Sa prvim hladnijim danima dolazi nam i vreme kada sve više biramo toplinu doma, omiljenu poziciju na kauču ispred TV-a, dobar film, gde jednim klikom otvaramo dva sata nekog drugog života koji nas uvodi u svoju priču. Saosećamo sa likovima, doživljavamo ih kao nekoga iz svoje okoline. Uz dobar scenario, glumu i režiju, filmski enterijeri igraju veliku ulogu u kreiranju atmosfere filma u kojima se radnja odvija. Ne samo da oni govore mnogo o likovima, njihovom životu i interesovanjima, nego doprinose i osećanju pripadnosti i prepoznavanju gledalaca.
Kinematografija je sposobna da predstavi arhitekturu i dizajn na način na koje ostale umetnosti ne mogu. Filmski enterijer, zvučalo verovatno ili ne, nekim gledaocima privlači veću pažnju od glumaca i radnje. Kad kažem „nekim gledaocima“, mislim na istinske ljubitelje dizajna enterijera i/ili eksterijera koji koriste skoro svaku priliku da i u filmskoj ili životnoj sceni posmatraju ambijent.
Kroz ovaj tekst proći ćemo zajedno kroz neke od najinteresantnijih i najupečatljivijih filmskih ambijenata, koji su nam približili atmosferu mesta, kulture, zemlje, lepote i autentičnosti lokacija na kojima su snimljeni.
Vila Albergoni iz filma Call me by your name (2017)
Vila u Mozkacanu, u italijanskoj Lombardiji, vizuelno predstavlja mali raj. Film je posveta 80-im, razglednica lepršave Italije, gde reditelj Luka Guadanjino (Luca Guadagnino) savršeno prikazuje taj sentiment ruralne Italije. Sve u filmu ima svoj miris (ili nam barem stvara takav utisak, kako miris i dalje ne možemo da prenesemo na platno), oblik i težinu, svaki zvuk muve ili cvrčka oseća se u svojoj autentičnosti i lepoti. Veče ima gustinu, trava volumen, svaki dodir elektricitet i svaki pogled značenje.
Spori kadrovi doma, trpeze, obilazaka ruralnih predela i prirode, gotovo su briljantni. Fantastična Vila Albergoni datira iz XVI veka i izgrađena je na temeljima jednog dvorca. Vila poseduje 14 spavaćih soba, 7 kupatila, puna je antikviteta, ugodnih sofa, antiknog nameštaja.
Visoki plafoni, aristokratski šarm na italijanski način, dugački hodnici, biblioteke i kreativni nered, šarmantna atmosferičnost ambijenta je ono što nas je u filmu definitivno osvojilo. Guadanjino bombarduje čula počevši od očigledno ukusnog voća u dvorištu, preko sunčanih polja i seoskih ulica, pa sve do italijanskog doručka sa jakim espresom, gde sve ostavlja utisak autentičnosti i neizbežno utiče na gledaoca da se oseti kao da je u Italiji.
U filmu se pojavljuje još čitav niz nezaboravnih veduta (ital. pogled, vidik, stvarnost prikaza) – od arheološkog nalazišta na jezeru Garda, preko samog grada Creme i okolnih mesta sa njihovim trgovima, barovima, crkvama i životom. Bella Italia u svom najboljem izdanju.
Filmski enterijeri kuće na plaži Hamptons iz Something’s gotta give (2003)
Ko je gledao film, ne može da ostane imun na šarm radnog dela glavne glumice Dajan Kiton (Diane Keaton).
Romantična, opuštajuća komedija prikazuje nam još jedan fantastičan i lako primenjiv stil. Kuća na plaži Hamptons je postala inspiracija mnogim ljubiteljima dizajna, pa je Hamptons stil zaživeo u dekorisanju enterijera. Ovaj stil karakteriše svežina i prozračnost, kao i miks starog i novog, a rezultat je dom koji odiše toplinom i karakterom.
Prepoznatljiv je po eleganciji, visokim plafonima, vidljivim gredama, prostranim sobama i utiskom luksuza, koji je zapravo veoma pristupačan. Budući da je Hamptons na plaži, da bi se probudio taj osećaj vazduha, povetarca, lakoće i prirode, enterijer se bazira na beloj boji i neutralnim tonovima.
Hamptons ima eklektičan stil i kada je u pitanju nameštaj, i on je uglavnom inspirisan francuskom Provansom, art deco i art nouveau periodom.
Kuća u filmu Something’s gotta give je kombinacija novog i starog uz korišćenje vintidž komada nameštaja sa savremenim izborom, kao što su npr. sofe četvrtastog oblika. Ključ je u postizanju pravog balansa starih i novih stvari, a ako vas Hamptons stil inspiriše, imajte na umu da je on asocijacija na more i okean.
Prostori i scenografija u filmovima Vesa Andersona
Ako ste obožavaoci filmova The Grand Budapest Hotel, Isle of Dogs, Hotel Chevalier ili nekog drugog filma iz opusa Vesa Andersona (Wes Anderson), znate da nije ni čudo što upravo ta nesvakidašnja i znakovita scenografija privlači pažnju gledalaca.
Prostori u Andersonovim filmovima su nostalgični i topli, a vodeća ideja ovog američkog reditelja je da kroz vizuelni deo publiku emotivno veže za priču. Ves Anderson je kultni teksaški arthouse reditelj koji nas u svojim filmovima prvo očara arhitekturom neobičnih prostora koji spajaju prošlost i sadašnjost, kao i stvarnost i fantaziju. Pozadine prenose nostalgiju filmova modernim dizajnerskim trendovima, kao što su insekti i botanika, tropikal dezen, maksimalizam i šik prljavoroze tonovi. Njegovi enterijeri su toliko prepoznatljivi, da čak postoji i kolekcija tapeta inspirisana estetikom Andersonovih filmova.
Uloga enterijera u njegovim filmovima oslanja se na ljudsku prirodu koja bliskost oseća sa udobnim i pažljivo osmišljenim prostorom, pa scenografija postaje još jedan junak sa ličnom istorijom i čak sopstvenim raspoloženjem. Inspirisan Andersonovom simetrijom i paletama boja i filmovima, Instagram nalog @accidentallywesanderson prikuplja i prikazuje fotografije entuzijasta i avanturista iz celog sveta koji neodoljivo podsećaju na estetiku filmova poznatog režisera.
Gledajte fotografije i uživajte. Inspirisaće vas da pronađete neki od stilova negde u vašem okruženju. Enterijer je živopisan odraz ličnosti onog ko ga naseljava i koristi. Malo ideja sa filmskog platna možda vas može inspirisati i na neko novo dekorisanje doma.