fbpx

Putovati i studirati # Studije u Sloveniji

Nikada ne donosim odluke, onako čvrsto, da znam da ću ih ispuniti. Međutim, za jednu sam bila potpuno sigurna, a to je da ću upisati master studije u Minhenu. Iako sam vredno radila i utabavala sebi put u tom pravcu, pre tačno godinu dana ta moja odluka je pala u vodu, a ja sam se našla u Sloveniji.

Zašto sam se odlučila za Sloveniju?

Prvobitni razlog je bio finansijske prirode – ono što je za sve nas važno, a to je da su studije u Sloveniji za studente koji su državljani Republike Srbije, besplatne. Besplatne su bile i u Minhenu, s tim što su zahtevali da se na mom računu nađe 8000 evra za svaku godinu koju bih provela u Nemačkoj. Za Sloveniju je potrebno jedino da vam roditelji potpišu papir, u trenutku predaje dokumentacije za vizu, prema kome će se obavezati da će vam svakog meseca poslati 400 evra. Papir i potpis su obavezni, ali nije obavezno da vam zaista šalju novac.

Drugi razlog zbog koga mi se Slovenija učinila kao dobra prilika je to što sam mogla da upišem studije na slovenačkom jeziku, bez poznavanja istog. Jednostvano upišete studije na slovenačkom, a oni vam odobre jednu dodatnu godinu, u kojoj vi imate slovenački kao obavezan predmet. Takođe, u toj dodatnoj godini imate redovan status studenta i potrebno je da ostvarite 30 ESPB bodova, kako bi taj status produžili i naredne godine. Odnosno, treba da položite okvirno polovinu predmeta iz vaše prve godine studija, a drugu polovinu polažete u narednoj studenskoj godini.

Ova dva razloga bila su presudna za moju odluku. Želela sam da naučim još jedan novi jezik, da se osećam nekako kao kod kuće, a da opet steknem evropsku diplomu.

Postoje još mnoge stvari koje su bile od značaja pri upisu studija u Sloveniji. Na fakultetima ne postoje prijemni ispiti (osim za studije na muzičkoj akademiji, studije režije, glume, arhitekture i sl.) Kao student imaš pravo na studenske bonove, dobijaš ih besplatno, možeš da ih koristiš u većini restorana, dobijaš bonova koliko ima radnih dana. Vrednost jednog bona je 2,63 evra.

Slovenija takođe subvencionira mesečnu autobusku kartu, tako da umesto 40 evra, vi plaćate 20 evra. Postoje brojne studentske aktivnosti, organizacije i udruženja u kojima možete kvalitetno iskoristiti vreme, a dobra stvar je i to što možete da radite. Studentske poslove možete vrlo jednodstavno pronaći, a vreme rada uskladiti sa svojim obavezama na fakultetu.

Ako ste se nakon ovog dela teksta zainteresovali, ali još uvek niste sigurni šta biste tačno upisali, ovo su sajtovi univerziteta u Sloveniji koje možete posetiti kako biste dobili više informacija o fakultetu i smeru koji biste želeli da upišete.
1. Univerzitet u Ljubljani
2. Univerzitet u Mariboru
3. Univerzitet u Novoj Gorici
4. Univerzitet u Kopru

Sve je to meni bilo odlično, ali trebalo je odraditi prijavu i upisati fakultet. Zato, pređimo na birokratiju.

Kako mogu da apliciram na studije u Sloveniji?

studije u Sloveniji


Kada sam uplivala u more papira koje sa sobom nosi sam tok upisa, razmišljala sam i o angažovanju agencije. Naime, postoje agencije koje se bave upisom studenta na fakultete u Sloveniji. Moj savet je da ih ne angažujete, već da se sami potrudite oko sakupljanja dokumentacije. Za to postoji više razloga. Prvo, mnogo je bolje za vas da od početka znate i budete upućeni u ceo proces. Potom, mnogo je jeftinije sve uraditi samostalno. I poslednje, to je dobar način da istražite sve u vezi sa fakultetom koji planirate da upišete, i mestom u koje planirate da se odselite.

Pre nego što počnete sa prikupljanjem dokumentacije, važno je da pratite konkurse na veb stranicama fakulteta koji želite da upišete. Postoji više rokova za upis, kao i svuda, i rokovi se ne smeju premašiti, jer tako vaša prijava neće biti uvažena.

Dokumentacija koju treba da pripremite za upis razlikuje se od fakulteta do fakulteta, kao i od stepena studija koje upisujete. Iz svog iskustva, pričaću konkretno o dokumentaciji koja je potrebana za upis master studija. Proces je veoma sličan kao i za upis osnovnih studija, sem što vam umesto diplome sa završenih osnovnih studija traže svedočanstva iz srednje škole. Ovo je sve što je meni bilo potrebno da pošaljem  na Ekonomski fakultet u Ljubljani i upišem master studije menadžmenta:

1. Prijavni formular – Na sajtu fakulteta koji želite da upišete, u odeljku aktuelnih konkursa, pronaći će se i deo za upis studija. U tom delu, potrebno je da popunite celokupnu aplikaciju i pažljivo pratite instrkucije. Aplikaciju možete popuniti na engleskom ili slovenačkom jeziku. Na kraju, aplikaciju je potrebno odštampati i potpisati. Taj potpisani formular poslaćete zajedno sa ostalom dokumentacijom.

2. Diploma stečena na osnovnim studijama –  Ako još uvek nemate diplomu, možete poslati samo uverenje o studiranju ili ga možete dostaviti naknadno, ukoliko još uvek niste završili fakultet.

notes laptop coffee

3. Uverenje o položenim ispitima (transkript ocena) – Prema transkriptu ocena, nostrifikuje se vaša diploma, i donosi se odluka o tome da li imate ili nemate mogućnost da upišete dalje studije.

4. Motivaciono pismo – Ovo je deo koji je veoma važan pri upisu studija. Prosek iz prethodnog školovanja neće odigrati presudan značaj. Ono što je presudno jesu vaši ciljevi i razlog zbog čega bi oni trebali da izaberu baš vas. Potrudite se, i opišite šta ste radili u toku svog studiranja, da li ste volontirali, ili možda bili zaposleni, koji su vaši ciljevi, kako koristite vaše znanje, koje uspehe do sad ste postigli, i koje su to vrednosti koje ćete doneti sa sobom na fakultet, a koje planirate da ponesete pri završetku.

5. CV – U kratkim crtama napišite u koju osnovnu, srednju školu ste išli i koji fakultet ste prethodno pohađali, gde ste volontirali radili, na kojim projektima ste učestvovali i slično.

6. Pismo preporuke – Ovo je neobavezan deo, ali ne može da odmogne pri upisu, može samo da bude od koristi. Savetujem vam da potražite pismo preporuke od profesora za čiji predmet ste dali svoj maksimum. Pismo preporuke je nešto što će se sigurno razmotriti pri upisu. Pismom preporuke taj profesor »garantuje« da ste vi iz nekog razloga posebni, da ste vredni i da ste pravi izbor za fakultet na  koji odlazite.

7. Kopija prve strane indeksa i pasoša – Skenirajte i potom odštampajte dokumenta.

Bitno je da svu dokumentaciju prevedete na engleski ili na slovnenački jezik. Neophodno je poslati originalna dokumenta i po jednu kopiju od svakog dokumeta.  

Ovo sve neće vas koštati mnogo novca, ali će vas koštati u dosta pređenih kilometara i mnogo uloženog vremena. U svakom slučaju, kada prikupite svu potrebnu dokumentaciju, stavite sve u kovertu, naznačite jasno adresu fakulteta i sve to pošaljete poštom.

Šta dalje?

studije u Sloveniji

U zavisnosti od fakulteta, odgovor se čeka neko vreme. Potrebno je mesec ili dva da se proces u potpunosti završi. Kada sam ja poslala dokumentaciju bio je jul mesec, a odgovor, da sam zvanično primljena, stigao je sredinom septembra.

Naoružajte se strpljenjem, jer će vam tako biti lakše da kroz ovo sve prođete. Ali, neka vam ovo budu samo pripreme za završnicu turnira u kom sledi aplikacija za vizu i pronalazak smeštaja.

O tome šta vam je potrebno za viziranje pisaću u narednom tekstu.

Podeli:
Default image
Marija Dimić

Diplomirana menadžerka, puna ljubavi prema lepim sveskama, olovkama i piskaranjem. Uvek sa koferima u ruci, trenutno zalutala u predele youtuba sa ciljem da sa ljudima deli svoja iskustva i mogućnosti koje nam ovaj život pruža.