U prethodnom tekstu pričala sam vam o tome kako sam došla na ideju da upišem studije u Sloveniji i šta mi je to sve bilo potrebno od dokumentacije kako bih upisala fakultet.
Ovaj put ostaćemo ponovo zatrpani u papirologiji, ali polako, bliži se kraj, pa ćemo onda pričati o nekim lepšim temama.
Gde i kako po boravišnu dozvolu?
Ako vas je prethodni tekst inspirisao da možda upišete studije baš u Sloveniji, a možda ste već poslali svoju dokumentaciju. Sigurna sam da ste se u jednom trenutku zapitali kako ćete dobiti vizu kada vam se odobre studije? Kada sam ja o tome razmišljala, videla sam sebe u redovima sa gomilom papira u rukama, zamišljala sam bezbroj odlazaka u slovenačku ambasadu u Beogradu, intervjue i sve ostale borbe sa domaćom birokratijom.
Međutim, prevarila sam se. Bilo je lakše nego što sam mislila.
Dokumentaciju za vizu predajete u upravnoj enoti (MUP) grada u kom upišete studije, i to onda kada se doselite. Uzmete broj, sačekate da vas prozovu, predate dokumenta i za dve nedelje vaša viza biće gotova. Super, zar ne?
Pre nego do stignete do dela kada uzimate broj i čekate red da to sve predate, uverite se da imate sve ovo što ću vam sada nabrojati, kako bi ste bili sigurni da vas neće vratiti na dopunu dokumentacije.
Papiri koje morate pripremiti dok ste još kod kuće:
- Zdravstveno osiguranje – Potrebno je da imate zdravstveno osiguranje za boravak u Sloveniji. Osiguranje možete da prenesete iz Srbije (ovo važi i za sve ostale zemlje). Neophodno je da odete kod doktora i zatražite uput za lekarsku komisiju, a da potom odete kod zubara da vam se izda potvrda da su zubi zdravi. Kada pokupite to, treba da odete na lekarsku komisiju na kojoj mora da se utvrdi da ste potpuno zdravi, i to je to. Dobijate papir sa kojim posle morate otići i do Zavoda za zdravstveno osiguranje grada u koji se doselite, i tamo treba da predate to, kako bi oni potvrdili da ste osigurani. To je način na koji se besplatno možete osigurati. Za Srbiju ovo osiguranje traje tri meseca, pa potom ovaj proces morate ponoviti. Takođe, osiguranje možete uzeti i na godinu dana u bilo kojoj osiguravajućoj kući.
- Potvrda o nekažnjavanju – Potvrdu treba da izvadite i policijskoj stanici vašeg mesta i da je odnesete u sud kako bi se na potvrdu stavio haški pečat. Obavezno izvadite međunarodnu potvrdu. Pečat u sudu koštaće vas oko 2.000,00 dinara. Čućete možda da ovaj pečat nije obavezan i da su neki i bez ovoga normalno dobili vizu, ali moj savet vam je da ipak stavite pečat da se ne bi iz Slovenije zbog toga vraćali, jer nikad ne znate kako je teta koja radi na šalteru tog dana raspoložena.
- Pasoš – Naravno, ponećete pasoš, ali važno je da vam pasoš važi još tri meseca nakon isteka vize, odnosno boravišne dozvole, koju ćete dobiti. Dakle, potrebno je da pasoš bude važeći minimum godinu dana i tri meseca od momenta kada krenete u Sloveniju, jer vam se viza izdaje na godinu dana.
- Dokaz o novčanim sredstvima – To je potvrda kojom roditelji izjavljuju da će vam svakog meseca poslati minimum 400EUR. Ovo treba da pripremite kod kuće u slučaju da roditelji ne kreću sa vama onda kada se vi selite u Sloveniju. Mogu jednostavno napisati izjavu da će vam poslati novac, ili ćete sa fakulteta dobiti već gotovu tu izjavu, pa će biti samo potreban njihov potpis. Ova izjava je obavezna, ali svakako da niko neće proveravati koliko, kako, i da li vam roditelji šalju novac.
- Dve fotografije – Ovo možete da uradite i u Sloveniji, a potrebno je da fotografije budu dimenzija za pasoš.
Dokumenti koje ćete napraviti po dolasku u Sloveniju:
- Potvrda o upisu fakulteta u Sloveniji – Ovu potvrdu zatražićete na fakultetu, a možete da je tražite na slovenačkom ili na engleskom jeziku.
- Potvrda o prijavi prebivališta – Ovo je možda i najvažniji dokument koji će vam biti potreban. Kada pronađete stan u mestu gde studirate, vaš stanodavac mora da vas prijavi na toj adresi, i da vam da potvrdu o tome da vas je prijavio. Stanodavac je dužan da vas prijavi po useljenju i bez ovoga ne možete dobiti vizu.
Viza koju mi dobijamo kao studenti je, u stvari, potvrda o privremenom boravku zbog studiranja, i u obliku je naše lične karte.
Ono što vam još nisam rekla je da će vam u toku procesa biti neophodan ogroman osmeh i mnogo strpljenja.
Sve ovo koštaće vas vremena, ali za cilj koji ste sebi zadali to je mala cena, i isplatiće se.