fbpx

Korejska kozmetika i sve što treba da znate o njoj

Korejska kozmetika, u svetu poznata kao K-Beauty (Korean beauty), pojavila se na našem tržištu pre samo nekoliko godina u vidu sheet maski (maska u maramici natopljena serumom). U tom trenutku se o tome nije mnogo znalo i nije zaživelo sve do skoro. Korejska kozmetika i njeni proizvodi porasli su na našem tržištu u poslednjih godinu dana, kada su različiti brendovi preplavili rafove i sve žene počele da pričaju o njima. 

Upoznavanje sa korejskom kozmetikom

Pre tri godine sam i sama čučala ispred poslednjeg rafa u drogeriji i zbunjeno gledala u maske za lice sa korejskim pismom – nisam znala odakle da krenem i šta će korejska kozmetika uraditi za moju kožu. U tom trenutku sam na licu, vratu i dekolteu imala akne, kako hormonske tako i one od nepravilne nege, a očajnički sam želela da ih se rešim. Najveća moja boljka, bez prebacivanja krivice na druge, bila je ta što kroz život nisam imala “gurua” ili blogera koji bi mi dao nekakvu smernicu odakle da počnem, pa sam svoju boljku držala za ruku dvadesetak godina nepoznajući pravu negu, sa dosta bednih pokušaja da to ne bude tako. Danas je to mnogo lakše, jer Google je ženi drug, a samo u Srbiji imamo preko 20 influensera i preko 100 beauty blogera, uz pomoć kojih svaki dan širimo svoje znanje i pomeramo granice obične nege.

Moj put je počeo od maske za lice, ali u celom svetu, a čini se i kod nas, razvoj želje da se proba korejska kozmetika počinje uz slušanja K-popa i gledanja K-drama, koje su zapravo otvorile vrata korejskoj kozmetici još 1990. godina u Aziji, a nešto kasnije i u SAD – jer ko ne želi da ima ten kao K-pop pevačica ili K-drama glumica? 

Na taj način se razvila zainteresovanost; a gde ima potencijalnih kupaca, tu se otvara i novo tržište – evropsko, a korejski brendovi ne propuštaju tu priliku. Za samo godinu dana, dobili smo preko 20 korejskih brendova u Srbiji i očekuje se još veći rast u narednih par godina.

korejska kozmetika

Pristup proizvodima: inovacije korejske kozmetike

Na samom početku svaka od nas se zapitala u čemu je razlika između korejske kozmetike i bilo koje druge kozmetike. Razlika je u samom pristupu. Korejci su zaista posvećeni tome da im koža izgleda zdravo, hidrirano i svetlo, bez akni, flekica, crvenila, suvoće i preplanulosti od sunca. Akcenat je na glass-skin efektu, odnosno, na zdravoj, hidriranoj koži, bez nepravilnosti, koja izgleda poput stakla. Dok se na zapadu, uglavnom, teži prekrivanju i korekciji šminkom.

Osim što su poznati po 10 koraka u nezi kože, takođe su poznati po inovacijama u sastavu svojih proizvoda i po tome što do određenih sastojaka u proizvodima, dolaze procesima ekstrakcije i fermentacije, pa ćete često pročitati da vaš korejski serum sadrži ekstrakt lista Centella Asiatica biljke, fermentisani kvasac, puževu sluz, propolis, ekstrakt pšenice ili cveta lotosa. 

Korejska kozmetika: sastojci i odnos cene i kvaliteta 

Korejske kozmetičke kompanije se takođe trude da u svojim proizvodima koriste najkvalitetnije prirodne sastojke, pa čak i one koje ne možemo uvek naći u evropskim proizvodima, poput ginsenga i pčelinjeg otrova. Skoro sam probala toner i serum sa sluzi batat krompira. To je bilo jedinstveno i vrlo hidratantno iskustvo.

Takođe, korejska kozmetika ima odličan odnos cene i kvaliteta, pa će vaš idealni serum koštati oko 10 dolara (980rsd), dok bi vas proizvod sličnog kvaliteta u Srbiji koštao između 3.500 i 4.000 dinara. Troškovi proizvodnje su mnogo niži u Južnoj Koreji nego na zapadu i u EU, pa se korejske kompanije stalno nadmeću koja će ponuditi bolji kvalitet po nižoj ceni.

Za neke od korejskih inovacija ste možda već i čuli: BB krema, sheet maske, cushion (kompaktni tečni puder koji se nanosi pamučnim tupferom), gelaste i pamučne maske za podočnjake i acne patches (providne, okrugle nalepnice za borbu protiv akni).

Želim i da nagovestim da sa korejskim proizvodima, ukoliko nađete one koji odgovaraju vašem tipu kože, ubrzo možete videti i promene nabolje. Ono što ja najviše volim, kao i većina mojih korejskih online prijateljica, to su blage i neiritirajuće formule za svaki tip kože. Najveća sam obožavateljka blagih gelova za umivanje, bez osećaja zategnutosti kože i škripanja pod prstima nakon pranja.

korejske kreme

Hidratacija i prevencija

Dodatno me je zadivio i pristup korisnika korejske kozmetike, kao i samih kompanija. Otvoreno se izražavaju o ličnim preferencijama za proizvode, kao i o sastojcima koji im smetaju i šta su samo prolazni trendovi. Korejke brinu o prevenciji, pa već sa 20 godina počinju da neguju svoju kožu i koriste okoloočne kreme protiv bora. Svaki proizvod u rutini nanose nežno, utapkavajući, masirajući i bez grubih pokreta i razvlačenja kože. Takođe znaju i da je osetljiva koža najsklonija iritacijama od alkohola, parfema i etarskih ulja i da se te tri stvari najčešće izbegavaju u sastavima proizvoda za negu osetljive kože. U evropskoj kozmetici ćete naleteti na dodate parfeme u gelu za čišćenje osetljive kože, naći ćete ponekad i alkohol, a neretko i etarska ulja. To ne treba da bude bauk, jer koža može biti osetljiva i na nešto sasvim drugo osim ovih stvari, ali se zaista prepoznaje razlika u pristupu nezi kože.

Ako ste ikada čuli za kozmetički izraz whitening (izbeljivanje), znajte da je i on došao iz Južne Koreje. Vrlo često se shvata bukvalno, a zapravo se ne odnosi na to. Kada govorimo o izbeljivanju, zapravo mislimo na otklanjanje hiperpigmentacija sastojcima poput vitamina C i vitamina B3 (niacinamida). Mlađa populacija Južne Koreje takođe često greši, pa na njihovim online forumima možete naleteti na pitanja poput: da li mogu da koristim izbeljivač na koži? Nemojte. U korejske proizvode se ne dodaju nikakvi izbeljivači, a kozmetički izraz whitening je mnogo bolje shvatati kao brightening, jer je reč o hiperpigmentacijama, a ne o posvetljivanju boje tena. To nažalost nije moguće postići ni sa čim, osim izbegavanjem sunca i nanošenjem SPF krema.

SPF kreme

Dok se kod nas o važnosti kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) tek površno razgovara uoči letnjeg perioda, korejska kozmetika je ima stalno u ponudi, zbog svesnosti o efektu ubrzanog starenja i oštećenja kože UV zracima. Proizvodi koji u sebi sadrže SPF se nanose tokom cele godine, a ne samo kada se otputuje na more ili planinu. Na taj način Korejcima brže zarastaju fleke od sunca ili akni (hiperpigmentacije), ali i štite kožu od novonastalih iritacija i crvenila. Korejska kultura je ta koja nalaže da se sačuva svetli ten bez nesavršenosti, jer je izgled kože nekada nagoveštavao klasne razlike: žene koje su radile u poljima i po ceo dan bile izložene sunčevim zracima imale su tamniju kožu sa flekama, borama i nesavršenostima, dok bi žene iz bogatih porodica ostajale kod kuće, štiteći svoj ten od sunčevih zraka. I danas se na gradskim ulicama mogu videti žene kako šetaju sa malim suncobranima, kako bi se zaštitile od sunca, uz SPF kremu koju uvek nose sa sobom u torbi.

Zadivile su me njihove kreme sa zaštitnim faktorom, jer to nisu one kreme na koje smo navikli: masni, teški losioni sa mirisom kokosa i morske plaže, već su ozbiljno formulisane kreme za svaki tip kože, bilo da je koža osetljiva, gde se proizvodu dodaju umirujući sastojci, bilo da je suva, pa proizvod ima dodatak hidratantnih sastojaka ili je koža masna – onda njihov matirajući efekat može pomoći vašoj koži da ne prosija, i lagane je teksture koja se odmah upije.

korejska nega

10 koraka korejske nege

Najčešće kada čujemo za korejsku kozmetiku prvi put, saznamo i za “10 koraka u nezi kože”. Proizvodi se nanose na lice prema teksturi, od najlakše do najgušće, pa ćete tako prvo naneti toner za lice, a na kraju ćete naneti kremu ili ulje. Naravno da će se svako ko prvi put čita o ovome najpre zapitati da li svih 10 koraka idu odjednom i odgovor je: naravno da ne. Sve je proizvoljno, u skladu sa tipom kože i u skladu sa sastojcima koje koža voli. Možda će joj zimi biti potrebna hidratantnija nega nego leti, a kod nekoga može biti i obrnuto i od svega toga zavisi broj koraka koji ćete zapravo koristiti. Postoje jutarnja i večernja rutina. One mogu biti potpuno iste (osim SPF-a koji koristimo samo u jutarnjoj rutini) ili se mogu potpuno razlikovati, i svaki od koraka se mogu ponavljati svaki dan, osim eksfolijacije jačim kiselinama, što nije preporučljivo. 

Prvi korak

Prvi korak je duplo čišćenje lica, odnosno skidanje šminke i nečistoća sredstvom na bazi ulja koje će rastopiti te slojeve na licu. Kako ne bismo ostavili sve te nečistoće rastopljene na svom licu, tu je drugi deo čišćenja, a to je sredstvo na bazi vode: može biti gelasto ili penasto sredstvo za umivanje. Mnogima je samo duplo čišćenje poboljšalo kvalitet kože, a među njima sam i ja. Akne su se upola smanjile i koža deluje negovano. 

Drugi korak

Eksfolijacija na kakvu smo navikli bi bila drugi korak nege, ali eksfolijacija pilingom nije jedina koja postoji. Lično sam mnogo veća obožavateljka hemijske eksfolijacije kiselinama, umesto fizičke eksfolijacije pilingom. U zavisnosti od stanja kože, postoje različite vrste hemijske eksfolijacije. Najčešće se koriste alfahidroksi kiseline (AHA – najpopularnija je glikolna), betahidroksi kiseline (BHA), a  za osetljivu kožu takođe postoje i polihidroksi kiseline (PHA), kao i enzimski pilinzi. Dok AHA kiseline skidaju mrtvi sloj ćelija i suvih delova sa površine kože, BHA kiseline pomažu kod nepravilnosti i proširenih pora. Eksfolijacija se najčešće radi 1-2 puta nedeljno.

Treći korak

Treći korak je toner, koji služi da koža ubrzo nakon čišćenja vrati svoj PH balans u normalu kako bi naredni proizvodi neometano delovali na kožu, a vrlo često toner može biti i mala doza hidratacije.

Četvrti korak

Nakon tonera, korisnici korejske kozmetike nanose esenciju kao četvrti korak. Iako zvuči prepotentno, esencija je vrlo jednostavan proizvod koji se najčešće sastoji iz jednog bitnog sastojka u velikom procentu, a koji želite da pomogne vašoj koži s nečim sa čime se bori: dehidriranost, tekstura, fleke, akne ili crvenilo. 

Peti i šesti korak

Između esencije i kreme, kao završnog koraka u večernjoj rutini, tu su serumi i ampule kao peti korak i sheet maske kao šesti korak nege lica. 

Serumi su miks koncentrovanih sastojaka koji vam pomažu u borbi sa estetskim problemom, bilo da se radi o prevenciji starenja, umirivanju kože, pomoći pri rešavanju od akni ili ožiljaka. 

Ampule su po pravilu koncentrovanije od seruma, mogu se naći kao regularan proizvod  30-60ml, a retko kao pakovanje od 7 ampula koje se koriste u 7 dana, što je zapadni trend u nezi kože.

Sheet maske po kojima je korejska kozmetika poznata, predstavljaju maramice od pamuka ili celuloze natopljene serumom ili ampulom i mogu se koristiti svaki dan ili jednom u 7 dana i njih posmatramo kao luksuz. Nisu neophodne, ali doprinose ugođaju dok gledate film ili igrate omiljenu igricu na telefonu.

Sedmi korak

Sedmi korak u nezi kože je krema za područje oko očiju. Da li ćete koristiti svoju dnevnu kremu, serum ili proizvod namenjen baš toj regiji stvar je izbora dokle god na proizvodu piše da se može nanositi i na područje oko oka.

Osmi i deveti korak

Poslednji koraci u večernjoj rutini, osmi i deveti koraci, pripadaju hidratantnim kremama za lice, uljima (osmi korak) i noćnim maskama u formi kreme (deveti korak). Bitno je da prethodne slojeve pokrijemo hidratantnim filmom, koji će zadržati vlagu na licu i pomoći svim sastojcima da bolje prodru u kožu ili rade na površini kože. Takođe, hidratacijom održavamo prirodnu zaštitnu barijeru kože. Ako imate masnu kožu, možete slobodno koristiti ulje u rutini umesto kreme ili par kapi pomešanih sa kremom, nakon kreme, svaki dan ili 2-3 puta nedeljno, u zavisnosti od toga kako vam prija.

korejska nega

Deseti korak

Deseti korak nege lica ima veze sa jutarnjom rutinom, koja može potpuno da se razlikuje u odnosu na noćnu rutinu ili se može razlikovati samo u jednom koraku, a to je zaštitna krema za lice sa faktorom (SPF). Nakon svih proizvoda ujutru, a pre šminkanja, nanosi se SPF koji će tokom dana čuvati kožu od sunčevih zraka, i ako ste na otvorenom, bilo bi dobro da obnavljate tu zaštitu na svaka 2 sata. 

Možda se zapitate čemu svi ti slojevi na licu, kada svako od nas ima samo jedno lice, a ne tri? Korejci imaju jedan zabavni izraz: chok chok skin, što u prevodu znači skakutavo (eng. bouncy), a označava mladu, elastičnu i mekanu kožu. Koža može biti chok chok, samo ako je dovoljno hidrirana, jer duboka hidratacija znači da će se bore i fine linije manje primetiti.

Ne smemo zaboraviti i na 7 layer skin metodu, jer ona je baza za chok chok kožu. U ovoj metodi koristimo toner ili esenciju vodenaste teksture čak 7 puta, odnosno nanosimo sloj na sloj. Nakon što se upije prvi sloj tonera, nanosimo naredni i tako 7 puta pre nego što nanesemo hidratantnu kremu. Svaka Korejka će u nekom trenutku probati ovu metodu, ali neće je svaka stalno koristiti, a to naravno zavisi od njihovih rutina, stanja kože, tipa kože i vremenske prognoze. Ako je velika vlaga, možda će tog dana ipak naneti samo 1 sloj tonera ili esencije. Ova metoda se koristi proizvoljno, može biti svakodnevna ili povremena.

K-beauty proizvodi u Srbiji

Od brendova dostupnih u Srbiji mogu da izdvojim Cosrx, Benton, Mizon, Neogen, Innisfree, Purito, Laneige, Belif, Dr.Jart, Tony Moly, Pyunkang Yul, It’s Skin proizvode i Mediheal sheet maske za lice. Mogu se nabaviti u drogerijama i u online prodavnicama. Najiskrenije savetujem da proizvod koji nameravate da kupite najpre dobro istražite i pročitate recenzije korisnika, jer ćete na osnovu toga znati da li je proizvod kvalitetan kao što brend reklamira. U stvari, savetujem da istražujete bilo koji proizvod pre nego što ga kupite, neka vam to bude mantra.

U Srbiji su korejski proizvodi veoma skupi  i to ćete zaista osetiti. Dok se cene u Južnoj Koreji kreću za određeni proizvod između 8 i 9 dolara (775-870rsd), kod nas taj proizvod možete naći za oko 3.500 dinara. Postoje korejske online prodavnice preko kojih možete nabaviti proizvode po nižoj ceni nego kod nas i to je najčešći način kako nabavljam proizvode koji mi trebaju, stoga – ne bojte se da probate. 

k beauty srbija

You glow girl!

Za kraj želim da podelim još jedan savet: istražite sastojke koji su dobri za vaš tip kože i na osnovu toga birajte proizvode. Ako koristite aktivne sastojke poput AHA ili BHA kiselina, vitamina C ili retinola, takođe pronađite koji se sastojak idealno slaže sa nekim drugim i kada ga je najbolje nanositi, ujutru ili uveče. Na taj način možete složiti jednu jednostavnu i efektnu rutinu od svega par koraka koja vam neće mnogo promeniti navike, a izgled kože lica svakako hoće. Za sve ostalo, tu su korejska kozmetika, i skincare i K-beauty blogeri.

Podeli:
Default image
Ada Sokolović

Ada je diplomirala žurnalistiku 2012. godine. Kreativnost u karijeri ju je odvela u pravcu vizuelnih efekata i stvaranju "magije" u studiju za post-produkciju. U slobodno vreme pohađa klasičan balet, trenira i kod kuće, bavi se slikanjem i pevanjem, a od 2020. fotografijom i pisanjem svog Instagram bloga o nezi kože, kozmetici, šminkanju i životnim radostima.