fbpx

Gran Hotel / Veliki hotel

Da bi se neka španska serija našla na listi omiljene uglavnom mora ili da ima Jon Gonsalesa (Yon González Luna) u glavnoj ulozi ili da se bavi nekim društvenim pitanjem, međuljudskim odnosima, položajem žena. Serija Gran Hotel ima sve navedeno, i još je sve to smešteno u jedan od mojih omiljenih istorijskih perioda – početak XX veka.

O kvalitetu serije govori i činjenica da je proizišla iz producentske kuće Bambú Producciones, koja je posvećena kreiranju filmova i serija koje se ističu svojim tehničkim i umetničkim kvalitetom (neke od serija koje su radili su: Bajo Sospecha, La embajada, Tiempos de guerra, Velvet, Velvet Colección, Alta Mar, Las chicas del cable). Ovu seriju, konkretno, radili su za Antena 3. U originalnom, Anteninom, izdanju serija ima 3 sezone sa epizodama koje ​​su trajale otprilike 70 minuta. Netfliks je, naravno, skratio epizode na 45 minuta i prepakovao sezone.

gran hotel yon gonzales

Šta se dešava u hotelu?

Početak radnje je smešten u 1905. godinu, na santanderskom poluostrvu u kraljevskoj palati tj. letnjikovcu Magdalena – koji u ovoj španskoj seriji ima ulogu luksuznog hotela za aristokratiju tog doba.

Serija prati Hulija Medinu (Jon Gonsales) u potrazi za njegovom sestrom. Potraga počinje njegovim dolaskom u Gran Hotel sa namerom da poseti sestru. Poseta je bila neuspešna jer je sestra nestala mesec dana pre njegovog dolaska (navodno je otpuštena jer je pokrala klijenta). On odlučuje da ostane i da pokuša da sazna šta se desilo i eventualno je pronađe. Zapošljava se kao konobar, jer na taj način može da se približi zaposlenima i ispita šta se desilo. Naravno, potpuno predvidivo, spanđa se sa ćerkom vlasnice hotela, koja je morala iz obaveze da se uda za upravitelja hotela, Diega Molinu,  koji ucenjuje njenu mamu i maltretira nju. Da vas obradujem, upravitelj hotela je niko drugi nego Pedro Alonso Berlin iz serije La casa de papel. Taj čovek kao da je stvoren za igranje inteligentnih psihopata. I ovde ćete ga mrzeti iz dna duše. Veza između konobara i vlasnice hotela bila je  posebno nedozvoljena u to vreme jer: klasna pokretljivost praktično nije postojala, razvodi nisu bili ni dozvoljeni ni legalni, i naravno žena je bila vlasništvo muža. 

Da bi drama bila začinjenija, u isto vreme se u okolini hotela događaju serijska ubistva žena. I konstantno dolazi do preplitanja istraga. Prva istraga je dakle konobareva potraga za sestrom, druga je inspektorova za ubicom, i treća je potraga porodice Alarkon (vlasnici hotela) za porodičnom istinom. 

Porodične intrige se vrte oko preminulog vlasnika, i njegovih (ne)moralnih ispada, koji su uključivali vanbračnu decu, raznorazne poslovne malverzacije. i naravno dvostruki život i identitet upravitelja hotela – tajni i drame na sve strane.

Jedna je od retkih serija koje se bave tematikom hotelijerstva i problemima istog u okvirima porodičnog biznisa, tako da: dodatan plus za drame i intrige. 

Šta se još dešava u seriji?

spanske serije

Bez obzira na dešavanja u seriji, ako volite dobru i kvalitetnu kostimografiju obećavam odlepljivanje na kostime. Sve je savršeno odrađeno do poslednjeg detalja. 

Osim mode, u seriji možete ispratiti neke od prvih implementacija modernih dostignuća u svakodnevni život. Prvi automobili, uvođenje električne energije u hotel (koja je tada bila rezervisana samo za najbogatije), Prve istrage koje su eksperimentisale sa revolucionarnom mogućnošću – prepoznavanjem otisaka pristiju, gramofoni, radio… 

Onaj ne tako napredni deo društva, je svakako rodnoklasni. Iako se ne bavi mnogo nearistokratskim delom društva van hotela, prikaz položaja radnika u istom je dovoljan da dobijemo bar minimalan uvid u nepostojanje reči i pojma prava. Zbog ovoga, serija je interesantna i iz perspektive socijalnog promatranja. 

Takođe, jedna je od retkih serija koje se bave tematikom hotelijerstva i problemima istog u okvirima porodičnog biznisa. 

Adaptacije

Neverovatna je činjenica da je ova serija doživela čak četiri adaptacije do sada. Čisto poređenja radi, jedino ostvarenje koje ima više adaptacija je film Savršeni stranci, koji ih ima čak devet. 

Što se tiče ove španske serije,  napravljeni su sledeći rimejkovi: 

  1. Italijanska adaptacija
    Priča je ista, kostimi i društveni običaji su adaptirani situaciji u Italiji s početka 20.veka. Takođe, malo više se bave pozadinskim razlozima nestanka devojke na početku same serije.
  1. Meksička adaptacija:
    Sve je isto, čak i glumci liče. Ne daje nikakvu dodatnu vrednost, ili nove uvide.
  1. Egipatska adaptacija
  1. Američka adaptacija

Jedino američka adaptacija odstupa od smeštenosti priče u vremenski okvir početkom XX veka. Eva Longorija, koja je reditelj i izvršni producent, odlučila sa za adaptiranje priče u okvirima današnjice, te je oživela oca, a ubila majku, i naravno, uvela zlu maćehu u porodicu. Američka verzija je nešto što bih ja lično preskočila, jer mi deluje kao kliše sapunica.

Sa druge strane egipatska adaptacija deluje odlično, a deluje kao savršena prilika da steknemo uvid u njihovu kulturu, jer nemamo baš mnogo dostupnih ekranizacija sa tog područja. Takođe, ovo je jedina adaptacija spanske serije Gran Hotel koju možete pronaći na Netflix-u, pored originala. Italijanska i meksička verzija su identične originalu s tim što je kvalitet glume meksičkih glumaca toliko upitan da možete i trejler preskočiti.

Podeli:
Default image
Bojana Vojnović

SEO & Content konsultantkinja i strategistkinja. Smatra da je feminizam društvena odgovornost i u slobodno vreme koristi znanje iz marketinga da popularizuje vrednosti feminizma, održivosti i dobrih knjiga.
Voli hispanoameričku i rusku književnost i bossa nova-u.