fbpx

Rutina čitanja i kako je uspostaviti

Verovatno ste nekoliko puta mesečno čuli rečenicu kako bi neko želeo da čita više, ali jednostavno sada nema vremena. Ili ste je sami izrekli.

Rutina čitanja nije laka za uspostavljanje, i definitivno zahteva posvećenost, vreme i upornost. Ipak, postoji nekoliko trikova koji vam mogu pomoći da uspostavite redovnu rutinu čitanja, kao i da vaše čitanje učinite produktivnijim.

1. Zadajte sebi cilj

S obzirom na to da jedan mesec ima 30 ili 31 dan (osim februara, koji nam dođe kao neki predah, ali i januara, koji traje 294 dana), moguće je pročitati bar jednu knjigu od 250 strana. Iz tog razloga, pokušajte da zadate sebi kao cilj broj romana koji želite da pročitate u toku svakog meseca. Krenite sa jednim laganijim romanom mesečno, pa povećajte broj na dva romana mesečno (dve nedelje za jedan roman), ili na 4 ukoliko želite da čitate po knjigu svake nedelje. Možete i unapred da odaberete koje biste knjige želeli da pročitate.

rutina čitanja

2. Razlučite šta čitate i zašto

Ono što je vrlo bitno u stvaranju redovne rutine čitanja jeste znati zašto čitaš. Besciljno čitanje može da stvori još veću odbojnost prema knjigama. Da li želite želite da se odvojite od kompjutera i upustite u neki drugi svet, ili neko drugo vreme i opustite se uz drugačije priče? Ili možda želite da obogatite fond reči na maternjem ili nekom drugom jeziku koji usavršavate? Ili želite da pročitate sve one klasike za koje nikada niste imali vremena, a možda vas je sramota što ih niste pročitali? Ili želite da se upoznate sa savremenom knjizevnošću? Preispitajte svoje zašto i setite ga se uvek kada vam ponestane motivacije.

3. Izdvojite vreme za čitanje

Čitanje iziskuje vreme i potrebno je ciljano izdvojiti deo dana za to. Najbolji način da se napravi mesta za čitanje jeste dobra organizacija. Kraj samog radnog dana je mnogima verovatno i najbolje vreme za čitanje. Pre svega, ukoliko ste roditelj, nakon što stavite vašu decu na spavanje, imate mogućnost da uživate u tišini koja je bitna za samo čitanje. Kraj dana, i tišina će vam omogućiti da se posvetite knjizi bez ometanja, a s druge strane, uspavaće vas tako da nećete imati probleme sa spavanjem.

Ukoliko isključite sve elektronske aparate sat vremena pre spavanja, legnete u krevet, upalite sobnu lampu i krenete da čitate, uočićete da vam je mnogo lakše da zaspite, ali i da ustanete. Takođe, san je kvalitetniji jer nije ometan zračenjem plavih svetala.

Ako čitanje pred spavanje ne ide, pokušajte da izdvojite nekoliko termina u toku nedelje kada ste potpuno slobodni i pokušajte da čitate tad. Na primer, svako jutro ili subotom i/ili nedeljom ujutru uz kafu. Ukoliko osetite da je taj period haotičan, odnosno da često gledate na telefon u tom period ili da ste često ometani, ostavite, ipak, čitanje romana za pred spavanje. 

4. Kombinujte žanrove

Mogućnost prezasićenja u čitanju itekako postoj. Dovoljno je mešati žanrove i stilove kako bi književno putovanje duže bilo interesantnije. Možete mešati i poeziju i prozu, publicistiku i fikciju, kratke priče i velike serijale. Svaka knjiga krije u sebi nešto što bi tek trebalo da se otkrije, i neka bitna pitanja o kojima vredi polemisati, i kada počnete to da otkrivate, knjiga će vam sigurno postati mnogo bolji prijatelj.

redovna rutina čitanja

5. Iskoristite svaki momenat

Kada bolje razmislite, videćete da postoji mnogo trenutaka u toku dana koje iskoristimo za pogrešne stvari (kao na primer, vreme provedeno gledajući poslednju epizodu Igre prestola), ili jednostavno ne iskoristimo nikako. Recimo, najviše vremena „izgubimo’’ čekajući nekoga ili nešto. U tim momentima, na primer kada čekate u kafiću prijatelja koji uvek kasni, od pomoći je imati knjigu pri ruci. Ukoliko niste poneli sa sobom knjigu koju trenutno čitate, postoji mogućnost da čitate knjigu u elektronskom formatu i to na više različitih načina. Pre svega, tu je Kindle ili elektronski čitač, ali s obzirom da to košta, možete se okrenuti jeftinijim varijantama kao što je čitanje preko mobilnog telefona. Iako to nije pravi osećaj čitanja i prelistavanja stranica, on zaista može da pomogne da se vratite u rutinu čitanja. Osim Bukmejta, aplikacije koju možete koristiti i besplatno preko Telenora, tu je i Delfi aplikacija za čitanje preko telefona, preko koje su i knjige jeftinije nego njihovo štampano izdanje.

6. Vodite dnevnik čitanja

Na samom kraju, voleo bih da pomenem bitnost dnevnika čitanja. Iako i dan danas postoje čitaoci koji vole taj old school momenat vođenja čitalačkog dnevnika u bukvalnom smislu te reči i zapisivanju svega što pročitaju, sa analizom likova i bitnim citatima, to možete uraditi i putem raznih aplikacija kao što je GoodReads. Ova društvena mreža vam daje mogućnost da ispratite šta ste pročitali, ocenite knjigu, pročitate prikaze i komentare drugih, date svoje mišljenje, i u odnosu na knjige koje su vam se dopale i knjige koje su pročitali vaši prijatelji, da nađete sledeći roman koji ćete pročitati.

Zaključak

Dakle, vremena ima, ali postoji mogućnost da vam manjka organizacija istog. To je posebno teško ukoliko nemate samo posao i poslovne obaveze, već ste i roditelj, morate da raspremate stan, pravite ručak, ili bilo šta slično.

Dajte sebi šansu i zakažite sebi vreme čitanja svako veče po sat vremena pre nego što zaspite, i videćete koliko će Vam biti lakše da to sprovedete u delo. Ako možete da izdvojite vreme za kafu, ili za trening, možete i za ovo.

Podeli:
Default image
Marko Kovačević

Marko je po profesiji anglista, pisac i kreator internet sadržaja,  i književni bloger. Ima iskustva u predavanju engleskog jezika i sertifikaciji istog, ali trenutno radi u jednoj FinTech/IT firmi u Novom Sadu. Osnivač je i urednik književnog sajta i instagrama Bukmarkić.