fbpx

Zdrav nedeljni branč: recepti

/terminologija/ : Kasni doručak ili rani ručak? Branč (brunch) se služi od sredine jutra do poslepodneva. Spoj je soficistiranih ali jednostavnih jela,  rezervisanih za vikend, najčešće za nedelju. 

Put ka zdravom i održivom načinu života započela sam nedavno, upravo iz radoznalosti i želje da se osećam dobro u sopstvenom telu. Krenula sam da učim i eksperimentišem kako da jedem, kako da se krećem i istražujem način života koji podržava moje telo. Videla sam neverovatne rezultate i polako uspela da izlečim probleme sa otežanim varenjem i kožom. Svi su oko mene primetili promene, i znala da ovo moram da podelim sa drugima, na bilo koji način. Nakon toga sam odlučila da objavljujem svoje recepte i savete na Instagramu.

Učila sam kako da osluškujem svoje telo i da mu pružim ono što mu je potrebno, da prepoznam šta je to od hrane što mi podiže energiju, čini da se osećam poletnije, raspoloženije i bolje.

Mogu slobodno da tvrdim da se zdravo hrani svaka osoba koja u svojoj ishrani koristi neprerađene namirnice, odnosno uglavnom kuva i pravi hranu kod kuće, dakle ne koristi industrijske prerađevine. Drugi uslov je da koristi većinu grupa namirnica i da se hrani raznovrsno (što više boja na tanjiru, to bolje). Da li će neko izbaciti meso ili će izbaciti gluten ili laktozu predstavlja lični izbor. U tom smislu nema potrebe da se svađamo ko je u pravu, jednostavno ne odgovaraju svi prehrambeni pravci svim ljudima podjednako. Čvrsto verujem da ono što unosite u sebe utiče pre svega na naše fizičko, ali i mentalno zdravlje. Potrebno je da prepoznate razliku između prave gladi i one izazvane dosadom ili stresom, da usporite i uživate u hrani umesto da jurite dok jedete zato što imate puno posla ili drugih obaveza. Iako je svaka osoba jedinstvena, svi mi delimo slične instinkte.

Lično se vodim pravilom 80/20 (Paretovo pravilo), koji se zasniva na principu ishrane gde 80 posto vremena jedite zdravo, ostalih 20 posto jedite ono što želite.

U stvari, ovim načinom života bi trebalo da unesemo balans u svoj način ishrane, gde generalno jedemo zdravo, ali da sebi dopustimo s vremena na vreme i sladoled, parče pice, itd. Suština ovog principa, koji nikako ne treba mešati sa dijetom, jer se radi o načinu života i zdravom načinu ishrane, da najveći deo vremena jedemo zdrave obroke. Kada govorimo o povezanosti mentalnog zdravlja i ishrane, pritisak zabrane konzumiranja određenih namirnica može dovesti do nekontrolisanog unosa nezdrave hrane i poremećaja u ishrani, koga obično prati osećaj krivice i još veće frustracije, a neretko zbog toga usledi i nova tura prejedanja. Podvrgavamo se raznim dijetama, a potrebno je da ishranu postavimo na centralno mesto u našem životu i oslobodimo se “psihologije” dijete i uvedemo promene, pre svega zdrave navike. Danas postoji toliko modela i teorija ishrane da je za svaku od njih moguće naći argumente i za i protiv. Ono što jeste potrebno  da naučimo, jeste da se vratimo sebi i prepoznamo šta je to što je za nas i našu okolinu najbolji izbor. 

Osluškujmo svoje telo i budimo otvoreni za nova saznanja, nikada nije kasno da počnemo da se hranimo zdravo i da menjamo loše navike. Krenimo polako i postepeno, mali ali konstantni koraci su ti koji donose najveće promene, a prvi korak može da bude upravo ovaj predlog za branč.

Zdrav nedeljni branč

Vođena sopstvenom filozofijom zdravog i izbalansiranog načina života, odlučila sam da vam dokažem da fensi nedeljni branč može biti zdrav, ukusan i jednostavan. 

Kao što sam napomenula, svi mi imamo različite potrebe koje težimo da zadovoljimo i da uskladimo osećaj energije i poletnosti koji nam pruža hrana. Gorepomenuti problem sa laktozom, glutenom i šećerom srećemo kod sve većeg broja ljudi. Te vrste namirnica predstavljaju jedan od najčešćih problema u ishrani i varenju. U našoj tradiciji, gotovo je nezamislivo spremiti neku poslasticu bez belog brašna, mlečnih proizvoda i belog šećera, iako se neretko susrećemo sa osobama suočenim sa savremenim boljkama kao što su dijabetes, insulinska rezistencija itd. 

Za ovonedeljni zdrav branč, predstavljavam vam tri recepta – dve poslastice i jedan topao napitak. Umesto kravljeg mleka, koristila sam biljno mleko, belo brašno zamenila sam ovsenim, a šećer sam zamenila medom. Zaista se radi o slavljenju bogatstva i obilja biljaka, i konzumiranja onoga što nam je dala priroda. Takođe bih se dotakla i održivosti ovih recepata, i povezanosti zaštite životne sredine sa ishranom. Osnova zdrave, pa samim tim i eko kuhinje, jeste pre svega celovita ishrana, potpuno ili pretežno zasnovana na namirnicama biljnog porekla i povratak obrocima većinom pripremljenim kod kuće.

Veza između zaštite životne sredine i ishrane je veoma direktna i jednostavna. Zdrava životna sredina znači i zdrava hrana, dok mi svojim izborima u ishrani doprinosimo zdravijoj životnoj sredini. Svaki put kada napravimo izbor da pojedemo domaći obrok napravljen od prirodnih namirnica ili kada damo prednost lokalnom proizvođaču čiji je ekološki otisak manji u odnosu na druge izbore koje imamo, činimo dobro za svoju životnu sredinu. Konkretno, u ova tri recepta sam se trudila da koristim što manje prerađenih i industrijskih namirnica, ali u redu je ako to nije uvek sto posto moguće. Na primer, umesto kupovnog biljnog mleka koje sam ja iskoristila za ovu priliku, možete napraviti sopstveno. Takođe umesto kupljenog putera od orašastih plodova i trošenja otpada za njegovo pakovanje i transport do prodavnice (potrošnju goriva i sve gasove koji se emituju u atmosferu tim putem) sve što vam je potrebno jeste dobar blender i šaka orašastih plodova!  Ovo nije uvek lako i nije uvek moguće. Međutim, i ne radi se o tome da odlazimo u krajnosti, već da osvestimo da naši izbori, ma koliko mali bili, imaju uticaj na životnu sredinu i da činimo najbolje što možemo sa resursima koje imamo.

Palačinke sa grčkim jogurtom

palačinke za grčkim jogurtom

– Za dve osobe.

– Za razliku od drugih mlečnih proizvoda, jogurt kao fermentisan proizvod, predstavlja sjajan izvor probiotika koji je ključan za očuvanje naše crevne flore i dobrih bakterija u organizmu.

– grčki jogurt ove palačinke čini vazdušastim i laganim.

* Ako ne konzumirate jaja uvek ih možete zameniti sa jajetom od lana (kašika mlevenog lana + 3 kašike vode – ostavite da ostoji 5 minuta).

Šta vam je potrebno za palačinke?

2 jaja

1/2 šolje grčkog jogurta

2 kašike meda

1 šolja ovsenog brašna

1 kašičica praška za pecivo

Kokosovo ulje za podmazivanje

Kako se pravi?

Zagrejte tiganj za palačinke na srednjoj temperaturi, i istopite malo kokosovog ulja. Pomešajte mokre sastojke, zatim dodajte suve i mešajte dok smesa ne postane glatka. Na podmazanu zagrejanu površinu pecite plačinke dok se ne pojave mehurići, zatim okrenite drugu stranu palačinke i pecite duplo manje. Služite ih uz omiljeni krem/džem. Ja sam ih ovog puta premazala sa domaćom nutelom (puter od lešnika + organski kakao + med) i poslužila sa malinama. Prijatno!

Čokoladne urme sa pistaćima

čokoladne urme

– Preporučena porcija je dve urme po osobi.

– Urme predstavljaju prirodni izvor šećera i energije.

Šta vam je potrebno za urme?

10ak urmi (u zavisnosti za koliko ljudi pravite)

Puter od badema/lešnika

Bademi

Pistaći

Crna čokolada (75% kakao dela)

Kako se pravi?

Izvadite koštice iz urmi (ako niste uzeli prethodno očišćene) i prepolovite ih na pola. Jednu polovinu napunite puterom od orašastih plodova i stavite jedan badem. Preklopite urmu drugom polovinom, i umočite je u prethodno istopljenu crnu čokoladu. Pospite je seckanim pistaćima. Ponovite postupak dok ne napunite sve urme (predlažem da ih posložite na tacni prethodno obloženoj pek papirom kako se ne bi zalepile prilikom vađenja iz frižidera). Kada ste završili, ostavite ih u frižideru da se ohlade minimalno 30 minuta. Uživajte!

Matcha latte

mača late

Mača čaj je najkalitetnija vrsta zelenog čaja. U obliku praha je koji se dobija mlevenjem najfinijeg lišća zelenog čaja, pa za razliku od klasičnog zelenog čaja gde se lišće potapa u vodu i vadi pre konzumacije, ovde konzumirate ceo list. Izuzetno je bogat antioksidansima i drugim nutrijentima i kao napitak predstavlja sjajan dodatak za branč. Vezuje se za Japan i ceremoniju čaja.

– Sjajna je zamena za kafu.

– Umesto industrijskog mleka probajte da napravite sopstveno, dobar ukus je zagarantovan : Potopite 1 šolju indijskog oraha preko noći, zatim je iscedite i isperite. Izblendajte indijski orah i 4 šolje hladne vode (plus zaslađivač po želji). Sipajte u bocu za skladištenje i stavite u frižider. Domaće mleko traje do 2-3 dana u frižideru.

Šta vam je potrebno?

1 kašičica organskog mača praha (imate ga u svim bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane)

1 kašika vruće vode (nekipuće)

3/4 šolje mleka od kokosa i badema 

Med po želji

Kako se pravi?

Prosejati jednu kašičicu mača praha kako se ne bi stvorile grudvice. Električnom mutilicom za kafu pomešajte prah sa kašikom vruće vode i zaslađivačem po želji. Ugrejte mleko i umutite ga mutilicom za kafu dok ne postane kremasto. Prelijte preko mača čaja i vaš branč je spreman. 

Podeli:
Default image
Lana Ivanović

Ekscentrična studentkinja druge godine Fakulteta za medije i komunikacije. Zaljubljenik i poštovalac francuske i italijanske kinematografije, strastveni filmofil i ljubitelj mediteranske ishrane. @francuskitost je moj alter ego i bolja polovina, gde se trudim da nezdravu hranu za utehu pravim zdravijom i još ukusnijom!