fbpx

Hidratacija kože : Aloe Vera i Glicerin

Hidratacija je jedna od trenutno najpopularnijih tema u kozmetologiji, ali i kada je u pitanju zdravlje uopše. U drugom tekstu, u ciklusu kolumni na temu hidratacija kože dotaći ćemo se teme aloe vere i glicerina. Da li su ovo zaista proizvodi koji koži pružaju hidrataciju i u kojoj meri se koriste u kozmetičkoj industriji?

Na deklaraciji većine proizvoda za negu kože, možete pronaći upravo ova dva sastojka. Šta ih to čini toliko „traženim” ?

Aloe Vera

hidratacija aloe vera

Još u doba starog Egipta, aloe vera bila je jedna od biljaka za negu kože. Egipćani su je smatrali biljkom večnosti, a od tog doba, pa sve do danas, najviše korišćeno sredstvo za lečenje opekotina ali i drugih promena na koži. Danas aloe veru u kozmetičkim proizvodima, najčešće možemo naći u obliku gela, čistog soka ili ekstrakta.

Bogata je vitaminima i antioksidansima koji su koži potrebni. Aloe vera sadrži i značajnu količinu enzima i amino kiselina kao dodatne nutrijente idealne za kožu, a zbog visokog procenta vode veoma brzo se apsorbuju do dubljih slojeva. 

Aloe vera sadrži čak 75 aktivnih komponenti od kojih su zastupljeni vitamini A, B3, C, E i folna kiselina. Takođe sadrži i minerale  kao što su kalcijum, kalijum i cink. Osam aktivnih enzima u ovoj biljci pospešuju redukciju upalnih procesa kože i zaslužni su za razgradnju šećera i masti. Mnogo se govori i o značaju masnih kiselina u kozmetikologiji, a aloe vera sadrži čak četiri biljna steroida, među kojima je i biljni holesterol, koji imaju protiv upalne i antiseptičke osobine, ali deluju i kao analgetici. Zbog toga je aloe vera nezamenljiva kada su u pitanju opekotine, a najčešće one prouzrokovane prekomernim izlaganjem Suncu.

Kada se posmatraju regenerativne osobine nekih sastojaka, ova biljka definitivno iskače u prvi plan. Tako npr. u slučaju izrazito suve kože, aloe vera pojačava „imuno sistem” ćelija koji ih brani od raznih spoljašnjih faktora, koji dovode do njihovog preranog odumiranja. Dovoljno hidrirana koža, održaće hidridne veze unutar kolagena, te umanjiti šansu za njegovu razgradnju a takođe će podstaći njegovu proizvodnju. Zbog visokog stepena hidratacije, proizvodi sa aloe verom predstavljaju jedan od najčešće korišćenih preparata koji podstiču proizvodnju kolagena. Ukoliko u koži dolazi do razgradnje veće količine kolagena, to rezultira pojavom finih linija i bora. 

Dehidrirana koža takođe je sklona i pojavi crvenila, ali i pega. Crvenilo se veoma često javlja kao rezultat iritacije kože na neki od spoljašnjih faktora, a to je sve posledica nedovoljne ili neadekvatne hidratacije. Ukoliko je koža izgubila veću količinu vlažnosti, narušena joj je prirodna hidro-lipidna barijera (zaštita) i koža je postala podložnija uzročnicima iritacije.

Aloe vera spada u nekomedogene proizvode, odnosno u supstance koje neće zapušiti pore i prouzrokovati pojavu nepravilnosti na koži u obliku komedona.

Iako većina misli suprotno, masnoj koži je takođe neophodan izuzetno visok stepen hidratacije. Proizvodi koji su namenjeni za problematičnu kožu, često su agresivni i sadrže značajnu količinu alkohola, pa je dodatno isušuju. Stoga, trebalo bi koristiti proizvode koji su na bazi ove biljke, kako bi se pružila adekvatna hidratacija, a time koža ne bi imala potrebu za dodatnim lučenjem sebuma kako bi se održao hidridno – lipidni balans. Najčešći uzročnik akni jeste neredovna, nedovoljna i neadekvatna hidratacija. Tamne fleke, koje ostaju kao posledica akni takođe prestavljaju problem koji je nastao zbog manjka emolijensa u tom predelu kože. Ciljano se taj deo kože isušivao, nastale su „rupe“ unutar ćelija, i koža je u tim delovima blago utonula (na mikroskopskom nivou), te se svetlost slabije reflektuje što naše oko registruje kao pegu odnosno fleku. 

Glicerin

glicerin

Glicerin je sasvim slučajno otkrio švedski hemičar Karl Vilhelm Šele 1779. godine, kada je zagrevao smešu maslinovog ulja i nekog monoksida.

Glicerin je takođe poznat i kao glicerol, jedinjenje bez mirisa i boje, sirupastog izgleda i slatkog ukusa (ali nije jestiv!). Ulazi u grupu hemijskih jedinjenja alkohola. Glicerin predstavlja humektant koji je prisutan u svim prirodnim lipidima. Može se dobiti prirodnim putem, hidrolizom masti i ulja, ali i sintetičkim putem. Da se podsetimo, humektanti su proizvodni odnosno supstance koje vlaže kožu.

Ime mu je izvedeno iz grčke reči glykys što znači slatko / sladak.

Glicerin je supstanca koja kožu obnavlja, prirodno se nalazi u njoj i pomaže da se održi normalan balans. On je jedna od supstanci, koja koži omogućava da održi zdrav izgled, zaštiti je od suvoće i zadrži odgovarajući nivo hidratacije. 

Glicerin u svetu kozmetike, predstavlja majstora hidratacije, te se zbog toga može pronaći skoro u svim proizvodima za negu (kreme, losioni, šamponi, pa čak i glicerinski sapuni…). Dejstvo glicerina je najbolje ukoliko se kombinuje sa nekim drugim emolijensima, npr. kao što su aloe vera ili hijaluronska kiselina. 

Glicerin poseduje mnoge benefite po zdravlje i izgled kože. Koji god tip kože da imate, bilo da je ona osetljiva, problematična ili normalna, glicerin je potpuno bezbedna sirovina za vas.

Nikada ni jedan humektant ne treba koristiti čist i u koncentraciji od 100%. Razlog tome jeste što će u tom slučaju, prekomerna količina i koncentracija humektanta izvlačiti vodu iz dubljih slojeva kože do površine te je učiniti dodatno suvom. Zbog ovoga ni jedan kozmetički proizvod ne sadrži neki emolijens u koncentraciji većoj od 5% pojedinačno (ukoliko se radi o grupi emolijensa) ili 40% ukoliko u sastav proizvoda ulazi jedna sirovina iz ove kategorije.

hidratacija

Kao što je bilo govora u prethodnoj kolumni, ni jedan kozmetički proizvod, ma koliko god on bio izuzetan, ne može vam pružiti adekvatnu hidrataciju ukoliko ona ne dolazi i iznutra. Optimalna količina vode, koju bi trebalo da pijemo je 1,5 do 2l na dan, ceo organizam dobiće dovoljnu količinu hidratacije za funkcionisanje, koža će biti lepša, a učinak kozmetičkih proizvoda još bolji.

Podeli:
Default image
Nataša Ramić

Nataša je fizikohemicar i zaljubljenik u prirodu i estetiku. Kombinacija ljubavi prema nauci i prirodnoj nezi dovela je do ideje da sa ostalima podeli svoju strast i viziju, te uplovljava u preduzetničke vode i pokreće svoj brend prirodne i poluprirodne kozmetike Nord Cosmetics.