fbpx

Subvencije za samozapošljavanje

Šta su subvencije za samozapošljavanje, od kada do kada traje aplikativni period, koliko se čekaju rezultati, koliko krugova procesa postoji, kako se dobijaju finansijska sredstva (odjednom čim se potpiše ugovor, u delovima, određenim datumima…)? U ovom tekstu saznajte sve informacije o celokupnom procesu koji samozapošljavanje zahteva.

Praktične informacije za samozapošljavanje

Trajanje konkursa u 2021. godini: od 2. aprila do 17. maja.

Period od zatvaranja konkursa do donošenja odluke u 2021: 30 dana.

Kome je namenjen: svim licima koja su na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje, a želela bi da započnu svoj biznis kao preduzetnik ili privredno društvo.

Visina sredstava u 2021: 250.000,00 dinara odnosno 270.000,00 dinara za osobe sa invaliditetom.

Datum dobijanja sredstava: od datuma potpisivanja ugovora sa Zavodom do prenosa novčanih sredstava na poslovni račun firme prošlo je 10 dana.

birokratija

Moje iskustvo sa Nacionalnom službom za zapošljavanje

Da se ne lažemo, osim povoljnije godišnje članarine za biblioteku nisam koristila bilo kakvu pogodnost na koju sam imala pravo kao nezaposleno lice, a bila sam nezaposlena u više navrata. Nikada nisam dobila posao preko svog agenta u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Kada su me jednom zbog kašnjenja na redovno javljanje od jednog dana – što za posledicu ima nemogućnost ponovnog prijavljivanja u roku od šest meseci – izbrisali iz evidencije nezaposlenih lica, bila sam toliko revoltirana da se nisam ponovo prijavila više od godinu dana.  

Uprkos stavu nevernog Tome, u junu 2020. odlučila sam da državi opet malo pokvarim statistiku o nezaposlenima i evidentirana sam kao nezaposleno lice, ali sada sa idejom da se naredne godine prijavim na Konkurs za dodelu subvencija za samozapošljavanje koji svake godine objavljuje Nacionalna služba za zapošljavanje.

Za konkurs za dodelu subvencija za samozapošljavanje namenjen nezaposlenima znam od 2012. godine, kada sam u beogradskoj ekspozituri i završila dvodnevnu obuku iz razvoja preduzetništva. Te godine sam razmišljala o projektu za koji je trebalo uložiti mnogo više sredstava nego u firmu koju otvaram danas i nisam zatvorila finansijsku konstrukciju niti se prijavila na konkurs. 

Osam godina posle, sazrela je druga ideja za preduzetništvo koja ne nosi velik rizik, ali za koju bi mi takođe značila državna sredstva. Zato sam od početka februara 2021. počela da na sajtu Nacionalne službe pratim kada će objaviti republički konkurs za subvencije za samozapošljavanje. Brinulo me je da li zadovoljavam uslove konkursa.

Savet: Ukoliko razmišljate o konkursu, najbolje je da odmah proverite da li se vaša planirana delatnost nalazi na spisku nesubvencionisanih delatnosti. Ukoliko nije na spisku, konkurs je vaš!  

Subvencija za samozapošljavanje dodeljuje se u jednokratnom iznosu od 250.000,00 dinara, odnosno, 270.000,00 za nezaposlene osobe sa invaliditetom radi osnivanja radnje, zadruge ili drugog oblika preduzetništva, kao i osnivanja privrednog društva, ukoliko osnivač zasniva u njemu radni odnos.

Sredstva koja se dodeljuju su bespovratna uz uslov da se najmanje 12 meseci od datuma registracije firme izmiruju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje. 

U drugoj godini COVID-19 pandemije, tačnije 2021, konkurs je umesto u februaru objavljen početkom aprila. Jedan od uslova za prijavljivanje bio je da sam završila obuku za razvoj preduzetništva (moja obuka pre osam godina je uneta u evidenciju i nije bilo potrebno da dokazujem nekim papirom). 

Drugi uslov je bio da sam prijavljena na evidenciji nezaposlenih lica Nacionalne službe. U trenutku kada sam se odlučila da se prijavim na konkurs bila sam evidentirana 8 meseci.

samozaposljavanje planiranje

Potrebna dokumentacija i kako je sakupiti

Dokumentacija potrebna za podnošenje zahteva:

  • popunjen biznis plan na propisanom obrascu nacionalne službe (Word dokument će vam poslati mejlom nakon završetka obuke ili ćete ga preuzeti na web stranici Nacionalne službe kada objave konkurs);  
  • dokaz o vlasništvu poslovnog prostora ukoliko vam je potreban i ukoliko posedujete isti;
  • dokaz o zavšenoj obuci (meni su rekli da ne treba da podnosim jer me imaju u evidenciji).

Kako se podnosi zahtev za subvencije?

1. Tako što popunjen biznis plan podnesete lično u filijali Nacionalne službe u mestu gde imate prebivalište. Možete zahtev podneti i poštom ili mejlom. Moj savet je da odete lično u filijalu i službeniku koji se bavi konkursima date svoju dokumentaciju da pregleda pre zavođenja vašeg zahteva u pisarnici. Ukoliko neki detalj niste korektno naveli, sugerisaće vam šta da ispravite.    

Napomena: pošto se ovde radi o republičkom konkursu, mesto podnošenja zahteva uslovljeno je mestom prebivališta, ali mesto registracije firme nije uslovljeno prebivalištem (drugačije je za lokalne konkurse). 

Zašto je to bitno? Bitno je da to imate u vidu zbog bodovanja vašeg biznis plana (o tome kasnije), ali i zbog činjenice da ako planirate da se registrujete kao preduzetnik paušalac u nerazvijenoj opštini, porezi i doprinosi biće vam niži nego u opštini I i II kategorije razvijenosti

Ako planirate kao ja, da budete preduzetnik na ličnoj zaradi, visina poreza i doprinosa je ista bez obzira na mesto registracije firme. Zato je bitno da prvo razmislite da li ćete firmu registrovati kao privredno društvo ili kao preduzetnik, a ako se odlučite za preduzetništvo, planirajte da li ćete biti preduzetnik paušalac ili preduzetnik na ličnoj zaradi. Ako ste na ličnoj zaradi – mesto registracije firme je nebitno

Službenik Nacionalne službe potvrdio mi je da, iako na konkurs moram da se prijavim u beogradskoj filijali, delatnost mogu da registrujem i obavljam, na primer u Knjaževcu, koji je u kategoriji najnerazvijenijih opština (to je bitno za bodovanje, koje ću kasnije objasniti).

2. Tu smo došli do sledećeg obaveznog dokumenta koji prilažete prilikom podnošenja zahteva, a to je dokaz o vlasništvu poslovnog prostora (ako vam je poslovni prostor uopšte potreban). 

Savet: Proverite da li je prema klasifikaciji delatnosti za vašu delatnosti neophodan poslovni prostor. Ukoliko vam poslovni prostor nije potreban nećete priložiti dokument o vlasništvu, ali čak i ukoliko vam je formalno potreban, a vi praktično možete delatnost da obavljate u stanu ili kući, neka vas to ne obeshrabri za prikupljanje dokumentacije. Za neke delatnosti (kao za moju) poslovni prostor formalno je potreban, mada on može da bude i deo stana koji je u sopstvenom vlasništvu ili vlasništvu užeg člana porodice (majke, oca…) ili supružnika.

Da biste dokazali da je prostor u vašem vlasništvu, najlakše je da priložite rešenje o porezu na nekretninu za prethodnu godinu (ili izvod iz katastra ili ugovor o kupoprodaji overen kod notara), a ukoliko planirate da radite u prostoru čiji je vlasnik… 

uži član porodice – priložićete izvod iz matične knjige rođenih i njegovu/njenu izjavu o ustupanju poslovnog prostora na korišćenje;

supružnik – priložićete izvod iz knjige venčanih i izjavu o ustupanju poslovnog prostora na korišćenje. 

Napomena: Uža porodica ili srodnici u prvom redu su: deca (rođena u braku ili van braka, usvojena deca, pastorčad) odnosno roditelji (majka, otac, očuh, maćeha, usvojioci podnosioca zahteva).

To je sva dokumentacija koja vam je potrebna za prijavu (i naravno – lična karta).

Popunjavanje biznis plana

Biznis plan, koji je prvi neophodan dokument koji prilažete u zahtevu za subvencije, zapravo je obrazac u formi Word dokumenta koji popunjavate po pravilima i uputstvima o kojima biste, da nije pandemije, sve saznali na dvodnevnoj radionici u vašoj filijali. U godini pandemije pomalo ste prepušteni sebi, nemate koga da zapitkujete i rešavate dileme. Uputstva dobijate na mejl i nadalje se snalazite sami.

Savet: Ukoliko niste ekonomske struke i nemate pomoć supruge/supruga, roditelja ili prijatelja koji ima bar osnovno ekonomsko obrazovanje, potražite stručnu pomoć u vezi sa biznis planom. Isplati se.   

Birokratska terminologija i primena ekonomske logike može vam čak i u ovako jednostavnom biznis planu predstavljati problem. Meni je bilo čudno što se jednoobrazan obrazac popunjava i za otvaranje pekare, frizerskog salona i prevodilačke agencije. Tako se od stomatologa očekuje da popuni rubriku – Kako ćete distribuirati svoj proizvod? – isto kao, recimo, od proizvođača nameštaja ili sapuna. Ali, zato će stomatolog imati štošta da napiše u rubrici – Ko su vaši dobavljači? 

Nakon unošenja osnovnih podataka meni je zapelo već na trećoj stranici: Ko će biti vaši kupci? Zvuči malo rogobatno da neko kupuje intelektualne usluge (greška u stavu). I mi koji konsultujemo, pišemo, predajemo, prevodimo – prodajemo svoj proizvod. Samo je to intelektualni proizvod ili intelektualna usluga. 

Zašto to naglašavam? Zbog bodovanja, a prema tome i kotiranja vašeg biznis plana za samozapošljavanje na rang-listi prijavljenih. Vrlo je važno kako ćete predstaviti svoju delatnost.

Šifra delatnosti za samozapošljavanje

Iako u samom biznis planu ne navodite šifru delatnosti, podrazumeva se da ste šifru već izabrali. Mene je dan posle predaje zahteva pozvala službenica iz filijale kako bih joj rekla koja mi je tačna šifra delatnosti. Moram da priznam da sam se plašila kako će protumačiti opis moje delatnosti i da li će izabrana šifra biti po njihovom tumačenju odgovarajuća za delatnost kojom planiram da se bavim. Jer, pogotovo za neke intelektualne usluge koje se retko viđaju u biznis planovima možete i samog službenika dovesti u dilemu koja je vaša šifra delatnosti.

Savet: dobro razmislite kako ćete predstaviti svoju delatnost, pogotovo ako je nespecifična i koju ćete šifru izabrati iz šifarnika delatnosti, jer nakon predaje zahteva nema predomišljanja i naknadnog menjanja šifre u trenutku kada budete firmu registrovali u Agenciji za privredne registre (APR). 

Konkretno, ukoliko vam odobre sredstva za subvenciju, vi ćete – da biste ta sredstva i dobili – morati svoju firmu da registrujete u APR-u sa onom delanošću koju ste opisali u biznis planu.

agencija za privredne registre APR

Bodovanje zahteva za subvenciju

Maksimalan broj bodova koji možete doboti po svim kategorijama je 65 bodova.

Bodovanje delatnosti (minimalno 0, maksimalno 15 bodova)

Proizvodnja, proizvodno zanatstvo, zdravstvo i intelektualne usluge boduju se najvišim brojem bodova, tačnije 15. Uslužne delatnosti se boduju sa 8 bodova, a ugostiteljske sa 6. Zato, nikako ne brkajte uslužnu i proizvodnu delatnost. 

Ukoliko vaša usluga zahteva stručno znanje i intelektualne veštine, nikako je ne predstavljajte kao uslužnu delatnost, već kao intelektualnu uslugu. Ako otvarate, na primer fotografsku radnju, sigurno vam nije svejedno da li će se tretirati kao uslužna delatnost za koju se dobija 6 bodova ili proizvodna (proizvodite fotografije) koja nosi 15 bodova (proverite). Ili, ukoliko konkurišete kao programer, važno je da delatnost svrstate u proizvodnu (proizvodite softver), a ne uslužnu delatnost i da je u opisu vaše delatnosti tako i predstavite. 

Ukoliko imate više preduzetničkih ideja za samozapošljavanje za koje je potrebno slično ulaganje, imajte na umu koja delatnost vam nosi više bodova. Ali sa druge strane, ne treba pošto-poto juriti subvenciju zanemarujući perspektivnost neke delatnosti. 

Bodovanje na osnovu kategorije zapošljivosti (minimalno 0, maksimalno 30 bodova)

Ono na šta ne možete da utičete kada se radi o bodovanju i rangiranju vašeg biznis plana za samozapošljavanje, svakako su vaše godine. Ukoliko ste mlađi od 30 godina, vi spadate u kategoriju teže zapošljivih lica i tu dobijate 5 bodova. Istoj kategoriji, tzv. prioritetnoj kateogoriji teže zapošljivih, pripadaju i pripadnici romske nacionalnosti (5 bodova), žene (5 bodova) i lica sa invaliditetom (5 bodova), kao i tehnički viškovi zaposlenih (5 bodova). 

Neke kategorije teže zapošljivih su manjeg prioriteta i dobijaju 2 boda, a to su lica koja su nezaposlena duže od 12 meseci, stariji od 50 godina…

Ono na šta možete da utičete u smislu bodovanja je i mesto registracije firme (ovo važi samo za republički konkurs za subvencije – za lokalne konkurse morate morate da planirate otvaranje firme samo u mestu tj. lokalnoj samoupravi koja je objavila konkurs i u kojoj imate prebivalište). 

Bodovanje na osnovu registracije sedišta firme (minimalno 0, maksimalno 10 bodova)

Ono što treba da znate je da se mesto tj. jedinica lokalne samouprave gde planirate da registrujete delatnost takođe boduje od 0 do 10, tako da nije svejedno da li je vaša firma registrovana u Tutinu ili u opštini Vračar (Beograd). 

Ako vam je Tutin trenutno prebivalište, logično je da ćete u planu navesti da će vam sedište firme biti u Tutinu kako biste na činjenici da je Tutin u grupi devastiranih područja dobili 15 bodova. Čak iako vas za Tutin veže samo stara porodična kuća u vašem vlasništvu ili vlasništvu užeg člana porodice, razmislite o malom marifetluku i planirajte delatnost baš u ovoj opštini. To naravno ima smisla samo ako ste digitalni nomadpisac sadržaja, programer, kopirajter, grafički dizajner, virtuelni asistent…     

Bodovanja poslovnog prostora (minimalno 0, maksimalno 10 bodova)

Meni ovo nije logično, ali verovatno ima smisla u nekoj ekonomskoj logici.

Poslovni prostor se ubraja u resurse za započinjanje posla i maksimalan broj bodova koji se dobija na njega je 10 bodova (ukoliko zakupljujete prostor, dobijate 0 bodova). 

Zanimljivo je da se 10 bodova dodeljuje i za poslovni prostor u vlasništvu isto kao i za posao za koji nije potreban poslovni prostor. Dakle, ako recimo pružate knjigovodstvene usluge vama nije potreban poslovni prostor i dobićete maksimalnih 10 bodova. Ako vam je potreban poslovni prostor (kao meni sa šifrom 7490) i imate prostor u vlasništvu (ili je u vlasništvu užeg člana porodice), i vi ćete dobiti 10 bodova. Kako se dokazuje vlasništvo, napisala sam gore u tekstu.

bodovanje delatnosti

Samozapošljavanje – lično: kako sam ja bodovana?

Na intelektualnu delatnost dobila sam 15 bodova. Činjenica da sam žena, donela mi je 5 bodova, a na poslovni prostor u vlasništvu dali su mi očekivanih 10 bodova. 

Ne znam na kom mestu se moj biznis plan našao na listi prijavljenih u beogradskoj filijali. Verovatno se ove godine nešto povoljno po mene skockalo, pošto su me početkom juna pozvali da dođem da preuzmem obaveštenje o Odluci o odobrenju subvencije za samozapošljavanje. 

Ukoliko postoji veći broj zahteva sa istim brojem bodova, prednost će se dati zahtevima koji imaju više bodova po pojedinačnim kriterijumima, i to sledećim redosledom: kategorija lica, planirana vrsta delatnosti i potrebni resursi za otpočinjanje obavljanja delatnosti. Ukoliko postoji veći broj zahteva sa istim brojem bodova po pojedinačnim kriterijumima, odlučivaće se po redosledu podošenja zahteva.

Savet: Predajte vaš zahtev što pre! Ja sam ga predala tačno nedelju dana nakon dana objavljivanja konkursa, a konkurs je bio otvoren od 2. aprila do 17. maja 2021. 

Zaključivanje ugovora

Nakon pozitivne odluke o dobijanju subvencije, dobićete u filijali listu potrebne dokumentacije koju ćete morati da pripremite da biste konačno i zaključili ugovor sa Zavodom za zapošljavanje. U zavisnosti od vaše agilnosti oko pripreme dokumentacije, ugovor ćete potpisati pet, deset, petnaest, ali najkasnije 45 dana od dana donošenja odluke. Nakon desetak dana od zaključivanja ugovora na poslovni račun firme, preneće vam i novčana sredstva

samozaposljavanje biznis plan

U tom periodu igranka je već počela! Ne zbog pripreme komplikovane dokumentacije (nije ništa komplikovano), već zbog toga što su vaše obaveze prema državi već počele da se obračunavaju i uskoro dolazi trenutak za prvu naplatu poreza, doprinosa, a možda i troškova knjigovodstvenih usluga. Za te potrebe subvencije će vam i te kako dobro doći. 

O detaljima oko registracije firme i pripreme dokumentacije u nekom narednom tekstu. 

Napomena: pratite lokalne konkurse na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje jer su uslovi konkursa skoro pa identični republičkom konkursu.

Podeli:
Default image
Aleksandra Mijailović

Pripadnica generacije X odrasla uz televiziju, muzičke kasete i video rekorder. Za sebe kaže da je antitalenat za nove tehnologije i digitalne medije i večito na korak iza milenijalaca. U eri influensera i jutjubera srećna je i zadovoljna vlasnica bloga Šmirgla i
zahvaljujući njemu se i našla među Amplitudama gde namerava da pokaže da je smislen i srećan život moguć i bez kozumerizma.