Bar jednom godišnje dobijemo ideju za renoviranje doma, i obično od toga ne bude ništa, jer kada ideju prenesemo na papir – shvatimo da je to osveženje preskupo i da nema smisla.
U ovom tekstu ću vam dati tri saveta koja će vam pomoći da osvežite svoj prostor bez velikih finansijskih ulaganja.
Renoviranje doma pomoću farbanja i krečenja
Menjanjem boje velikih površina dobijamo prvu vidljivu promenu. To može biti osvežavanje podnih ili zidnih pločica u kuhinji ili kupatilu, farbanje kuhinjskih frontova ili kupatilskog nameštaja svetlom bojom ili za hrabrije – nekom akcentnom, poput smaragdno zelene ili kraljevsko plave.
Ono što takođe može biti efektno je restauracija starih komoda, pri čemu im menjamo boju i dodajemo nove ručke; i na samom kraju – krečenje zidova u jednostavne bele tonove ili jednog zida u dominantnu boju koja će naglasiti prostor.
Ovo su samo neke od ideja koje možete sami odraditi. Sve što vam je potrebno za farbanje zidne/podne keramike je kvalitetna periva farba koja se neće oštetiti kada je budete koristili i čistili u budućnosti. Što se tiče nameštaja, osim kvalitetne farbe, biće vam potrebne i posebne četkice kako bi namaz bio lep kada se osuši. Kvalitetne ručke možete naći u svim bolje opremljenim radnjama za prodaju opreme za nameštaj, a one su svakako detalji kojima možete znatno istaći određene komade nameštaja.
Novo osvetljenje
Menjanjem osvetljenja i dodavanjem novog dobijamo novu dimenziju prostora. Ukoliko ste koristili lustere u dnevnoj sobi, probajte sa plafonjerama koje imaju ugrađen prekidač za podešavanje jačine svetlosti. Takođe, promenite i sijalice i pokušajte sa LED sijalicama. U trpezariji preporučujem direktno osvetljenje, koje će pratiti liniju trpezarijskog stola.
Ukoliko je vaš sto okruglog oblika, neka luster bude takođe kružnog oblika sa više sijalica koje će dati pečat tom prostoru. Isti savet važi i za stolove pravougaonog ili kvadratnog oblika. Pratite liniju stola. Ovaj prostor bi trebalo da krase visilice, a ne plafonjere, jer se izborom ove vrste svetiljki objedinjuje prostor i stvara intimna i opuštena atmosfera tokom obroka. Ako imate podne ili zidne lampe, možete promeniti abažure, i jedan stil zameniti drugim bez menjanja cele konstrukcije lampe.
Estetsko osvetljenje
Kada je reč o dodavanju osvetljenja, uvek ga možemo dodati gde primetimo da fali – to je uglavnom direktno osvetljenje u kuhinji iznad radne ploče, a ispod gornjih kuhinjskih elemenata. Osim namenske funkcije, ovo osvetljenje ima i estetsku funkciju.
Dodavanjem detalja koji imaju funkciju osvetljenja, dobijamo ambijentalno osvetljenje, koje spada u grupu estetskog osvetljenja. Tu se ubrajaju sveće, koje preko dana mogu da budu zanimljiv detalj, a uveče imaju drugu namenu – da stvore romantičnu atmosferu u kojoj ćete uživati.
Osveženje doma uz nove tkanine
Menjanje zavesa, nove navlake za ukrasne jastučiće, novi prekrivač za krevet ili nova staza za kupatilo ili kuhinju su najmanja investicija kojom se može osvežiti prostor.
Menjanjem boje tkanina za zavese dobijamo sklad i ravnotežu u prostoru – ukoliko biramo jednobojne tkanine. Ukoliko se ipak odlučimo za neki dizajn, prostoru dajemo formu i unosimo boje koje se kasnije ponavljaju u ostatku prostora kroz detalje.
Ukrasni jastučići, prekrivači i staza spadaju u detalje kojima oplemenjujemo prostor, stoga se boja tkanine bira na kraju, kada već imamo gotovu sliku prostora. Ako ste velike komade nameštaja odabrali u jednostavnim jednobojnim dezenima tkanina, boje detalja možete menjati makar jednom godišnje.
Ako ste odlučili da proširite budžet za kupovinu nove sofe ili novih stolica, možete da razmislite o presvlačenju nameštaja. Ovaj potez vam daje prostora da izaberete novi, kvalitetniji materijal koji će vašem nameštaju dati potpuno drugi izgled, a onda osvežiti celi prostor.
To nije renoviranje doma, to je moj novi raspored nameštaja
Razmeštajem nameštaja dobijate novu sliku o svom prostoru. Iako se mozak navikao na jednu postavku, svaki put kada ugledate novi razmeštaj – imaćete osećaj velike promene. Ovim potezom takođe eksperimentišete sa prostorom i njegovim mogućnostima, kao i svojim veštinama za planiranje prostora, bez da sprovedete “pravo” renoviranje doma.
Vodite računa o liniji kretanja kroz prostor, kako je jedna od najvažnijih stavki prilikom planiranja prostora – slobodno kretanje u njemu. Komadi nameštaja ne bi smeli da ometaju prolaz od vrata do prozora: nemojte se plašiti praznog prostora, jer nije ni poenta svaki kutak popuniti nečim.
Pre bilo kakvog razmeštanja, izmerite sobu i prenesite na papir u razmeri 1:10. Izmerite i nameštaj koji imate, pa ga isecite od posebnog papira. A onda se igrajte. Premeštajte sofe, fotelje, stolove i stolice po prostoru kako biste dobili najbolju kombinaciju. A tek onda, kada budeti sigurni u svoj konačan izbor, krenite da ga sprovodite u delo.
Pravljenjem minimalnih novina u prostoru dobijamo osveženje, a saveti poput ovih ne zahtevaju velika ulaganja. Ne moramo potrošiti čitavo bogastvo da bismo primetili razliku, a svaka izmena se računa, pogotovo u prostoru koji nam je postao jednoličan i u kom ne uživamo kao prvog dana.
Savet koji podrazumeva krečenje je svakako da se odradi jednom godišnje, ali ovaj put možete razmisliti o tome da uradite nešto drugačije kako bi vaš prostor dobio posebnu notu tokom osvežavanja. Poslednji savet, razmeštanje nameštaja, ne iziskuje nikakav novčani trošak, a takođe može da napravi primetnu razliku i efekat kakav izaziva renoviranje doma. Igrajte se i ne bojte se promena u procesu osvežavanja, kako biste kasnije istinski uživali u svom prostoru.