fbpx

Studiranje u Americi

Sjedinjene Američke Države su se uvek nalazile među tri najpopularnije destinacije za studiranje u inostranstvu na našim prostorima. U Americi se nalazi najveći broj visoko rangiranih univerziteta, međunarodnih organizacija svetske klase i neki od najvećih stručnjaka sveta u svojim poljima. Zahvaljujući ovim i nekoliko drugih faktora, sve više stranih studenata odlučuje se za studiranje u Americi. Iako je proces prijavljivanja prilično jednostavan za razumevanje, nije ga tako lako izvršiti. 

Šta donosi studiranje u Americi?

Pre svega, postoji nekoliko razloga koji stoje iza činjenice da SAD svake godine ugosti blizu milion inostranih studenata na svoje koledže i univerzitete.

Neki od tih razloga su:

  1. Kvalitet obrazovanja

33 od 100 najboljih svetskih univerziteta nalaze se u SAD-u. To dovoljno govori o obrazovnom sistemu zemlje. Koledži u SAD-u imaju praktičan pristup i svojim studentima pružaju najnovije tehnologije i uslove za akademsko usavršavanje.

Studenti takođe imaju priliku da uče od najstručnijih profesora sveta u svojim poljima, koji predaju na američkim univerzitetima. 

  1. Fleksibilan nastavni plan i program

Jedna od prednosti koju vam može doneti studiranje u Americi je ta što možete sami praviti nastavni plan i program. Možete izabrati koje predmete želite da studirate, da li biste radije stažirali ili se usredsredili na projekat. Na vama je koliko predmeta želite da izaberete u bilo kom semestru.

  1. Mogućnosti umrežavanja

Studenti iz celog sveta dolaze da studiraju u SAD. To znači da ćete učiti o različitim kulturama i deliti svoja životna iskustva. U jednoj studentskoj učionici imate studente koji dolaze iz preko 20 različitih zemalja. Internacionalne sredine pružaju studentima izloženost međunarodnom i multikulturalnom iskustvu koje može da pomogne u poboljšanju njihovih akademskih rezultata. 

Studenti stiču globalne perspektive o svetu oko sebe i uživaju u iskustvu učenja iz prve ruke. Svi ovi faktori zajedno pomažu studentima da prošire svoje vidike i steknu znanja o međunarodnim pitanjima. Upoznavanje svojih vršnjaka iz različitih kultura i sredina pomaže studentima da pronađu način da zajedno žive, kao i da nauče o različitostima širom sveta. 

Internacionalne sredine, kao što je SAD, omogućavaju studenitima da budu dovoljno fleksibilni da opažaju stvari koje su im strane, da uče o načinu razmišljanja drugih ljudi, ali i da uče da prihvate različitosti. Kada ste u multikulturalnoj sredini, prirodno ćete savladati toleranciju. Štaviše, time jačate svoje samopouzdanje i komunikacijske veštine.

studiranje u Americi
  1. Mogućnosti za zapošljavanje

S obzirom na veličinu SAD-a i globalistički pokret koji u njoj vlada, postoji mnoštvo međunarodnih i lokalnih organizacija spremnih da zaposle nove diplomce. Vaš univerzitet će vam pomoći da lako pronađete praksu i mogućnosti zapošljavanja u takvim organizacijama putem njegovih karijernih službi. Internacionalnim studentima je dozvoljeno da rade do 20h nedeljno dok su na svojim studenskim, F1 vizama (o kojima ćete više saznati u daljem tekstu). 

  1. Prijateljske imigracione politike

Nakon što ste diplomirali na američkom univerzitetu, možete ostati da pronađete posao i do 12 meseci nakon diplomiranja, a čak 24 meseca ako ste diplomirani student STEM programa (Science, Technology, Engineering and Math). 

Ovo vam daje dovoljno vremena da pronađete adekvatan posao i da se prijavite za H1B (radnu) vizu. Radna viza je i put ka zelenoj karti, gde ukoliko se pokažete kao vredan radnik, kompanija postaje vaš garant za Green Card aplikaciju. Put do zelene karte je put i do SAD državljanstva. 

  1. Putovanja 

Ako postoji nešto što ne biste smeli da propustite tokom studiranja u SAD-u, to je iskustvo putovanja. Pored svetski poznatih gradova i “filmskih” prestonica, kao što su Njujork ili Las Vegas, Ameriku krasi prelepa i raznovrsna priroda. Uzeći u obzir dimenziju države, od istočne do zapadne obale, svako može da pronađe idealnu turističku destinaciju.

Ukoliko vam nije poznato, postoji direktan let za Njujork iz Beograda i taj let u proseku traje 8-10h, a cene povratnih karata počinju od oko 600 evra. Što se tiče kretanja između država (stejtova) u SAD-u, svi uglavnom koriste avion kao prevozno sredstvo. Iako na mapi izgleda da su Čikago i Njujork blizu, zapravo let traje oko sat i po vremena. 

putovanja u SAD New York

Na istočnoj obali, voz je jedno od zanimljivijih rešenja za putovanja jer vidite prelepe predele, a manja mesta koriste bicikl i automobile. U velikim gradovima, metro spašava život. Američka deca uveliko imaju automobile od 16-te godine, pa nemojte da se iznenadite što vaši vršnjaci dolaze automobilom na fakultet. Svi voze automatike, manuelni automobili su retkost. Mesečna propusnica za javni prevoz je između 45 i 100 dolara (neki univerziteti imaju popuste za studente, ali ne svi). Na primer, u Sinsinatiju, cena metro karte za studente je 53 dolara po semestru. U Nešvilu mesečna karta za javni prevoz košta 44 dolara.

U zavisnosti od vaše lokacije, možete potrošiti čaki i do 1000 dolara po putovanju. Ako želite na kvalitetno skijanje, obavezno posetite Aspen, a ako želite da pobegnete od buke velikog grada, preporučujemo jezero Tahoe. Kalifornija je ubedljivo najskuplja država SAD-a i za odmore na ovoj destinaciji je potrebno izdvojiti pozamašnu sumu novca. 

Leti, studenti obožavaju Bahame i Havaje, jer su letovi zaista povoljni skoro iz svih većih gradova u SAD-u, kao i hotelski aranžmani.

Koji su to najbolji SAD univerziteti?

Prilikom izbora američkog univerziteta morate uzeti u obzir nekoliko faktora:

  • Cenu školarine 
  • Lokaciju 
  • Mogućnost stipendija 
  • Kvalitet programa 

Takođe, morate uzeti u obzir i oblast koja vas zanima. Budući da su neki univerziteti izuzetno dobro rangirani za računarske nauke, drugi su poznatiji po, na primer – pravnim naukama.

Međutim, otkrićete da su najbolje rangirani univerziteti u SAD-u poznati po većini svojih programa i da su zaista neke od najboljih institucija na svetu.

Lista nekih od najboljih američkih univerziteta:

  1. Harvard University
  2. Stanford University
  3. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
  4. University of California, Berkeley
  5. University of California, Los Angeles (UCLA)
  6. Yale University
  7. Columbia University
  8. Princeton University
  9. New York University (NYU)
  10. University of Pennsylvania
  11. University of Chicago
  12. Cornell University
  13. Duke University
  14. Johns Hopkins University

Svaki od ovih univerziteta je poseban po nečemu. Stvar je prestiža studirati na ovim institucijama. Naša praksa je pokazala da upisati npr. Harvard nije nimalo lako. Od pisanja eseja, odličnog proseka, vannastavnih aktivnosti i raznih testova koje morate da položite, Harvard gleda i vašu porodičnu pozadinu – u prevodu, ko je šta studirao u vašoj porodici i na kojim institucijama. 

Naravno, ni ovo nije nemoguće. Kandidati iz Matematičke gimnazije u Beogradu, koji su osvajali medalje na olimpijadama iz matematike, fizike i ostalih oblasti, dobijali su pune stipendije za MIT, Yale, Harvard itd. 

americki univerziteti

Troškovi studiranja u SAD 

Troškovi studiranja u SAD zavise od toga koji univerzitet i program izaberete. Na primer, sticanje MBA (Master of Business Administration) na Prinstonu koštalo bi vas više od studiranja računarstva na Univerzitetu u Arizoni.

Da bismo vam dali opštu ideju, prosečni troškovi školarine u SAD za međunarodne studente su:

Za osnovne studije: od 27.000 do 60.000 dolara 

Za master studije: od 30.000 do 80.000 dolara

Kao međunarodni student koji studira u SAD-u, morate uzeti u obzir i troškove života, prevoza, hrane itd. Opet, ove naknade zavise od lokacije i univerziteta na kom studirate. Ovi troškovi se kreću od 8000 do 20.000 USD godišnje.

Postoje načini da sebi olakšate ove troškove putem stipendija, fellowship programa ili studentskih poslova. Američkim državljanima su dostupni razni grantovi i krediti koji im umnogome olakšavaju studiranje. 

Američke stipendije za međunarodne studente

Ako postoji još jedna prednost vredna navođenja, to je da univerziteti u SAD-u nude finansijsku pomoć međunarodnim studentima u različitim oblicima. Na sajtu univerziteta koji ste odabrali, uvek možete da pogledate odeljak “Financial aid and scholarships” gde ćete tačno moći da vidite kakvu finansijsku pomoć nudi taj univerzitet.  

Uglavnom, naši studenti dobijaju sportske stipendije, ukoliko su zaista izuzetni u sportovima kao što su: košarka, odbojka, atletika itd. Takođe, često možete da dobijete i need based stipendiju, koja se zasniva na vašim porodičnim primanjima. 

Iako svaki univerzitet ima vlastita sredstva izdvojena za stipendije, postoji nekoliko organizacija koje takođe nude finansijsku pomoć studentima koji planiraju studirati posebno u SAD-u. Međutim, morate da proverite da li su ovi fondovi namenjeni internacionalnim studentima, i ako jesu, kojim tačno (Kinezima, Špancima, državljanima Zapadnog Balkana…).

Kako se upisati na američki univerzitet?

Nakon što ste napravili listu univerziteta na koje želite da se prijavite, moraćete da prođete kroz njihove veb stranice i saznate uslove za prijem. Međutim, nekoliko zahteva je zajedničko za sve programe i univerzitete.

Za program osnovnih studija morate da obezbedite:

  • Diplomu srednje škole (opciono, jer mogu i prevedena svedočanstva na engleski jezik kod sudskog tumača + potvrda da ste upisali četvrti razred srednje škole)
  • Dokaz o poznavanju engleskog jezika (ispiti TOEFL ili IELTS)
  • Rezultati testova SAT (Scholastic Aptitude Test)  ili ACT (American College Testing) 
  • Fakultetski esej na određenu temu 
  • CV
  • Motivaciono pismo 
  • 2 pisma preporuke 

Prijava se radi putem Common App sajta, i dozvoljeno vam je da se prijavite na maksimalno 20 univerziteta.

Za studente koji žele master studije, univerziteti će uglavnom tražiti:

Počnite sa pripremom ovih dokumenata 6 meseci pre nego što se prijavite. Prijava za master programe uglavnom ide preko sajta univerziteta. Možete da se prijavite na koliko god želite opcija. Nakon što podnesete prijavu, vreme je da sačekate. Ako uđete u uži izbor, primićete pismo o prihvatanju, koje možete koristiti za podnošenje zahteva za američku studentsku vizu!

Američka studentska viza – F1

Proces podnošenja zahteva za američku studentsku vizu počinje kada dobijete potvrdu o prijemu sa univerziteta u SAD.

Sa ovim pismom o prihvatanju, univerzitet će vam dostaviti i obrazac I-20. Ovaj obrazac je izuzetno bitan dokument za podnošenje zahteva za vizu i možete započeti proces viziranja samo ako ga imate.

Evo šta treba da uradite:

  • Platite taksu SEVIS I-901 (350 USD) za upis u SEVIS (Informacioni sistem za studente i razmenu posetilaca). Nakon ove uplate, vaša škola vam daje obrazac I-20 koji ćete morati da predočite konzularnom službeniku na razgovoru za vizu F-1.
  • Platite bespovratnu taksu za podnošenje zahteva za vizu (160 USD) i ispunite prijavu američke ambasade u vašoj zemlji. Zahtev za vizu je dostupan onlajn putem kojeg možete popuniti aplikaciju pre štampanja obrasca DS-160 koji ćete odneti na intervju za vizu F-1.
  • Zakažite i pripremite se za intervju. 
  • Vaš intervju je ključan u tome da li ćete dobiti studentsku vizu F-1 ili ne. 
  • Poželjno je da svoju prijavu za vizu podnesete dovoljno rano jer se američke studentske vize F-1 mogu dodeliti do 120 dana pre datuma početka vašeg studijskog programa.

Dokumenti koji će vam biti potrebni tokom intervjua za vizu:

  • Obrazac zahteva za vizu (obrazac DS-160)
  • Standardizovana digitalna fotografija za pasoš u boji, snimljena nedavno
  • Važeći pasoš
  • Potvrda o uplati takse za podnošenje zahteva za vizu (160 USD)
  • Potvrda o ispunjavanju uslova za imigrante (F-1) Status studenta (obrazac I-20)
  • Dokumenti koji dokazuju odgovarajuću finansijsku podršku tokom vašeg boravka u SAD -u (izvod banke)
  • Diplome, transkripti/svedočanstva, sertifikati i diplome iz škola koje ste pohađali. Uz to, rezultati iz standardizovanih testova kao što su TOEFL, GMAT, SAT, GRE itd.
  • Dokumenti koji služe kao dokaz vaše namere da se vratite po završetku programa.

Moguće je da će od vas biti traženi dodatni dokumenti u zavisnosti od vaše lokacije ili određenog programa na koji ste primljeni.

Napomena: Zapamtite, nakon što dobijete vizu, možete je koristiti samo za putovanje u Sjedinjene Države 30 dana pre datuma početka programa. Viza nije garancija da ćete ući u SAD, o tome odlučuje imigracioni službenik na aerodromu. 

Studije u SAD

Da li je studiranje u SAD-u za mene?

Prva stvar koju treba da uradite je da saznate da li ispunjavate uslove da se prijavite na američki univerzitet. Odaberite programe nekoliko univerziteta i idite na njihovu veb stranicu da biste saznali uslove prijema.

Ako ispunjavate uslove, prijavite se! Zemlja nudi svojim studentima izuzetno kvalitetno obrazovanje i neverovatno međunarodno iskustvo. Ako već nemate finansije za studije, obavezno prvo vidite da li možete da dobijete stipendije koje će olakšati troškove koji su ovde izuzetno visoki.
Ukoliko vam trebaju dodatne informacije ili bilo kakva pomoć, slobodno nam se obratite putem info@satagencija.com mejla.

Podeli:
Default image
Maša Dragašević