fbpx

Putovati i studirati # Život u Sloveniji

Prošlo je već punih sedam meseci od kako sam došla u Sloveniju. Mislim da tek sada objektivno, bez prevelikog oduševljenja, ili nagona da odletim kući u Srbiju u suzama, mogu da pričam o tome kako izgleda studentski život u Sloveniji.

studentski život u sloveniji
Prvi dani na slovenačkom univerzitetu. Privatna arhiva.

Studiranje na Slovenačkom? Što da ne!

Počnimo sa onim zbog čega sam i došla u Sloveniju, a to je fakultet.  

Početak, kao i svaki, predivno i prestrašno u isto vreme. Lepota je proizilazila iz svega novoga i nepoznatoga, baš kao i strah koji sam imala. Vremenom strah je u potpunosti nestao i ostala je lepota.  

Kao što sam u prethodnim tekstovima pisala, studije sam upisala na slovenačkom jeziku, meni u trenutku dolaska u Sloveniju, potpuno nepoznatom. I ne pitajte me odakle mi ta luda ideja, ali eto, tako je bilo. I nisam se pokajala ni najmanje. Strah od nerazumevanja i strah od toga da mene neće razumeti bio je ogroman, a kroz isti taj strah provlačio se i strah od osude. Na nerazumevanje sam nailazila, ali uvek je tu pamtomima i engleski da se popravi stvar, a na osudu nikada nisam naišla. U novembru prošle godine, branila sam seminarski rad, na srpskom i to pred pedesetak ljudi, koji su nemo i u čudu blenuli u mene, jer u tom trenutku moje poznavanje slovenačkog bilo je jednako velikoj nuli. To smatram za jedan od najvećih blamova u životu, ali ujedno i trenutak neverovatne hrabrosti. Posle toga svi strahovi vezani za javni nastup i slovenački jezik su u potpunosti iščezli.

Nikada nisam naišla na osudu profesora zbog toga što ne znam slovenački. Svako od njih bio je oduševljen hrabrošću nas koji smo se na taj korak odlučili, i svako od njih je rekao da to što ne poznajemo jezik neće biti prepreka. I nije bila, zaista. Upravo završavam prvu godinu i mogu samo da kažem da imam isto ono oduševljenje kakvo sam imala i na početku. Takođe, sistem po kom se radi ovde je dosta drugačiji od onoga po kom sam studirala u Srbiji. Ovde se traži znanje i iz knjiga i sa predavanja, ali se traži i mišljenje svakog od nas, podstiče se kreativnost i rad, podstiču se mladi i njihove ideje. Podstiče se aktivnost i inovativnost i to da svako od nas ima pravo na viđenje stvari. Veliki broj radionica na fakultetu studentima omogućuje da razvijaju poslovne spretnosti, da poboljšaju komunikaciju, prevaziđu konflikte, razvijaju sebe kao osobe i pozitivno gledaju na sve što ih okružuje.

studentski život slovenija
Ljubljanskim ulicama. Privatna arhiva.

Studentski život, ali i rad

Pored pokrivenih troškova na fakultetu, ako ste student iz Srbije, nemate stipendiju i mama i tata vam rade prosečne poslove, moraćete zavrnuti rukave i malo raditi. Mislim ne morate, sve zavisi šta očekujete i šta u životu želite. Dosta ljudi me je pitalo kako to funkcionišu poslovi ovde, kako sam ja dobila posao, kolike su plate i slično.

U Sloveniji postoji veliki broj studenskih servisa, koji nude ogroman broj poslova. Preko njih pronađete posao koji želite i javite se tom poslodavcu, a ako ispunjavate uslove i svidite im se, dobićete posao! Posao koji ja sada radim, pronašla sam baš tako, preko studenskog servisa. Ponude za studenske poslove, plaćene prakse itd. dobijaćete i od strane fakulteta na koji idete. Radno vreme uglavnom možete da korigujete kako vama odgovara, u skladu sa vašim obavezama. Što se tiče plate, ona zavisi od vrste posla, od toga koliko sati radite i gde radite. Pozitivna strana toga je što možete da radite gde god želite i šta god želite. O negativnoj strani ovoga, pričaću vam u nastavku teksta.

Što se tiče društvenog života, pored fakulteta i posla, ostaje mi malo vremena za to, ali sasvim dovoljno da se ode na neki ručak, na bonove naravno, da se izađe na piće ili kad je ceo dan slobodan, napravi neki izlet. Ono što je predivno u Sloveniji je to što vam su vam i planine i more blizu, i uvek možete da izaberete neku zanimljivu destinaciju. Tako da jedne nedelje možete da se sunčate na plaži, a druge da planinarite.

Takođe, postoji dosta studentskih organizacija, aktivnosti i sportova kojima možete upotpuniti svoje slobodno vreme.

Ipak, kada ste zaposleni kao student u odnosu na to koliko stvarno zaradite, jako malo na račun dobijete. Zašto? Iz razloga što se sa vašeg bruto iznosa skida deo za penziono i invalidsko osiguranje i to je dobro, jer vam teče staž kao i redovno zaposlenima. Sa druge strane, sa vašeg neto iznosa plate skida se 22%, što je porez koji plaćate jer niste rezidenti, odnosno, jer ste stranci. Od toga, na nivou jedne godine možete da vratite do 500e poreza. Sve ostalo što vam se bude skidalo za porez nećete moći vratiti.

studentski život slovenija
Vikendi su za izlete u predivnu slovenačku prirodu. Privatna arhiva.

Pronalaženje smeštaja

U Ljubljani, stanova koji se izdaju ima jako malo u odnosu na potražnju koja vlada. Pri dolasku, potraga za smeštajem trajala je dugo. Cene stanova su, u poređenju sa platama, ogromne. Garsonjera u kojoj trenutno živim sa dečkom, ima 28 kvadrata i plaćamo je 400e + mesečni troškovi. Ako ima vas koji planirate da dođete, spremite se da za sobu iskeširate minimalno 200e.

Nije problem ni u ceni, koliki je problem dobiti stan. Slovenci imaju malo otpora prema nama koji dolazimo iz Srbije, i iz susednih zemalja bivše Jugoslavije, generalno. Iskreno, nije ni čudo. Susretali su se i susreću se još uvek, sa velikim brojem radnika koji dolaze i odlaze, a ne plate stan. Pri potrazi stana morate da imate čvrste dokaze da ćete stan redovno plaćati.

Ipak, mislim da je mnogo više prednosti nego mana studiranja u Sloveniji. U svakom slučaju, na kraju studija čeka vas svetski priznata diploma. I tačno je, ovo jeste samo moje mišljenje i moj doživljaj svega, i neko drugi sigurno vidi drugačije sve, ali i kroz priču sa ostalim studentima iz Srbije koji ovde žive čula sam slične doživljaje i većinom lepe priče o studiranju ovde.

Svesna sam da je put malo trnovitiji nego kakav bi bio onaj da sam ostala u Srbiji i iz toplog doma, dok mama kuva ručak, ja učim i završavam master i ne brinem se o gomili stvari oko kojih ovde brinem. Ali sa druge strane, to trnje ima svoje prednosti. Studentski život van roditeljske ušuškanosti vas ojača, napravi od vas ljude koji brinu sebi, fakultetu, računima, poslu i sličnim stvarima. Možda ne zvuči najlepše, ali lepo je. Mnogo je lepše nego u dvadesetima zavisiti od roditelja. Ovde sam, bar za sada, stvorila svoj dom. Pokušajte i vi da upišete studije u inostranstvu, ili da odete na razmenu – nije bauk. 

Podeli:
Default image
Marija Dimić

Diplomirana menadžerka, puna ljubavi prema lepim sveskama, olovkama i piskaranjem. Uvek sa koferima u ruci, trenutno zalutala u predele youtuba sa ciljem da sa ljudima deli svoja iskustva i mogućnosti koje nam ovaj život pruža.