fbpx

Šta menadžer ljudskih resursa zaista želi da vidi u CV-u?

Tražite posao. Napisali ste CV, rekli ste svim prijateljima, poznanicima i komšijama da želite da promenite posao, znate koje uslove imate i šta očekujete. Sledeći korak je da pregledate oglase. Svi traže mađioničare, žonglere, pet u jedan radnike, i po mogućnosti da imate tri godine radnog iskustva sa dvadeset godina. Razumemo vas. Svi smo nekad bili vi.

Kako izgleda proces selekcije?

Opisaćemo vam kako izgleda proces selekcije koji sprovodi menadžer ljudskih resursa. Imate zajednički cilj – da zaposlite najboljeg mogućeg kandidata za to radno mesto. Ljudski resursi dobiju naređenje „odozgo” da raspišu konkurs za neko radno mesto, i već unapred dobiju karakteristike koje traže od potenicijalnog zaposlenog. Svaka firma ima jedan cilj, a to je da najekonomičnije pokrije više poslova, tako da nije neuobičajeno da u opisu stoje prilično ambiciozni zahtevi za buduću zvezdu kompanije. 

Zaposleni u sektoru ljudskih resursa su najčešće pod pritiskom da selekciju sprovedu što brže, u mesec dana.  A u tih mesec dana, ubraja se vreme od momenta kad se postavi oglas na neki od sajtova za oglašavanje radnih mesta, trajanje oglasa od dve nedelje, pregled stotine i stotine radnih biografija i sprovođenje bar dvadeset intervjua. Njima se to ne sviđa ništa više nego vama.

Ograničite radnu biografiju na dve stranice

Pošto na jedan oglas stigne dve stotine biografija, jasno vam je da vaš trud pisanja radne biografije na pet strana bio uzaludan. U proseku menadžer potroši tri minuta vremena po CV-u, ako ne i manje, zato što ima svoj rok o kome mora da vodi računa. Zbog toga je jedan od saveta koji ćemo vam dati – radnu biografiju ograničite na dve strane, maksimalno. Niko ne čita da ste na fakultetu slušali jedan semestar francuskog, osim ako klijent ne posluje baš u toj zemlji, ali i u tom slučaju vaše znanje stečeno u jednom semestru je zanemarljivo.

Pri pisanju radne biografije, vodite se oglasom, šta traže to im dajte. U sadržaj uključite samo iskustvo koje je relevantno za datu poziciju, i možda neku zanimljivost iz vaše karijere, čisto da bi ste se istakli iz ove gomile od dve stotine kandidata. Napišite sertifikate koje ste stekli do sada, možda imate volontersko iskustvo – to uvek lepo izgleda i pokazuje da ste empatični, što je dobrodošla osobina u HR svetu. 

cv

Pravopisne greške se ne tolerišu!

Pazite na pravopis. Osim što ste ga trebali savladati u osnovnoj školi, izgleda neprofesionalno i nemarno. Čime god da se bavite važna je pisana komunikacija, a poslednje što želite jeste da HR pomisli da ćete u komunikaciji sa poslovnim partnerima napisati ne znam spojeno. Uvek je dobra ideja dati nekome da pročita biografiju, jer se može desiti da naš mozak jednostavno previdi grešku. Dakle, lektorišite svoj CV.

Roze mirišljavi papir

Sećate li se kultne scene iz filma „Legally Blonde“ kada Riz Viderspun (Reese Witherspoon) naparfemiše svoju roze biografiju pri apliciranju za posao pripravnika u velikoj advokatskoj firmi? Klasik!

Danas CV šaljemo mejlom pa nam najnoviji Dior parfem nije opcija (kakva šteta), ali poenta je ista – personalizujte svoj CV kako biste se istakli, ali vodite računa o profesiji kojom se bavite. Umetnički izraz i ilustracija je poželjna u digitalu, ali možda bi u advokaturi bila previše. 

Takođe, obavezno stavite svoju fotografiju. Osim ako nije posao modela ili tv voditelja u pitanju, vaš izgled nije važan kompaniji u koju aplicirate, već se koristi za raspoznavanje. HR će upamtiti vaš lik na razgovoru, i želite da vas poveže sa radnom biografijom kada bude donosio odluku o tome ko prolazi u drugi krug.

Propratno pismo ili portfolio je uvek plus

Ponekad će poslodavac tražiti portfolio, pritom se trudite da ispoštujete zahteve, time pokazujete da obraćate pažnju na detalje i poštujete vreme HR-a. Propratno pismo izlazi polako iz prakse, ali ukoliko želite da dodatno kažete nešto o sebi, ne može vam naškoditi. Takođe se trudite da bude kratko i konkretno, ukoliko znate ime vođe tima za čijeg člana konkurišete, ili HR-a, napišite ga.

pisanje cv-ja

Laganje je veliki NO-NO

Živimo u eri interneta i sve je lako proverljivo. Napišite realan CV, možete malo dodati na važnosti nekom radnom iskustvu, ali neka se završi na tome. Nikako nemojte lagati da nešto umete ako to nije tako (na primer da ste aktivan vozač, a posao podrazumeva rad na terenu). Prvo, zato što će vas na intervjuu pitati više o tome, drugo ako i dobijete posao, od vas će se očekivati da ga radite, a nećete daleko stići ako ne možete ni isparkirati auto sa parkinga. Laž u CV-u daleko se čuje, ne želite da možda neki drugi poslodavac na osnovu toga stekne loš utisak o vama.

Ono što je pozitivno jeste da je globalno tržište rada u porastu. Nadamo se da će se trend nastaviti nakon zastoja koji svi osetimo u ovom periodu pandemije, i da će svako od vas naći svoje mesto pod poslovnim suncem. Srećno!

Podeli:
Default image
Ivana Čupeljić

Ivana je pedagog koji povlači paralelu između marketinga i ljudskih resursa.
Smatra da tim ne postoji bez više pari ruku koje rade sa istim ciljem, i trudi se da takvom timu uvek pripada, kako u poslovnom tako i u privatnom životu. Duboko veruje da konekcije među ljudima doprinose uspehu ili neuspehu biznisa.