fbpx

Grčka – putevima mitologije 

Atinino maslinovo drvo, Zevsov bes, Ahilejeve nadljudske moći, Hermionina ljubomora, reka koja vodi u Podzemlje… Legende grčke mitologije isprepletene su akcijama, romansama zavisti i drame. Grčka i dalje skriva ova mesta, koja i dalje osvajaju, i inspirišu putovanja.

Ukoliko želite da posetite Grčku na malo drugačiji način, donosimo vam vodič koji će učiniti da se osećate kao starogrčki turista, posećujući važna mitološka i religijska mesta.

Pripremite se za putovanje na osam različitih lokacija i zaronite u magični drevni svet. 

1. Planina Olimp – dom bogova

Smeštena jugozapadno od Soluna, na granici između Tesalije i Makedonije, prostire se planina Olimp, najviša planina u Grčkoj (2.918 m nadmorske visine).

Zbog njene veličanstvenosti, udaljenosti, visine i lepote, stari Grci su verovali da je planina Olimp dom njihovih bogova. Prema legendama, na Olimpu su bogovi uživali uz ambroziju, vino i melodiju Apolonove lire. 

Planina Olimp svojim posetiocima nudi najrazličitije aktivnosti kao što su: planinarenje, planinski biciklizam, kanjoning duž klisure Orlias, obilazak sela Palajo Pantelejmonas koji nudi jedinstven i zapanjujući pogled na zaliv Termaikos, ali ono što izdvaja ovu planinu je priroda. Olimp je prvi nacionalni park u Grčkoj, koji broji više od 1.7000 vrsta biljaka i drveća, kao i 100 vrsta ptica. 

Do planine Bogova možete doći vozom, autobusom ili sopstvenim prevozom. Takođe, postoje organizovane turističke grupe, na čelu sa turističkim vodičima, koji će vam razložiti istoriju planine. 

2. Delfi – Najvažnije proročište antičkog sveta

Delfi su među starim Grcima bili poznati kao Pito, po strašnom zmaju Piton koji je tamo živeo. Ostaci ovog grada leže na padinama planine Parnus iznad Korintskog zaliva, i danas su deo svetske baštine UNESCO-a. 

Legenda vezana za Delfe vezuje se za još jednu priču o Zevsovom neverstvu, i Herinu jarost zbog toga. Hera je poslala zmaja Pitona da ubije trudnu Leto – ipak Zevs je uspeo da je skrije na padinama Parnusa. Leta je tu rodila Apolona, boga ljubavi, koji u znak odmazde ubija zmaja.

Kada se vratio sa severa, Apolon je u Pitonu osnovao hram i proročište u znak sećanja na ubijenog zmaja. Apolonov hram u Delfima važi za hram muzike, harmonije, svetlosti, lečenja i proročišta. Odatle je Apolon kroz usta poznate proročice Pitije iskazivao volju svog oca Zevsa. 

Pored Apolonovog svetilišta, možete obići i amfiteatar koji datira iz četvrtog veka pre nove ere. Prvobitna namena amfiteatra su bila muzička takmičenja na Pitijskim igrama. Zimi, Atinjani rado posećuju planinsko selo Arahova, koje se nalazi na severnim padinama Parnasa. 

U kamenim zidinama smešteni su hoteli i panisoni sa tradicionalnim dekorima, a male romantične taverne služe domaće specijalitete kao što su hilopiti – vrsta testenina ili formael – sir koji se služi na žaru. 

3. Reka Aheron – Granica podzemnog sveta

I dok danas lokalno stanovništvo i turisti posećuju reku Aheron radi raftinga, jahanja i drugih aktivnosti, stari Grci su izbegavali posete ovoj reci. Reka Aheron se nalazi u Epiru na severozapadu Grčke, i prema grčkoj mitologiji bila je jedna od pet reka koje se graniče sa podzemnim svetom. 

Blizu reke leže ruševine hrama Nekromanteiona što u prevodu znači „Proročište mrtvih“. Hram je bio posvećen bogovima podzemlja – Hadu i Persefoni. 

Kao što smo pomenuli, danas reka predstavlja atrakciju za turiste i nudi veliki broj vodenih aktivnosti. Voda je bistra, jarko plave boje i veoma je pogodna za vožnju čamca. Spuštajući se koritom ove mirne reke, imaćete priliku da vidite dabrove, vidre, vodene kornjače, čaplje, a možete se i kupati (ukoliko volite hladnu vodu).  

4. Posejdonov hram – krajnja tačka antičke Grčke

grčka letovanje
Fotografija: trip2athens.com

Na samom kraju poluostrva Sounio, na najjužnijoj tački Atike, nalazi se Posejdonov hram. 

U potpunosti je napravljen od belog mermera, i podignut je sredinom petog veka pre nove ere u čast boga mora. 

Ovo mesto je bilo od izuzetno značaja za Atinjane, jer je bila poslednja tačka njihove zemlje koju su drevni atinski pomorski putnici mogli da vide kada bi otplovili u Egejsko more, a ujedno i prva kada su se vraćali sa puta ili rata. 

Tokom letnjih meseci, posle obilaska se možete opustiti na uređenoj plaži koja se nalazi ispod hrama, a koja se smatra za jednu od najlepših na Atici. Na plaži se nalaze i brojne grčke taverne koje služe morske plodove, ako želite da sebi priuštite mediteranski ručak ili večeru. 

Souni je udaljen oko 70km od centra Atine. Iz Atine do Souni možete doći organizovanim obilaskom, privatnim taksijem, autobusom (put traje oko 2 sata) ili svojim autom. 

5. Pećina Psihro – mesto Zevsovog rođenja i odrastanja

Pećina Psihro se nalazi na najvišoj planini Krita, u mestu Lasiti i navodno je mesto rođenja Boga bogova – Zevsa. 

Prema proročanstvu, Kronosov i Rein (Vreme i Zemlja/Velika Majka) sin će svog oca zbaciti sa prestola i postati vrhovni Bog. Kako bii zbegao proročanstvo, Kron je proždirao svu svoju decu. Rea to nije mogla podneti, te je poslednje rođenog sina – Zevsa sakrila duboko u pećini, gde su ga odgajile nimfa Meilsa i koza Amalteja, čiji je rog proizvodio razna dobra. Bebin plač pokrivao je ples nimfi, uz glasnu pratnju bubnjeva. 

Pećina se nalazi na 1.025 metara nadmorske visine i sastoji se iz dva dela. Osvetljeno stepenište vas vodi do središta pećine, koje se prostire na površini od 2.200 metara. 

Arheolozi su na gornjem delu  pećine (prvi deo) otkrli Temenos – parče zemlje posvećeno bogu ili svetilištu i ruševine oltara. 

U donjem delu (drugi deo) pećine se nalazi jezero, i zadivljujući stubovi stalaktita i stalagmita. 

Do pećine nažalost nije lako doći. Čak i ako ste vozač ili odlučite da platite organizovanu turu do mesta Lasiti, nećete zaobići pešačenje do samog ulaska u pećinu, koje traje oko 25 – 30 minuta. Staza je veoma strma i može biti vrlo iscrpljujuća egzibicija. Ne zaboravite da sa sobom ponesete i vodu!

6. Knosos – lavirint Minotaura

Grčka legenda o Minotauru i palati  Knosos se nalazi na Kritu. Spajajući istoriju, mitologiju i umetnost, ova palata je umetnicima dugo služila kao inspiracija za stvaranje novih legendi i dela. 

Kako sam grad Knosos leži u centru zone zemljotresa, šuška se još od minojskih dana da bučan zvuk zemljotresa proizvodi veliki ričući bik ispod palate, te da njegovi rici podstiču glasne potrese. Minojci su verovali, da Minotuar (čovek sa glavom bika) luta zarobljen, mračnim prolazima lavirinta koji se nalazio ispod palate kralja Minosa. 

Jedna od znamenitosti Knososa je i arheološki muzej Herakliona, koji se smatra jednim od najvećih muzeja na Kritu. U njemu se nalaze reprezentativni artefakti iz perioda praistorije Krita, koji prekrivaju hronološki raspon od preko 5.500 godina –  od neolita do rimskog doba. Muzej sadrži i jedinstvene primere minojske umetnosti.  

Ono što je veoma zanimljivo je da su u Konososu razmišljali i o najmlađima. Za najmladje posetioce palate Knososa napravljena je aplikacija, koja se zasniva na virtuelnoj stvarnost, tako da pruža mogućnost upoznavanja grada iz njegovih antičkih dana. A mogu i stariji da se ogrebu. 🙂 

7. Itaka – ostrvo gde je Penelopa čekala Odiseja 20 godina

Posle dvadeset godina lutanja, Odisej je uspeo da se vrati svojoj ženi i sinu i stigne do obale ostrva Itaka (Ithaca). Iako se mislilo da ja ovo ostrvo mitsko, odnedavno se misli da se nalazi u zapadnom delu Grčke u Jonskom moru. Njegovi susedi su: Kefalonija, Lefkada i Zakintos.

Prestonica ostrva je selo Vati, koje je izgrađeno u obliku amfiteatra. U glavnom gradu možete posetiti glavnu katedralu u kojoj se nalazi jedno od prvih dela čuvenog slikara El Greka.  

U sredini zaliva se nalazi ostrvo Lazareto, koje je godinama korišćeno kao zatvor, a danas se na njemu nalazi crkva Sotiras. 

Plaže ostrva Itaka obiluju netaknutom prirodom i poznate su po tirkiznoj boji mora. Za jednu od najlepših plaža smatra se plaža Sveti Jovan (Agios Ioannis). 

8. Naksos – Ostrvo Dionisove ljubavi

Ostrvo Naksos se smatra najvećim tirkiznim ostrvom iz grupacije Kiklada i smatra se kolevkom ljubavi. 

Jedan od najpoznatijih mitova koji kruže o ostrvu je ljubavna priča Dionisa, boga vina, i Arijande, ćerke kralja Krita. 

Simbol ljubavi na Naksosu predstavlja i antički spomenik Portar koji je podignut u čast boga ljubavi Apolona, a sastoji se od ogromnih mermernih vrata. Za romantične duše, najbolje vreme za posetu spomenika je zalazak sunca, kada nebo dobija boju zlata. Ukoliko želite da vas neko vodi kroz ljubavnu magiju ostrva, dobro je da znate da se organizuju pešačke ture po zamku Naksos i zalazak sunca na Portari. 

Pored mitskih trenutaka, na ostrvu su vredni pažnje i sela Halki i Apirantos. 

Haliki je čuveno po svojoj neoklasičnoj kulturi, uskim popločanim uličicama, stablima jasmina, maslinjacima, najukusnijim sladoledu ostrva – u poslastičarnici Dolče Vita, ali i lokalnom piću. 

Sa druge strane, selo Apirantos odiše tradicionalnim ambijentom i mirisima domaćih recepata. Za ljubitelje mesa, toplo preporučujemo jelo Rosto – domaći recept sa svinjetinom. 

Iako mirno i opuštajuće mesto, ostrvo u vama može probuditi sportski duh. Pa tako možete uživati u: 

  • planinarenju – osvojite najviši vrh Naksosa,
  • ronjenju – upoznajte bogatu faunu i floru morskog sveta, 
  • skijanju na vodi, 
  • veslanju, 
  • surfovanju.

Do ostrva ljubavi možete doći direktnim letom iz Atine, kao i trajektom iz luke Pirej ili Rafine. Luke se nalaze u neposrednoj blizini Atine i atinskog aerodroma. Postoje i redovne trajektne veze izmedju Niksosa i grčkih ostrva Mikonos, Santorini, Ios, Paros i Amorgos.

Spakujte svoje kofere i krenite na putovanje zvano grčka mitologija! 

Antički Grci su se trudili da svoju veru i kulturu ostave na skoro svakom koraku grčke teritorije, te nije ni čudo što svako ostrvo ili grad skriva neku od misterioznih priča antičke Grčke. 

Sa druge strane, moderna Grčka je u amanet svojih predaka dobila turističke atrakcije, dok smo mi dobili priliku da dođemo u dodir sa istorijom i izvorom civilizacije.

Podeli:
Default image
Vanja Savić

Mlada i ambiciozna spisateljica, koja je završava master studije menadžmenta u Ljubljani. Umetnost i kreativnost su njene najveće strasti, koje je spojila u jednu: pisanje. Ljubav prema pisanju, klaviru i istoriji umetnosti je gajila od malena i sada je spremna da umetnost i pisanje usmeri u svetu copywritinga i content marketinga. Njena jutarnja rutina zahteva kafu, džez, mir i knjigu.