Od onog trenutka kada saznamo da smo u drugom stanju, ceo život počinje da se menja. Mnoge navike koje smo imali, ostavljamo po strani i krećemo sa skroz novim, za sada nama nepoznatim stvarima, kao što je nega kože tokom trudnoće.
Jedno od najčešćih pitanja koje najviše muči većinu trudnica jeste: Da li je ovaj kozmetički proizvod bezbedno koristiti tokom trudnoće? I ovo je skroz opravdano. Mnogi kozmetički sastojci prodiru kroz dublje slojeve kože pri čemu ulaze u naš krvotok, a putem njega mogu dospeti i do krvotoka vaše bebe.
Koje supstance izbegavati?
Kako je drugo stanje stvarno drugo stanje za organizam, tako i naša koža može proći kroz niz promena. Od suve može postati masna i aknozna, masna može postati suva; mogu se javiti problemi sa pigmentacijom, i to je najčešće pojačana pigmentacija.
Iako je većina kozmetičkih supstanci potpuno bezbedna da se koristi tokom trudnoće, ipak postoji nekoliko njih koje naučnici i doktori ne preporučuju.
Bha/salicilna kiselina
Blagodeti salicilne kiseline su više nego poznate. Zbog svog dobrog protivupalnog dejstva (isto kao i aspirin: acetil-salicilna kiselina), izuzetna je u borbi protiv akni; odlična je supstanca za hemijski piling, reguliše hiperpigmentaciju, ali je i moćan saveznik u ublažavanju efekata starenja (anti-age) .
Zbog malih dimenzija molekula, salicilna kiselina prodire i deluje na dublje slojeve kože te mnogo lakše dospeva u krvotok. Neka relativno skorašnja istraživanja (iz 2012-2013 god.) pokazala su da u većini slučajeva (ispitivanja su sprovedena na određenim grupama životinja, nije 100% dokazano da se odnosi i na humani fetus), manje koncentracije salicilne kiseline (manje od 2%) nemaju štetnog efekta na plod.
Odlična zamena za salicilnu kiselinu tokom trudnoće mogu biti kiseline iz AHA grupe (često se preporučuju glikolna, mlečna ili azelaična kiselina).
Iako se veće koncentracije ovih kiselina tokom trudnoće takođe ne preporučuju, njihovo korišćenje u manjim koncentracijama i umerenim količinama je potpuno bezbedno.
Retinoidi
Retinoidi predstavljaju grupu kako prirodnih tako i sintetičkih derivata vitamina A. Ovaj vitamin je jedan od esencijalnih u radu našeg imuno sistema, ali takođe postaje i sveti gral na polju nege kože.
Gotovo je nemoguće zamisliti jesen, a da se ne pokrena priča o primeni preparata na bazi retionoida. Neki kozmetički preparati koriste retinol (retinol palmitat ili retinol linoleat) kao jedan od derivata vitamina A, kao aktivnu anti-age supstancu, dok se u proizvodima namenjenim lečenju akni najčešće mogu pronaći tretinoin, adapalen, tazaroten itd.
Pojedina istraživanja kažu da uzimanje terapije na bazi tretinoina za lečenje akni, iznosi čak 20-35% rizika od nekih ozbiljnijih urođenih oštećenja, a da je oko 60% majki, koje su u toku trudnoće koristile retinoide rodilo decu sa neurokognitivnim problemom (ovo se odnosi na koncentrovanu terapiju retinoidima koja se izdaje isključivo na lekarski recept).
Ženama koje planiraju trudnoću, preporučuje se da prestanu sa korišćenjem retinoida 2-3 meseca pre pokušaja začeća i da se u tom periodu posavetuju sa svojim ginekologom ukoliko je potrebna dodatna terapija.
Zamena za retinoide
Ukoliko ste u drugom stanju ili radite na tome, postoji lista supstanci koja vam može pomoći da zamenite retinoide u tom periodu.
Kao najjači oksidans i najbolji vitamin za podizanje imunog sistema, vitamin C može biti odlična zamena za retinoide. Pomaže kod hiperpigmentacije, ujednačava ten i podstiče proizvodnju kolagena.
Najbolje ga je koristiti u kombinaciji sa vitaminom E. Ostali bezbedni antioksidansi tokom trudnoće su vitamin B3, vitamin K i ekstrakti biljnih čajeva.
Formaldehidi
Formaldehidi su grupa hemijskih jedinjenja koji u kozmetičkim proizvodima imaju ulogu konzervanasa.
Poslednjih godina se sve više priča i piše o njihovom štetnom dejstvu, i vodi polemika o tome koliko su štetni po naše zdravlje. Pojedini naučnici tvrde da mogu biti jedni od uzročnika nastanka karcinoma i neplodnosti kod muškaraca i žena.
Iako su poznate štetne strane ove grupe, i u sve manjoj meri se primenjuju u proizvodima, ipak se mogu naći na listi sastojaka.
Neki od formaldehida koji se i dalje koriste i na koje bi trebalo obratiti pažnju su:
- Bronopol
- DMDM hydantoin
- Diazolidinyl urea
- Hydroxymethylglycinate
- Imidazolidinyl urea
- Quaternium-15
- 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane
Hemijski filteri u kremama za zaštitu od sunca
Hemijski filteri su supstance koje kožu štite od štetnog UV zračenja tako što ga apsorbuju. Ne ostaju na površini kože, već zbog malih dimenzija lako prodiru u nju.
Najčešće korišćeni hemijski filter u kremama za zaštitu od sunca je oxybenzone. Ova supstanca je poznata kao jedna od supstanci koje utiču na endokrini sistem te njegova primena tokom trudnoće može uticati na hormone.
Po nekim istraživanjima, naučnici smatraju da oksibezon utiče na razvoj nervnog sistema ploda, a posledice se pokazuju tek u starijoj dobi života, kada može doći do pojave Alchajmera.
Bezbedna zamena za hemijske filtere su tzv. fizički filteri. U ovu grupu spadaju prirodni minerali, cink oksid i titanijum dioksid, koji na fizički način reflektuju UV zračenje. Em što su prirodni, molekuli ovih supstanci su nešto većih dimenzija i teže prodiru u kožu te je nega kože tokom trudnoće uz ove sastojke potpuno bezopasna.
Hidrohinon
Hidrokinon predstavlja organsko jedinjenje čiji su drugi nazivi i benzen-1,4-diol ili kinol.
U kozmetičkim proizvodima se koristi kao supstanca za izbeljivanje kože te ga trudnice neretko koriste kako bi se rešile problema tamnijih fleka nastalog usled hormonskog disbalansa.
Kako ga naša koža lako apsorbuje u velikom procentu (oko 35%) i lakše u odnosu na neke druge supstance za regulaciju pigmentacije, njegova primena u trudnoći se ne preporučuje.
Koliko nam neke supstance mogu biti saveznici tokom većeg životnog perioda, bolje ih je izbegavati tokom drugog stanja. Tada se sve menja, mi se kompletno menjamo. Koža poprima neki drugi izgled, ali uvek možemo pronaći ono što joj odgovara. Ono u šta se možemo uzdati da je bezbednije za nas i našu bebu jeste prirodna kozmetika koja sve više dobija na značaju, tako da nega kože tokom trudnoće doprinosi uživanju, a ne brigama.