fbpx

Kućna teretana: kako je uklopiti u vaš dom?

Želja za vežbanjem u privatnosti svoga doma je postala viralna onog trenutka kada nas je zadesila situacija da zbog virusa imamo rad od kuće, ograničeno kretanje i sve manje kontakata. Sve više ljudi je moralo da stvori sebi uslove za vežbanje kod kuće, ali jedna stvar im je bila naporna – a to je stalno postavljanje i sklanjanje opreme za vežbanje. Zato danas sa vama delim savete kako da se kućna teretana na pametan način uklopi u prostor vašeg doma.

1. Raspored i planiranje

Za vežbanje je potreban prostor i ako imate odvojenu prostoriju koju trenutno možete iskoristiti za teretanu, to je dobra vest. To može biti i na tavanu, u podrumu, garaži i tako dalje. Ukoliko nemate odvojenu prostoriju, teretanu možete smestiti u deo prostorije koja nije u potpunosti iskorišćena, kao što je na primer radna soba ili spavaća soba.

Ono o čemu treba da vodite računa su nesmetan pristup svim spravama i rekvizitima. Najveće sprave bi trebalo smestiti uz sam zid kako ne bi ometale sam proces vežbanja.

Predlažem da taj kutak naglasite bojom, kako bi se označilo njegovo postojanje ili ogradite vizuelnom pregradom, kako bi taj prostor izgledao urednije kada ga ne koristimo.

2. Kućna teretana i izolacija podova

Za izolaciju podova prilikom vežbanja uglavnom koristimo strunjače. One su važan faktor, jer osim što zvučno izoluju podove, štite ih ali i amortizuju skokove i čuvaju naše zglobove. Zbog toga predlažem da se strunjače nađu na podu u tom prostoru ili delu prostora na kom je smešten kutak za vežbanje. Uglavnom su te strunjače u boji, ili crne/sive, tako da možete da birate boju spram ostatka prostora.

Podne obloge se biraju na kraju, kada imamo sve sprave i rekvizite, kao i osmišljen sam prostor. Svakako nije preporučljivo da dođete u situaciju da prvo birate strunjaču, a da ne znate ni gde će ona biti (jer nemate prostor za nju), a ni sprave koje ćete koristiti jer niste seli i osmislili prostor.

kućna teretana

3. Boja i dekoracija zidova

U prvom savetu sam vam navela da bi trebalo da obojite zidove kako bi taj kutak naglasili, a sada ću detaljnije objasniti i zašto. Boja i dekoracija zidova zavise od dva faktora: od karaktera osobe i njenog pristupa vežbanju, ali i od same vrste vežbanja. 

Neko voli da sve bude belo, čisto i sterilno, kako mu ne bi pažnju odvraćali zidovi i njihova dekoracija; dok drugi vole da imaju ogledala, visinometar/drugu dekoraciju ili boju u prostoru kako bi osećali veću motivaciju tokom vežbanja.

Primer možemo naći i u vrsti vežbanja: kod pilatesa ili aerobika uglavnom vidimo jarke zidove ili jedan zid koji je naglašen jarkom bojom poput crvene ili narandžaste, koji nam daju motivaciju i energiju; u klasičnoj teretani, zidovi su obično obojeni hladnim tonovima poput sive, plave ili smirujuće zelene, koji unose smirenost i donose fokus. 

Ogledala imaju dvostruku ulogu – mogu da budu dekoracija u prostoru, a mogu i da se koriste pri vežbanju. Uvećavaju prostor, ali vam i pomažu da vidite kako izvodite vežbe, i potencijalno ispravite i unapredite sebe. Uglavnom se postavljaju bez okvira, kako bi se iskoristio svaki centimetar vidokruga.

kućna teretana

Zidni sat je još jedna stvar koja vam je potrebna kako biste u svakom trenutku imali orijentaciju i pojam o vremenu. Treba da bude na vidljivom mestu, koje je dostupno pogledu dok radite vežbe (kako ne biste gubili vreme ustajući da vidite koliko je sati).

4. Kućna teretana i audio oprema

Ako ste primetili, u svim teretanama ili salama za vežbanje su postavljeni TV ili muzička linija sa zvučnicima u celom prostoru. To je zato što određena muzika deluje podsticajno za vežbe koje radite. Smart TV je takođe dobar izbor jer uvek možete da ga koristite ukoliko vežbate uz online instruktora i onda nećete imati osećaj da ste sami. Tako se dobija i stimulacija, stoga je to instant rešenje za sve one kojima ne ide vežbanje u teretani.

Vodite računa o blizini utičnica, jer ne želite da vam kablovi smetaju pri vežbanju. Osim fizičke smetnje, kablovi mogu da predstavljaju i vizuelnu smetnju i doprinose osećaju neurednosti, iako su sve sprave na mestu. Koristite zidne nosače za TV i audio uređaje koji će vam uštedeti prostor.

audio oprema kućna teretana

5. Mirisi

U prostorima za vežbanje se, bez obzira na dobru ventilaciju i često provetravanje, znaju javiti neprijatni mirisi. Zbog toga se mora voditi računa o ovom faktoru, jer sam sigurna da ih ne želite u svom prostoru, pogotovo ako je kućna teretana deo nekog prostora. 

Zato preporučujem sveće sa aromatičnim uljem, električne osveživače vazduha ili zapaljive mirisne štapiće. Oni će neutralisati neprijatne mirise i osvežavati vazduh. I pored toga, trebalo bi držati prozor otvorenim.

6. Rasveta

Osvetljenje u ovim prostorijama ili delovima prostorija treba da bude direktno i jako. Prigušena svetlost deluje uspavljujuće i utiče na motivaciju. Izbegavajte viseće elemente, kako vam ne bi smetali prilikom vežbanja. Čak i ako imate prirodno osvetljenje i radite vežbe ujutru, gde vam veštačko svetlo nije potrebno, bilo bi dobro da se postavi i ono, kako ne biste nedostatak osvetljenja usled tmurnog i oblačnog vremena koristili kao izgovor da taj dan preskočite trening.

Ovih šest saveta vam mogu pomoći u većoj organizovanosti kada je u pitanju kućna teretana i njeno uređenje. Imajte na umu da je svaki faktor podjednako važan i da bez jednog pun potencijal kućnog prostora za vežbanje neće biti ispunjen, a svakako želimo da bude. Uživajte u procesu opremanja i u vežbanju, kako bi vam briga o svom fizičkom zdravlju u kućnim uslovima postala što prijatnija.

Podeli:
Default image
Jelena Mirković

Arhitekta, zaljubljenik u kreativne procese projektovanja i uređenja prostora. Njena misija je da ostvari vaše snove o enterijeru i na svom Instagram profilu deli savete pomoću kojih možete rešiti probleme sa kojima se susrećete pri planiranju i opremanju doma ili nekog drugog prostora. Najveće bogastvo joj je iskustvo življenja u inostranstvu i do sada je imala priliku da živi i upozna kulture Grčke i Danske.