fbpx

Muzika i produktivnost

Muzika ima veliki uticaj pri podsticanju pozitivnog raspoloženja, kao i pri ublažavanju stresa. Što se bolje osećate, to će i vaši rezultati biti bolji. No, može li muzika, osim leka za dušu, biti i lek za produktivnost?

Mišljenja o tome kako slušanje muzike utiče na radnom mestu su podeljena. I dok neki veruju da muzika može otežati pamćenje informacija, veliki broj studija karakteriše muziku na radnom mestu kao odličan alat za produktivnost.

Kako muzika utiče na naše telo?

Naučno je dokazano da muzika blagotvorno utiče na zdravlje ljudi. Još pre nove ere, Pitagora je koristio muziku u svrhe lečenja. U srednjem veku je preovladavalo mišljenje da muzika pomaže kod psihičkih oboljenja. Kinezi veruju da uz pomoć muzike postižemo duhovnu ravnotežu.

Danas mnoga istraživanja dokazuju da muzika stimuliše sledeće hormone zadovoljstva:

  1. Dopamin je neurotransmiter – hemijski glasnik koji šalje informacije između neurona. Neuroni su osnovne jedinice našeg nervnog sistema, koji uključuje mozak, kičmenu moždinu, nerve i organe čula (uši i oči). Dopamin se najčešće povezuje sa osećajem zadovoljstva i motivacije. Međutim, dopamin takođe igra važnu ulogu i u drugim kognitivnim funkcijama, kao što su pamćenje i fokus.
  2. Serotonin nazivamo hormonom sreće jer njegov sadržaj u telu utiče na naše raspoloženje i osećaj sreće. Kada ga imamo dovoljno, osećamo se odlično i spavamo dobro. Nizak nivo serotonina izaziva anksioznost, nezadovoljstvo, čak i agresiju. Očekivali biste da se hormon sreće proizvodi u mozgu, međutim čak 95% hormona se proizvodi u crevima, a samo 5% u mozgu. Stanje creva ima značajan uticaj na funkcionisanje mozga, pri čemu je ključ upravo neurotransmiter serotonin.
  3. Oksitocin je hormon koji upravlja ključnim aspektima ženskog i muškog reproduktivnog sistema. Dve glavne fizičke funkcije oksitocina su da stimuliše kontrakcije materice tokom porođaja i da stimuliše kontrakcije tkiva dojke kako bi pomogla u laktaciji nakon porođaja. Oksitocin takođe deluje kao hemijski glasnik u vašem mozgu i ima važnu ulogu u mnogim ljudskim ponašanjima i društvenim interakcijama, uključujući: seksualno uzbuđenje, poverenje, romantičnu povezanost, i vezivanje roditelja i bebe.

Kakav uticaj muzika ima na produktivnost?

muzika i produktivnost amplitude magazin

Osim što nas usrećuje, muzika čini da svakodnevne aktivnosti, poput odlaska u kupovinu, čekanja autobusa, ili šetnje, postanu interesantije i da brže prođu. Zato je očekivano da muzika može poboljšati efikasnost i na radnom mestu, a evo i kako:

  1. Povećava motivaciju: Muzika može probuditi emocije koje su povezane sa radom, što može povećati motivaciju i želju za radom. To se može postići kroz odabir muzike koja je u skladu sa radnim zadatkom ili povezana sa pozitivnim emocijama.
  2. Povećava koncentraciju: Uz pomoć muzike možete smanjiti spoljašnji uticaj, kao i distrakacije, i time povećati koncentraciju na rad. Studije objavljene u časopisu Psihologija muzike pokazala je da su učenici, kada su slušali pozadinsku muziku tokom ispita, mogli duže da se fokusiraju i na kraju su postigli mnogo bolje rezultate.
  3. Poboljšava radni ritam: Muzika može pomoći u stvaranju radnog ritma i rasporeda, što može dovesti do bolje organizacije rada i postizanja ciljeva. To se može postići kroz odabir muzike koja ima određeni ritam ili tempo.
  4. Poboljšava raspoloženje: Naše raspoloženje u velikoj meri utiče na našu produktivnost. Pozitivno raspoloženje će nam pomoći da racionalnije donosimo odluke na radnom mestu. Pravi odabir muzike bi bio onaj koji pobuđuje pozitivne emocije.
  5. Povećava kreativnost: Muzika je svet kreativnosti, te nije ni čudno što ima moć da u slušaocu probudi kreativnost i na taj način poveća produktivnost na radnom mestu. Inovativna muzika tj. muzika sa specifičnim ritmom i melodijom je pravi odabir u ovom slučaju.

Različita vrsta muzike ima različiti uticaj

Omiljene pesme će vam izmamiti osmeh i podstaći da svoje telo pomerate u ritmu. Međutim, iako će vam ulepšati dan i popraviti raspoloženje, vaš omiljeni refren vas neće učiniti produktivnijim u kancelariji. Radno mesto ipak zahteva da svoj fokus usredsredite na ono što se od vas, u okviru vašeg radnog vremena, očekuje.

Različita vrsta muzike će na vas imati različit uticaj. Mi vam preporučujemo sledeće žanrove.

Zvuci prirode

Slušanje zvuka talasa ili žubor potoka vam ne pomaže samo da zaspite ili meditirate – može vam pomoći i da se fokusirate na posao. Istraživanja dokazuju da zaposleni mogu biti produktivniji i da se osećaju lagodnije kada zvuci prirode „sviraju“ u pozadini. 

Mnoge kancelarije u Americi koriste beli šum kao sistem za maskiranje zvuka koji podiže pozadinsku buku prostorije tako da drugi zvuci, kao što su kucanje i razgovori, nisu tako ometajući. Istovremeno, beli šum poboljšava kognitivne funkcije, prilagođava sposobnost koncentracije i utiče na uopšteno zadovoljstvo radnika.

Muzika u kojoj uživate

Slušanje omiljenog žanra muzike može imati pozitivan uticaj na produktivnost, jer budi emocije koje su povezane sa motivacijom. 

Asistenti na programu muzikoterapije na Univerzitetu u Majamiju došli su do zaključka da je lični izbor muzike veoma važan. Vrsta muzike u kojoj uživate je odlično oružje u borbi protiv stresa. Složićete se da je stres jedan od najvećih neprijatelj radnog okruženja.

Kada slušamo omiljene zvuke to nam pomaže da se osećamo opušteno i srećno. Muzika u kojoj uživate vam može pomoći u stvaranju radnog ritma, što može pomoći u organizaciji rada i postizanju ciljeva.

Međutim, važno je napomenuti da ukoliko vaši omiljeni komadi sadrže vokalne elemente ili tekst koji može biti distraktivan, onda može imati negativan uticaj na produktivnost.

Muzika bez teksta

Prema istraživanju stručnjaka sa Kembridž Univerziteta, razgovori na radnom mestu uznemiravaju zaposlene. Problem je u tome što se naš fokus pomera sa posla koji radimo na pokušaje da razumemo reči koje dolaze iz okruženja. Iz tog razloga možemo zaključiti da slušanje muzike bez teksta ima isti efekat i da nam reči koje se pominju u pesmi (naročito ako ne znamo tekst ili je pesma na stranom jeziku) odvlače pažnju i samim tim gubimo fokus. 

Dakle, bolja opcija je da izaberete muziku koja nema tekst i fokusirate se na svoje poslovne zadatke.

Muzika koju ne registrujete

Muzika koju ne registrujete ili pozadinska muzika može biti najbolja opcija za povećanje produktivnosti. Zapitaćete se kako ta muzika povećava koncentraciju i produktivnost kada je moj mozak ne detektuje kao važnu? Odgovor leži u tome, da muzikom koju ne registrujete usredsređujete vaš fokus na poslovnim zadacima, dok istovremeno, vaše telo luči hormone sreće.

Ovde spada i muzika sa specifičnim ritmom. Melodija je bez teksta, te je njena moć u ritmu i tempu koji na vas mogu uticati pozitivno i činiti vas produktivnijim. 

Jedan primer pozadinske muzike je radio Lo-fi.

Amplitude plejlista na Spotify platformi

Za kraj, vaš radni dan može upotpuniti i naša plejlista Radi sa nama, koju možete sačuvati i slušati na Spotify platformi. Potrudili smo se da napravimo savršenu kombinaciju džez i lo-fi muzike koja vas neće ometati dok radite, i koja će imati pozitivan efekat na vaše raspoloženje i produktivnost.

Negativan uticaj muzike na poslu

Iako će u nama probuditi hormone sreće, o kojima smo govorili na početku, muzika može imati i veoma negativan uticaj na vašu produktivnost. 

  1. Distrakcija: Glasna i brza muzika može otežati čitanje i negativno utiče na razumevanje pročitanog, pogotovo ako se spremate da čitate komplikovaniju tematiku ili literaturu na stranom jeziku.
  2. Pogrešan odabir: Ukoliko se sluša muzika koja nije povezana sa radom, ili koja podstiče negativne emocije, to može imati suprotan efekat na produktivnost.
  3. Povreda sluha: Preglasna muzika može dovesti do oštećenja sluha, što može imati negativan uticaj na kvalitet rada i zdravlje radnika.
  4. Kontroverzni sadržaj: Ukoliko je muzika uvredljiva može dovesti do neprijatnosti ili nesporazuma u radnom okruženju.

Ukoliko se sluša muzika sa vokalnim elementima ili tekstom, može se izgubiti fokus na rad.

muzika i produktivnost tim kancelarija amplitude magazin

Iako smo se u ovom tekstu fokusirali na to kako vam muzika pomaže da bude produktivniji na radnom mestu, ne smemo zanemariti činjenicu da se oko nas nalaze i ljudi koje muzika remeti u radu i koji su produktivniji dok rade u tišini.

Na kraju krajeva, svi smo mi drugačiji, a naš odnos sa muzikom je lični. Ova činjenica uključuje našu sposobnost da muziku kao pratioca koristimo u bilo kojoj aktivnosti, uključujući i posao. 

Kako odabrati muziku koja će vas, lično, učiniti najproduktivnijim? Najbolji način da to otkrijete je da jednostavno isprobate različite žanrove i shvatite šta najbolje radi za vas. Eksperimentišite, obratite pažnju na to kako se ponašate u prisustvu različite muzike i na taj način otkrijte šta vas čini fokusiranim, a istovremeno srećnim.

Podeli:
Default image
Vanja Savić

Mlada i ambiciozna spisateljica, koja je završava master studije menadžmenta u Ljubljani. Umetnost i kreativnost su njene najveće strasti, koje je spojila u jednu: pisanje. Ljubav prema pisanju, klaviru i istoriji umetnosti je gajila od malena i sada je spremna da umetnost i pisanje usmeri u svetu copywritinga i content marketinga. Njena jutarnja rutina zahteva kafu, džez, mir i knjigu.