fbpx

Uređenje enterijera i najčešće greške

Kada planiramo uređenje enterijera, želeći da što pre otpočnemo život u novom prostoru, nesvesno pravimo greške i dobijamo nefunkcionalne prostore za život u kojima ne možemo da se snađemo. To uglavnom dalje rezultira nezadovoljstvom, kako izgledom i funkcionalnošću sopstvenog doma, tako i sve ređim boravkom u njemu. Bilo da se odlučite za restauraciju starog nameštaja ili kupovinu novog, u daljem tekstu pročitaćete 5 najčešćih grešaka sa kojima sam se susretala, kao i predloge kako da ih izbegnete ili rešite.

Planirajte svoj život u prostoru

Veoma je bitno znati ko će da živi u datom prostoru. Da li će tu da živi jedna osoba, mladi bračni par koji planira porodicu, porodica sa dva deteta ili ipak stariji bračni par u penziji? Od odgovora zavisi kako će se dom projektovati, jer potrebe navedenih osoba su različite. 

Nekome je bitno da ima dovoljno veliku dnevnu sobu kao zonu za odmor; nekome je to spavaća soba u kojoj u budućnosti može da stane i beba, a nekome je to kuhinja u kojoj provodi najviše vremena. 

Pri uređenju enterijera, razmislite o tome da li neki prostor zadovoljava vaše potrebe pre nego što uđete u njega. Česte greške nastaju kada prebrzo uzmemo neku nekretninu jer je bila snižena ili jer je neko drugi lepo živeo u njoj. Ono što drugome odgovara, ne mora da znači da će i nama.

home decor

Ostavite dovoljno mesta za skladištenje

Dodatno mesto za skladištenje nikad ne može biti na odmet. To znaju svi oni koji su živeli u iznajmljenim i ne tako dobro opremljenim stanovima. Zato je planiranje prostora za skladištenje jedan od prvih saveta koji dajem.

U svakoj prostoriji je moguće napraviti prostor u kom ćete ostaviti sitnice poput pegle i daske za peglanje, usisivača, korpe za veš, mini-ostave… O ovim stvarima se ne razmišlja i ide se po principu da će se smestiti negde. Samo je pitanje gde?

Veliki problem stvaraju i mali prostori u kojima su smeštene kuhinje i mnogo aparata koje danas imamo i koji nisu ni malo zanemarljivi. Zato se u kuhinjama posebno treba voditi računa o iskoristivosti prostora od poda do plafona. 

Iskoristite visinu prostora

Ono što često viđam su nameštaj ili elementi koji su previše nisko postavljeni i time ceo prostor vuku nadole. 

Polica za TV ili ceo sistem koji su smešteni na pod, kuhinjski elementi koji su postavljeni na pola zida, prazni zidovi iznad sofe, ormari u sobi ili u hodniku koji nisu projektovani da budu do plafona.

Iskoristite visinu prostora tako što ćete elemente nameštaja postavljati simetrično u odnosu na zid. Ako postavljate policu za TV ili sistem polica, neka budu postavljeni u odnosu na sredinu zida. Ako imate samo policu na kojoj stoji TV, iznad dodajte policu sa knjigama, zidnu galeriju ili policu sa biljkama.

Kada postavljate kuhinju, elemente postavite da budu do plafona i u gornje elemente stavite kutije ili uređaje koje ne koristite tako često. 

Prazne zidove iznad sofe upotpunite galerijom slika. Ormare projektujte do plafona, dok na gornje police možete da stavite kofere.

uređenje enterijera

Ne zatrpavajte prostor nameštajem

Pri uređenju enterijera, ključ je u jednostavnosti. Poželjno je da izaberete kvalitetne i veće komade nameštaja koje ćete koristiti i za više od 10 godina, a koji će posle toliko vremena biti još uvek funkcionalni.

Previše nameštaja u prostoru stvara osećaj nelagodnosti i skučenosti, i njime se mali prostor dodatno vizuelno smanjuje. 

U maloj dnevnoj sobi dovoljan je jedan trosed ili ugaona garnitura, a po potrebi možete dodati fotelje ili tabure za dodatna mesta za sedenje. Dve ili tri komode u dnevnoj sobi mogu zameniti sistem-ormar za TV, koji može biti zatvoren ili otvoren u nekim delovima. 

Ukoliko nemate prostora za trpezarijski sto, šank može da ga zameni i bude idealno rešenje za vaš prostor za ručavanje. Savet je da kupujete komade nameštaja koji imaju više funkcija.

Pažljivo sa bojama

Što se boja tiče, preporuka je da se ne vodite trendovima, jer ono što je danas u trendu – sutra nije, i obrnuto. Ne dozvolite sebi da sledeće godine poželite da menjate svoju crvenu kuhinju jer vam je muka da kuvate i uopšte boravite u njoj. 

Moj savet je da se veliki komadi nameštaja, koji zahtevaju veći budžet, biraju u neutralnim bojama. Kuhinja, kauč, sistem za TV, trpezarija, ormari i krevet – birajte jednostavan dizajn i boje koje su neutralne. Boju dodajte detaljima, poput cveća, tepiha, ukrasnih jastuka, sveća, ćebeta, prostirkama za jelo, šoljama, tanjirima, čašama, slikama pa i knjigama. Tako ćete moći makar dva puta godišnje da menjate boju detalja u svom stanu bez trošenja prevelikog budžeta.

Ovo su saveti koje vrlo rado delim svojim klijentima u uređenju enterijera i većina njih se složi da ih verovatno ne bi iskoristili da su sami planirali svoj dom. Planiranje je važno, ne samo zbog budžeta, već i da bi dom bio vaša oaza mira, a prostor iskorišćen maksimalno funkcionalno.

saveti za uređenje enterijera

Ovo posebno važi za male prostore u kojima žive porodice jer sudeći po projektima po kojima se gradi – stanovi su sve manji, a cena kvadrata je sve veća. U tim situacijama porodice moraju da se dovijaju kako da se smeste u mali prostor, i verujem da će vam ovi saveti pomoći.

Podeli:
Default image
Jelena Mirković

Arhitekta, zaljubljenik u kreativne procese projektovanja i uređenja prostora. Njena misija je da ostvari vaše snove o enterijeru i na svom Instagram profilu deli savete pomoću kojih možete rešiti probleme sa kojima se susrećete pri planiranju i opremanju doma ili nekog drugog prostora. Najveće bogastvo joj je iskustvo življenja u inostranstvu i do sada je imala priliku da živi i upozna kulture Grčke i Danske.