Kada biste imali neograničen budžet za kupovinu nameštaja, verujem da biste lako u Srbiji pronašli pravu adresu za kupovinu tonet stolice ili, recimo, danas izuzetno popularnih ims stolica* (prijateljica iz Hrvatske mi kaže da im tepaju imsice).
Sa četvorocifrenim budžetom u evrima, ja bih zasigurno kupila sarinen trpezarijski sto**, a njegovu ovalnu mermernu ploču, umesto odgovarajućim tulip stolicama, a vintidž tonet stolice bi ga okruživale. Kakav bi to eklektički spoj bio! Lake drvene tonet stolice od savijenog drveta u kontrastu skulptoralnom stolu prepoznatljivom po svom teškom i elegantnom aluminijumskom postolju. Sarinen-Tonet set zamišljam da stoji blizu prozora dnevnog boravka.
Ali, dok ne sakupim potrebnih 3000 evra za sto, rešila sam, posvetiću se vrlo realističnom projektu da uz budžet od 100 evra pronađem stare tonet stolice – broj 14 ili 18 – i restauriram ih koliko mogu sama. A što ne umem ja, znaće profesionalac.
Za sada se vežbam na onima koje imam jer znam da ću jednog dana kada nađem savršene osamnaestice, znati da uradim bar ovoliko – da spojim razlepljenje delove.
Nije neki kunst učvrstiti drvene delove, pogotovo onda kada nije potrebno potpuno rasklapanje stolice. Bez obzira na to da li je rastavljate potpuno ili lepite samo prečku, samo jedan ili oba naslona za ruke, vrlo je važno spojeve dobro zalepiti.
Stolarski lepak: priprema i upotreba
Otkrila sam nedavno sve prednosti koštanog lepka, kod nas poznatog kao tutkalo.
Koštano tutkalo je lepak životinjskog porekla koji se kupuje u granulama ili pločicama i potrebno je da prođe određene faze pripreme da bi mogao da se primeni.
Nezamenljiv je lepak u ručnoj proizvodnji violina i gitara, a koristi se i za restauraciju (antik) nameštaja. Ne može se kupiti u farbarama, a provereno ga nema ni u prodavnicama najpoznatijih lanaca za snabdevanje majstora priborom i alatima. Ja sam ga kupila u prodavnici slikarskog pribora i alata.
Sastojci za pripremu koštanog lepka
Sastojci za pripremu ovog lepka su sledeći:
- koštano tutkalo
- voda
- manja i veća posuda koje mogu da posluže kao dupli bojler za zagrevanje (recimo staklena bočica sa poklopcem i od nje veća metalna konzerva)
- četkica
- suva krpica
- kaiš za stezanje ili stege
Postupak pripreme lepka
Količina granula koju odvajate i pripremate zavisi od veličine posla koji vas čeka. Za lepljenje rukohvata foteljice i prečke drvene stolice, odvojila sam dve kašičice granula u stakleni kontejner tj. bočicu.
Kako bi trebalo da izgleda postupak:
- Granule prelijte hladnom vodom, toliko da pokrije površinu mase granula i promešajte nekim drvcetom da biste bili sigurni da je voda doprla svuda, kako bi je lepak upio;
- Ostavite ga u poklopljenoj posudi da odstoji najmanje sat, dva dok ne nabubri i ne pretvori se u želatinastu masu;
- Posudu sa želatiniranim lepkom prebacite u metalnu posudu koju možete da zagrevate na električnom rešou ili na šporetu.
Napomena: temperatura zagrevanja lepka ne treba da pređe 50-60 stepeni tj. lepak ne treba da ključa jer se tako gubi njegova sposobnost lepljenjenja. Pošto nemam termometar za merenje temperature tečnosti kojim bih temperaturu vode kontrolisala da ne pređe 70 stepeni celzijusa, odokativnom metodom sam vodila računa da lepak ne kuva, a da voda bude mirna i da ne ključa.
Povremeno sam lepak promešala četkicom. Znaćete da je dobra konzistencija lepka i da je spreman za rad onda kada zamočite četkicu u lepak i podignete je, a sa nje se tečnost sliva kao kontinuirana nit (kao malo ređi sirup).
Radi se isključivo sa toplim rastvorom i moraćete brzo da lepite jer se lepak brzo steže. Premažite četkicom potopljenom u lepak sve spojeve koje ste prethodno očistili od starog lepka i brzo ih premazujte četkicom. Snažno ih pritisnite i stegnite stegom ili kaišem za stezanje. Ostavite da se steže najmanje deset sati.
Prednosti i mane stolarskog lepka ili tutkala
Za mene kao amatera, najveća prednost stolarskog lepka je to što (sem što dobro lepi) se lako čisti sa površine drveta i ne menja njegovu boju. Ako ste nekad probali nekim sintetičkim lepkom za drvo da zalepite recimo prečku stolice, znate kakvu brljotinu možete da napravite i koliko je teško očistiti je ako to niste odmah po nanošenju uradili. Ovaj lepak nanosite malo čvršćom četkicom i ako malo curi, nije problem – suvom krpom samo uklonite višak.
Još jedan važna prednost je što se može popraviti načinjena greška tako što ćete razdvojiti delove i ponovo ih zalepiti. Da bi fotelju ili stolicu ponovo rastavili na delove, stolari koriste jednostavan trik: na nekoliko minuta spojeve stolica izlože dejstvu vodene pare i bez sile i upotrebe čekića, stolica je ponovo rastavljena.
Truljenje je jedna od osobina, ali i mana ovog stolarskog lepka. Zato pripremljeno tutkalo treba držati u frižideru na temperaturi 5-10 stepeni celzijusa, a može se čuvati i u zamrzivaču i otopiti po potrebi u mikrotalasnoj.
Inspiracija
Znate kako danas kažu – u uređenju doma treba dati svoj lični pečat. Gde ćeš bolji pečat od onoga što ti je prošlo kroz tvoje ruke, ono zbog čega si se prljao, znojio i usput zavoleo?
Za inspiraciju pogledajte za koliko dolara na svojoj onlajn prodavnici, kraljica šebi šika (Shabby Chic) Rejčel Ešvel prodaje stari kuhinjski sto. Kod nas se na najpopularnijem sajtu za kupovinu i prodaju polovnih stvari takav sto može naći za 20-30 evra.
Da li smo čudni mi koji takve stvari ne cenimo ili Amerikanci koji možda takve stvari precenjuju, ne znam. Ono što znam je da ne želim da moj dom izgleda kao da je preslikan iz prodajnog kataloga svima nama dobro poznatih proizvođača nameštaja.
Pojmovnik
- * – Ims stolice (eams): nastale za vreme modernog ili mid-century stila, stolice nazvane po prezimenu američkog dizajnera koji ih je prvi osmislio – Čarlsu Imsu (Charles Eams)
- ** – Sarinen trpezarijski sto: kao i ims stolice, Sarinen sto je nastao za vreme sredine XX veka, a Ero Sarinen (Eero Saarinen) je bio finsko-američki dizajner koji je autor ovog dizajna stola. Zbog svog oblika se takođe naziva Tulip (eng. lala) sto.