fbpx

Kućna kancelarija: Saveti za opremanje

Pandemija i period posle nje su doveli do uspona rada od kuće. Pojedinci a i firme se sve više odlučuju na ovu opciju. Stvaranje prostora koji bi bio funkcionalna, inspirativna i produktivna kućna kancelarija postalo je sve bitnije.

Prateći povećanu potrebu za stvaranjem radnog prostora u kući, kao arhitekta sam imala dosta posla praveći zonu koji će biti po meri mojih klijenata. Želela sam da podelim sa vama najtraženije stavke, najčešće postavljane dileme koje su imali i moje predloge/rešenja za svaku njihovu dilemu.

Videla sam dosta ljudi kako se bore da rade od kuće i kako se krive na trpezarijskim stolovima ili vode sastanke sa poda u igraonici. Ovo često rade kako bi svojoj deci pružili odgovarajuće okruženje za učenje u kući. 

Ako imamo sreće, dom nudi deo prostora ili celu sobu u kojoj možemo da napravimo prilagođena rešenja za kreiranje radne zone. Takođe sam bila u mogućnosti da pomognem u rekonstruisanju prostora kako bi dodali fleksibilnost trenutnoj funkciji. Cilj je bio naći način i dodajti opciju kućne kancelarije. 

Delim sa vama koje su to najtraženije funkcije koje treba da ima kućna kancelarija i savete kako da napravite odgovarajuću radnu zonu.

Mali, ali funkcionalni prostori

Moji klijenti često pretvaraju malu slobodnu spavaću sobu, ili čak mali ormar u svoj kancelarijski prostor kod kuće. Ključno je učiniti taj prostor najfunkcionalnijim mogućim sa datim uslovima. 

Pošto se većina posla obavlja digitalno, površina stola ne mora da bude tako velika kao nekada, gde se zbog dimenzija stola odvajala čak cela prostorija. Imajte na umu da će vam i dalje trebati dovoljno prostora za postavku komjutera, tastature, pa čak i mesta da naslonimo ruke dok radimo na kompjuteru. Minimalna dimenzija širine stola u tom slučaju je 60cm. Ne zaboravite na prostor za skladištenje, jer je i on jako bitan.

O skladištenju se ne može pregovarati

radni sto kućna kancelarija

Čak i kada većina firmi danas funkcioniše u potpunosti online, čini se da je svakom domu potrebno dodatnog prostora za skladištenje. 

Pažljivo uređivanje onoga što imate u vašem domu i prostora kojim raspolažete za rad od kuće je prvi korak. Zatim je ključno kreiranje jasno definisanog prostora za skladištenje svega što je potrebno za rad. Tu ubrajamo papire, knjige, sveske, pa čak i olovke, spajalice i heftalice. 

Jedan od mojih omiljenih trikova je da iskoristimo vertikalni prostor. To sugerišem kroz prilagođene police za knjige sve do plafona da bismo maksimalno povećali prostor za skladištenje. Ako ne želimo da knjige i ostali papiri stvaraju nered zbog količine koja nam je potrebna za rad, na police postavljamo jednobojne registratore ili čak kutije u koje ćemo tematski postaviti papire koji su nam potrebni za rad.

Isto se može učiniti čak i u najmanjim prostorima namenjenim za rad.

Ergonomska rešenja 

Rad od kuće znači sve više sastanaka i radnih sati. Dug rad za kompjuterom zahteva ergonomsko rešenje – potpuno prilagođeno ljudskom telu, tako da uvek savetujem pre stojeći sto ili bar podesivi po visini, i udobne, ali lepe stolice. 

Sto koji je podesiv po visini će vam pomoći da pronađete odgovarajuću visinu koja vam prija za rad i manje će vas boleti leđa tokom nekoliko sati sedenja. Monitor treba da bude u visini očiju, a ne ispod, jer ne želite da krivite vrat i sami sebi stvarate grbu na vratnim pršlejnovima. Visina samog stola treba da bude tolika da lagodno spustimo laktove i da nam bude prijatno za rad, ne previše podignuto niti previše spušeno da kolenima udaramo o ploču stola. Sve ovo takođe mora da prati dobra stolica koja podržava kičmu. 

U obzir dolaze i trake za hodanje ili kućni bicikl ispod radnog stola. Ovaj trend je jako popularan na zapadu, pa u Danskoj gde sam živela je ovo bilo sasvim normalno još pre tri godine. Ne samo kućni bicikl i traka za hodanje, nego i bar jedan dan da zaposleni rade od kuće.

Osvetljenje mora biti odlično

Jedna od stvari koju najbrže primetim kao nedostatak u kućnoj kancelariji klijenata je nepostojanje odgovarajućeg osvetljenja. Ne želite da dođete u situaciju da vam se vid ošteti ili oslabi jer je osvetljenje bilo slabo. Druga mana kada imamo nedostatak svetla je da se oči brže umaraju ako imamo slab snop svetlosti. Svetlo koje proizvodi ekran nije dovoljno za rad, pa nam je potrebno direktno osvetljenje koje će biti upereno u sam sto i olakšati nam rad.

Da bi rešili ovaj problem, trebaju vam sjajna rešenja za osvetljenje koja mogu da obezbede efikasnost tokom celog dana, u promeni svetla, pa čak i pri promeni vremena napolju koje utiče na osvetljenost. Tu dolazimo do sjajnih stonih lampi koje su osim ove funkcije i sjajna dekoracija za radni prostor.

Pored toga, treba voditi računa da imate najmanje tri izvora osvetljenja u radnoj zoni kako bismo omogućili fleksibilnost u zavisnosti od zadatka ili potrebnog nivoa svetla. To su generalno osvetljenje (luster), direktno (jaka stona ili podna lampa) i estetsko (pozadinsko osvetljenje poput zidne ukrasne lampe).

Estetska privlačnost 

kućna kancelarija

Moji klijenti žele da se njihova kućna kancelarija neprimetno uklopi u ostatak njihovog doma. Verujem da je jedna od najprivlačnijih prednosti rada od kuće fleksibilnost da svoj radni prostor prilagodite vašim potrebama i ukusima. 

Kućna kancelarija može imati mnogo luksuzniji osećaj od standardne korporativne kancelarije, i uzbuđena sam što mogu da vam pomognema da to stvorite.

Zapišite na papir odgovore na sledeća pitanja:

U kom stilu želim da bude uređena radna zona?

Da li je to nastavak već postojanog stila, ili želim nešto novo? Ako je u pitanju nastavak već postojećeg stila, gledajte da krenete od baznih komada nameštaja (sto i stolica + prostor za skladištenje ukoliko je potreban, pa da onda prostor nadograđujete detaljima poput osvetljenja ili sitnica koje su vam potrebne pri radu. Ako želite nešto novo, tu je pravilo 80:20, gde je 80% stil koji je već u prostoru a 20% drugi stil koji kombinujemo. U ovom slučaju, sto bi bio stari stil, a stolica i detalji su u novom stilu.

Koliki imam budžet na raspolaganju?

Koji su prioriteti? Da li kupujete sve novo, ili ćete zadržati neki komad od ranije? Da li želite trajnost i izdržljivost kao glavne karakteristike radne zone, ili želite češće da menjate izgled, pa vam one nisu bitne? Kupovinu možete obaviti i u specijalizovanim radnjama za kancelarije i u običnim salonima nameštaja.

Počnite sa baznim komadima

Krenite od najvećeg komada nameštaja ka najmanjem – radni sto ili stolica, i ne brzajte da završite prostor do kraja. Ostavite par dana da vidite šta vam je stvarno potrebno pri radu, i onda kupujte dodatke. Vrlo lako se može desiti ako prenaglite sa kupovinom da shvatite da su detalji višak i da vam smetaju.

Privatnost

Ako imamo decu koja uče i oba roditelja koja rade od kuće, privatnost je ključna briga. Moramo da pronađemo moguće rešenje za mirno mesto za obavljanje telefonskih poziva ili Zoom sastanaka bez ometanja ostatka porodice.

Najbolja privatnost je fizički odvojena radna zona, i u malim prostorima klijenti su radi da se odreknu dela prostora zarad odvojene zone. Npr da to bude u okviru zatvorenog balkona/lođe, ostave ili u delu walk-in ormara.

Takođe, ako je radna zona u dnevnoj sobi klijenti su radi da prihvate da ovaj deo bude skroz zatvoren – u okviru ormara, sa vratima da može da se zatvori kada završimo sa radom.

Uređenje radne zone može biti pravi izazov ako je uređenje ostatka doma završeno. Ali ako ga tek planirate, ova zona može predstavljati pravo zadovoljstvo. Biće mnogo lakše implementirati vaše želje u prostor koji je prazan.

Svaki od ovih 6 saveta će vam pomoći da vaša radna zona bude organizovanija i funkcionalnija. Ali imajte na umu jednu stvar – funkcionalnost je uvek ispred estetike.

Ne funkcionišemo svi jednako, pa morate znati da funkcionalna kućna kancelarija uvek može biti lepa uz dodatke. Ali, estetski lep prostor nije uvek i funkcionalan. Ako imamo na umu da treba da se fokusiramo da bi efikasno odradili posao, ne želimo da nam estetika narušava fokus.

Kako? Svaka stvar koja nam je potrebna tokom rada treba da bude na dohvat ruke, od olovke do svih papira koji su nam potrebni. Ako nemamo skladišteni protor na dohvat ruke, svako malo moramo da ustajemo i šteamo da bi dohvatili nešto. U tom procesu gubimo vreme koje je moglo biti iskorišćeno za efikasniji rad. 

Zato su neke stvari poput prostora za skladištenje jako bitne. Tu ubrajam i osvetljenje i privatnost, jer ne želimo da oštetimo vid, da smetamo drugima, ili drugi nama, dok radimo.

Nikada kućna kancelarija i ona na poslu ne mogu biti isto, niti ćemo se mi ponašati isto, ali jedno je bitno: da posao bude završen. Zato je jako bitno da uređenjem sebi olakšamo obavljanje tog posla.

Za dodatne savete o uređenju doma i svakodnevnu inspiraciju u vezi enterijera možeš posetiti moj instagram profil.

Podeli:
Default image
Jelena Mirković

Arhitekta, zaljubljenik u kreativne procese projektovanja i uređenja prostora. Njena misija je da ostvari vaše snove o enterijeru i na svom Instagram profilu deli savete pomoću kojih možete rešiti probleme sa kojima se susrećete pri planiranju i opremanju doma ili nekog drugog prostora. Najveće bogastvo joj je iskustvo življenja u inostranstvu i do sada je imala priliku da živi i upozna kulture Grčke i Danske.