fbpx

Mala kuhinja: kako maksimalno iskoristiti prostor?

Danas se sve više stanova gradi sa malim površinama, koje treba pametno iskoristiti. Odjednom imamo situaciju da dobijamo mini stanove, sa znatno manjim prostorijama od onih koje su zakonima predviđeni. Naveći izazov je kuhinja, koja je uglavnom veličine tri elementa, i kao takva veoma izazovna za projektovanje.

I tako, mala kuhinja postaje velika briga jer problemi nastaju kada treba da postavimo uređaje koji su nam potrebni za normalno funkcionisanje, a prostor nam to ne dozvoljava. Podeliću sa vama par trikova kako da postignete funkcionalnost u ovako malim kuhinjama, a da pritom ne odustajete od uređaja koji vam trebaju za svakodnevno korišćenje.

Mala kuhinja – mali uređaji

Mala kuhinja od 3 elementa se zove čajna kuhinja i karakteristična je za garsonjere, ali je možemo videti i u većim stanovima. Njena veličina je maksimalno 180 cm u dužini, a često možemo videti situaciju gde su smeštena i samo dva elementa. 

Kompromis se pravi kod veličine uređaja. Kako je dužina ove kuhinje od 120 do 180 cm, moramo da napravimo kompromis i prihvatimo činjenicu da nećemo imati veliki frižider, ploču sa 4 ringle ili veliku rernu. Postavljaju se mini-uređaji i poseban naglasak se stavlja na iskorišćavanje svakog dela prostora kako bi kuhinja bila maksimalno funkcionalna.

Umesto rerne, nekada se mora postaviti i mikrotalasna sa dvostrukom funkcijom, koja će biti postavljena i u visećim elementima. Ispod sudopere se postavlja mini-mašina za sudove, manjih dimenzija. I na kraju mini frižider, a iznad njega ploča sa dve ringle. To je sve od uređaja. 

Jedini deo kuhinje koji može, a i ne mora da se menja jeste sudopera i slavina. Može da bude manja, ali i ne mora. Ne možemo izabrati onu sa dvostrukim koritom; međutim, ne smeta ni ako uzmete standardno korito kružnog/pravougaonog oblika. 

mala kuhinja

Skladišteni prostor

Prostora za skladištenje u kuhinji malih dimenzija skoro da nema, pa se svaki delić mora pametno isprojektovati. Najviše mesta ostaje u gornjim, visećim elementima, koji, osim mikrotalasne, nemaju drugih uređaja. Treba voditi računa o korišćenju visine prostora i da se viseći elementi postave do plafona. Možete ih postaviti u jednom ili dva reda. Ako se postavlja u jednom redu, obično je dubina elemenata ista – i to ona manja, od 30 do 35 cm. 

Ukoliko se postavljaju u dva reda, elementi koji su bliži nama su uži, da nam ne bi smetali dok kuvamo. Njihove dimenzije su od 30 do 35 cm. Elementi u drugom redu – viši, su nešto veće dubine kako bi se dobio veći prostor za skladištenje i oni nam ne smetaju pri kuvanju. Njihova dubina je od 40 cm do 60 cm.

Trikovi koji možete iskoristiti su, dodatne viseće police, npr. za začine ili šine iznad radne površine kao dodatno mesto za skladištenje sudova i pribora.

Sudovi i lične stvari 

Ovde treba voditi računa o tome koliko stvari i sudova vam je zapravo potrebno za kuvanje i obedovanje. Naravno da nećete moći spremati hranu za veliki broj ljudi, ali je važno da to znate pre nego što se odlučite za kupovinu stana koji ima ovakvu kuhinju. 

Smanjiti očekivanja, a onda i broj stvari – i tek onda možemo da se uselimo u ovakvu kuhinju. Ne želite da dođete u situaciju da, kada vidite koliko je zapravo čajna kuhinja mala, budete uznemireni jer ne možete normalno da funkcionišete u njoj. Poenta je u manjem broju sudova i stvari uopšte – najviše za četiri osobe, ali je idealno i za manji broj. 

Radna površina

Još jedan nedostatak je manjak radne površine, što nas obavezuje da je održavamo urednom i kao i da nam ne služi za odlaganje stvari, kako bi uvek bila spremna za kuvanje. Dodatni problem u funkcionisanju nastaje ako vam na kuhinjskoj radnoj ploči stoje, na primer biljke i daske za sečenje ili bočice sa uljem i sirćetom, koje će vam smetati pri svakodnevnom kuvanju, te morate da ih sklanjate i vraćate kada završite sa kuvanjem. 

Nađite mesto za ovakve sitnice i uvek ih držite na mestu, jer je radna površina ograničena, pa ne morate još i da je zatrpavate dekoracijom ili drugim predmetima koje koristite pri kuvanju. Čista površina doprinosi i opštem utisku urednosti. Pored toga, nećete imati osećaj da je prostor baš toliko mali kao kada je neuredno i kada sve izgleda natrpano.

Ventilacija

U čajnim kuhinjama često nemamo mesta za ventilaciju, a ako se postavlja – onda prostor za skladištenje trpi. Tu dolazimo u situaciju da biramo između više prostora za skladištenje ili za ventilaciju. Uglavnom se ljudi odluče za prostor za skladištenje. Ako se ipak, kojim slučajem odluče za ventilaciju, nemamo puno izbora, jer je prostor ograničen. 

U tom slučaju, izbor uglavnom pada na aspiratore sa filterom, jer u slučaju nekog drugog izbora – imamo cev koju moramo sprovesti na ventilacioni otvor, što oduzima dosta mesta. Ovakav izbor često nije najlepši, a ni najjači (misleći na snagu aspiratora), ali je najbolji izbor koji je moguće napraviti u ovako ograničenom prostoru. 

Kada imaju prozor u blizini, stanari se često odluče da ne stave aspirator. To nije dobra odluka, jer se u prostoru stvara mnogo vlage, koja kasnije pravi veće probleme u celom prostoru, a ne samo kuhinji. U tom slučaju, jako je važno da zapamtite da je i bilo kakav aspirator bolja opcija, nego da ga nema.

Funkcionalnost u malom prostoru kao prioritet

Stanovanje u današnjim ograničenim prostorima podrazumeva izazove, zbog čega je veoma bitno da naučimo da prostor prilagodimo sebi, a ne da se mi prilagođavamo njemu. Prostor je tu da služi nama, i to bi trebalo da imate na umu kada opremate ovako male kuhinje. 

Nekada je funkcionalnost prostora mnogo bitnija od estetike, što je bitno da prihvatimo od početka stanovanja u takvom prostoru. Svakako – kada je prostor isprojektovan da krajnji korisnik može da lakoćom da ga koristi i manje vremena utroši na njegovo održavanje, tj. kada je isprojektovan funkcionalno, estetika i autentičan stil se mogu lakše naglasiti.

Bitno je naglasiti da je ovo pravilo jednako važno kada opremate svoj stan, kao i kada opremate stan za izdavanje, jer ako se potrudite da napravite funkcionalnu čajnu kuhinju – morate znati da će vaš stan biti veoma poželjan kod podstanara. Zbog toga imate veće šanse da ga izdate i po većoj ceni.

Podeli:
Default image
Jelena Mirković

Arhitekta, zaljubljenik u kreativne procese projektovanja i uređenja prostora. Njena misija je da ostvari vaše snove o enterijeru i na svom Instagram profilu deli savete pomoću kojih možete rešiti probleme sa kojima se susrećete pri planiranju i opremanju doma ili nekog drugog prostora. Najveće bogastvo joj je iskustvo življenja u inostranstvu i do sada je imala priliku da živi i upozna kulture Grčke i Danske.