Ako ste ikada putovali u neku od zemalja koje se nalaze u oblasti Sredozemlja ili u kulturno-istorijskom smislu gravitiraju ka Mediteranu, sigurno ste uhvatili sebe da maštate kako živite u kući karakterističnoj za to područje.
Francuska, Španija, Italija, Grčka, Portugalija, Tunis, Kipar… svaka od ovih zemalja ima svoju tipičnu arhitekturu, ali i neke zajedničke karakteristike.
Kada se kaže mediteranski stil u arhitekturi svima nam se stvori slična slika u glavi. Osunčana građevina okružena primorskim zelenilom, sa velikom terasom prekrivenom pločicama zemljanih boja, vedrim prozorskim okvirima i krovom od crvenog crepa. Kuća u kojoj vlada morska i letnja atmosfera, u kojoj se unutrašnji i spoljašnji prostor spajaju i podjednako koriste, u kojoj se uživa, zabavlja, relaksira i pije vino.
Koje su odlike ovog stila i ako već, na našu veliku žalost, ne možemo da stanujemo u jednoj takvoj kući – kako bismo mogli da svoj dom uredimo tako da nas podseća na Mediteran? Kako da čitavo to mediteransko iskustvo prenesemo u naše krajeve kroz dizajn enterijera i eksterijera i preselimo ga u svoj dom?
Bela fasada, lukovi i kameni detalji
Kuće koje podsećaju na estetiku mediteranskih vila postale su popularne i u Americi, naročito u Kaliforniji i Floridi, tokom dekadentnih 1920-ih kada su se sve više gradile kuće za odmor.
U pitanju je bila mešavina italijanskog i španskog uticaja. Zidovi dekorisani štuko tehnikom (stucco), lučni prozori i vrata, radovi od kovanog gvožđa na balkonima i ulaznim vratima neke su od uobičajenih karakteristika ovog stila. Otvoreni koncept koji teče, mnogo kamena, jednostavne ali elegantne linije, prozračan prostor i upadljive pločice i dekor u kojem se jarke boje pojavljuju strateški raspoređene.
Kameni zidovi, osim što izgledaju potpuno mediteranski, pružaju i odličnu izolaciju – kako zvučnu tako i toplotnu. Zidovi obloženi kamenom daju prostoru jednu naročitu dozu gostoprimljivosti, a upotreba prirodnog materijala je nešto što uvek podržavamo i preporučujemo.
Plavi akcenti
Svetlost i prostranstvo, živahan, rasterećen i vedar ambijent, to su okosnice mediteranskog stila. Kako to postići? Između ostalog, bojama.
Mediteranske boje odražavaju boje regiona – tirkizna kao plavetnilo mora, bogata zemljana terakota i braon, zelena kao palme i čempresi, sunčano žuta, kao i boje bakra i zlata. Jedna boja se izdvaja kao najmediteranskija a to je svakako plava. Ako želite da postignete autentični efekat mediteranskog stila u arhitekturi i uređenju doma onda je plavo-bela najbolje rešenje, odnosno neka vam uz neku neutralniju podlogu plava i bela budu “glavne glumice”. Opredelite se za plave detalje na jastučićima, tepisima i ramu prozora (zašto da ne).
Žaluzine – često viđen element na fasadama kuća na moru
Ništa ne poručuje: “Ovo je mediteranski stil” kao žaluzine u plavoj ili zelenoj boji. Ovi rebrasti pokretni prozorski kapci se koriste još od 18. veka kada su nastali u Francuskoj kao zaštita od radoznalih pogleda, a i danas su veoma popularno rešenje.
Na Mediteranu su postale rasprostranjene iz praktičnih razloga – sprečavaju prodor sunčevih zraka, smanjuju prodor toplote u prostoriju i što je veoma važno – omogućavaju prirodnu ventilaciju i protok vazduha kroz čitavu površinu prozora, a zimi štite kuću od gubitka toplote.
Kuća u kojoj se živi i unutra i napolju
Zahvaljujući blagoj i povoljnoj klimi stanovnici Mediterana borave napolju do kasno u noć. Mediteranski način života zamagljuje granicu između enterijera i eksterijera kakvu mi poznajemo.
S obzirom da se na našim prostorima u vrtu i na terasi može dugo sedeti samo u letnjim mesecima, naš predlog je da spoljašnjost unesete unutra.
Dodajte u svoju dnevnu sobu velike biljke u saksijama, ćupove, pa čak i nameštaj koji podseća na vrtni mobilijar poput klupe i pletene garniture za sedenje. Prirodni materijali kao što je drvo, posebno u rustičnoj izvedbi, doneće toplinu vašem domu.
Mirisne esencije mediteranskih biljaka
Mediteranski stil uređenja dvorišta odlikuje se mnoštvom biljaka jarkih boja i zemljanih nijansi koje su im protivteža i “podloga”.
U hladnijim podnebljima kao što je naše teško da ćete uspeti da u vrtu održavate palmu ili limunovo drvo, ali ako ih zasadite u saksije i unesete u zatvoreni prostor tokom zime moći ćete uspešno da ih očuvate.
Citrusi, lavanda, oleander i ruzmarin osim što će činiti da vaša mala mediteranska oaza bude odmor za oči i da vam svakog dana bude kao da ste na moru, pozitivno utiču na fizičko i psihičko zdravlje usled mirisa koji ispuštaju tako da ćete imati na raspolaganju svoju aromaterapiju i vedrinu kad god poželite.
Lakoća življenja, hedonizam, more, drvo masline, stablo narandže, terasa prošarana suncem natkrivena pergolom isprepletena vinovom lozom, vaze u duhu antike, prostrane bašte pune zelenila, pre svega palmi i mirisnog cveća, sve su to asocijacije na lepotu Mediterana. Ako već ne možemo sve ove sadržaje da “uselimo” u svoj prostor i životni stil, predstavili smo vam one elemente kojima možete osvežiti svoj dom. Nek nam svaki dan bude Mediteran.