fbpx

Praznično putovanje u Kopenhagen

Kada pomislite na Kopenhagen, koja vam je prva misao? Meni je najlepša zimska čarolija! Možda ne zvuči kao neka očigledna asocijacija na ovaj grad, ali moram da vam ispričam koliko iznenađenja krije glavni grad Danske u zimskom periodu. Kada sam živela u Danskoj sa svojom porodicom, odlučili smo da jednu nedelju u decembru provedemo u Kopenhagenu. Nismo imali prevelika očekivanja, ali sam ja kao arhitekta napravila spisak svih znamenitosti i mesta koje treba da obiđemo. I pogodite šta? Kopenhagen je prevazišao sva naša očekivanja, i oduševio nas je!

Ako imate tradiciju da putujete u decembru, i ako ste planirali neko putovanje ove godine – neka to bude Kopenhagen. U ovom tekstu vam otkrivam šta sve možete videti u njemu za 48 sati.

Kopenhagen i njegove znamenitosti

Da biste postigli da vidite velik broj znamenitosti, morate biti voljni za pešačenje. Nije da njihov saobraćaj nije dobro povezan, nego drugačije ne možete videti sve lepote usput. Zato se dobro pripremite. Eventualno mogu da vas posavetujem da iznajmite bicikl, ali imajte na umu da je zima, pa ukoliko niste spremni da vas vetar malo produva, bolje ostanite pri šetnji. 

Prvo želim da vam preporučim sam centar grada. Kopenhagen je manji od Beograda, i po broju stanovništva i površinski, pa ga nije toliko zahtevno obići. Grad  je smešten na obali okeana, ispresecan je kanalima, pa ćete na trenutak pomisliti – gde se ja to  zapravo nalazim? U centru grada iznenađujuće nije velika gužva, i ako ste planirali neki šoping – ovo je pravo mesto.  

Kraljevske odaje se nalaze u blizini, i moći ćete da vidite dvor, razne muzeje, kraljevsku  biblioteku, danski arhitektonski centar, itd. Sve ovo možete pogledati u jednoj šetnji pored kanala, koji okružuje kraljevsko ostrvo. Posebno obratite pažnju na Kraljevski Teatar, koji je  posebno veličanstven uveče. 

amalienborg zamak kopenhagen

Ako se približite Amalienborg zamku, zimskoj rezidenciji kraljevske porodice, videćete vojnike u sličnim odorama kao u Londonu, u stavu mirnom. Razlika koju morate znati jeste da danskim vojnicima nije preporučljivo prilaziti jako blizu, jer imaju ovlašćenje da pucaju ako im neko priđe rame uz rame. Ako vam se posreći, možete sresti i članove kraljevske porodice.

Tu je i Rasenborg zamak, koji je nekada bio glavno mesto stanovanja kraljevske porodice. Podignut je još u XVII veku, a danas je izložbeni prostor u kom možete videti mnoge vredne predmete koji pripadaju kraljevskoj porodici, poput nakita, kraljevske stolice, kao i kraljevskog tepiha korišćenih za prilike krunisanja. 

Osim ovog zamka, meni najlepša građevina je crkva Sv. Frederika ili Mermerna crkva, koja je pravi primer Rokoko arhitektonskog stila. Ne možete je promašiti, jer je njena lepota toliko upečatljiva, da ćete sve  građevine pre nje zaboraviti. Ova crkva je poznata po svojoj kupoli čija pirina prečnika je 31m, a zbog koje je gradnja crkve trajala čitavih 150 godina. Kupola ove crkve je najveća u celoj Skandinaviji.


Najpoznatija lokacija u Kopenhagenu je svakako Njuhavn (Nyhavn), kanal koji je služio za dolazak trgovačkih brodova i tu se nalaze one zanimljive šarene kućice koje vidite kada pretražujete Kopenhagen na internetu. Zapravo, te kućice su nekada bile javne kuće gde su trgovci, koji su dolazili da prodaju robu, provodili noći. 

njuhavn kopenhagen

Iznad tog kanala je bila pijaca, koja je danas transformisana u prostor za razne vašare, pa kada dođe decembar – to je mesto održavanja božićnog vašara. Od raznih štandova gde se prodaju raznovrsni proizvodi mahom lokalnih proizvođača, do klizališta.

Kućice koje su smeštene na samom kanalu su danas pretvorene u restorane i hotele, tako da ako odlučite da jedete ovde – pripremite se za mali šok jer su cene dosta više. Kućica broj 9 je najpoznatija  kućica, mada se u njoj nalazi samo restoran, dok su one pod brojem 18, 20 i 67 poznate po tome što je u njima živeo pisac Hans Kristijan Andersen. 

Biblioteka, čija zgrada je nazvana Crni dijamant je blago savremene arhitekture čijim izgledom ćete biti fascinirani. Oštre linije, crna staklena fasada koja se ogleda u okeanu i svakako veliki kontrast svemu što stoji u okruženju. Najveći kontrast je upravo  zbog toga što je u samoj blizini smeštena i Danska kraljevska biblioteka, pa ćete odmah na licu mesta moći i da uporedite dva stila u arhitekturi.

crni dijamant biblioteka kopenhagen

Kronborg zamak je, pre svega, poznat po Šekspirovom Hamletu, i svakako je toponim koji je vredan posete. Postoje i razne ture gde se može videti zamak iznutra, jer je pretvoren u pravu turističku atrakciju. Ovaj zamak je nekada bio vojno utvrđenje i ima pravu kaldrmu unutra, pa je doživljaj impresivan i potpun. Iako možete naći restorane u okruženju, mi smo poneli ručak u kutijici, pa smo na klupici koje se nalaze na obodu utvrđenja jeli dok smo gledali u okean. Zvuči prilično idilično, zar ne? 

Ono što bi vam bilo korisno ukoliko želite da posetite sve ove znamenitosti jeste Copenhagen Card, servis koji prodaje jednu kartu kao ulaz u sve znamenitosti, događaje kao što su Božićni marketi, muzeje i ceo transport. Cena karte je malo jača, ali se svakako isplati kada zbrojite cene ulaznica u sve znamenitosti koje ona omogućuje, kao i vreme potrošeno na rezervaciju svih tih karata. Ono što je zanimljivo je da je besplatna za decu do određene visine. Da, dobro ste čuli, Danci decu klasifikuju prema visini, a ne godinama. 

Statua Male Sirene je nešto što je svakako jedan od zaštitnih znakova Kopenhagena. Smeštena je na samoj obali okeana, i malo ćete se iznenaditi kada je vidite. Mala Sirena koju često danas čitamo nije ista Mala Sirena koja se čita u Danskoj. U originalu, Mala Sirena umire jer je izabrala drugi put. Adaptacijom Diznija, ovoj bajci je promenjen kraj, jer su smatrali da deca ne treba da gledaju glavne junake kako umiru.

Dakle, mi smo mahom izloženi romantinzovanoj verziji. U Danskoj vlada suprotno shvatanje: svako osećanje i svaka odluka je u redu pa makar to značilo da imamo tužan kraj, ne mora uvek da bude srećan kraj u bajkama. Oni smatraju da ovakvim pristupom razvijaju empatiju kod dece i razmišljanje, dok ovaj drugi put vodi ka idealizovanju. Ja se slažem sa Dancima. 

Skulptura je visoka jedva 125cm, a izlivena je u bronzi. Na ovo mesto je postavljena 1913. godine.  Do nje se stiže za oko 10 minuta peške od Njuhavn kanala. Na putu do statue ćete videti i Kraljevske paviljone koju su izuzetno fotogenični.

Tivoli Gardens  

Tivoli Gardens je najlepši praznični park u  kom sam bila. Ta količina čarolije postignute svetlucavim dekoracijama, lunapark-atrakcijama, kao i predstavama i ostalim brojnim aktivnostima koje privlače dečije uzbuđenje, pa samim tim i graju –  bez preterivanja se može uporediti sa Diznilendom.

Jako je bitno da jedan ceo dan odvojite za Tivoli Gardens, jer je velika površina u pitanju i trebaće vam dosta vremena da sve obiđete, a kamoli ako želite da isprobate neku od atrakcija i usudite se na vožnju. Tivoli Gardens je mesto i za velike i za male i nema te osobe kojoj se neće dopasti. U Kopenhagenu je zimi veoma hladno, pa se zato dobro utoplite i ponesite kišobrane, jer iako je zima – može vas iznenaditi snežna kiša.

Kristijanija  

Kristijanija (Freetown Christiania) je deo Kopenhagena u kojoj danski zakon ne važi. Nastala je na bivšoj vojnoj lokaciji sedamdesetih godina prošlog veka gde je vojska nekada parkirala oklopna vozila. Na tom mestu su se prvo skupljali pripadnici hipi pokreta, a onda je to uzelo maha i danas imamo potpuno odvojenu državu u državi.

Danska policija ovde ne ulazi, niti isti zakoni važe. Stanovnici Kristijanije pričaju danski i izjašnjavaju se kao Danci, ali isto tako sami školuju svoju decu i imaju proizvodnju dodataka za bicikl u kojima se voze deca. Te dodatke kupuje cela Danska i šire, pa se tako finansiraju. Osim stanovanja, u Kristijaniji su smešteni umetnički studji, razne muzičke grupacije i restorani. 

Ako se usudite da odete u Kristijaniju, postoje neka pravila ponašanja koja morate poštovati. Ako ih ne budete poštovali bićete opomenuti, a onda i izbačeni. Nije strašno koliko izgleda, jer su neka od pravila da nema fotografisanja. To pravilo važi za sve, jer se u Kristijaniji postoji nekoliko ulica gde  možete legalno kupiti marihuanu i još neke opijate, kao i iznajmiti ženu – slično kao u Amsterdamu u ulici Crvenih fenjera.

Mi smo išli sa detetom, ja sam bila trudna sa drugim i ni jednog trenutka se nismo osetili nebezbedno. Vrata Kristijanije su otvorena za sve, i mislim da bi bilo lepo posetiti je bez predrasuda.

Gde jesti i/ili piti u Kopenhagenu?  

Jedno od najlepših mesta koje bi trebali posetiti je Union Kitchen, veganski restoran koji se nalazi iza Njuhavn kanala. Poznat je po specifičnoj kafi koju možete birati od raznih vrsta, pa čak i od cvekle, gde dobijete pink kafu. Imaju divan brunch, tako da preporučujem ovo mesto za takvu vrstu jela. Unutra imaju tek oko 10 stolova, što je veomo malo, te je uvek gužva. Stoga vam preporučujem da probate da rezervišete sto pre dolaska. Ako vam hladnoća nije problem kao nama, možete jesti napolju jer imaju 4 postavljena stola.

brunch copenhagen

Espresso House je švedski lanac kafeterija rasprostranjen u Skandinaviji. Dizajn je u skandinavskom stilu i samo mesto nije preterano specifično, ali ako vam se pije kafa i želite za poneti – Espresso House imate na  svakom ćošku i kafa je odlična! 

Trattoria Fiat je italijanski restoran koji uvek preporučujem za neki lagani ručak. Ako želite da  probate street food hranu – tu je Jeppes Hotdog

Atelier September i Mad & Kaffe su mesta za brunch, i to danski i/ili veganski. Takođe, za vegane tu je i Falafel factory i Livingstone restoran. 

Ako biste probali burgere, preporučujem Yoburger i Dag H.  A za najbolju pastu – posetite Pasta Du Nord.  

Nemojte puno očekivati od hrane na ličnim štandovima. Uglavnom se to svodi na pivo/kuvano vino i hotdog jela kao u IKEA radnjama. Mi smo mislili da ćemo jesti nešto zanimljivo, ali ne, prevarili smo se.  

Još jedna stvar koju je korisno da zapamtite: U Danskoj nemaju kioske, tako da ćete sve kupovati u supermarketima, ali koji nisu na svakom ćošku kao kod nas. Ili se opremite pre šetnje ili budite spremni na traganje za supermarketom i čekanje u redovima. 

Kopenhagen: praktične informacije

Za kraj, želim da vam skrenem pažnju na neke praktičnije stvari. Iako pripada EU, valuta u Danskoj je danska kruna, i eure ne primaju. Niko ne plaća kešom, nego je razvijen sistem beskontaktnog plaćanja (još od 2017.).  

Takođe rezervišite sve karte online jer su redovi ogromni. Organizujte svaki dan, da ne biste šetali bez plana, kako ćete tako izgubiti mnogo vremena. 

Karakteristično je da su ljudi veoma ljubazni i mnogo vode računa o modi i stilu oblačenja. Njihov pojam mode se svodi na minimalizam i udobnosti – tipično skandinavski, ali nećete naići na ljude koji nose trenerku i patike, jer smatraju da je to odeća za kuću. 

Kopenhagen će zauvek imati posebno mesto u mom srcu, jer je bio deo mog prilagođavanja na život u Danskoj. Nismo živeli u njemu, ali me mnogo lepih uspomena veže za njega. Nisam imala ovakvo mišljenje kada bih pomislila na njega dok sam živela npr. u Atini ili u Srbiji, i nije mi bilo jasno šta to ljudi toliko posebno vide u njemu posle prve posete. Sada znam, pa želim da vam prenesem bar deo mog doživljaja.

Svakako više predlažem da poseta bude u decembru, nego u proleće, leto ili jesen jer je praznična atmosfera u Kopenhagenu zaista magična i neverovatna, i sigurna sam da nećete ni pola ove euforije i iskustva osetiti ako ga posetite u nekom drugom periodu godine. 

Uživajte u putovanju!

Podeli:
Default image
Jelena Mirković

Arhitekta, zaljubljenik u kreativne procese projektovanja i uređenja prostora. Njena misija je da ostvari vaše snove o enterijeru i na svom Instagram profilu deli savete pomoću kojih možete rešiti probleme sa kojima se susrećete pri planiranju i opremanju doma ili nekog drugog prostora. Najveće bogastvo joj je iskustvo življenja u inostranstvu i do sada je imala priliku da živi i upozna kulture Grčke i Danske.