Koža predstavlja najveći organ kod čoveka. Iako je jednake građe na svakom delu tela u isto vreme se razlikuje po svojim osobinama. Tako je i sa kožom lica.
Kreme za negu lica mogu da budu nedovoljne za okoloočnu regiju. Koža u predelu očiju je tanja, ponekad i suvlja u odnosu na ostatak lica, tako da joj je potrebna dodatna nega. Zbog toga se u negu ovog dela lica svrstavaju preparati pod nazivom antiridi.
Značenje i funkcija
Anti-ride je reč iz francuskog jezika i znači “protiv bora”. Antirid se najčešće pojavljuje kao krema, ali neretko i u gelastom obliku. Njegova namena je hidriranje i uglačanje okoloočne regije.
Kako je koža u predelu očiju izuzetno tanka, svaka promena je vrlo vidljiva. Prve bore se najčešće javljaju upravo u ovoj regiji, te je neophodno na vreme krenuti sa adekvatnom negom. Antirid kreme su, nalik serumima, koncentrati aktivnih supstanci.
Uglavnom sadrže veću koncentraciju vitamina C, kolagena, koenzima Q10, retinola, koncetrate ekstrakta biljaka sa jakim antioksidativnim osobinama, aminokiselinama i dr. Veliki broj njih sadrži razne hidrirajuće materije, kao npr. hijaluronsku kiselinu, jer prvi korak u “prikrivanju” i eliminaciji bora jeste adekvatna hidratacija. Zadatak svakog antirida je da ublaži i/ili otkloni sitne, fine bore, a koži vrati elastičnost i ujednačenost.
Deluju odlično na prikrivanju podočnjaka i kesica ispod očiju. Aktivne supstance u ovom tipu proizvoda imaju za zadatak da smanje proizvodnju melanina, poboljšaju mikrocirkulaciju (protok krvi i limfe kroz male krvne sudove, kao što su kapilari) i da na taj način smanje vidljivost tamnih kolutova.
Kada je pravo vreme da se krene sa upotrebom antirid kreme?
Biološki procesi u ljudskom organizmu sa godinama postaju sve sporiji. Za granicu (generalno gledano) kada ceo sistem kreće da usporava uzima se 25. godina života. U tom dobu, počinje da se smanjuje proizvodnja kolagena u organizmu a koža kreće da se bora, i prve bore su bore smejalice okolo očiju.
Zbog toga svi dermatolozi i estetičari savetuju da se sa anti-age proizvodima krene upravo tada. Naravno, sve ovo je neko opšte generalizovanje. Kada krenuti sa nekim proizvodom zavisi od tipa kože (suva koža se lakše i brže bora), načina života (npr. da li ste pušač ili da li više vremena provodite u zatvorenom prostoru), ali i najvažnijeg faktora – genetike!
Kako izabrati pravu kremu?
Kao i za svaki kozmetički preparat, tako i za antirid krećemo od tipa svoje kože. Postoji pet tipova kože: suva, normalna, kombinovana, masna i osetljiva.
Antirid kreme prema tipu kože
Suva (ali i normalnog tipa) traži visok nivo hidratacije i emolijensa, te u tim proizvodima treba da obratimo pažnju na biljne ekstrakte, ulja, putere, humektanse …, ali takođe i na aktivne supstance koje dodatno isušuju kožu, npr. retinoidi.
Kombinovana i masna koža, su netrpeljive prema jakim i “teškim” formulacijama. Ovom tipu odgovara lagana kremasta struktura – po mogućstvu, gelasti antiridi. Gelasta formula sadrži najveći procenat vode i supstance koje se u njoj rastvaraju (ulja su nemešiva u vodi, te je njihov procenat ovde smanjen).
Antirid krema za osetljivu kožu trebalo bi da bude obogaćena umirujućim komponentama kao što su razni sastojci dobijeni iz aloe vere (sokovi, ekstrakti, gelovi), kamilice i dr.
Antirid kreme prema godinama
Druga smernica u izboru antirida jesu naše godine. Zavisno od starosti i količine bora, obratićemo pažnju na spisak aktivnih supstanci.
Nakon 25. i u 30-im godinama, antirid bi trebalo da sadrži antioksidanse, ali i emolijente. Vitamin C i vitamin E su jedni od najjačih prirodnih antioksidanta i sprečavaju nastanak slobodnih radikala. Slobodni radikali su atomi, joni ili molekuli sa nesparenim elektronima i teže da za sebe vežu elektron kako bi postali stabilni. Te elektrone uzimaju od drugih atoma, jona ili molekula, i na taj način dolazi do kidanja postojećih veza gde se ti drugi molekuli se narušavaju i razgradjuju. Na taj način, slobodni radikali utiču na proizvodnju kolagena, a koža postaje osiromašena, i javljaju se prve bore.
Pored antioksidansa, potrebno je koži dati i dosta tečnosti. Osim što da bismo imali zdravu kožu moramo da se hidriramo iznutra (unosom minimalno 2l vode), potrebno ju je “napojiti” i iz vani. Da bi se postigao ovaj efekat, izabrani antirid bi trebalo da sadrži neke od značajnih humektanasa kao sto su hijaluronska kiselina, glicerin ili pak oba.
U 40-im i 50-im kada ženski organizam ulazi u drastične faze promena (hormonske promene su drastičnije kod žena u odnosu na organizam muskaraca), koža je dosta opuštenija i sve je slabija proizvodnja vezivnih materija u organizmu.
U ovom dobu, treba birati antirid koji u svom sastavu sadrži koenzim Q10 ali i da bude bogata prirodnim uljima. Pored enzima Q10, na listi sastojaka su česte aminokiseline, peptidi, tvorevine dobijene (ili imitacija njima) od životinja (zmijski otrovi, puževe sluzi itd.).
Bilo da već imate bore ili želite da počnete sa prevencijom, antirid krema treba da odgovara vama i vašem tipu kože. Nanosite je najbolje u večernjim satima, kada nam se celo telo regeneriše, te su aktivne supstance tada i najdelotvornije. Ukoliko antirid uvrstite i u jutarnju rutinu, savet je da koristite i kreme sa SPF-om, jer su mnoge aktivne supstance osetljive na sunčeve zrake te mogu se razgraditi pod uticajem svetlosti i na taj način krema postaje nedelotvorna.