Imati biljke u svom okruženju život čini lepšim, svetlijim i življim. Sobne biljke dodaju boju i teksturu prostoriji, prečišćavaju vazduh i jednostavno izgledaju lepo.
Činjenica da je biljkama potrebna svetlost da bi rasle i živele, srećom ne važi za sve biljke. Prisetite se samo svih onih biljki koje žive na samom tlu, u gustim tropskim šumama ili u džunglama, dok neke vrste rastu čak i u pećinama ili u vazduhu.
Šta su heterotrofi?
Često se dešava da vam u prostoriji koju smatrate osvetljenom, kao npr. dnevna soba, ne uspevaju biljke kojima je potrebna sunčeva svetlost za rast i razvoj. To se dešava zbog toga što je možda određeni prostor pogrešno procenjen kao prostor sa dobrim osvetljenjem.
Da bi nam pomogli u boljoj proceni, botaničari su smislili zlatno pravilo: Ako možete udobno da čitate novine u podne, bez paljenja svetla, onda imate dovoljno svetla da u prostoriji gajite mnoge biljke, sa raznim prohtevima. Međutim ako to nije slučaj, trebalo bi da promenite odabir biljaka, i zamenite ih sa biljkama koje uspevaju pri slabijem osvetljenju.
Biljke koje žive bez prisustva svetlosti nazivaju se heterotrofne biljke.
Pod rastom u mraku smatra se prostor sa veoma slabim, ili čak nikakvim osvetljenjem. Što znači da možete gajiti biljku u kancelariji bez prozora ili u domu u slabo osvetljenom prostoru. Međutim, to ne znači da biljka može da opstane u potpunom mraku. One koriste svoju rezervnu energiju dan ili dva ako su u potpunom mraku, nakon čega im je potrebna barem minimalna količina svetlosti za proces fotosinteze.
Veštački izvor svetlosti je sasvim dovoljan da biljka nesmetano raste. LED svetlo emituje neutralno svetlo i potpuno imitira količinu svetlosti u dubokim šumama, gde biljke koje žive na samom tlu bukvalno nikada ne osete sunčev zrak.
Da li postoje zajedničke karakteristike biljaka za mračne prostore?
Generalno biljke kojima je potrebno veoma malo svetlosti za rast su biljke sa širokim lišćem, preko kojeg mogu da upiju više svetlosti.
Neke biljke imaju voštani spoljni sloj, koji štiti biljku od isušivanja.
Biljke koje daju plod ili cvet ne mogu da uspevaju bez dosta sunčeve svetlosti, kao i biljke sa šarenim lišćem.
Međutim, postoje biljke koje su u ovom slučaju izuzeci, njih ćemo pomenuti u spisku u nastavku teksta.
Kako brinuti o biljkama u slabo osvetljenom prostoru?
Kao i kod svih biljaka, briga o njima zavisi od vrste sobne biljke. Međutim ono što je zajedničko za biljke koje se gaje u slabo osvetljenom prostoru jeste da one ne zahtevaju mnogo vode, jer biljkama koje dobijaju minimum svetlosti potrebno je više vremena da se osuše.
Poželjno je da budu posađene u dobro dreniranu zemlju i da se zaliju jednom do dva puta mesečno, odnosno kada se zemlja dobro isuši, što čini brigu o njima prilično jednostavnom. Iz tog razloga ove biljke su idealne za početnike, kao i za osobe koje žele da gaje sobne biljke bez puno brige o njima.
Koje sobne biljke su idealne za mračne prostore?
Zelena je boja koja budi kreativnost i smanjuje stres, i bez obzira na vrstu doma koji imate ili poslovnog prostora, uvek možete naći neku prelepu biljku i ulepšati svoje tamne uglove.
1. Sanseveria
Poznata kao biljka zmija ili svekrvin jezik jedna je od nejnezahtevnijih biljki. Za nju važi princip da što je manje svetla, njen rast je snažniji. Raste visoko i široko, puna je i gusta. Odlična je opcija za mračne uglove.
Malo poznata činjenica je da je NASA ovu biljku rangirala na listi kao biljku koja najbolje filtrira vazduh. Noću proizvodi više kiseonika od bilo koje druge biljke. Iz tog razloga poželjan je stanovnik u spavaćoj sobi.
Zalijte je tek kada je zemlja izrazito suva.
2. Zlatna puzavica
Sa svojim voštano zelenim listovima ova biljka savršeno uspeva u mračnom prostoru, izdržava suve uslove, a preživeće i ako je potpuno zapustite.
Izgleda veoma elegantno postavljena na visoke police ili u viseće korpe.
Relativno sporo raste, a da bi bila bujnija, s vremena na vreme potrebno je skratiti je. Reznice možete držati u vodi godinama, a možete ih i posaditi redovno u zemlju.
Zalijte biljku tek kada se zemlja potpuno osuši. Sama biljka će vam reći kada je vreme da je zalijete – listovi će se blago opustiti na dole.
3. Zeleni ljiljan
Čupavac u koga ćete se zaljubiti na prvi pogled. Brzo raste i veoma je dekorativan.
Biljka pauk jedna je od najatraktivnijih biljaka na svetu. Najbolje izgledaju u visećim korpama, gde do izražaja dolaze njeni dugi vretenasti listovi na čijim krajevima nosi svoje bebe. Ove bebe možete postaviti u sopstvenu saksiju gde se one veoma brzo ukorene, te su ove biljke jedne od najlakših za razmnožavanje.
Biljka pauk voli veću vlažnost vazduha, pa je pored zalivanja, potrebno s vremena na vreme orošavati je i prskalicom.
4. Zamija
Egzotična lisno dekorativna biljka, sa svojim voštanim, tamno zelenim listovima predstavlja malo živo remek delo.
U tolerisanju nezalivanja daleko prednjači u odnosu na ostale biljke. Mogu se pronaći podaci da će preživeti i do pola godine bez da se zalije.
Lično nisam proveravala tu činjenicu, već se vodim maksimalnim rokom zalivanja od jednom mesečno.
5. Dracena
Ova biljka izgledom podseća na palmu pa će u prostoru delovati egzotično.
Zalivati je kada se zemlja potpuno osuši, pritom vodite računa da ravnomerno polijete vodu po zemlji, i ne preterano.
6. Spatifilum
Jedna od retkih cvetnica koje uspevaju u mračnom prostoru.
Spatifilum je potrebno zalivati malo češće, kada se zemlja na površini tek malo prosuši. Ukoliko se listovi poviju znak je da ga treba zaliti.
7. Maranta
Jedna od retkih lisnodekorativnih biljaka čije će šarenilo na lišću ostati prisutno i u mračnom prostoru.
Zalivajte je kada se zemlja osuši, a da bi listovi bili što šareniji redovno je orošavajte odstojalom vodom.
8. Marimo moss ball
Evo i jedne nesvakidašnje i nadasve zanimljive biljke. Ovo je jedina biljka na svetu koja raste kao loptica i koja živi u vodi.
Prirodno stanište su joj korita hladnih jezera. Naviknuta na veoma slabo osvetljenje biće srećna u svim mračnim uglovima vašeg doma.
Ostali pogodni heterotrofi
Postoji još biljaka sa kojima možete ulepšati tamne prostore doma ili poslovnog prostora.
Neke od njih su:
- Aspidistra
- Bršljen
- Paprati
- Kalatea
- Kraljevska begonija
- Srećni bambus
- Salonska palma
- Phalaenopsis ili moljac orhideja
- Pojedini botaničari smatraju da su određene vrste filadendrona, čije su izvorno stanište guste šume u kojima drveće preraste ove bijke, naviknute na mračno i slabo osvetljenje i da je sasvim razumljivo da mogu da se gaje u mračnim prostorima. Za ovu teoriju nisam nailazila na potvrdu, međutim svakako je možete u praksi proveriti. Sama biljka će vam veoma brzo pokazati da li joj je dobro u tamnom prostoru ili nije.
O čemu voditi računa pri kupovini sobne biljke za tamne prostore?
Kada kupujete biljku za tamni prostor vodite se idejom koju možete izvući iz svega navedenog, a to je da birate biljke koje imaju zeleno, voštano ili široko lišće.
Varijacije biljaka koje u svom rodu imaju prošarano lišće, ili lišće u određenoj boji, očekujte da će u tamnom prostoru vremenom izgubiti te svoje pojedinosti i postati zeleni. Jer kako je za cvet ili plod neophodna sunčeva svetlost, u tolikoj meri proces fotosinteze potreban je i za održavanje boje na lišću.
I za kraj…
Iako ove biljke uspevaju u minimalnim uslovima, ne treba zaboraviti da su one žive.
Ove biljke zahtevaju malo pažnje, ali pažnja im je neophodna. Imajte na umu ove male stvari i možete krenuti u svoju biljnu avanturu.