fbpx

Kako nastaju gumene bombone?

Gumene bombone se izdvajaju po svojoj karakterističnoj, polužvakaćoj teksturi, vedrim bojama i uglavnom voćnom ukusu. Često su negde na pola puta između dva sveta: između žvaka i bombona, između kiselog i slatkog. Upravo to ih čini jako popularnim.

A kako se dolazi do njih, odnosno kako se prave? Mogu li se napraviti u kućnoj varijanti?

Nastavite da čitate i saznajte zanimljive činjenice o istoriji gumenih bombona, ključnim sastojcima koji im daju jedinstvenu teksturu i ukus, kao i o samom procesu proizvodnje.

Istorija gumenih bombona

Da li ste znali da su se ovi slatkiši, odnosno nešto nalik njima, prvobitno pripremali kao medicinski preparati? U 19. veku, želatin se koristio za pravljenje kapsula koje su trebale da zamaskiraju neprijatan ukus lekova.

Sam želatin, od kog se inače prvenstveno prave gumene bombone, otkrili su još Stari Egipćani, ali su ga koristili kao lepak. Kroz vekove su se recepture razvijale, kao i namena, pa je početkom 20. veka došlo do njegove masovne primene u gumenim bombonama.

U početku, proizvođači su se oslanjali na prirodne sastojke, poput želatina dobijenog iz životinjskih koža i kostiju – tada je šećer bio luksuzna komponenta.

Tokom vremena, razvoj tehnologije omogućio je bolje metode izdvajanja želatina i pristup šećeru postao je lakši, što je dovelo do masovnije proizvodnje i širenja gumenih bombona među širom populacijom.

Prve komercijalne gumene bombone potiču iz Velike Britanije i 1864. godine. Međutim, slavu po pitanju gumenih bombona i njihovog izuma odnela je nemačka firma Haribo koja je napravila prve gumene mede, koji su i danas sinonim za gumenjake.

Da li su gumene bombone posne?

Kako je glavni sastojak gumenjaka želatin, a on je najčešće životinjskog porekla, što znači da ove bombone nisu posne – iako su voćnog ukusa i ostavljaju takav utisak.

gumene bombone

No, i ovo treba uzeti sa rezervom. Danas se želatin dobija i iz biljnih izvora, a koriste se i sastojci kao što su ksantan i guar guma. Ipak, oni koji poste ili su na veganskoj ishrani, imaju bolje i sigurnije alternative kada su u pitanju posni slatkiši.

Želatin se dobija iz životinjskih vezivnih tkiva, poput kože i kostiju, i koristi se kao stabilizator i želirajući agens u procesu proizvodnje. On omogućava da se smesa bombona oblikuje u različite forme, kao što su medvedići, gliste, paukovi, trake, voćkice i slično, i čini ih prijatno mekim za žvakanje.

Ostali sastojci gumenih bombona su:

· Šećer, koji igra ključnu ulogu u sastavu gumenih bombona. On je osnovna komponenta koja pruža sladak ukus. U proizvodnji gumenih bombona, on se često koristi u obliku sirupa, kristala ili praha. Količina i tip šećera mogu varirati u zavisnosti od recepture i ukusa koji se želi postići.

· Arome i boje, koje su ključni za postizanje raznovrsnih ukusa i atraktivnog izgleda gumenih bombona. Obično su u pitanju voćne ili citrusne arome, kao što su jagoda, narandža, limun, malina i mnoge druge. Boje se koriste za imitiranje prirodnih boja voća ili onoga što bombone predstavljaju. 

Proces proizvodnje gumenih bombona

Proces proizvodnje gumenih bombona zahteva pažljivu pripremu smese kako bi se postigla željena tekstura, ukus i izgled ovih slatkiša i taj proces otprilike izgleda ovako.

Mešanje šećera i želatina

Želatin, kao ključni sastojak, dodaje se vodi ili drugoj tečnosti kako bi se omogućilo stvaranje želirane strukture. Ova smesa se zagreva i meša kako bi se šećer i želatin potpuno rastopili, stvarajući gustu sirupastu tečnost. Ovde se često dodaju i stabilizatori, koji sprečavaju da se želirana masa stegne i stvrdne, zatim kukuruzni i bombonski sirup i slično – zavisi od konkretne recepture.

Dodavanje aromata i boja

Nakon što se šećer i želatin rastope, u smesu se dodaju aromati i boje. Aromati su odgovorni za davanje specifičnog voćnog ukusa bombonima, dok boje pružaju željeni vizuelni efekat.

Termička obrada

Smesa se zagreva kako bi se omogućilo šećeru i želatinu da se potpuno rastopi i sjedini s ostalim sastojcima. Ovo igra ključnu ulogu u postizanju željene teksture gumenih bombona. Visoka temperatura i mešanje omogućavaju da se svi sastojci homogenizuju i sjedine u glatku, viskoznu smesu koja se rasteže, ali nije baš ni previše rastegljiva poput žvakaće gume.

Oblikovanje bombona

Ovaj proces često uključuje korišćenje specijalno dizajniranih kalupa i formi. Ovi kalupi mogu biti različitih oblika, veličina i dezena i omogućavaju proizvođačima da stvore razne vrste gumenih bombona – mašti na volju.

Nakon oblikovanja, bombone prolaze kroz proces hlađenja i stvrdnjavanja. One se obično hlade u specijalnim komorama ili na transportnim trakama koje prolaze kroz hladnjake ili tunele za stvrdnjavanje.

gumene bombone

Fabrička proizvodnja, baš zbog ovih specijalnih uslova, uvek daje bolje rezultate nego kućna procedura. No, ako imate volje, poigrajte se, potražite recepte na internetu i probajte da ih napravite.

U slučaju da niste za eksperimentisanje, okrenite se proverenim bombonama kao što su Candy universe slatkiši.

Različite vrste gumenih bombona

Ono što gumenjacima daje posebnu draž jeste raznolikost izgleda i ukusa.

Voćni ukusi 

Ima ih raznih, od jabuke, preko jagode, pa južnog voća. Svaki voćni ukus pruža karakterističnu aromu i slatkoću, što gumenim bombonama daje osvežavajući ukus.

Kiselkaste bombone

Kiselkaste gumene bombone su omiljene među onima koji vole malo više izazova u svojim gurmanlucima. U ove svrhe koristi se limunska ili citrusna kiselina kako bi se postigao željeni efekat ukusa. Najpopularnije su kisele trake, crvi, špagete, ali ima i voćnih bombona koje, pored kisele note, imaju i specifičan voćni ukus.

Gumeni medvedići i drugi oblici

gumeni medvedići krokodili

Gumeni medvedići su možda najpoznatiji oblik gumenih bombona, ali postoji mnogo drugih kreativnih oblika koji čine ovu kategoriju slatkiša zanimljivom. Osim medvedića, gumene bombone možete pronaći i u obliku glista, flašica, životinja, automobila i mnogih drugih zabavnih figura. Ovi oblici se stalno menjaju, ali uvek su popularni i među odraslima, i među decom.

Inovacije u pravljenju gumenih bombona

Proizvodnja gumenih poslastica se svakim danom sve više unapređuje i prilagođava potrebama tržišta.

U poslednje vreme su sve popularnije varijante:

Bez šećera 

S obzirom na sve veću zabrinutost potrošača za zdravljem i količinu unešenog šećera, proizvođači su razvili recepture gumenih bombona koje koriste zamene za šećer ili prirodne zaslađivače. Ovo omogućava ljudima da uživaju u ovim slatkišima bez brige o visokom sadržaju šećera i unosu kalorija. Ovde se često koriste prirodne arome i boje kako bi dodatno privukle potrošače koji preferiraju prirodne sastojke.

Bez glutena 

Neki proizvođači ovih slatkiša prepoznali su i ovu potrebu, pa svoje bombone prave u specijalnim uslovima, gde ne mogu biti kontaminirani namirnicama koje sadrže gluten. Ovakvi gumenjaci pogodni su za one koji imaju netoleranciju na gluten ili njen teži oblik – celijakliju.

Tekst je urađen u saradnji sa Candy Universe.

Podeli:
Default image
Candy Universe

Candy Universe prodavnica slatkiša je neodoljiva oaza koja donosi radost i šarenilo u svakodnevni život. Naš cilj je da vas obradujemo, stvorimo nezaboravne trenutke sreće sazdane od malih radosti, da umesto vas bez reči kažemo "hvala", "volim te" ili "izvini" i da učinimo svet slađim.