fbpx

Vodič za ‘uradi sam’ restauraciju nameštaja

Ukoliko umesto naručivanja garderobera po meri radije birate da nasledite stari drveni šifonjer vaše bake, ukoliko vas ne izluđuje to što je njegova vrata nemoguće jednim potezom zatvoriti nego samo ključićem zabraviti; ne ježite se na noćno pucketanja drveta alt dojč kredenca kog ste nasledili i ponosno uneli u svoju novu trpezariju i bili biste srećni kada biste nasledili i beržer fotelju od baba tete, vi ste ljubitelj antik nameštaja i nema tog problema kog za vas ne bi rešio dobar restaurator.

Antik komadi nameštaja stariji su bar sto godina od trenutka kada se procenjuje njihova starost.

tonet stolica restauracija

Ukoliko mislite da bi bilo kul kada biste TV komodu iz dnevne sobe umeli da restaurirate, promenite joj ručke, obojite i pokažete svima kako razmišljate i delate sa svešću o održivosti; znate ponešto o ikonama jugoslovenskog dizajna, prepoznali biste stolice Niko Kralja i smatrali biste se srećnikom/srećnicom ukoliko biste ih kupili za male pare na buvljaku, uz to, restauraciju Tonet stolice vidite kao bolju varijantu od kupovine novih, vi ste ljubitelj vintidž stvari i na ovoj stranici naći ćete poneki koristan savet jer

  • preferirate nameštaj koji je mlađi od sto godina (vintidž komadi nisu stariji od sto godina niti mlađi od dvadeset),
  • volite shabby chic stil,
  • farmhouse stil ili eklektiku.
shabby chic

Pronađite svoj stil u uređenju doma

Pre nego što pred sebe postavite bilo kakav uradi sam sam zadatak, zapitajte se u kom stilu biste uredili ili preuredili svoj dom tako da se sa idejom o celini ambijenta posvetite restauraciji pojedinog komada nameštaja. Obrnutim redom bilo bi kao kada biste prvo kupili dugme pa prema njemu šili novu haljinu.

Nikad nije bilo lakše opredeliti se za svoj stil u uređenju doma. Ne morate za to da kupujete skupe časopise ili knjige o dizajnu. Pridružite se Pinterest zajednici ili otvorite sajt Houzz i ponudiće vam se opcija da se opredelite za – moderni, tradicionalni, skandinavski, industrijski, rustični, boho ili mid-century stil uređenja. 

Želite da uredite svoj dom u tradicionalnom stilu sa dahom French country-a, a nemate dovoljno novca da kupite masivni trpezarijski sto od punog drveta sa teškim stilskim nogama? Osvrnite se po vikendici, šupi, garaži svojih roditelja i pokušajte da pronađete trpezarijski sto koji je funkcionalan i najpribližniji izabranom stilu i eto vam dobrog materijala za prvo uradi sam restauriranje. Ne opterećujte se za početak kategorijama – puno drvo ili oplemenjena iverica, jeftina čamovina ili skupi orah, original komad ili jeftina kopija – već radite sa onim što imate trudeći se da date stilski, ali i lični pečat.

Moj prvi uradi sam projekat bio je stilizovanje starog Slovenijales garderobera u shabby chic stilu.

restauracija nameštaja

Na fotografiji vidite da ormar nije starina izrađena u stolarskoj radionici. To je “konfekcijski” primerak dobre masovne proizvodnje nastao u Jugoslaviji pre četrdesetak godina. Bilo mi je izazovno da mu dam novi/stari odrpani izgled, ne da bi izgledao starinski (to je nemoguće), već da se poigram sa stilom koji je pre deceniju kod nas bio popularan. 

Ne potcenjujte nameštaj YU proizvodnje jer je pravljen da traje.

restauracija nameštaja

Tehniku bojenja naučila sam na dvočasovnoj radionici o redizajnu nameštaja i istog vikenda primenila na garderoberu. Tada sam otkrila da:

  • je nameštaj yugo proizvodnje pravljen da traje decenijama (garderober smo bez rasklapanja na starom ćebetu izvukli u hol zgrade, preuredili ga i u komadu ga vratili a da se nije rasklimao),
  • je šmirglanje tj. brušenje podloge prljav, ali izuzetno važan proces pripreme,
  • je dobro što sam počela sa shabby chic-om jer se na odrpanom izgledu ne vide nesavršenosti,
  • kvalitetnom akrilnom bojom na vodenoj bazi i uz dobru pripremu mogu da prebojim metal, oplemenjenu ivericu i drvo,
  • kvalitetan lak na vodenoj  bazi toliko dobro štiti da sam ormaru produžila vek bar za deceniju.  

Šmirglanje i farbanje

Kupujte ekološke boje na vodenoj bazi i za početak šmirglajte ručno, a za to su vam potrebni:

  1. brusni ili šmirgl papir u rolni granulacije P100, P120 i P220
  2. sunđer za brušenje
  3. četke za bojenje ili valjak sa sunđerom
  4. akrilne boje po izboru (za kombinacije boja inspiraciju nađite na sajtu kraljice shabby chic-a Rejčel Ešvel)  
  5. bela velika parafinska sveća
  6. plastična posuda za boju u koju je potrebno presuti samo količinu boje koja vam je potrebna
  7. lak na vodenoj bazi
  8. rukavice
  9. najlon za podlogu
restauracija nameštaja

Postupak shabby chic tehnike objašnjen u najkraćim crtama

Shabby ili odrpani izgled postiže se šmirglanjem površinskog sloja boje (obično svetlija boja) da biste otkrili donji sloj, obično tamnije boje.

Izabrani komad nameštaja izrađen od drveta ili oplemenjene iverice potrebno je prvo grubo izbrusiti papirom granulacije P100 ili P120 kako bi se uklonila nečistoća i lak, očistiti nastale ostatke prašine (koristim čistu četku za cipele meke dlake), a zatim naneti sloj boje koju želite da probija kao donji tj. “stariji” sloj i to na delovima na kojima planirate da proizvedete shabby efekat. Možete obojiti i celu površinu materijala kako biste kasnije slobodno mogli da šmirglate i otkrivate stariji sloj gde i kako vam je volja.

Vodite računa da četkom ili valjkom nanosite boju utrljavanjem tako da ne ostavite vidljive tragove nanosa. Na delovima koje želite da “odrpate” – na primer po ivicama stola ili ormara – utrljajte belu parafinsku sveću ili je nanesite u ravnomernom sloju preko čitave površine bojenog materijala ako želite da kasnije slobodno “derete” boju gde god želite. Ne odustajte na ovom koraku ako vam se ponegde nagomilaju gromuljice parafinske smese. Pamučnom krpom razvlačite smesu dok nanesen sloj ne postane ravan, ili bar ravniji. Preko čitave površine materijala koji bojite nanesite drugi sloj boje (najčešće je to bela) i sačekajte da se osuši. Nepravilnosti u smislu nejednakog nanosa ispravite poliranjem finim šmirgl papirom granulacije P220 i nakon toga površinu očistite četkom. 

tonet stolica restauracija nameštaja

Sada dolazi na red najzanimljiviji deo, a to je namerno oštećivanje tj. skidanje površinskog sloja boje da bi se otkrio donji sloj boje. Morali biste da se sećate gde ste naneli tamniju boju i da baš na tim mestima proizvedete shabby efekat. Ali, ukoliko ste je naneli po celom materijalu, igrajte se, grebite, pravite najrazličitije ogrebotine i oderotine gde god želite. Najzanimljivji shabby efekat se postiže korišćenjem sunđera za brušenje jer njime možete da baratate na različite načine, da brusite i zaobljene delove materijala, koristeći njegove ivice možete da pravite najrazličitije poteze (tanje ili deblje tragove oštećenja), možete malo i da preterate i proizvedete umesto romantičnog recimo “dramatičan” izgled komada nameštaja. Utrljavanje sveće vam obezbeđuje da impreniran donji sloj boje ostane neoštećen.

Napomena: poštujte uputstvo proizvođača boje o vremenskom razmaku između nanošenja slojeva boje. Stolove, stolice i druge komade koji trpe trenje o druge površine zaštitite slojem mat laka na vodenoj bazi.

Iako prva restauracija može biti komplikovana i možda finalni proizvod ne bude identičan onom iz časopisa ili vaše glave, nemojte da odustanete, jer svaki sledeći put može da bude zanimljiviji… ili samo ja ovaj prljavi posao doživljavam kao terapiju?

Podeli:
Default image
Aleksandra Mijailović

Pripadnica generacije X odrasla uz televiziju, muzičke kasete i video rekorder. Za sebe kaže da je antitalenat za nove tehnologije i digitalne medije i večito na korak iza milenijalaca. U eri influensera i jutjubera srećna je i zadovoljna vlasnica bloga Šmirgla i
zahvaljujući njemu se i našla među Amplitudama gde namerava da pokaže da je smislen i srećan život moguć i bez kozumerizma.