fbpx

Radna soba: od praznog kutka do kućne kancelarije

Sa godinama mi je malo teže da se fokusiran na rad već rano ujutru, ali, realno, mnogo je lakše kada samo izađeš iz spavaće, i da te čeka radna soba. Kako je bez građevinskih radova, štemovanja elektrike i angažovanja majstora, planiran i realizovan moj radni kutak, uz pravljenje kompromisa između zahteva funkcionalnosti i moje potrebe da budem u lepom i prijatnom ambijentu?

U startu sam razmišljala ovako. Osim kada se nalazim sa klijentima, većinu radnog vremena provodiću u stanu, odgovorajući na telefonske pozive ili radeći za za laptopom, pa mi je potreban samo kutak dnevnog boravka sa dobrim osvetljenjem, sa bar dve utičnice za struju i radnom površinom otprilike 50×80 cm. Da imam neku neiskorištenu nišu za plakar, mogla bih da napravim pravu mini-kancelariju sa svom potrebnom opremom, ali kako to nemam, za mene je izbor kutka za radni prostor bio jednostavan: gde je utičnica, tu posadi sto, i tačka. Ali kakav sto dnevnoj sobi neće dati sterilan, birokratski izgled? Ne želim elemente od univera, ne podnosim hromirane nogice, neću mobilijar sa fiokama na točkiće… A gde ću da sakrijem štampač? Radi estetike rešila sam da „razbacam” elemente kancelarije po stanu – registratori su na polici za knjige, laptop na radnoj polici, štampač i fotokopir papir u ostavi, a klijenti čekaju u kafiću. Šalim se, imam rešenje i za to, ali, o tome neki drugi put!

radna soba
izvor: privatna arhiva

Radni sto: estetika, funkcionalnost i ekologija 

Ljubitelji skandinavskog dizajna i nameštaja od drveta razumeće moje oduševljenje kada sam pronašla drveni sto koji je u stvari polica. Ja ga zovem „sto ni na nebu ni na zemlji”, a kataloški naziv mu je Shelf B. On nema noge, nema čak ni šrafove na spojevima i premazan je lakom na vodenoj bazi. Zadovoljava sve moje kriterijume: eco-friendly, nije „konfekcijski” mobilijar, nego komad nameštaja koji se čuva i neguje, i istovremeno je vrlo funkcionalan! 

Upozorenje: na repariranu Tonet stolicu sam ponosna, ali sa njom, nažalost, u kontekstu rada mogu „samo da se slikam”. Svesna sam da će trščano sedalo brzo propasti (jednu sam već uništila), da nije ergonomska podrška kičmi i da mora biti zamenjena pravom radnom stolicom.  

Rasveta: praktičnost i ekomičnost (ušteda budžeta)

Svi znamo da je najelegantnije rešenje za dobro osvetljenje radne površine ugradna lampa iznad radne ploče/stola jer nema kablova od stone ili zidne svetiljke, a kamoli pogleda na ružne produžne kablove na podu. Ali, takva rasveta zahteva štemovanje zidova, a zatim i njihovo gletovanje i krečenje. Angažovanje majstora za mene nije bila opcija, tako da sam izabrala da se smestim u prazan ugao između zidnog kreveta i uskog zida u kom je samovala jedna bujna sanseverija. Nasuprot svim pravilima dobrog uređenja, ja radim leđima okrenuta prozorima koji su na suprotnom kraju sobe. Na sreću, jugoistočna pozicija sobe i prozori od zida do zida obezbeđuju mi odlično dnevno osvetljenje tokom udarnih radnih sati tako da mi veštačko svetlo treba tek u kasno popodne.      

Savet 1: Ako ne želite da od male radne površine oduzimate čak ni mesto za stonu lampu, odlično rešenje je kupovina led lampice sa zakačaljkom. 

Savet 2: Pri kupovini raznoraznih gedžeta, obično dobijate trakice s čičkom. Čuvajte ih kako biste nakon postavljanja nove lampe uvezali njene kablove i tako ih podigli sa poda, ili se rešite haosa korišćenjem horizontalnog držača za kablove. 

Odlaganje sitnica (može da bude i lepo i funkcionalno)

U malom radnom prostoru, i zidovi se mogu iskoristiti za odlaganje raznoraznih gedžeta, pribora i rekvizita. Tako nam na stolu ostaje više prostora za najplemenitije detalje, kao što su knjige, vaza ili saksija sa cvećem. Zidne kukice i zakačaljke koristim za kačenje tašne, slušalica i najiritantijih proizvođača haosa bez kojih se nažalost ne može – kablova. Zadovoljila sam potrebu za lepim dizajnom, a i vrlo je funkcionalno, zar ne?

Savet za kupovinu aksesoara: Aко obraćаtе pažnju na detalje u uređenju, potrudite se da u salonima nameštaja nađete praktične aksesoare koji će vam se po stilu, materijalu i boji uklopiti sa postojećim detaljima u stanu – sa ručicama na frontovima plakara i komoda, sa kukicama, pa čak i sa kvakama na vratima. Nama su sve ručice u stanu ili okrugle i pljosnate ili loptaste, jer volim i negujem moderan farmhouse stil. Zato su mi dugmići i tačke i na zidovim neodoljive! Montirala sam i one fancy danskog brenda muuto, ali i najjeftinije mesingane koje sam našla u obližnjoj gvožđarskog radnji.

zakačaljke
izvor: privatna arhiva
zakačaljke ogledalo
izvor: privatna arhiva

Štampanje na daljinu

Oko štampača nije bilo kompromisa. Ne želim da ga gledam u sobi, pa makar zbog štampanja vežbala ustani-prošetaj-sedi po pet serija od deset ponavljanja! Na moju sreću, danas postoje WiFi štampači, tako da ja mom komandu dajem iz sobe, a on svoj posao odrađuje u ostavi u kojoj skladištim i fotokopir papir. To što mi odštampan materijal nije nadohvat ruke jeste hendikep, ali nije frustrirajuće.

Registratori na metar, u istoj boji

Kako nam raste obim posla, prirodno je da su nam registratori sve puniji i sve ih je više. Za sada je pola metra registratora istisnulo knjige sa stare shabby police, a s obzirom na to da ne nameravam da stanem sa arhiviranjem računa i dokumentacije, odlučila sam da ih pažljivo biram – isti proizvođač i ista boja koja mi se savršeno uklapa u ambijent. 

registratori
izvor: privatna arhiva

Moja namera: Za vas koji razmišljate o radu od kuće, nemojte se opterećivati idejom da vaša radna soba mora biti savršena – kakvi smo mi, takav nam je i prostor, pa je tako moja „razbacana” kancelarija samo odraz mojih sklonosti i prirode.

Upravo takva je i ova portabl kancelarija u niši između dnevnog boravka i terase, koja je odraz jedne savršeno organizovane preduzetnice kojoj je sve nadohvat ruke. 

radna soba portabl kancelarija
izvor: privatna arhiva
radna soba
izvor: privatna arhiva
radna soba odlaganje
izvor: privatna arhiva
dnevna soba i radni kutak
izvor: privatna arhiva
Podeli:
Default image
Aleksandra Mijailović

Pripadnica generacije X odrasla uz televiziju, muzičke kasete i video rekorder. Za sebe kaže da je antitalenat za nove tehnologije i digitalne medije i večito na korak iza milenijalaca. U eri influensera i jutjubera srećna je i zadovoljna vlasnica bloga Šmirgla i
zahvaljujući njemu se i našla među Amplitudama gde namerava da pokaže da je smislen i srećan život moguć i bez kozumerizma.