fbpx

Dobar razlog da se vidimo # Letnja nega

Tokom letnjih dana, neizostavne teme koje nam se nameću su UV filteri, kreme za sunčanje i adekvatna letnja nega kože. 

Blagodeti izlaganja suncu, uz adekvatne UV filtere, su mnogobrojne, kako fizičke (proizvodnja D vitamina, pomoć u lečenju ekcema i psorijaze, stimulacija rada štitne žlezde), tako i psihičke (podsticanje proizvodnje hormona serotonina i endorfina). Za razliku od zdrave izloženosti sunčevim zracima, prekomerno sunčanje može dovesti do posledica kao što su opekotine, crvenilo i maligna oboljenja.

Zbog svega ovoga adekvatna zaštita i letnja nega postaju imperativ, a pored krema za sunčanje komercijalnog tipa, mnogi se okreću prirodni(ji)m varijantama zaštite.

Razgovarale smo sa farmaceutima i domaćim brendovima prirodne kozmetike i prenosimo vam njihove savete o nezi i zaštiti kože u letnjem periodu. 

Nutrikozmetik

letnja nega

Ako brinemo o koži tokom čitave godine i imamo izgrađene navike u nezi, uz minimalne izmene, možemo sačuvati zdravlje i lepotu kože tokom visokih temperatura.

Pojednostavite rutinu

Kao što odlažemo zimsku garderobu, tako bi leti trebalo da odložimo i određene aktivne sastojke, poput alfa hidroksi kiselina i retinoida, čija upotreba nije preporučljiva tokom leta jer čine kožu osetljivom na sunčeve zrake.

Tokom letnjeg perioda, mnogima ne prijaju ulja i balzami za čišćenje zbog osećaja težine na koži. Mleka, pene i gelovi za čišćenje spadaju u laganije formulacije koje ne stvaraju ovaj osećaj. Izbor proizvoda treba da bude u skladu sa tipom i stanjem kože i osećajem koji imamo kada ih koristimo.

Hidrirajte se

Hijaluronska kiselina je odlična za tople i sunčane dane. Ona je veliki polimer koji vezuje veliku količinu vode i na taj način održava kožu hidriranom. Nalazi se u mnogim formulacijama poput hidrirajućih tonika, sprejeva ili seruma uz koje treba koristiti i lagane emulzije ili fluide, koji će sprečiti gubitak vlage sa površinskog sloja kože. Takođe, hijaluronsku kiselinu možemo pronaći u gel kremama koje sadrže brojne humektanse i lagane emolijense.

Zaštitite i negujte kožu

Još jedan aktivni sastojak vredan naše pažnje je vitamin C, koji kao moćan antioksidans, štiti kožu od slobodnih radikala iz spoljašnje sredine i stimuliše stvaranje kolagena. Njegova upotreba tokom leta, pojačava zaštitu kože od UV zračenja, smanjuje hiperpigmentacije, posvetljuje kožu i pruža osećaj zdrave i sjajne kože.

Gel-kreme, gelovi i slični proizvodi bez ulja idealni su za negu masne kože tokom cele godine, ali oni mogu postati dobro rešenje i za ostale tipove kože tokom letnjeg perioda.

Proizvodi za zaštitu od sunca moraju imati široki spektar zaštite sa minimalnim SPF-om 30. Treba ih obnavljati na svaka dva sata, posebno ako duži vremenski period boravimo napolju. Kape i šeširi dodatno štite kožu lica, a sunčane naočare štite tanku i osetljivu kožu oko očiju.

mr ph Jelica Nikolić, specijalista kozmetologije i osnivačica Nutrikozmetik instagram stranice

Mon Cacao

hidratacija kože

Potrebno je na vreme pripremiti kožu za duže izlaganje suncu, a ovo je naročito važno za osobe koje imaju svetliju put.

Hidratacija i letnja nega

Ono na čemu prvo treba da radimo kada je letnja nega u pitanju je hidratacija. Završetkom zime u najvećem broju slučajeva koža nam je dehidrirana, bilo da imamo suvlji, normalan ili masniji tip kože. Sem unosa dovoljne količine tečnosti, lice ćemo najbolje hidrirati prirodnim tonicima koji ne sadrže alkohol i obogaćeni su ovlaživačima koji će zadržati neophodnu vlažnost kože.

Treba imati na umu da je na našem području voda izuzetno tvrda pa je upotreba tonika za čišćenje lica sjajno rešenje kako bi se koži vratio optimalni pH i kako bi je pripremili za dalje nanošenje preparata za negu lica (serumi i kreme).

Za postizanje balansa i očuvanje zdravlja kože, ishrana u ovom periodu treba da bude bogata namirnicama narandžaste i crvene boje.

Piling

Ono što je preporuka tokom cele godine jeste piling. Nežan piling koji u sastavu ima umirujuću aloju i gel crvenih algi će ujedno temeljno odstraniti odumrli sloj ćelija, podstaći produkciju kolagena i očistiti pore. Piling se obično radi jednom nedeljno, kod masnije i problematične kože i do dva puta u toku sedmice, ali ni sa tim ne treba preterivati jer je kontraproduktivno. Redovnom upotrebom pilinga, koža će izgledati zdravije i biće otpornija na štetna delovanja iz spoljašnje sredine. 

Adekvatna krema

Kreme koje smo koristili tokom zime, a koje su bile bogatije uljima, sada bi trebalo zameniti laganijim kremicama, naravno prema tipu vaše kože, sa više vodene faze koje neće izazvati osećaj težine i lepljivosti na licu. To će dodatno pospešiti hidrataciju lica, ali i doprineti da letnja nega bude adekvatna. 

Za izradu krema biraju se biljna ulja koja imaju prirodnu zaštitnu ulogu od štetnog UV zračenja. To su ulja lešnika i ulja semenki maline koja prijaju i masnoj koži, lagana su i sprečavaju foto starenje. Korisna su i ulje semenki šargarepe i pšeničnih klica (bogato vitaminom E) kao i nerafinisani buteri.

Ono što je takođe veoma efikasno kada pričamo o hidrataciji lica su preparati fluidne teksture (na bazi aloje vera gela) sa dodatkom hijaluronske kiseline. Ovakvi serumi se nanose pre dnevne kreme ili samostalno, a koža ih vrlo lako i brzo upija uz trenutnu hidrataciju.

Svu kozmetiku tokom leta možete čuvati u frižideru, efekat će biti ne samo hidrirano nego i osveženo lice, tako da ukoliko niste do sada praktikovali ovaj mali kozmetički trik, pravo je vreme za to. 

Zaštita kože

Kada je zaštita tela u pitanju, sve više je prisutna preporuka korišćenja preparata sa mineralnom zaštitom. Šta to znači? U ovim proizvodima koriste se fizički blokatori koji odbijaju sunčeve zrake i ne prolaze u kožu kao što je slučaj sa sintetskim blokatorima. 

Jedan od njih je prirodni mineral cink oksid. On se kombinuje sa biljnim uljima i buterima koji takođe štite od UV zračenja. Ulja nas štite od UVB zraka koji prouzrokuju opekotine, dok prirodni minerali filtriraju UVA zračenje koje dovodi do prevremenog starenja kože (foto-starenje) i pojave hiperpigmentacija (fleka).

Ove preparate ne morate nanositi ranije da bi bili efikasni, odmah deluju kada ih namažete. I na kraju bitna informacija za sve koje žele bronzani ten je da se i to postiže zbog velikog udela kakao buterom. Uz kakao buter tu su i ulja oraha i šargarepe koja se koriste za negu posle sunčanja da bi što duže zadržali željenu boju. Jedan proizvod sa navedenim sastojcima možete koristiti da pripremite kožu za više sunca, tokom sunčanja za preplanuli ten. To je ono po čemu se prirodna kozmetika razlikuje od komercijalne. 

Ono na šta leti obraćamo više pažnje i što nas ponekad i opterećuje je pojačano znojenje. To je fiziološki proces koji reguliše telesnu temperaturu i izbacuje toksine, tako da ga ni u kom slučaju ne treba sprečavati. Svrha prirodnih dezodoransa je neutralizacija neprijatnih mirisa bez zapušavanja pora. Potpuno su neškodljivi i mogu ih koristiti i deca koja kreću sa upotrebom dezodoransa u tinejdžerskom dobu.  

Ukoliko imate priliku, naša preporuka je da uvek birate zero waste proizvode.

mr ph Tanja Simović, osnivačica brenda ručno rađene kozmetike MonCacao 

NORD cosmetics

priprema kože za sunčanje

Da li je moguće na bezbedan i zdrav način doći do bronzanog tena?

Odgovor je da! Ono što prvo treba imati na umu i to uvek: svega što ima previše je štetno, pa je tako i sa suncem. Prvo i osnovno kako bi letnja nega bila potpuna je umereno izlaganje.

Prvi osnovni korak za lep ten je piling

Mehaničkim pilingom sa površine otklanjamo izumrle epitelne ćelije i otvaramo pore, te one prohodne i aktivne kozmetičke supstance lakše prodiru u dublje slojeve kože, a višak materije, sebuma i nečistoća se ne taloži i ne dolazi do zatvaranja pora i nastanka komedona. Piling bi trebalo izabrati takav da pored abrazivnih supstanci (supstanci koje “gule”) u svom sastavu imaju i neki emolijent. Najbolje je birati one koji su napravljeni od ulja i putera, kao što su bademovo ulje i shea puter. Ova dva emolijensa imaju nizak faktor komedogenosti. Ulja i puteri hrane kožu, obezbeđu joj je neophodne nutrijente, ali i sprečavaju gubitak vode, te je održavaju hidriranom. Piling je najbolje raditi jednom do dva puta nedeljno.

Drugi korak je adekvatna UV zaštita

Nakon što je koža ispilingovana, spremna je za dobijanje tena. Sledeći korak je UV zaštita. Bilo da ste “beli kao sir” ili ste po prirodi tamnije puti, morate uvek nanositi kreme sa zaštitnim faktorom. Kao neka minimalna preporučena jačina je SPF 30, manje od ovog ne bi trebalo koristiti. Sve vreme dok se izlazete sunčevom zračenju, emulzije sa zaštitnim faktorom štite vašu kožu ne samo od opekotina već i od genetskih mutacija ćelija koje su odgovorne za nastanak melanoma.

Kako izabrati odgovarajuću negu sa zaštitinim faktorom?

Neka osnovna podela proizvoda (osim u visini SPF-a) je na tzv. sunblocks i sunscreens, odnosno kreme sa fizičkim i hemijskim filterima. Sunblocks su preparati koji, kako im samo ime kaže, blokiraju sunčeve zrake.  Oni sadrže prirodne minerale kao UV filtere, uglavnom cink oksid i titanijum dioksid, ali neretko i talk. Veoma često mogu biti obogaćeni nekom vrstom karotenoida, najčesće beta-karotenom, ali neretko i likopenom (dobija se iz semena paradajza i vešetruko je delotvorniji od beta-karotena). Možda jedna od mana jeste što ostavljaju beli trag na koži, teže ih koža apsorbuje i lako se spiraju pa njihova aplikacija mora biti veoma česta. 

Drugi tip zaštite su klasične kreme sa zaštitnim faktorom. Većina proizvoda koji su nam na tržistu dostupni su ovog tipa. Za UV filtere sadrže hemijske supstance koje apsorbuju UV zračenje (za razliku od minerala koji ih reflektuju). Lako penertiraju u kožu i u većini slučajeva su duži vremenski period vodootporni. Ono zbog čega ja ne volim ovaj vid zaštite jeste što, bilo koji molekul kada apsorbuje koju god vrstu zračenja nakon nekon vremena (tzv. vremena relaksacije) mora da emituje “zračenje” druge, izmenjene energije. 

Treći korak: jamming

Kad ste kožu zaštitili, pripremili i navikli na sunce, nakon nekoliko dana (minimum 3!), ukoliko želite dodatnu i jaču bronzanu nijansu mozete krenuti sa aplikacijom proizvoda za brzo tamnjenje. U čestoj upotrebi su razna ulja, maslaci, marmelade i džemovi. Ovi proizvodi ne sadrže zaštitni faktor, i njihova zajednička upotreba je obavezna. Ovi proizvodi uglavnom bi trebalo da sadrže najveći procenat ulja i to ulja šargarepe, oraha, kakao puter, maslinovo ulje, ulje semenki maline i druga.

Velika prednost oba proizvoda jeste ukoliko sadrže vitamin E, koji je jak antioksidans i štiti ćelije od oksidativnog stresa koji je najčesće prouzrokovan slobodnim radikalima, koji nastaju pri dejstvu UV zračenja.

Četvrti korak: hidratacija za održavanje

Sledeći korak koji je jednako važan kao i zaštita jeste hidratacija. Kožu treba hidrirati kako spolja tako i iznutra, što je jedan od ključnih sastojaka kako bi letnja nega bila potpuna. Trebalo bi da unosimo minimum 2 litre vode i tečnosti zato što će na taj način ceo organizam funkcionisati na pravi način, a sa njim i koža.

Što se tiče proizvoda za hidrataciju, tu su neizostavni proizvodi na bazi aloe vere koja ima i izrazito umirujuća i protivupalna dejstva, te je neizostavna sirovina u proizvodima za negu kože nakon sunčanja. Proizvodi koji se koriste nakon sunčanja su uglavnom mleka, losioni, mistovi pa čak i tzv. jogurti. Pored proizvoda sa alojom, izvanredni su i preparati koji sadrže ekstrakte lubenice, krastavca, pšenične proteine i/ili hijaluronsku kiselinu.

Ne treba izbegavati ni ulja za negu kože nakon sunčanja. Za lice možete koristiti uljane serume, a za telo bebi ulja koja su blaga i sadrže sve neophodne nutrijente. 

Nataša Stanković, fizikohemičarka i osnivačica brenda prirodne i poluprirodne kozmetike Nord Cosmetics

Koozmetik

prirodna nega

Prirodna kozmetika

Zbog visokih temperatura u letnjem periodu, naša koža je izložena dodatnom stresu i nečistoćama iz okoline. Naš predlog je da se okrenete prirodnoj kozmetici – priroda nas osvaja iz dana u dan, a prirodna kozmetika daje dugoročne rezultate.

Hidratacija

Rutina koju mi preporučujemo je pranje lica prirodnim gelom za lice, zatim korišćenje tonika. Naša preporuka za osvežavanje i hidrataciju kože su tonici sa ekstraktom krastavca i narandžine vode.

Pre spavanja, na lice, vrat i dekolte možete staviti serum za lice, koji će vaše lice pothraniti prirodnim uljima. Za negu normalne ka suvoj koži predlažemo hidratantnu kremu za lice koja sadrži hijaluron, a nezi mogu doprineti i eterična ulja geranijuma, lavande i ruzmarina.

Za one koji imaju masnu i mešovitu kožu preporučujemo hidratantne kreme sa eteričnim uljima kao što su ylang ylang, limeta i palmarose.  

Prirodna odbrana od neprijatnosti

Takođe ne smemo zaboraviti ni prirodni dezodorans. Potrudite se da izaberete dezodorans napravljen bez aluminijuma i parabena. 

Za sve one koji muku muče sa komarcima, preporučujemo prirodni sprej protiv komaraca, a u našoj ponudi imamo ga u dve varijante, uljanoj i vodenoj. Napravljen je od eteričnih ulja koji efikasno odbija komarce. 

Daniela Stanković i Jovana Antić, osnivačice brenda fine prirodne kozmetike Koozmetik

The Aromatherapist

spf faktor

Priprema kože za sunčanje

Bitno je pojačati unos tečnosti, ne izlagati se suncu u periodu između 11:00 i 17:00 sati.

Svi znamo za pojam antioksidansi i u toplom periodu ih i te kako moramo pojačati.

Beta karoten, uvek je prva asocijacija kad su priprema kože i letnja nega u pitanju. Jako je bitno konzumirati beta karoten dobijen iz prirodnih sastojaka poput algi i šargarepe. Korisno je i napomenuti da povećane doze beta karotena smanjuju nivo vitamina E u krvotoku pa bi ga trebalo dodatno ubaciti kroz ishranu i hladno ceđena ulja.

Pored njega bitno je povećati i unos vitamina A i C. Dakle, grickajte šargarepu kad god ste u prilici.

Korisni sastojci na koje treba obratiti pažnju

Od koristi su nam svakako sveže voće i povrće, velika količina tečnosti, antioksidansi, čaj nikako ne izbegavati tokom leta, pogotovo ne rooibos.

Rooibos je odličan ledeni čaj sa malo limuna i par listića mente.

Bitno je pojačati i unos kvalitetnih masnih kiselina koje su prisutne u hladno ceđenim uljima poput lana, noćurka i konoplje.

Svakako izbegavati jako začinjenu i preslanu hranu.

Ulja za sunčanje – bezbedno ili ne

Mnoga ulja, iako nemaju UV faktor, mogu se koristiti tokom sunčanja.

Bitno je da kožu tokom sunčanja održimo dovoljno hidriranom i elastičnom i veliki broj  hladno ceđenih ulja to i radi.

Kada koristimo ulja koja pospešuju potamnjvanje, bitno je da ispod njih ipak namažemo kremu sa UV faktorom prilagođenu stanju kože.

Koliko god da brzo dobijemo boju, postoji mogućnost skorog ljuštenja kože, a svi znamo kako to izgleda. Da bi izbegli ovaj esetetski, a i zdravstveni problem (koža postaje dosta osetljivija kad se oljušti), bitno je da postepeno dobijamo boju i da letnja nega kože posle sunčanja bude adekvatna.

Zlatna hladno ceđena ulja u kombinaciji sa sokom aloe vere daju odličan odgovor ispucaloj  isušenoj koži.

Od hladno ceđenih ulja predlažemo ulja ploda divlje ruže, argan i ulje maline.

Pažljivo birajte džemove

Džem u odnosu na ulje za samopotamnjivanje obično dodatno sadrži neki učvršćivač, neretko to bude pčelinji vosak. Taj prirodni sastojak koji se provukao čak i u kreme za lice ima odličnu zaštitnu ulogu, ali ne za leto. Pčelinji vosak na koži stvara zaštitnu barijeru i odlično štiti od vetra i hladnoće ali ima i lošu stranu, a to je da zapuši pore i ometa kožu u njenoj primarnoj funkciji – disanju. Osim toga, džemovi nemaju UV filtere.

Prosto i mirisno rešenje za sunčanje je kakao maslac. Najbitnije je da imate kvalitetan hladno ceđeni kakao maslac koji nije teško prepoznati, intenzivni miris čokolade mora da dominira. Topi se na temperaturi tela, vodootporan je i što je najbitnije, sprečava isušivanje kože. On nema značajan UV faktor, ali se koristi iz razloga što stvara snažni zaštitni film na koži i dugo održava vlagu.

Kakao maslac je jedan od sastojaka koji sprečava isušivanje kože i ispiranje pigmenta pa bez njega nikako nemojte ići na plažu ako vam je stalo do preplanulog tena. 

Mogu ga koristiti i trudnice, a pored toga je dobra prevencija za strije.

Balansirana ishrana kao osnova

Elastična i zdrava koža mnogo lakše podnosi sve agresivne napade iz spoljne sredine pa tako i sunčeve zrake. Koža je organ i ona je naš zaštitni zid. Njena snaga svakako zavisi od zdravlja ostalih organa koje održavamo zdravom ishranom.

Unosite mnogo sirovog suncokreta, susama, semena bundeve i svežeg povrća kog je sad u izobilju i nikako ne zaboravite vodu. 

Vanja Kosanić, fitoaromaterapeut i tim brenda ručno rađene kozmetike Aromatherapist

Utvrdili smo da izlaganje sunčevim zracima nosi sa sobom kako benefite, tako i potencijalna štetna dejstva, pa je zato potrebno pronaći zdravu ravnotežu između boravka na suncu koje je blagotvorno i dugotrajnog izlaganja. Takođe je neophodno koristiti i često obnavljati proizvode sa zaštitnim faktorima kako bi letnja nega bila potpuna.

Podeli:
Default image
Milica Kovačević

Apsolventkinja francuskog jezika i književnosti u Novom Sadu koja je u neprestanoj potrazi za svojim putem. Ljubiteljka stranih jezika, mode i malih stvari koje čine sreću, a pogotovo kafe i čokolade. Za sebe kaže da je neposredna osoba koja stoji čvrsto sa obe noge na zemlji. U slobodno vreme dežurni krivac i ponizni sluga jednog sijamskog mačka.