fbpx

Studentske stipendije u Srbiji

Kao vid finansijske pomoći i podstreka za najvrednije i najtalentovanije studente postoje raznorazne studentske stipendije. 

Stipendije mogu biti isplaćivane u novcu ili da se ogledaju u smislu obezbeđivanja prostora, materijala ili čak putem boravka u inostranstvu. 

Studentske stipendije su nepovratni izvor finansiranja – nakon isplate stipendije u celosti, student nema obavezu vraćanja iste.

Stipendije za studente osnovnih studija

Kada govorimo o stipendijama za osnovne studije – pravo prijave imaju studenti druge godine studija i svi redovni stariji studenti. Važno je zapamtiti da student koji je primalac neke od stipendija, nema pravo na konkurisanje za dobijanje još jedne stipendije. 

Stipendije za studente bilo kog fakultetskog usmerenja

amplitude magazin studentske stipendije

Stipendije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

U okviru stipendija za studiranje u Republici Srbiji postoje:

1. Studentske stipendije Konkurs se otvara 3 meseca pred početak akademske godine, a rok za podnošenje dokumentacije je 31. oktobar. Stipendija se isplaćuje mesečno, uplatom u iznosu od 13.000 RSD direktno na vaš račun u ovlašćenoj banci (Unicredit banka). Stipendija se gubi ukoliko student prekine osnovne studije iz bilo kog razloga i/ili izgubi status studenta koji se nalazi na budžetu.

Na konkurs se mogu prijaviti:

  • studenti od II do VI godine osnovnih studija,
  • studenti II i III godine strukovnih studija,
  • studenti na master i doktorskim studijama (ukoliko su odmah nastavili školovanje posle osnovnih studija).

Studenti imaju mogućnost da dobiju stipendiju ako:

  • imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije,
  • studiraju na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave,
  • su prvi put upisali godinu na kojoj su, a pritom nisu gubili nijednu godinu studija do sada,
  • su na budžetu,
  • nisu u radnom odnosu,
  • su položili sve ispite iz prethodne godine studija sa prosečnom ocenom od 9,00.

Kriterijum rangiranja zavisi od prosečne ocene tokom studija (nosi od 9 do 16 poena) kao i od broja ostvarenih ESPB poena (od 3,50 poena – za studente sa 60 ESPB do 5,50 poena – za studente sa 300 ESPB).

Studenti iz osetljivih društvenih grupa (studenti iz jednoroditeljske porodice, studenti sa hroničnim bolestima, studenti čiji su roditelji nestali ili su kidnapovani na teritoriji Kosova i Metohije i bivše SFRJ, studenti izbeglice, raseljeni studenti, studenti povratnici na osnovu sporazuma o readmisiji, deportovani studenti) imaju pravo na sopstvenu rang listu i za njih se odvajaju sredstva iz budžeta nezavisno od ostalih stipendija, dok su kriterijumi i uslovi identični kao za sve.

Za studente na koje se odnose afirmativne mere (studenti bez roditelja, studenti koji su pripadnici romske nacionalne manjine i studenati sa invaliditetom) postoji posebna rang lista. Broj ESPB poena i prosek nisu bitni, a uslovi su generalno blaži:

  • prebivalište na teritoriji Republike Srbije,
  • studiranje na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave,
  • nisu gubili nijednu godinu studija.

Primer konkursa iz 2022/2023 možete pogledati ovde.

2. Stipendije za izuzetno nadarene studente konkurs se otvara 3 meseca pre početka akademske godine, a rok za podnošenje je 31. oktobar. Pored podnete dokumentacije potrebno je popuniti i online prijavu za stipendiju koja bude istaknuta na sajtu Ministarstva prosvete Republike Srbije. 

Razlika između standardnih stipendija i ove, jeste što je kod ove potrebno da student polaže standardizovane testove (polaganje bude u roku od 30 dana nakon potvrđene prijave). 

Stipendija se isplaćuje mesečno, u 12 mesečnih plata u iznosu od 24.000 RSD (osnovne i master studije) ili 30.000 RSD (doktorske studije), direktno na vaš račun u ovlašćenoj banci (Unicredit banka). 

Na konkurs se mogu prijaviti:

  • studenti od III godine studija (120 ESPB), 
  • studenti na master i doktorskim studijama (ukoliko su odmah nastavili školovanje po završetku osnovih studija).

Studenti mogu aplicirati ako:

  • imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, kao i državljanstvo,
  • studiraju na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave,
  • su prvi put upisali godinu na kojoj su, a da pritom nisu gubili nijednu godinu studija do sada,
  • su bili na budžetu u toku svih godina studija,
  • nisu u radnom odnosu, 
  • su položili sve ispite iz prethodne godine studija sa prosečnom ocenom od 9,00,
  • polože standardizovan test (osim studenata koji nisu na teorijskom odseku umetničkih studija).

Kriterijumi za rangiranje su položen standardizovan test (minimum 140 poena ostvarenih na testu a maksimalno 200 poena), visina prosečne ocene (od 9 do 10 poena). Ukoliko se desi poklapanje poena, student sa većim brojem poena na standardizovanom testu ima prednost.

Studenti na umetničkim studijama (koji nisu na teorijskom odseku) rangiraju se po visini prosečne ocene, a prednost imaju studenti koji su se istakli radom na takmičenjima, smotrama, izložbama itd.

Primer konkursa za 2022/2023 možete videti ovde.

3. Stipendije za nedostajuća zanimanja u prosveti – Ova stipendija postoji da bi se studenti obrazovali za pozicije koje nisu dovoljno popunjene u obrazovnom sistemu. To se odnosi na oblasti matematike, fizike, informatike, srpskog jezika i književnosti, engleskog, kao i nemačkog jezika.

Broj stipendija se razlikuje za svaku od oblasti.

Ono što je drugačije kod ovih stipendija je to što se stipendisti obavezuju da će po završetku školovanja raditi u dodeljenoj školi na teritoriji Republike Srbije onoliko godina koliko su bili korisnici stipendije. Ukoliko ovo ne ispune u vremenskom periodu od 2 godine od kraja školovanja, studenti moraju vratiti iznos koji je propisan pravilima konkursa i kamatnom stopom NBS.

Na konkurs se mogu prijaviti:

  • studenti II i III godine osnovnih studijskih programa (oblast matematike, informatike, fizike, engleskog, nemačkog i srpskog jezika i književnosti), 
  • studenti na nekim od sledećih državnih univerziteta u Srbiji (Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš, u Prištini sa povremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i u Novom Pazaru),
  • studenti IV godine studija koji su već bili korisnici ove stipendije.

Studenti mogu aplicirati ako:

  • imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, kao i državljanstvo,
  • studiraju na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave,
  • su prvi put upisali godinu na kojoj su, a da pritom nisu gubili nijednu godinu studija do tada,
  • su bili na budžetu u toku svih godina studija,
  • nisu u radnom odnosu,
  • su položili sve ispite iz prethodne godine studija sa prosečnom ocenom od 7,50 tokom studija,
  • polože test od strane Nacionalne službe za zapošljavanje.

Rok za prijavu na konkurs je 31. oktobar. Svu potrebnu dokumentaciju potrebno je dostaviti poštom u Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja (adresa Nemanjina 22-26), ali takođe i skenirati i proslediti na mejl adresu inicijalnoobrazovanje@mpn.gov.rs

Nakon priznavanja vaše prijave, svaki kandidat za stipendiju mora da prođe testiranje od strane Nacionalne službe za zapošljavanje, a o terminu polaganja dobija se mejl barem tri radna dana pred polaganje. Testiranja se organizuju u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, kao i u Nišu.

Kriterijumi rangiranja su ocena nakon testiranja, kao i prosečna ocena tokom studiranja.

Primer konkursa za 2022/2023 možete videti ovde.

Stipendije fonda za mlade talente

studentske stipendije amplitude magazin

Fond je osnovala Vlada Republike Srbije, a u nadležnosti je Ministarstva omladine i sporta. Ono za šta se zalažu je podsticanje mladih talenata i njihovog daljeg karijernog razvoja.

Stipendije u okviru Fonda:

1. Stipendija najboljih studenata završnih godina dodeljuje se najboljim studentima završnih godina osnovih, kao i master studija. Svi studenti koji postanu korisnici ove stipendije, nakon završetka školovanja imaju obavezu da barem 5 godina rade u Republici Srbiji, ili da barem 3 godine budu u evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Republici Srbiji.

Konkurs se otvara sredinom decembra, a rok za podnošenje prijave bude do sredine februara. Svu potrebnu dokumentaciju treba predati na pisarnici u Palati Srbija – moguće je predati uživo ili preko kurirske službe.

Studenti mogu aplicirati ako:

  • imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, kao i državljanstvo, ili imaju status izbeglice,
  • studiraju na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave,
  • su prvi put upisali godinu na kojoj su, a da pritom nisu gubili nijednu godinu studija do tada,
  • su bili na budžetu u svim godinama studija,
  • nisu u radnom odnosu, 
  • su položili sve ispite iz prethodne godine studija sa prosečnom ocenom od 8,50 tokom studija,
  • nisu stariji od 25 godina (za osnovne studije), to jest 27 godina (za master studije).

Konkurs, kao i pregled potrebne dokumentacije, možete preuzeti sa sledećeg linka u obliku zip fajla.

2. Stipendija najboljih studenata studija drugog i trećeg stepena u inostranstvu dodeljuje se kao pomoć studentima koji su svoje školovanje nastavili na prestižnim svetskim univerzitetima. Studenti koji postanu korisnici ove stipendije, nakon završetka školovanja, imaju obavezu povratka u Republiku Srbiju, gde treba da rade minimum 5 godina, ili da budu prijavljeni u Nacionalnoj službi za zapošljavanje barem 3 godine. Stipendija je u vidu novčane pomoći.

Konkurs se otvara polovinom septembra, a rok za podnošenje prijave je 1. novembar. Svu potrebnu dokumentaciju je potrebno predati na pisarnici u Palati Srbija, a ukoliko student nije u mogućnosti da to uradi uživo, moguće je predati i putem kurirske službe na istom mestu. Za dokumetaciju koju izdaje fakultet, student treba da se raspita na samom fakultetu o njihovim procedurama izdavanja istih.

Na konkurs se mogu prijaviti:

  • studenti II i III godine osnovnih studijskih programa,
  • studenti univerziteta u zemljama koje su članice Evropske Unije,
  • studenti univerziteta u zemljama koje su članice Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu (EFTA),
  • studenti na vodećim svetskim univerzitetima (spisak priznatih univerziteta proveriti na sajtovima Fonda za mlade talente kao i Ministarstvo omladine i sporta). 

Postoje 2 liste priznatih univerziteta:

  • prvih 500 vodećih univerziteta sa Academic Ranking of World Universities (tkz. Šangajska lista),
  • lista visokoškolskih ustanova iz oblasti umetnosti. 

Studenti mogu aplicirati ako:

  • imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, kao i državljanstvo, ili imaju status izbeglice,
  • su prvi put upisali godinu na kojoj su, a da pritom nisu gubili nijednu godinu studija do sada,
  • su položili sve ispite iz prethodne godine studija sa prosečnom ocenom od 8,50 tokom studija,
  • nisu stariji od 27 godina (za II godinu osnovnih studija), to jest 29 godina (za III godinu osnovnih studija),
  • su barem jednu godinu studija završili na nekom od Univerziteta u Republici Srbiji i dali sve ispite sa pomenute godine.

Kriterijumi rangiranja jesu kredibilnost stranog Univerziteta sa kog student aplicira, nivo studija (gde studenti sa III godine imaju prednost), kao i prosečna ocena studenata.

Konkurs, kao i primer potrebne dokumentacije, možete preuzeti sa sledećeg linka u obliku zip fajla.

Opštinske-gradske stipendije

U skladu sa usvojenim godišnjim budžetima, neke opštine-gradovi u Republici Srbiji raspisuju svoje konkurse za stipendije kako učenika srednjih škola, tako i studenata koji se školuju u Srbiji bilo kog fakultetskog usmerenja.

Sveopšti uslovi prijave na konkurs jesu da student poseduje državljanstvo Republike Srbije, da ima prebivalište na teritoriji grada za čiju se stipendiju prijavljuje, da se vodi u statusu studenta koji se finansiraju iz budžeta Republike Srbije, da nije apsolvent, a da je redovan student, da nije u radnom odnosu, da nema više od 26 godina, i da nije primaoc neke od drugih stipendija Republike Srbije.

U zavisnosti od grada uslov moze biti i da se samo određene oblasti stipendiraju (npr. stipendira se samo inženjer mašinstva ili profesor matematike). To je podležno promenama svake godine, a stipendija je u vidu novčanih sredstava koja se isplaćuju u 12 jednakih mesečnih rata na račun kod ovlašćene banke (Unicredit banka).

Većina konkursa se raspisuju tokom septembra, a rok za podnošenje prijave i dokumentacije je do kraja oktobra.

Grad Beograd

Da pronađete aktivne konkurse:

  1. posetite sajt grada Beograda 
  2. pri dnu stranice nađite natpis gradski oglasi 
  3. uđite u odeljak gradski oglasi, konkursi i tenderi 
  4. opcijom pretraživanja (search) možete lako pronaći konkurs koji je verovatno zatrpan pri velikom broju drugih konkursa 

Primer konkursa za 2022/2023 možete videti ovde.

Grad Novi Sad

Univerzitet Novi Sad u saradnji sa gradom Novi Sad takođe raspisuje svake godine konkurse za stipendiranje studenata osnovnih i master studija, kao i veliki broj nagrada za studente generacije u okviru njihove akademske oblasti (društvenih, medicinskih, likovnih nauka…)

O svim nagradama i stipendija više na sajtu Univerziteta u Novom Sadu.

Grad Subotica

U Subotici možete konkurisati za 2 vrste konkursa:

  1. Konkurs za dodelu sredstava za podsticanje razvoja mladih talenata Grada Subotice koji jednim delom uključuje i studente, i učenike srednjih škola (primer
  1. Konkurs za dodelu stipendija za studente sa teritorije Grada Subotice koji je isključivo za studente (primer)

Za aktivne konkurse posetite sajt grada Subotice, sekciju Konkursi i oglasi, i samo listajte dok ne pronađete željeni konkurs.

Po istom principu traženja konkursa možete videti kakve prilike za studente nude sledeći gradovi:

Sombor – vebsajt za aktivne konkurseprimer konkursa.

Senta – vebsajt za aktivne konkurseprimer konkursa.

Kikinda – vebsajt za aktivne konkurse, primer konkursa.

Bečej – vebsajt za aktivne konkurse,  

  1. primer konkursa za stipendije,
  2. primer konkursa za finansijsku pomoć najuspešnijim studentima izbeglih porodica,
  3. primer konkursa o sufinansiranju putnih troškova za studente.

Veliko Gradište  – vebsajt za aktivne konkurse, primer konkursa.

Ruma – vebsajt za aktivne konkurse,

  1. primer konkursa za stipendije,
  2. primer konkursa novčane nagrade za najbolje studente.

Kraljevo – vebsajt za aktivne konkurse, primer konkursa.

Pirot – vebsajt za aktivne konkurseprimer konkursa.

Ovde nismo naveli sve gradove, ali uz pomoć ovih koraka možete pretražiti oglase i konkurse na vebsajtu vašeg grada, i verujemo da ćete pronaći sve neophodne informacije.

Stipendije za pojedine fakultetske oblasti

Ovo su stipendije koje su osnovane sa namerom da pomognu studentima u okviru svoje akademske oblasti, gde se na taj način konkurencija smanjuje, a šanse za dobitak stipendije se povećavaju. Uglavnom su specijalizovane za studente određenih fakulteta, smerova, dostignuća i imaju većinski novčane benefite, a u nekim slučajevima i benefite nove opreme, putovanja, prakse i sličnog. Obaveze se obično ogledaju u tome da se student vrati i/ili ostane u Republici Srbiji, i da tu zaposli na određeni vremenski period.

Trenutno kod nas postoje tri velike grupe: 

  1. Stipendije zadužbina i fondacija
  2. Sportske stipendije
  3. Umetničke stipendije

Specifičnost ovih stipendija u odnosu na državne jeste što se ne isplaćuju iz budžeta Republike Srbije, već su zaostavština nekadašnjih imućnih ljudi koji su želeli da pomognu studentima iz njihove oblasti ili zanimanja. Takođe, u odnosu na državne stipendije, ove stipendije mogu da stipendiraju manji broj studenata.

Bitno je naglasiti da ne možete primati ove stipendije uz stipendije finansirane od strane države. 

studentske stipendije amplitude magazin

Stipendije zadužbina i fondacija

Zadužbina ili fondacija je pravno lice bez formalnih članova, sa nekolicinom regulatornih lica koja se staraju o tome da osnovna sredstva (novac), koja je osnivač zadužbine ostavio/la, bude dat onima koji su zaslužili. Cilj je pomoći nadarenima i opštekorisnom i kulturnom napretku društva u celini.

  1. Zadužbina Sime A. Igumanova – Ova stipendija, koja je u vidu bespovratnih novčanih sredstava, dodeljuje se učenicima i studentima sa područja Kosova i Metohije koji pripadaju socijalno najugroženijima iz punodetnih porodica (4+ dece). Uslov je da je student upisao trenutnu godinu na fakultetu, ne obnavljajući godinu, kao da dolazi iz finansijski slabe porodice. Konkurs, potrebnu dokumentaciju i sve neophodne informacije možete naći na sledećem linku.
  2. Zadužbina Vlajka Kalenića – Ova zadužbina stipendira odlične studente koji dolaze iz porodica sa slabijim materijalnim stanjem preko bespovratnih jednokratnih novčanih sredstava (30.000 RSD), knjiga ili usavršavanja. Važno je napomenuti da se ovde mogu prijaviti samo studenti Ekonomskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, koji su redovni studenti osnovnih studija i finansiraju se iz budžeta Republike Srbije.
  3. Zadužbina Milivoja Jovanovića i Luke Ćelovića – Ova zadužbina stipendira po 20 studenata Ekonomskog i Pravnog fakulteta, Univerziteta u Beogradu. Stipendija je u vidu bespovratne novčane pomoći bez nikakvih daljih obaveza. Uslovi prijave su da je student na II i višoj godini osnovnih studija, prvi put upisan u trenutnu godinu, da su svi dosadašnji ispiti položeni sa prosečnom ocenom od 8,5, i da se student finasira iz budžeta Republike Srbije.
  4. Zadužbina Gliše i Marije Rakić – Cilj ove zadužbine je pomaganje studentima tehničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu. Studenti moraju biti II ili viša godina osnovnih studija, na budžetu, prvi put upisani u trenutnu godinu studija, i da su položili sve dosadašnje ispite sa prosečnom ocenom 8,00. Stipendija je u vidu novčanih sredstava koja se na kraju ne vraćaju.
  5. Zadužbina Ljubice M. Zdravković – Ova stipendija se dodeljuju samo 1 studentu Univerziteta u Beogradu u vidu finansijskih sredstava isplaćivanih na više rata. Student može biti II i viša godina studija, bilo kog studijskog programa, ali mora biti na budžetu, sa položenim svim prethodnim ispitima, i sa prosečnom ocenom minimalno 8,50. Takođe, važno je i da je prvi put upisao trenutnu godinu, a da dosad nije izgubio nijednu godinu studija.
  6. Fondacija Gordana Jokić Kašiković i Dragiša Kašiković – Ova fondacija daje po jednu nagradu za svaki nivo studija najboljim studentima na Tehnološko-metalurškom, Mašinskom i Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Biće izabran po 1 student sa svakog od navedenih fakulteta. Student mora imati završene osnovne ili master studije, bez gubitka nijedne godine studija sa najvišom prosečnom ocenom (10,00). Pravo na stipendiju imaju i studenti sa najboljim naučno-istraživačkim radom. Stipendija obuhvata bespovratna sredstva u iznosu od 300 evra.
  7. Hemofarm fondacija – Ova fondacija je namenjena studentima medicine, stomatologije i farmacije gde, pored mesečne finansijske pomoći, oni dobijaju i mentora, kao i priliku za stručnu praksu u Srbiji i u Nemačkoj. Da biste saznali više o samoj prijavi i kriterijumima možete pogledati konkurs za 2022.godinu ili im se obratiti putem mejla.
  8. Fondacija Koste Migrića – Ova fondacija dodeljuje 3 stipendije najboljim studentima Univerziteta u Beogradu. Student može biti na bilo kom studijskom programu, II ili starije godine studija. Uslovi su da je upisao trenutnu godinu po prvi put, a da nije dosad gubio godine studija, da se finansira iz budžeta Republike Srbije, da je položio sve dosadašnje ispite sa prosečnom ocenom tokom studija od 8,50. Stipendija je bespovratna u iznosu od 100.000 RSD na 10 mesečnih rata.
  9. Stipendija nemačke fondacije za životnu sredinu – Ukoliko ste na studijama koje se bave ekologijom, održivošću, klimatskim promenama i slično, a želite da se bavite istraživačkim radom ili vam je potrebna praksa – ova stipendija će vas zainteresovati. Boravak je do nekih godinu dana, a više infomacija možete saznati na sajtu. Uslov je da ste na master ili doktorskim studijama sa prosekom od 8,00, a pored Srbije, moguće je i prijaviti se i sa univerziteta na Kosovu, u BiH, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, kao i Crnoj Gori. Može se desiti da u narednom konkursu zahtevaju da se nakon prakse ostane kod njih na određeni vremeski period.
  10. Fondacija Milana Stefanovića – Smederevca i supruge Darinke – Ova stipendija se dodeljuje 6 studenata Univerziteta u Beogradu koji studiraju u oblasti menadžmenta ili srodnim oblastima koji podstiču razvoj trgovine. Uslov prijave jeste da je student prvi put upisao trenutnu godinu (II godina ili starija), da je na budžetu i da je položio sve dosadašnje ispite sa prosečnom ocenom od 8,50. Stipendija je u vidu bespovratne finansijske pomoći koja se isplaćuje u 10 jednakih mesečnih rata od po 10.000 RSD.
  11. Fondacija Studenica – Od nedavno, ova fondacija stipendira studente od brucoša do master nivoa studija, a zanimljivost jeste što pri kraju prijava postoje i intervjui kandidata za stipendiju. Stipendija je u vidu novčane pomoći u iznosu od 1.500 dolara u dinarskoj protivvrednosti na godišnjem nivou. Uslovi za prijavu su izuzetni akademski uspeh, uspeh na takmičenjima, nagrade fakulteta, 2 propratna pisma preporuke, volonterski rad i rad koji pomaže zajednici. Takođe se i prilaže motivaciono pismo, kao i obrazloženje poslovnih ciljeva. Detaljnije informacije možete saznati na sajtu
  12. Fondacija Olge i Miodraga L. Panića – Ova fondacija želi da pomogne u naučnom i stručnom radu svršenih studenata farmacije Univerziteta u Beogradu koji su imali izuzetan uspeh na studijama, dali sve dosadašnje ispite i imaju želju za naučno-stručnim radom u svojoj oblasti. Fondacija može bespovratno pomoći u nabavljaju opreme, materijala ili novčane pomoći.
  13. Fondacija Privrednik – Jedna od najstarijih fondacija u Srbiji koja stipendira studente Republike Srbije. Zanimljivost jeste što su naši velikani Mihajlo Pupin, Nikola Tesla i Jovan Cvijić dali novčanu pomoć Fondaciji. Više informacija, prijavni list i upitnik možete pronaći na ovom linku. Prednost imaju studenti sa slabijim finansijskim stanjem i nagradama na takmičenjima, a uslov je prosečna ocena od 9,00 tokom studija bilo kojeg univerziteta u Srbiji bilo koje oblasti studija. Za dobijanje stipendije, nakon prijave, postoje testovi kognitivnih sposobnosti, kao i usmeni intervjui. Stipendija je bespovratne novčane prirode, a takođe važi i za učenike srednjih škola. 
  14. Fondacija ZAJEDNO ZA MLADE (Fondacija Dr Danica Grujičić) – Misija ove fondacije je da pomogne mladima u Srbiji i omogući im bespovratna sredstva za put, opremu ili šta god im je najpotrebnije. Na njihovom sajtu možete pogledati njihove dosadašnje doprinose i akcije, a ukoliko imate nekih nedoumica, možete im se obratiti za pomoć. Obično pomažu mladim talednima iz oblasti biologije, biohemije, fizike i sličnih oblasti.
  15. Fondacija Novi dobrotvori Univerziteta u Beogradu – Iako nema svoju veb stranicu, ova fondacija i dalje stipendira studente. U konkursu navode da stipendiraju 4 studenta, po jednog iz svake grupe nauka (prirodno-matematičke, tehničko-tehnoloških,medicinskih i društveno-humanističkih). Mogućnost prijave imaju studenti II ili starijih godina osnovnih studija, kao i studenti na master studijama. Uslovi su da je student položio sve prethodne ispite sa prosečnom ocenom od 8,50, da se finasira iz budžeta Republike Srbije, da je prvi put upisao trenutnu godinu, a da dosad nije gubio nijednu godinu studija. Stipendija je novčane prirode, podeljena u 10 jednakih mesečnih rata od po 10.000 RSD, i na kraju se taj novac ne vraća. Za više informacija predlažemo da pomno pratite vebsajt vašeg fakulteta jer tako ova fondacija objavljuje više informacija o konkursu i dopire do studenata. Na sledećim linkovima možete videti kako su izgledale prijava i izjava.
  16. Fondacija Evro za znanje – Ova fondacija funkcioniše tako što uz donacije pojedinaca, imaju saradnje sa kompanijama u Srbiji, pa se dešava da kompanija zahteva da se nekoliko stipendija da upravo studentima u njihovoj oblasti poslovanja. Dodeljuje se 7 bespovratnih stipendija novčane prirode, podeljene u 12 jednakih mesečnih rata od po 12.000 RSD. Ono što je potrebno dostaviti od dokumentacije jeste potvrda o upisanoj godini, prosek ocena, dokaze o primanjima roditelja za poslednja 3 meseca (ili potvrda iz Nacionalne službe za zapošljavanje ukoliko su nezaposleni), kao i sva dokumentacija kao dokaz za postignute rezultate na takmičenjima ili projektima. Više o terminu otvaranja konkursa, kao i o rezultatima, možete naći na sledećem linku.
  17. Fondacija Sestre Bulajić – stipendira po 2 najbolja odbranjena diplomska master rada iz arhitekture Univerziteta u Beogradu, kao i po 2 odbranjena diplomska rada na osnovnim studijama fizičke hemije Univerziteta u Beogradu. Nagrada je u novčanoj vrednosti od 30.000 RSD, a prijava bude u periodu od sredine juna do sredine jula tekuće godine. 

Stipendije za sportiste

studentske stipendije sport

Zaista možemo da kažemo da su sportisti naše zemlje za primer – tenis, odbojka, tekvondo… A za mlade talente u sportovima takođe su obezbeđene stipendije. Uslovi za konkurisanje su da potencijalni stipendista ima kategoriju vrhovnog sportiste, da nema zvanje profesionalnog sportiste, da se u tekućoj godini aktivno bavi svojim izabranim sportom, da je član nekog tima/saveza, kao i da ga isti predloži za stipendiju, da je u poslednjih 5 godina barem jednom nastupao za domaću organizaciju u svom sportu, i da ispunjava sve svoje obaveze prema nacionalnoj sportskoj organizaciji. 

Takođe, stipendisti mora biti utvrđena zdravstvena sposobnost da se bavi svojim sportom, a u pogledu godina treba da ima od 15 do 26 godina sa nacionalnim rangom, a do 30 godina ukoliko je sportista u paraolimpijskim sportovima. Postoje stipendije i za starije od 30 godina.

Stipendija se ogleda u vidu mesečne isplate novca u visini od obično jedne i po neto prosečne plate u Srbiji predviđene za tu godinu, a broj dostupnih stipendija zavisi od kategorije sportova (prva, druga, treća ili četvrta). Može se koristiti za potrebe priprema ili učešća na takmičenjima. U nekim slučajevima stipendija se može upotrebiti i za potrebe lečenja sportiste. Obaveze sportiste jeste da se aktivno bavi svojim izabranim sportom sve dok dobija stipendiju ili nakon svog oporavka.

Ako se desi da neki od uslova nije zadovoljen, a sportista pokaže velike rezultate (ima medalje nekih od prva 3 mesta) na evropskim ili svetskim prvenstvima (ili olimpijskim igrama), i dalje je moguće da dobije stipendiju. Odredbe su usvojene u okviru Službenog glasnika Republike Srbije, a detaljnije odredbe možete pogledati ovde.

Stipendije za umetnike

studentske stipendije amplitude magazin

Stipendije za umetnike se u Republici Srbiji najviše ogledaju u vidu smanjenja školarine kao što je to slučaj na Fakultetu savremene umetnosti. Uslov je redovnost na studijama, kao i dobar prosečan uspeh, a u prilog idu i sva dostignuća u umetničkoj kategoriji studenta na takmičenjima, smotrama, organizacijama, inicijativama, pohvalama, volontiranjima i slično.

Novi Sad je u 2022. godini imao priliku da nosi titulu Evropske Prestonice Kulture, a na njihovom zvaničnom sajtu se na mesečnom/kvartalnom/godišnjem nivou otvaraju konkursi koji su dobra prilika za slikare, vajare, ilustratore, one koji se bave multimedijom, pisanjem i tako dalje. Uslovi, benefiti, i obaveze zavise od konkursa, to jest, od toga ko raspisuje konkurs. Na primer, uslovi mogu biti portfolio radova, iskustvo u prethodnom izlaganju, dobar predlog projekta i slično. Benefiti se mogu ogledati u novcu, izlagačkom prostoru, mogućnost rada sa drugim umetnicima, putovanju, materijalima itd.

Postoji veliki broj konkursa za izložbeni prostor, kao na primer, u Domu Jevrema Grujića. To je dobra prilika za umetnike koji bi da izlažu prvi put. Pri prijavi se dostavljaju osnovni podaci umetnika (ime, prezime, godište, godina studija, fakultet, biografija) i portfolio radova (ne više od 5) koje biste izložili. Za više informacija o konkursu, kao i o formi u kojoj treba obrazložiti radove, možete pogledati sledeći link.

Takođe, preporučujemo sajt Portal za kulturu jugoistočne Evrope da za praćenje aktivnih likovnih, književnih i drugih umetničkih konkursa.

Stipendije za mobilnost studenata tokom osnovnih studija

Stipendije mobilnosti predstavljaju odličnu priliku da mladi iz Srbije posete Univerzitete drugih zemalja u sklopu svojih studija. Za koju god zemlju da ste zainteresovani, velika je šansa da postoji saradnja naših Univerzeta, fakulteta i njihovih. Dodatni plus je to što učite drugi jezik uz nastavak studija u svojoj akademskoj oblasti. Kako su naši kolumnisti već pisali o svojim iskustvima o studijama, volontiranju i životu u državama poput Holandije, Slovenije, Kine, Španije, Belgije i Estonije, odlučili smo da vam približimo i same procese prijava, konkurse i stipendije za razmene.

DAAD stipendije

Nemačka služba za akademsku razmenu – DAAD je organizacija iz Nemačke, podržana od strane Ministarstva spoljnih poslova, Evropske Unije, i mnogih kompanija, kako lokalnih, tako i globalnih. Ove stipendije mogu da razmatrati i studenti, i oni koji su završili fakultete, pa čak i naši naučnici i ljudi koji se bave predavanjem, a žele usavršavanje.

Ponuđeno je mnogo različitih opcija – od letnjih škola, kurseva, praksi, do potpunog školovanja. Za pregled najčešćih pitanja možete pogledati njihov odeljak sa bitnim informacijama, a takođe i bazu svih trenutno aktivnih konkursa za stipendije.

CAMPUS EUROPAE

Campus je program stipendija mobilnosti na koji samo studenti Univerziteta u Novom Sadu mogu da se prijave, kao što se može pročitati na ovom sajtu. Mobilnost se ogleda u tome da se u periodu od godinu dana obezbedi studentima da odu u neku drugu zemlju koja je partner programa. Za sve akademske oblasti postoji po neka prilika, a za više informacija Campus podstiče da se obratite vašoj fakultetskoj službi.

Erasmus ( +, Mundus, K1)

Erasmus je program Evropske Unije koji omogućava studentima svih akademskih oblasti da odu na godinu dana, tri godine ili šest godina razmene kod partnera njihovih fakulteta. Za detaljnije informacije preporučujemo savetovanje sa Službom na fakultetu gde studirate. Ukoliko vas interesuju iskustva iz prve ruke, preporučujemo tekstove naše glavne urednice Bojane, koja je pisala vodiče za apliciranje i za pripremu i odlazak, kao i o prvim mesecima boravka na razmeni.

CEEPUS razmene 

Iako mnogi poistovećuju Erasmus i CEEPUS zato što je koncept identičan, razlika je u tome što je Erasmus projekat Evropske Unije, a CEEPUS potiče iz Austrije. Takođe, preporučujemo savetovanje sa Službom na fakultetu, jer svaki fakultet ima svoje partnere, svoje rokove, kao i evidenciju koji se ispiti priznaju, a koji ne.

Stipendije za mobilnost studenata na višim nivoima studija

Brzo prolete brucoški dani, grad u kome studirate može da dosadi, a možda ste i u situaciji da želite da se usavršavate u nekoj drugoj zemlji. Stoga vam predlažemo brojne stipendije koje vam to mogu omogućiti.

Za studente bilo kog fakultetskog usmerenja

Stipendije Ministarsva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

U okviru stipendija za studiranje u inostranstvu postoje:

  • Stipendije bavarske vlade za master i doktorske studije
  • Stipendije Vlade Republike Slovačke
  • Stipendije Vlade Republike Slovenije
  • Stipendije Ministarstva visokog obrazovanja Egipta i stipendije Al Azar Al Šarif
  • Stipendije Kraljevine Markoko
  • Stipendije Vlade Republike Italije
  • Stipendije preduzetništva i turizma Rumunije
  • Stipendije Vlade Republike Koreje
  • Stipendije Vlade Republike Poljske
  • Stipendije za master studije u okviru Međunarodnog programa postdiplomskih studija na Tajlandu
  • Stipendije Instituta za studije Dalekog Istoka Univerziteta Kjungnam
  • Stipendije Vlade NR Kine
  • Stipendije Ruske Federacije

Za aktivne konkurse u ovoj akademskoj godini posetite sledeći vebsajt, a u okviru svake može se naći tekst konkursa, kao i propozicije – sa podacima o kom nivou studija se radi, koliko stipendija se dobija, potrebna dokumentacija, kao i kontakt mejl za više infomacija.

Stipendije za pojedina fakultetska usmerenja

amplitude magazin

Medicina-farmacija

DFMS ili DFMSA stipendije za specijalizaciju

  • Namenjene su studentima medicine i farmacije koji žele otići na specijalizaciju u Francusku u periodu od 6 meseci, godinu dana, ili čak do 3 godine. Oficijalni sajt je na francuskom, a ovaj program stipendije realizuje Campus France i Univerzitet u Strazburu.
  • Za više informacija, pogledajte sledeće linkove:
  1. primer konkursa za 2022. godinu sa mejl adresama za više informacija
  2. primer konkursa na francuskom za 2023. godinu

Za sva fakultetska usmerenja

CHEVENING stipendija 

  • Ove stipendije su za studente koji žele jednogodišnje master studije u Velikoj Britaniji, a stipendija je u rangu full scholarships što znači da pokriva vizu, put, knjige, školarinu i sve ostale troškove života.
  • Da biste više saznali, posetite njihov sajt sa detaljnim informacijama.

SAKURA stipendija – Filozofija, ekonomija, japanski jezik

  • Stipendije su namenjene studentima koji bi želeli da se oprobaju u istraživačkom radu.
  • Obično su stipendije finansijskog karaktera, mada su jedne godine najbolji dobili i putovanje u Japan.
  • Ako vas zanima nešto više o ovoj stipendiji, možete posetiti zvanični sajt.

Program stipendija nemačke privrede – Ekonomija, inženjerstvo, žurnalistika, poljoprivreda

  • Ovaj program stipendija organizuju GIZ i Fondacija dr Zoran Đinđić sa podrškom nemačkih kompanija.
  • Namenjen je studentima master i doktorskih studija koji su zainteresovani da iz prve ruke uče o tome kako nemačke kompanije funkcionišu, a da se kasnije, sa tim istim znanjem, vrate u Srbiju zarad napretka države i približavanja EU
  • Uslovi za prijavu jesu da je student sada na master ili doktorskim studijama u oblasti ekonomije, biznis administracije, električnog inženjerstva, softverskog ili hemijskog inženjerstva, agrikulture, arhitektre ili žurnalistike
  • Potrebno je da student na Univerzitetu Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije, Bosne, Albanije ili Crne Gore sa ne više od navršenih 28 godina
  • Stipendijom se dobija sva pomoć oko dobijanja vize, nalaska smeštaja, kao i 550 EUR na mesečnom nivou
  • Za više informacija možete posetiti vebsajt programa i sajt fondacije

Stipendija za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu – Medicina, inženjerstvo, mašinstvo, arhitektura

  • Ovaj konkurs raspisuju Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Uprava za bezbednost i zdravlje na radu u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada u martu.
  • Namenjen je studentima koji žele kompetencije i iz ovog ugla njihovih zanimanja.
  • Uslovi za prijavu jesu da student nije navršio 26 godine i da je trenutno na master studijama (ili da je završio trogodišnje strukovne studije od 180 ESPB) sa prosečnom ocenom od 8,00.
  • Stipendija obuhvata sve troškove prijave i pripreme za potreban ispit u oblasti poslova bezbednosti i zdravlja na radu u iznosu od 14.280 RSD.
  • Obaveza studenta je da se u roku od 6 meseci od dobijanja stipendije prijavi za polaganje pomenutog ispita.
  • Ovako je izgledala prijava i konkurs za stipendiju 2022. godine

Free State of Bavaria stipendija (BAYHOST) – Nemački jezik

  • Ove stipendije se ogledaju u mogućnosti da student dobije pokrivene troškove nastave, smeštaja i hrane za vreme puta gde će usavršavati svoj nemački jezik.
  • Postoji mogućnost da odaberete na kom fakultetu želite da slušate nastavu
  • Konkurs se obično raspisuje početkom februara, a podrazumeva da student ode na usavršavanje tokom leta.
  • Uslov prijave jeste znanje nemačkog jezika minimum na nivou B1.
  • Primer konkursa možete videti na sledećem linku.

Stipendija Žarana Papić – Politikologija (studije roda)

  • Za ovu stipendiju može se konkurisati u 3 ciklusa godišnje, a prednost se daje studentima na master studijama politikologije, kao i aktivistkinjama.
  • Stipendija je namenjena i onima koji žele da nastave obrazovanje u oblasti studija roda i mirovnih studija.
  • Stipendija je u vidu novčane pomoći, a obaveza stipendista je dostava izveštaja, kao i svog završnog rada, a takođe i njihova pomoć u obliku volontiranja gde najviše mogu da pomognu svojim znanjima/veštinama.
  • Stipendija je u vidu finansijske pomoći, a za više informacija posetite link.

Stipendija Rea Medica – Medicina

  • Ova poliklinika se zalaže za to da naše studente medicine ovom stipendijom motiviše za dalji rad i ostajanje u Srbiji.
  • Stipendija je u vidu finansijskih sredstava na mesečnom nivou u toku godinu dana za studente 5. i 6. godine studija medicine bilo gde u Srbiji.
  • Uslovi za prijavu jeste prosek od minimum od 9,00, preporuke mentora, neki vid potvrde o vannastavnim aktivnostima, kao i motivaciono pismo.
  • Stipendija se dobija na period od godinu dana, po 18.000 RSD mesečno.
  • Za dodatne informacije pogledajte njihov profil na instagramu.

AJFEL stipendije – Društvene, matematičke, tehničke akademske oblasti

  • Ove stipendije su za master i doktorske studente koji žele da se školuju na nekim od Univerziteta u Francuskoj i ona se iskazuje u vidu finansijskih sredstava na mesečnom nivou.
  • Uslovi su izvanrednost tokom studija, kao i relevantnost i inovativni karakter studentovog istraživanja.
  • Konkurs za 2023.godinu možete videti na sledećem linku.
  • Prijava je moguća samo onlajn, preko sajta Francuskog Instituta, a za više infomacija možete pogledati konkurs.

Stipendija Boris Trivan – Digitalne komunikacije 

  • Ovu stipendiju daje Institut za digitalne komunikacije za sve studente na finalnoj godini studija ili koji su završili školovanje.
  • Nije presudno sa kog fakulteta dolazite, a za konkurs se šalje takozvani moodboard (detaljnije na sledećem linku).
  • Studenti koji dobiju ovu stipendiju imaju priliku da pohađaju besplatne kurseve Instituta za digitalne komunikacije, kao da dobiju sertifikate nakon završenih/položenih istih.

MEXT stipendija – Japan

  • Ovu stipendiju raspisuje Ministarstvo obrazovanja, sporta, nauke i tehnologije Vlade Japana za studente Srbije i Crne Gore zarad pomoći studentima koji žele da studiraju u Japanu.
  • Za ovu stipendiju potrebno je položiti testove japanskog i engleskog jezika, kao i još jednog dodatnog predmeta u zavisnosti u kojoj akademskoj oblasti student studira (matematika, fizika, hemija, biologija itd.)
  • Uslovi prijema (osim ovih testova) su i da se student školovao barem 12 godina u bilo kojoj državi koja nije Japan, da ima izrazitu želju da uči japanski jezik, da je dobrog zdravlja, da je dobio vizu za školovanje, i da je stariji od 18 godina.
  • U okviru njihovog konkursa razlikuje su propozicije izmedju konkursa i dokumentacije za studente koji žele studije i onih koji se vode kao studenti istraživači.

ITO Fondacija

  • Baš kao i fondacija dobrotvora, ni ova fondacija nema svoju veb stranicu, već se oglašavaju preko veb stranica fakulteta Univerziteta u Beogradu. Ova stipendija pokriva samo 1 studenta koji je zainteresovan za osnovne ili master studije u Japanu, sa uslovom da tamo mora da provede barem godinu dana
  • Student mora da bude predložen od strane Univerziteta u Beogradu, da bude srpski državljanin, da ima visok prosek na studijama, potrebu za finansijsku pomoć, i dobre lične kvalitete.
  • Akademska oblast nije ograničavajući faktor, a primer prijave i motivacionog pisma, kao i propozicija konkursa za 2023/2024. godinu su dostupni za čitanje na navedenim linkovima.

Međunarodne parlamentarne stipendije Bundestag 

  • U saradnji sa tri univerziteta u Berlinu, ove stipendije omogućavaju studentima koji su završili svoje studije, a žele da saznaju više o političkom životu i procedurama da to i ostvare u periodu od 5 meseci u Nemačkoj (od marta do jula).
  • Dodeljuje se 120 stipendija i sastoji se od manifestacija, seminara, kao i praktičnog rada kod jednog od poslanika nemačkog Bundestag-a.
  • Stipendija uključuje 450 EUR mesečnog džeparca, besplatan smeštaj, kao i osiguranje i putne troškove. 
  • Svake godine rok za prijavu je 30. jun
  • Na sledećem linku možete pročitati tekst konkursa i dodatne informacije.

Agencije kao dodatna pomoć

amplitude magazin razmena

Želite da studirate van Srbije, ali ne znate gde da počnete? Tu vam mogu pomoći i agencije koje su usko specijalizovane da vam pronađu univerzitete koji su za vas, kao i da vam pomognu oko prijava i stipendija koje su dostupne.

U Beogradu postoji nekoliko agencija, kao što su SAT agencija, Via Academica, Ino Edukacija ili, specifično za Američke koledže, IAC BG. Ukoliko biste želeli da porazgovarate sa predstavnicima stranih fakulteta uživo, onda pratite društvene mreže ovih agencija jer vrlo često organizuju sajmove sa upravo takvim prilikama i predavanjima.

Neke stipendije možete i zapaziti na sajtu Startuj portala, koje su obično nezavisne od svega šta smo dosad pomenuli i mogu da budu za razne oblasti.  

Tokom studija većina vremena proleti u praćenju predavanja, vežbi, na terenu… tako da je svaki dodatni dinar dobrodošao! Ukoliko vas zanima inostranstvo i sva iskustva koja prate programe razmene, a niste u dobroj finansijskoj situaciji, nemojte odustati. Za svakoga ima ponešto, samo se treba odlučiti i početi sa pripremom dokumentacije na vreme. Najbolje je raspitati se među kolegama, ili u studentskoj službi na fakultetu – tako ćete lako naći način da ostvarite svoj cilj.

Iako možda mislite: „Ah ma da! Kao da će baš mene izabrati!”, skupite dokumentaciju, i ipak predajte prijavu. Nikad nemojte sputavati sami sebe – ko zna šta može da se desi.

Podeli:
Default image
Emilija Dojčinović

Vranjanka koja studira ekonomiju u Beogradu, ali je i slikar sa strane. Obožava da jede i voli video igrice. Komunikativna i vedra osoba, vrlo sistematična i odgovorna. Slobodno me zovite Dojčinka. Uvek otvorena za saradnju i nove stvari, drago mi je!