Zidna galerija je popularan element pri dekorisanju svakog prostora. To nije samo popunjavanje praznih zidova, već prilika da pokažete svoj stil. Bilo da se odlučite za veliku ili malu galeriju, zasigurno će učiniti prostor posebnim.
Ne bi bilo dobro da kačite slike direktno na zid bez plana, jer ipak će taj zid ipak biti bušen. Da ne biste grešili, saveti koje sa vama delim u nastavku će vam pomoći da vaša galerija izgleda onako kako ste zamislili.
Traženje inspiracije i odabir stila
Jedan od najboljih načina da započnete sa izradom zida galerije je određivanje vašeg stila. Da li volite uredno ili neravnomerno raspoređene fotografije/dela? Neusklađeni okviri ili identični?
Ukoliko, npr. na Pinterestu tražite inspiraciju za uređenje zidne galerije, dobićete mnoštvo sjajnih opcija, ali uvek je dobra ideja filtrirati pretragu da biste dobili najbolje rezultate. To ćete postići ako pored reči “zidna galerija” koristite još neku ključnu reč.
Evo nekoliko omiljenih stilova koji trenutno menjaju izgled samog prostora i koji vam mogu poslužiti kao inspiracija:
Crno-bela zidna galerija
Ovaj stil je prefinjen i neutralan. Izgleda sjajno ako imate neku šemu postavljanja, ali ili ako postavljate bez ikakvog reda. Crno-bela zidna galerija posebno efektno izgleda sa fotografijama, skicama i ilustrovanim mapama.
Eklektična zidna galerija zemljanih tonova
Stil ove zidne galerije ceni element fleksibilnosti u dizajnu. Ovakva zidna galerija se dobro uklapa sa slikama koje su rađene na platnu, fotografijom i predmetima koji se kače na zid – poput raznih ornamenata.
Smela i šarena zidna galerija
Ovaj, nešto dinamičniji odabir stila pri dekorisanju prostora vizuelnim objektima, definitivno govori sam za sebe. Dobro se uklapa sa apstraktnim slikama, grafikama i teksturama većih dimenzija. Pored ovakve galerije. neće vam biti potrebno mnogo dodataka sa strane kako bi vaš prostor izgledao posebno.
Zabavna i romantična galerija
Može se naći u prostoru koji je za opuštanje ili za laganu zabavu, kako bi mu dala dinamiku. Ovoj galeriji najbolje pristaju raznobojne ilustracije, razni citati, kao i fotografije svetlih i nežnih boja.
Zidna galerija: merenje, formatiranje i postavka
Veoma je važno da izmerite deo zida na koji želite da postavite galeriju kako bi ste znali koliki prostor imate na raspolaganju. Ne želite da postavite preveliku, odnosno premalu galeriju i da prostor izgleda nesrazmerno.
Igrajte se sa veličinama ramova, ali se držite stila u kom želite da postavite galeriju. Imajte na umu proporcije i simetriju ukoliko želite uredan izgled, ali ako postavljate po slobodnoj volji i želite da dobijete neobavezni izgled – savet je da obratite pažnju da ne preterate sa količinom ramova.
Formiranje postavke na podu
Pre kačenja na zid, poređajte postavku ramova na pod, da biste videli kako izgleda. Proba na podu vam može biti od pomoći ne biste li lakše uočili nedostatke ili greške – ukoliko ih ima. Ovaj korak vam takođe daje priliku da pomerate ramove dok ne dođete do željenog rezultata i konačnog vizuelnog prikaza koji vam se najviše dopada.
Proba na zidu
Drugi korak podrazumeva da uzmete dovoljno veliki papir i da precrtate ramove na njega, kako biste na zidu preneli konačan izgled zidne galerije koju ste formirali na podu u prethodnom koraku. Ovo je takođe poslednji korak pre bušenja zidova. Zbog toga je veoma važno da budete sigurni u izgled.
Trakom zalepite papire na koje ste precrtali ramove, a zatim odredite razmake i visine koje želite pre nego što probušiti zid. Ono što je bitno da ne zaboravite jeste da naznačite i visine na kojima će biti potrebno bušenje, jer se one razlikuju od gornje ivice rama.
Postavka
Papir koji ste u prethodnom koraku koristili kao smernice ne treba da skidate dok svi ekseri nisu zakucani. Eksere možete slobodno kucati preko papira, a papir naknadno skinuti.
Kada su svi ekseri zakucani, a svi probni papiri skinuti – vreme je da okačite ramove. Ukoliko želite da zidna galerija bude dodatno da naglašena – to možete positiči estetskim osvetljenjem. Ono će galeriju da učini glavnim dekorativnim elementom u prostoru.
Dodatni savet
Nema potrebe ograničavati se samo na jednim stilom kada je zidna galerija u pitanju. Ukoliko se odlučite za printove umesto slika na platnu, možete da imate više opcija u rezervi pa ih menjati spram, npr. godišnjeg doba ili ređe/češće, kako biste osvežili prostor s vremena na vreme.
Pri postavci galerije, ne moraju da budu korišćeni samo ramovi i slike, već i razni dekorativni predmeti, poput ogledala, satova, figura, DIY projekata, biljaka… Ovim dodacima, zidna galerija postaje još dinamičnija i posebnija.
Što se tiče tehničkog aspekta, posebnu pažnju poklonite drugom koraku, jer je srazmernost galerije u odnosu na prostor jedan od najbitnijih faktora. Prevelika galerija u malom prostoru – dodatno će učiniti taj prostor manjim, dok premala galerija u velikom prostoru daje osećaj nedovršenosti i neurednosti.
Ne postoji jedan pravilan način koji će vam reći kako da postavite zidnu galeriju, već se mora razmotriti više različitih opcija i prilagoditi vama ona koja je najbolja za vaš prostor. Zbog toga je individualni pristup pri kreiranju galerije najbolji.
Ono što vam može pomoći ukoliko niste sigurni kakva žeite da vaša zidna galerija bude je da zapišete kakvu galeriju želite pre nego što krenete u potragu za stilom. Npr, Želim smelu, ali svetlu galeriju, jer će tako biti akcenat na modernoj dnevnoj sobi koja je svedena i opremljena nameštajem u kombinaciji bele boje sa drvetom. Voleo/la bih da dodam boju. Verovatno će to biti zelena, kroz prikaz biljaka.
Ovakav pristup vam može pomoći da sagledate širu sliku pre nego što krenete u potragu za stilom. Uz jasan stav o svojim željama, imaćete usmerenje pri potrazi idealne zidne galerije u svom domu.