Iako je praznična sezona period godine kada bi trebalo da se odmaramo i da zaboravimo na kako lične, tako i globalne probleme i svi se okupimo oko pravih životnih vrednosti, izgleda da takvo ponašanje ipak ima svoju cenu. Brendiranje Božića je prisutno od samih početaka kapitalističkog društva, pa je tako i potrošnja u ovom periodu veća. Konzumerističke navike modernog društva su se uklopile u moderni model božićnog darivanja, te je postalo poželjno kupovati veće količine poklona od potrebnih. Poreklo, korisnost i održivost, te promišljanje postoje li eko pokloni bačeni su u drugi plan, jer je ipak Božić i jer se u prazničnom periodu, ipak ne treba zamarati teškim temama.
Pakovanje poklona
Iako kupovinom proizvoda lokalnih brendova, second hand predmeta ili pravljenjem kolača posvećenih voljenoj osobi već umnogome činite prazničnu sezonu održivom, pakovanje poklona je takođe jedan od značajnih delova tradicije poklanjanja.
Američki Centar za biološki diverzitet procenjuje da je utrošen ukrasni papir za pakovanje svih božićnih poklona u Sjedinjenim državama jednak 30 miliona posečenih stabala.
Korišćenjem alternativnih načina pakovanja poklona, ne samo što naši pokloni postaju još originalniji, već u velikoj meri pomažu očuvanju životne sredine.
Papir
Umesto prepoznatljivog ukrasnog papira sa jednoličnim božićnim motivima, uzmite običan braon papir, koji možete personalizovati u kombinaciji sa grančicama jelke, šišarkama i/ili prirodnim kanapom. Čuvanjem papirnih kesa preko godine ćete imati materijala za pakovanje možda i više poklona nego što kupite, a materijalu ćete dati novu šansu. Kese isecite i iskoristite unutrašnju stranu kese za pakovanje.
Iako danas većina ljudi čita vesti sa ekrana svojih računara ili telefona, u svetu se i dalje dnevno ištampa oko 530 miliona novina. Ukoliko vam se papirni omot čini previše jednoličnim ili vas podseća na poštanske pakete koje vam kurir nevoljno baci preko praga, čuvanjem zanimljivog novinskog papira možete postići malo dinamičniji efekat.
Marama/tekstil
Jedan od načina da iskoristite pakovanje kao deo poklona jeste da ga upakujete u maramu ili sličan tekstil. Ova tehnika potiče iz Japana i poznatija je pod nazivom furošiki, a u upotrebi je još od VIII veka. Na ovaj način, vaši pokloni će biti personalizovani, a dobra stvar je što će osoba kojoj poklon poklanjate, moći nastaviti da koristi maramu ili tekstil u druge svrhe. Postoji čitav niz varijacija kojima možete iskazati svoju kreativnost.
Sličan način da pakovanje bude ustvari bude deo poklona je da ga spakujete u ceger, koji je svakome može ubuduće koristiti barem za odlazak u nabavku. Štaviše, u ceger može da stane skoro svaki oblik, osim ako sam poklon nije veći od cegera.
Staklene tegle
Bez obzira na to da li je vaš izbor za poklon nešto iz kućne radinosti, kao npr. domaći džem, pa se svakako pakuje u staklene tegle, manji predmeti takođe mogu da se nađu u tegli. Ovo pakovanje takođe neće završiti u kanti za smeće, već će se verovatno naći na kuhinjskoj polici za začine. Dodavanjem detalja od prirodnih materijala, tegla će dobiti božićni pečat, dok će vaše pakovanje i dalje ostati ekološki prihvatljivo.
Osim što je očigledno da održivim, ekološkim izborima poklona i pakovanja činite da božićna euforija bude bar malo manje pogubna za planetu (nije li to dovoljno?), primetićete da ćete uštedeti deo novca koji često ni ne uračunavamo u kalkulacije za praznične poklone, a zapravo često budu zaslužne za finalno pražnjenje novčanika uoči praznika.
Tegle, papiri i ostali prirodni materijali su stvari koje nam se često nalaze u ostavama, poslednjih fiokama kuhinje i koje nam često ne služe za nešto korisnije. U svakodnevnom životu takođe često nailazimo na zanimljive motive na ukrasnim papirima, ambalažama različitih proizvoda ili na ostatke nekih kvalitetnih tkanina.
Jedna od održivih navika na kojoj ćemo biti zahvalni svake praznične sezone je upravo čuvanje ovih zanimljivih papira, starih mapa, stranica novina, ostataka materijala za šivenje i papira u kojim nam je stigao paket. Za završne korake naših poklona, kanapi, konci i druge prirodne alternative plastičnim, sjajnim trakama će nam trajati duže i često jače učvršćuju papir za pakovanje, pa nam (opet plastična) lepljiva traka ne mora ni biti potrebna.
Pokloni i održivost
Kako biste uvideli da je praktikovanje održivih navika veoma lako izvodljivo čak i za vreme praznika, a i da vaši pokloni postaju kreativniji, razgovarale smo sa onima koji nas svakodnevno informišu i edukuju o temama održivosti.
Osnivačice F.fm podkasta i bloga – Dunja Jovanović i Marija Radaković
Dunja i Marija su osnivačice podkasta F.fm koje pričaju o održivosti kroz prizmu mode.
U ulozi Deda Mraza bi u nabavku pošle sa sledećom listom poklona:
- Kape: Lovers.rs, Dulsineja
- Duksevi: Manonija
- Keramika i posuđe: Atelje Đir keramika, Boya porcelain
- Knjige: Marija Ratković – Ispod majice (Kontrast izdavaštvo), Lana Bastašić – Mliječni zubi (Booka izdavaštvo) i Rumena Bužarovska – Osmica (Booka)
- Nakit: minđuše Rename jewelry
- Prirodna čokolada: Valentina i karanfil
- Uređenje kuće (home decor): Retrovizor, O.bilje
- Prirodna kozmetika: Aromatherapist, Hygge, Mnml intentions
- Tekstil: ručno rađeno pletivo Nežno & Mekano (saradnja brendova Samo Nežno Prema Sebi i Mekano), Bezo tekstil
- Novčanik: Mikiki
Osnivačica organizacije Eko Korijen – Anđela Đurašković
Na svom Instagram blogu poznatija kao AnđaStvara, Anđa je ekološka edukatorka i osnivačica je organizacije Eko Korijen iz Podgorice.
Kada smo je pitale za predloge, za početak se i sama zapitala, svesna da sa prvim januarom neće nestati kolektivne brige koje su obilježile godinu na izmaku. Za početak – predah, podsjetnik na to da je u srži svake sezone darivanja ljubav i zahvalnost na tome što uopšte u životu imamo ljude koje želimo obradovati poklonima. Potom, neku vrstu slutnje, dara koji priziva “bolje normalno” umjesto pukog, novog. Kako to može da izgleda? Zavisno od okolnosti, ovakav dar može biti u obliku:
- lokalno proizvedenog poklona – sa ciljem podrške malih i lokalnih biznisa. Neke od Anđelinih predloženih opcija su ručno rađeni nakit, posuđe, pleteni odevni predmeti, kućni dekor, domaći specijaliteti…
- “usvajanja” divlje životinje – gde ćete umesto nekog, vama dragog, ljubitelja životinja donirati novac za zaštitu ugrožene životinjske vrste po vašem izboru. Umjesto čestitke, obradovaćete dragu osobu potvrdom koju dobijate nakon donacije, a najvažnije – idejom da je ugrožena vrsta dobila podršku.
- novogodišnjeg seta – čiji sadržaj ćete prilagoditi preferencijama osobe kojoj dajete poklon. Anđin predlog: ako imate u okruženju eco-friendly ljubitelja kuvanog vina, šta kažete na sljedeći set: neka stara kutija, obložena stranicama iz starih časopisa, flaša vina nekog lokalnog proizvođača, teglice sa začinima (cimet, karanfilić, muskatni oraščić…) i koja narandža. Bonus poeni – osoba kutiju može ponovo da iskoristi, a teglice od začina zadrži i uvijek dopunjava novim zalihama.
- ulova iz second-hand radnje, antikvarnice, sa buvljaka – pored toga što su ekološki odgovorna opcija, vintidž pokloni uvijek imaju šmek jedinstvenosti, koji odudaraju od aktuelnih kataloga masovno proizvedenih predmeta (oni takođe mogu da budu deo pomenutog seta).
- iskustva – koja mogu da budu ona praktičnija (npr. članarina na Netflliksu ili u lokalnoj biblioteci), ali i neka edukativnog karaktera (npr. onlajn kurs), ili čak neku potpuno novu stvar, da joj sluti na kreativnu godinu. Iskustva su sjajan poklon jer se njihovim uživanjem ne stvara otpad, osoba se kroz njih usavršava, zabavlja i istovremeno skreće misli s bilo kakve brige. Pri tom, ukoliko i sebi uplatite isto iskustvo, imaćete temu više za razgovor u narednoj godini!
Osnivačica bloga Svilene bube – Angelina Popović
Angelina je autorka Instagram bloga Svilene bube, gde je održivost u modi jedna od bitnih tema kojih se dotiče. Angelinina selekcija predloga je sledeća:
- Svilene marame: Dulsineja
- Drvene, ručno pravljenje daske za sečenje i serviranje hrane sa Rtnja: Art.practica
- Biorazgradive sveće od soje: Midnight
Osnivačica bloga Gourmana – Ana Vlatković
Ana je master ekologije i autorka food bloga Gourmana.
Njeni predlozi za ovogodišnju sezonu darivanja dolaze iz lokalne proizvodnje:
- Čarape: zabavne čarape su univerzalni i esencijalni božićni poklon, a ovogodišnji izbor je iz kolekcije: Paar socks i Par – Theory of Two, i to preko kraft online prodavnice Zanateria. Komuna market je takođe mesto koje okuplja lokalne male proizvođače.
- Prirodna kozmetika: brend koji proizvodi prirodnu kozmetiku, a pritom brine o što održivijem pakovanju jeste Sofi kozmetika.
- Parče keramike ili porcelana: Br2 Ceramic Studio i Made of Dust ceramics.
Nematerijalni pokloni su automatski i najodrživiji, a Ana preporučuje neke od njih:
- čas kuvanja: kao npr. Jamie Oliver cookery school
- Iznenađenje za nekoga koga dobro znate videom neke poznate ličnosti koja im želi srećnu novu godinu na Cameo platformi.
Naravno, sve to može biti propraćeno ručno rađenom Ascoolasart čestitkom arhitekte i dizajnerke Marije Pecić
Umetnica Maja Milocanovich
Maja Milocanovich je umetnica koja na svom Instagram blogu u svom stilu promoviše održive navike u svakodnevnom životu.
Majini izbori ovogodišnjih poklona su:
- Planeri/rokovnici: Bujo, Women Up Club
- Omoti: Pčelarko
- Obuća: Z code Z
- Kozmetika: Boo Lab, ladria cosmetics
- Posuđe: Totalart.jdoo
- Nakit: Kragrlica, Vitrumin fabula
- Odeća: Bumbak.hr, Kabina.011, Alanov fashion