožavanje virusa), kod tuberkuloze i reumatoidnog artritisa.

Ipak, ehinacea nema negativan uticaj na alergijske tipove bolesti, kao što je astma, tako da je u tim slučajevima bezbedna za korišćenje.

Beta-glukan 

Beta-glukan se u poslednje vreme sve više koristi samostalno ili u kombinaciji sa ostalim nutrijentima koji jačaju imunitet. 

Beta-glukani su molekuli ugljenih hidrata koji su prirodno prisutni u ćelijskom zidu gljiva, kvasaca, pojedinih žitarica poput ovsa i ječma. 

Tipovi beta-glukana

Razlikujemo 1,3 i 1,6-beta-D-glukane koji su najčešće izolovani iz kvasca i gljive, i 1,3 i 1,4-beta-D-glukane koji su izolovani iz žitarica, ovsa i ječma.

Razlika između beta-glukana je u dužini, strukturi i tipu veze kojima su povezani u “kostur” i upravo ta razlika određuje njihovo biološko delovanje.

Beta-glukan koji se koristi u suplementima je uglavnom izolovan iz kvasca, jer je povoljnija sirovina. Ipak, važno je napomenuti da beta-glukani koji su izolovani iz gljive, naročito bukovače, imaju jače terapijsko delovanje.

Kome se preporučuje beta-glukan i kada?

beta-glukan zima imunitet dečiji imunitet

Beta-glukan mogu uzimati odrasli, ali i deca, pogotovo pre polaska u vrtić ili školu, kako bi se imunitet zaštitio u kolektivu. 

Osim toga, beta-glukan se preporučuje u sledećim situacijama:

  • U sezoni prehlade, gripa i drugih viroza, 
  • Pre početka pohađanja vrtića i škole,
  • Tokom stresnih perioda na poslu,
  • Tokom intenzivnih sportskih napora,

Doziranje beta-glukana

Beta-glukan je na tržištu dostupan u obliku sirupa i kapsula.

Sirup je namenjen deci, dok kapsule mogu konzumirati i deca i odrasli, prateći uputstvo za doziranje.

Važno je obratiti pažnju na dužinu uzimanja beta-glukana – sirup se može uzimati i do 6 meseci u kontinuitetu, dok se kapsule mogu uzimati 3 meseca u kontinuitetu, nakon čega se pravi pauza od 20 dana.

Propolis

propolis med imunitet

Propolis je prirodni pčelinji proizvod koji je poznat i kao “lek” 21. veka. Zbog svojih svojstava se sve više upotrebljava kao suplement za jačanje organizma. 

Sastav i dejstvo

Propolis sadrži veliki broj vitamina, minerala i oligoelemenata. Njegova upotreba je bezbednija od upotrebe antibiotika jer on ne stvara otpornost organizma, ne remeti crevnu floru i ne ubija dobre bakterije koje su potrebne za rad organizma.

Deluje antibakterijski, antivirusno, antimikrobno, kao lokalni anestetik, antioksidativno i stimuliše imunitet.

Propolis se preporučuje za:

  • Stomačne probleme – ubrzava varenje i deluje na zarastanje rana kod čireva
  • Promene na koži – pomaže pri uklanjanju rana, žuljeva, gljivica na noktima i stoplima, opekotina i bradavica.
  • Jačanje i održavanje imuniteta – povećava broj antitela.
  • Produktivan kašalj – pomaže pri izbacivanju sekreta iz pluća.
  • Dezinfekciju usne duplje, umiruje upaljene desni, uklanja afte i kandidu u ustima.

Kako propolis ima široku primenu, tako i njegovi oblici variraju u odnosu na njihovu namenu. Za jačanje imuniteta, preporučuje se propolis u obliku kapi ili tinkture zbog jače koncentracije, a samim tim i jačeg dejstva. 

Vitamin C

vitamin c citrusi imunitet

Vitamin C predstavlja najvažniji vitamin za očuvanje i jačanje imuniteta. Posebno se preporučuje hroničnim bolesnicima, deci, i osobama koje su pod stresom

Ovaj vitamin se ne sintetiše u organizmu, te je potrebno ga unosimo kroz ishranu ili da u vidu suplementacije. Najveći izvori vitamina C su nar, citrusi, lisnato povrće, kupus, krompir i paprika, ali se suplementacija preporučuje i pored toga tokom stresnih događaja koji mogu poremetiti imuni sistem.

Važno je da se vitamin C ne kombinuje sa alkoholom, cigaretama, antibioticima i oralnim kontraceptivima, jer oni usporavaju njegovu apsorpciju. Nasuprot tome, poželjno je uzmati dodatne vitamina i minerale uz vitamin C, pogotovo kalcijum i magnezijum, jer oni ubrzavaju njegovu apsorpciju u organizmu.

Dejstvo vitamina C

Vitamin C ima brojne uloge u organizmu, kao što su:  

  • Antioksidativno dejstvo
  • Jačanje imuniteta
  • Zaustavljanje krvarenja i ubrzavanje zarastanja rana 

Vitamin C ima izuzetno važnu ulogu u održavanju imunog sistema – zapravo, on pojačava efikasnost i urođenog i stečenog imuniteta. Ispoljava antivirusni efekat jer podstiče proizvodnju interferona (primarnog odbrambenog odgovora na prisustvo virusa u organizmu).

Doziranje

Najčešće doze vitamina C u suplementima su 250 mg, 500 mg i 1000 mg, a da li ste se ikada zapitali koja je zapravo dnevna doza?

U odnosu na stanje organizma, evo u kojim slučajevima se preporučuju određene doze:

  • 250 mg i manje – preventivna upotreba za normalizaciju i jačanje imuniteta.
  • 500 mg – kod povećane fizičke aktivnosti, alergija, oslabljenog imuniteta, u periodima iscrpljenosti i umora, ali i za pušače, osobe koje u većoj dozi konzumiraju alkoholna pića, osobe koje su izložene stresu, starije osobama i sportiste.
  • 1000 mg – za ekstremni fizički napor, intenzivan stres, bakterijske i virusne infekcije, rane i opekotine koje teško zarastaju, aterosklerozu i maligna oboljenja.

Ukoliko se odlučite za suplementaciju, preporučujemo vitamin C koji ima produženo oslobađanje, što znači da svoje delovanje ispušta tokom 3-8 sati (u zavisnosti od proizvođača), čime omogućavamo organizmu da iskoristi onu koncentraciju koja mu je potrebna. 

Pored tableta sa produženim oslobađanjem, vitamin C se može naći u obliku šumećih tableta, direkt formula ili u obliku praškova koji se rastvaraju u vodi, a za deci se preporučuju gumene bombone sa vitaminom C.

Cink – moćni saveznik imuniteta 

Cink je jedan od najznačajnijih minerala za naš organizam, i iako se nalazi u malim količinama, jako je bitan za normalno funkcionisanje.

Dejstvo cinka u organizmu

Osim što je moćan saveznik u borbi protiv prehlade i gripa, cinka utiče i na:

  • Zarastanje rana,
  • Očuvanje čula mirisa i ukusa,
  • Normalan rast i razvoj.

Sa druge strane, nizak nivo cinka u organizmu možete prepoznati po sledećim simptomima:

  • Suva i gruba koža 
  • Beživotna kosa i lomljivi nokti
  • Bele tačke na noktima 
  • Oslabljeno čulo mirisa i ukusa
  • Dijareja 
  • Gubitak apetita
  • Izraženije akne

Prirodni izvori cinka 

S obzirom na to da dnevna doza cinka podrazumeva njegovu malu količinu, smatra se da se raznovrsnom ishranom može uneti dovoljna količina cinka.

Najbolji izvori su meso (crveno meso, piletina, ćuretina, džigerica, govedina), riba i drugi morski plodovi.

Ukoliko osoba unosi dovoljno mesa, suplementacija u većini slučajeva neće biti potrebna. 

Sjajan izvor cinka su mleko i mlečni proizvodi, jaja, žitarice, orašasti plodovi, grašak, i pasulj.

Vitamin D

Vitamin D se otapa u mastima i važan je za brojne funkcije u našem organizmu , a neke od njih su:

  • Jačanje imuniteta
  • Normalno funkcionisanje mozga  
  • Jačanje mišića i smanjenje upalnih procesa. 

Vitamin D još nosi naziv i kalciferol, jer pomaže telu u apsorbciji kalcijuma i fosfora koji igraju važnu ulogu u rastu i razvoju kostiju i zuba. 

Oblici vitamina D

vitamin d

Naša koža proizvodi vitamin D kada je izložena suncu, stoga je ovaj vitamin poznat i kao sunčev vitamin. Međutim, ako većinu vremena provodimo u zatvorenom prostoru, što se zaista i dešava u zimskim mesecima, onda je potrebno vitamin uneti putem ishrane ili suplementacijom.

Hrana bogata vitaminom D uključuje ribu, riblje ulje, žumance i iznutrice.

Ukoliko se želite da vitamin D uvrstite u suplementaciju, naićićete na njegova dva osnovna oblika – vitamin D2 i D3.

Vitamin D2 dolazi iz biljnih izvora (gljive, soja, bademovo i kokosovo mleko), dok se D3 nalazi se u životinjskim namirnicama.

Suplementi predstavljaju sjajno rešenje jer na jednostavan i brz način može doprinose normalnom funkcionisanju imunog sisitema.

Vitamini D2 i D3 se mogu naći u različitim oblicima u zavisnosti od doze i proizvođača, a to su: tablete, kapsule, šumeće tablete, kesice za direktnu upotrebu, sprejevi i kapi (idealni za suplementaciju kod dece).

Dnevna doza u zimskim periodima i na područjima gde je sunce slabije je i do 2000 mikrograma.

Dečiji imunitet – na šta treba obratiti pažnju?

dečiji imunitet

Virusne respiratorne infekcije najčešća su dečija bolest današnjice. Iako uglavnom prolaze bez komplikacija, mogu predstavljati problem za roditelje koji moraju izostajati sa posla da bi brinuli o detetu. Roditelji u tom periodu češće nego inače dolaze u apoteku na savetovanje o suplementima koji bi odgovarali njihovim mališanima.

Osnovno je detetu pružiti kvalitetan san, raznovrsnu ishranu, a preporučuje se i sezonsko voće i povrće, fizička aktivnost i izbegavanje stresnih situacija.

Za decu koja su pod velikim pristiskom zbog mnogobrojnih aktivnosti i obaveza u školi, ili imaju neke hronične bolesti, preporučuje se i suplementacija, jer na taj skraćujemo trajanje i ozbiljnost infekcije.

Prvo na šta većina roditelja pomisli kada požele nešto za jačanje imuniteta za svoje mališane jesu vitamini i minerali.

Međutim, njihova upotreba je neophodna samo onda kad postoji dokazan deficit u organizmu. Kao i za odrasle, preporučuju se vitamini C i D, ali i gvožđe i plod crne zove.

Gvožđe 

Anemija predstavlja najčešći nutritivni poremećaj u svetu i kod nas, i uglavnom pogođena decu. 

Važno je održavati normalan nivo gvožđa, jer njegov deficit negativno utiče na kognitivne funkcije, ponašanje, rast, ali i razvoj imuniteta. 

Kao i što je slučaj i sa drugim važnim nutrijentima, i gvožđe se može uzimati uz ishranu i pomoću suplementacije.

Hrana bogata gvožđem je crveno meso, riba, piletina, ćuretina, džigerica i zeleno lisnato povrće. Ipak, da bi gvožđe imalo bolju apsorbciju, potrebno je konzumirati hranu bogatu vitaminom C ili uključiti suplementaciju. 

Važno je i da se ne preteruje sa gvožđem jer veće doze mogu izazvati opstipaciju (zatvor), mučninu i bolove u stomaku.

Deci se preporučuje gvožđe u obliku sirupa, a dozu prepisuje lekar.

Plod crne zove 

Crna zova je rasprostranjena na našem području, ali poprilično je zanemarena. Koristi se najčešće u obliku sirupa ili ekstrakta. Ispoljava antivirusno, ali i potencijalno protivupalno delovanje. 

Iako plod crne zove ne deluje preventivno, on je izuzetno učinkovit kada do infekcije dođe jer skraćuje trajanje i ozbiljnost prehlade i gripa. 

Dnevna doza zavisi od prozivođača, ali uglavnom se daje jedna do dve supene kašike dnevno (5 -10 ml).

Ko je spreman?

zima sezona viroza

Lako možemo uticati na jačanje imuniteta kod odraslih i dece, ali je potrebno vreme i priprema. Raznovrsna ishrana, umerena fizička aktivnost, boravak na otvorenom vazduhu, izbegavanje stresnih situacija, kvalitetan san – sve su to faktori koji utiču na imunitet, ali i na ceo naš organizam. Ukoliko neki od ovih ključnih faktora izostaje, potrebno je organizmu pružiti pomoć i uključiti suplementaciju.

Posavetujte se lekarom, istražite mogućnosti i sprečite viroze – uz pravu suplementaciju i kvalitetnu ishranu, nećete ni osetiti sezonu prehlada i gripa.

Podeli:
Default image
Senka Milinković

Senka Milinković je magistar farmacije sa dugogodišnjim radnim iskustvom u apoteci, mentorisanju mlađih kolega, srednjoškolaca i studenata na praksi i stažu, edukacijama i pisanju radova iz oblasti farmacije i suplementacije.
Pravilna ishrana i suplementacije su jedno od polja interesovanja jer je završila akreditovani seminar pravilne ishrane i suplementacije. Kao stručnjak iz uske oblasti držala je edukaciju na temu Imuniteta.

Uključena je u projekat MamaFriendly apoteka i svakodnevno rešava probleme i nedoumice dojilja i mladih majki.
Vredno radi na usavršavanju, redovno učestvuje na raznim seminarima i kongresima, a sve veće interesovanje pokazuje u spajanju pravilne ishrane i adekvatne nege kože.

Na njenom Instagram profilu @senka_milinkovic možete pročitati zanimljive tekstove i praktične savete na temu nege kože, ishrane, suplementacije, kao i savete za dojilje i majke.