Dajete mu posao, naravno!
Posle početnog entuzijazma, za par meseci njegov učinak opada. Vi ne primećujete, jer su rezultati i dalje tu. Iz vedra neba vam saopštava da daje otkaz! Da li vam situacija zvuči poznato? Zašto se ovo dešava?
Milenijalci su poznati po puno stereotipa, kao što su odrastanje uz modernu tehnologiju, introvertnost, manjak socijalnih veština, ali sa druge strane poseduju snalažljivost, informisanost, ekološku osvešćenost, kao i pozitivnu orijentisanost ka uspehu.
Ova generacija danas čini skoro pedeset procenata ukupne radne populacije, i mnoge kompanije, pogotovo iz IT industrije se bore sa načinima kako privući i zadržati top talente među milenijalcima.
Pregoreo je
Termin na engleskom jeziku za ovo stanje je „burnout”, koji možemo prepoznati po simptomima iscrpljenosti, fizičke i psihičke koja je posledica dugotrajnog stresa na poslu usled nemogućnosti ispunjenja poslovnih obaveza i preopterećenosti. Zaposleni koji je u ovom stanju često se izoluje od kolega, posao obavlja na minimumu i nema inicijativu koju je prethodno imao.
Niste dovoljno dobro procenili zaposlenog, koji je duže vreme radio i svoj i kolegin posao. Njegovu želju za napredovanjem ste videli kao priliku da mu „natovarite” veći obim posla kako bi se dokazao. Nekoliko meseci ovakvog pritiska, i vaša mlada nada je otišla!
Nedovoljno ste ga cenili
Milenijalcu najviše smeta kada ga tretirate kao statistiku. Zaposlen je već nekoliko meseci u vašoj firmi, a vi ne znate ni njegovo ime, a kamoli u čemu je dobar i uspešan, i gde mu je potrebna pomoć… Ovo je najbrži način da ga izgubite.
Milenijalci su generacija koja bira kompaniju koja će im pružiti napredovanje, usavršavanje i učenje i veoma cene povratnu informaciju. Prema istraživanju, milenijalci očekuju unapređenje u okviru prve dve godine zaposlenja. Takođe, veoma brzo žele da prepoznate njihov potencijal i dodelite im dodatnu odgovornost, što vide kao znak da ste zadovoljni njihovim radom i da ih pripremate za bolju poziciju u kompaniji koju sasvim sigurno očekuju uskoro.
Dajte najblistavijim zaposlenima šansu za napredak i vaša kompanija će garantovano napredovati.
Nisu lojalni kompaniji ni kolegama
91 procenat očekuje da će posao promeniti u toku naredne tri godine. Šta se desilo sa lojalnošću kompaniji? Dobijete šansu za posao, učite od starijih kolega, vredno radite i napredujete.
Definišite lojalnost.
Milenijalci definišu lojalnost kao uzajamnu vrednost. Budi ti lojalan prema meni, ceni me i ja ću ti uzvratiti istom merom. Vrlo prosta računica.
Lojalnost se pre svega gradi međuljudskim odnosima. Nemojte suzbijati razgovor u kancelariji ukoliko su svi završili svoje obaveze. Na taj način se grade pozitivne veze među kolegama, tim liderima, menadžerima, i uopšte među ljudima. Poistovećujemo odnose sa kolegama sa dobrom firmom u kojoj vredi ostati i truditi se. Ukoliko nemate osećaj pripadnosti kompaniji, osećate se kao autsajder, kao točkić u mehanizmu, tešto da ćete želeti tu da dočekate penziju, zar ne?
Kompanijska kultura je više od tim bildinga i besplatnog voća svaki dan. Milenijalci žele svrhu u kompaniji. Žele da se poistovete sa vašim ciljevima. A i vi to želite.
Šta želimo da poručimo šefovima?
Budite realistični u očekivanjima prema zaposlenima. Milenijalci su u životnoj fazi u kojoj testiraju svoje granice i traže pravu kompaniju, prave ljude i pravi cilj. Dajte im mogućnost da se poistovete sa vašim ciljem i možda uspete zajedno da gradite budućnost kompanije.
Šta poručujemo milenijalcima?
Dajte sve od sebe! Pružite svoj maksimum u veštinama i sposobnostima. Rizikujte. Možda dobijete otkaz, ali to posmatrajte kao uvod u novu avanturu. A možda i pronađete svoju svrhu u poslovnom svetu i uživate u svakom danu ovog važnog aspekta života.