fbpx

Putna apoteka za letovanje

Kada planirate letovanje, bilo da idete sami ili sa porodicom, putna apoteka je jedna od važnijih stvari koju je potrebno poneti. 

Kroz ovaj vodič, preporučićemo vam najvažnije prozvode i preparate koje svaka putna apoteka treba da sadrži.

Pre odlaska na letovanje – zaštita iznutra 

Brojna naučna istraživanja upućuju na to da određeni suplementi i namirnice mogu pružiti podršku u zaštiti kože od oštećenja, pomoći u oporavku kože, ali i uticati na smanjenje rizika od razvoja malignih oboljenja

Karotenoidi 

Karotenoidi su grupa lipofilnih molekula – molekula koji se ne rastvaraju u vodi, nego u mastima. Neki od najpoznatijih predstavnika su beta-karoten, likopen, lutein i zeaksantin.

Beta-karoten

Kao provitamin vitamina A, nakuplja se u koži i daje joj zlatno-žutu boju. Osobe koje uzimaju beta-karoten duži vremenski period treba da u suplementaciju uvedu i vitamin E, jer on snižava nivo vitamina A u organizmu. 

Takođe, potreban je oprez kod primene beta-karotena kod pušača, kojima se ne preporučuje više od 6 mg dnevno. Visoka koncentracija beta-karotena u organizmu pušača povećava rizik od nastanka raka pluća. Visoke doze beta-karotena uglavnom uvek nastaju uzimanjem suplemenata, a ne konzumiranjem hrane. Stoga, pušačima se preporučuje hrana bogata beta-karotenom – šargarepa, bundeva i seme bundeve, zelena salata, papaja, grejpfrut i spanać.

Likopen 

Ovaj karotenoid nalazi se u paradajzu, crvenom grejpfrutu, mangu, papaji, lubenici i crvenoj paprici. Preporuka je uzimati likopen za vreme izlaganja suncu jer može smanjiti crvenilo kože izazvano UV zračenjem. Dnevno je potrebno uneti oko 6,5 mg likopena i to najbolje iz prirodnih izvora. Ukoliko je ishrana bazirana na paradajzu i ukoliko dodate još malo maslinovog ulja koje poboljšava apsorbciju, tada suplementacija apsolutno nije potrebna. 

Lutein

Lutein dobro štiti oči od negativnih promena uzrokovanih izlaganjem suncu, zahvaljujući snažnom antioksidativnom delovanju. Koncentriše se u koži, gde ispoljava brojne pozitivne efekte, kao što je sprečavanje oksidacije i razgradnja lipida u koži, čime se čuva njena vlažnost i elastičnost.

Zeaksantin 

Ovaj karotenoid, zajedno sa likopenom, eliminiše slobodne radikale koji su odgovorni za ubrzanje procesa starenja, kao i za razvoj bolesti oka, kao što su degeneracija žute mrlje i katarakte. Dakle, lutein i zeaksantin su od izuzetne važnosti za vaše oči, naročito u letnjem periodu, zbog štetnog dejstva UV zračenja. 

Astaksantin

Sve više se obraća pažnja na astaksantin, crveni pigment koji je prirodno prisutan u različitim živim organizmima u prirodi. Osnovno delovanje astaksantina je snažna antioksidacija čime se štite ćelijske membrane od oštećenja. Takođe, ovaj antioksidans sprečava oštećenja kože izazvanih UV zračenjem i ima anti-age efekat jer prodire kroz površinski deo kože (epidermis) do dubljeg sloja (dermisa). Međutim, da bi se ispoljili ovi efekti, neophodna je duža i redovna primena – od 4 do 6 nedelja.

Preporučena dnevna doza astaksantina je 4-12 mg dnevno, uz obrok koji uključuje masti, jer se karotenoidi rastvaruju u mastima.

SPF i adekvatna zaštita od sunca

SPF dolazi od izraza Sun Protection Factor (faktor zaštite od sunca), a broj koji stoji uz njega pokazuje koliko se vremena (okvirno) može provesti na suncu, a da se koža ne izloži oštećenjima. To znači, ako koži bez zaštite treba između 5 – 30 minuta da izgori, u zavisnosti od tipa kože, doba dana i lokacije, faktor 30 omogućava 30 puta duži boravak na suncu. Ako je UV indeks visok, već 10 minuta biće dovoljno za pojavu opekotina, a ako nanesemo SPF 30 u adekvatnoj količini, dobićemo 300 minuta (5 sati) boravka na suncu bez opekotina.

Da bi preparati za sunčanje imali preventivno dejstvo u razvoju raka kože, obavezno moraju štititi i od UVA i od UVB zračenja.

preparati za sunčanje spf putna apoteka

Da bismo izabrali adekvatan preparat baš za naš tip kože, neophodno je da znamo kojem fototipu pripadamo. Prema osetljivosti kože na delovanje sunčevih zraka, razlikujemo 6 fototipova.

Fototipovi

Fototip 1 i 2 – osobe koje imaju izrazito svetlu kožu sklonu crvenilu i pegama. Ovaj tip kože teško potamni na suncu, ali izuzetno brzo pocrveni. To su uglavnom osobe sa plavom ili smeđom kosom, sa plavim ili sivim očima. Oba tipa zahtevaju visok zaštitni faktor – SPF 50

SPF 50 pruža oko 98 % zašitite od UVB zraka.

Fototip 3 i 4 – u ovu grupu spadaju osobe koje imaju uglavnom tamniji ten, smeđu kosu i smeđe oči. Koža jako brzo tamni i izrazito retko pocrveni. Preporuka je da ove osobe koriste proizvode sa srednjim zaštitnim faktorom – SPF 30.

Fototip 5 i 6 – karakterističan je za osobe tamnije rase i mediteranskog tipa kože. Potrebna je zaštita sa niskim zaštitnim faktorom – SPF 10 -15.

Pravilan odabir i nanošenje SPF-a 

Na tržištu se nalazi veliki broj preparata za sunčanje i kada dođete u apoteku, kroz glavu vam prolazi samo jedno pitanje: Kako izabrati pravi preparat? 

Na početku je važno odrediti fototip kože, a ukoliko niste sigurni da ćete to dobro uraditi, potražite pomoć farmaceuta. Kada ste odredili fototip kože, važno je da naglasite da li imate masnu, suvu ili normalnu kožu ukoliko uzimate preparat za lice. Preparati za zaštitu lica od sunca imaju i anti-age efekat, i zbog toga je važno koristiti posebno preparate za lice, a posebno za telo. 

Važno je pravilno i ravnomerno naneti preparat za sunčanje. Savet je da prilikom nanošenja kreme korisite pravilo dva prsta, to znači da na ispruženi kažiprst i srednji prst istisnete ravnu crtu kreme – ta količina je dovoljna za svaki deo tela posebno.  

Pravilo manje je više, ipak ne važi za nanošenje zaštitnog faktora, a već se preporučuje da kreme nanosite što češće i u što većoj količini.

Važno je naglasiti da je kremu za zaštitnim faktorom obavezno naneti 30 minuta pre izlaska na sunce, jer je upravo toliko vremena potrebno da zaštita počne delovati. Nakon svakog izlaženja iz vode potrebno je ponovo nanošenje kreme. Za zaštitu u vodi je dobro koristiti vodootporne preparate, jer se u vodi često više izgori nego na suncu.

Takođe, kremu sa zaštitnim faktorom potrebno je nanositi i češće ukoliko je došlo do pojačane fizičke aktivnosti i prekomernog znojenja. 

Neophodno je namazati šake, kolena, vrat, uši, nos i usta. Za zaštitu usana od sunca dostupni su melemi sa hranjivim materijama, koji će sprečiti štetno delovanje UV zračenje. Ovakvi balzami štite kožu od isušivanja i dehidratacije, smiruju je i omekšavaju, i štite usne od hiperpigmentacije. U svom sastavu uglavnom sadrže aloe veru, hijaluronsku kiselinu, ši buter, i druge važne hranjive sastojke. 

Preporučuje se da nosite sunčane naočare i šešir širokog oboda, svetlu pamučnu odeću i izbegavate izlaženje na sunce u periodu između od 10 h do 17 h.

Nežna koža dece zahteva posebnu zaštitu

Bebina koža je izuzetno nežna, osetljivija i tanja u odnosu na kožu odraslih i upravo zbog toga zahteva posebnu zaštitu. Bebe mlađe od 12 meseci nije preporučljivo izlagati suncu, dok deca starija od 12 meseci mogu boraviti na suncu, ali uz visok faktor zaštite (SPF 50), šeširić i belu majicu. Takođe, za decu treba izabrati dečiji preparat za sunčanje, ili onaj koji je vodootporan i ostaje na koži 40-80 minuta u vodi.

Decu ne treba izlagati suncu u periodu od 10 h do 17 h, a ako dete zaspe na plaži, treba ga pokriti laganim peškirom, mazati ga što češće i davati mu što više vode. 

Nega kože posle sunčanja

Koža pamti sve, i zato je nega, naročito u letnjim danima, izuzetno važna. Izbegavanje nege u letnjim periodima može dovesti do ozbiljnih posledica, kao što su hiperpigmentacija, ožiljci od sunca (naročito na mestu gde su bile akne), prevremeno starenje i dehidrirana koža.

Koliko je važna upotreba SPF-a, toliko je važna i nega posle sunčanja, i za decu i za odrasle. 

U toku dana, dok ste na plaži, preporučuje se da koristite termalnu vodu. Ona čisti, umiruje i hidrira kožu, a namenjena je za sve tipove kože, kako za lice, tako i za telo. 

Upotreba termalne vode je jednostavna – naprska se i ostavi da se osuši. Ne briše se peškirom niti se ispira. Kako bi delovanje termalne vode bilo što efikasnije, preporučuje se da naprskate područje ispred sebe i da zatim prođete kroz njega – tako će najviše naprskanih čestica pasti na vašu kožu. 

Nakon povratka sa plaže i tuširanja, potrebno je ponovo „nahraniti” kožu i malo je rashladiti. Idealni preparati za negu kože nakon sunčanja su na bazi aloe vere, koji se nalaze u obliku gela ili emulzije. Oni hidriraju kožu i imaju protivupalno i antioksidativno dejstvo. Možete ih držati i u frižideru kako bi dodatno rashladili kožu, a pogodni su i za decu i za odrasle.  

Opekotine od sunca

Opekotine od sunca karakteriše bolno crvenilo, uz koje se nekad jave i plikovi. Ukoliko se opekotine pojave, mažite ih melemom za opekotine. Pored toga, preporučuju se rashlađeni oblozi fiziološkog rastvora i tuširanje hladnijom vodom.

melem za opekotine putna apoteka za leto

Opekotine od sunca mogu da pokvare i najlepše letovanje, naročito ako se udruže sa simptomima i znacima sunčanice i toplotnog udara. U tom slučaju, potražite stručnu medicinsku pomoć.

Putnička dijareja 

Putnička dijareja predstavlja sindrom vezan za promenu geografske lokacije, a simptomi su mučnina, povraćanje i dijareja. Na putovanju se možete inficirati ako jedete i pijete kontaminiranu hranu ili vodu. Brza hrana i hrana koja se uzima od uličnih prodavaca predstavljaju najveći rizik, kao i sirovo ili nedovoljno kuvano meso, sirovo lisnato povrće, plodovi mora i nepasterizovani mlečni proizvodi.

Putničku dijareju uglavnom uzrokuju bakterije (ešerihija i salmonela), ali i enterovirusi, rotavirusi, i paraziti.

Probiotici

Simptomi putničke dijareje obično počinju odmah po dolasku u stranu zemlju, a da biste izbegli ove neprijatnosti na letovanju koje ste željno čekali, dodajte probiotik u svoju putnu apoteku.

Probiotici su živi mikroorganizmi i gljivice koje su uspostavljaju balans u probavnom sistemu i celom organizmu. Preporučuje se da se uzimaju dve nedelje pre putovanja, u toku letovanja, i dve nedelje nakon povratka, i ova preporuka važi i za decu i za odrasle. 

Nalaze se u formi kapsula ili praška. Probiotik u formi praška idealan je za decu, dok se kapsule preporučuju odraslima. 

preparati za putničku dijareju probiotik elektroliti

Kako bi se sprečila moguća dehidratacija usled putničke dijareje, važno je unositi i elektrolite. Nalaze se u formi praška, a njihov način pripreme i upotrebe zavisi od proizvođača. 

Deci se obično priprema rastvor od elektrolitnog praška sa aromom jagode. Rastvor se može napraviti i pomoću čaja od kamilice, a na tržištu postoje i već pripremljeni elektroliti sa ukusom jabuke ili šargarepe koji su namenjeni za bebe iznad četiri meseca.

Alergija na sunce

Alergije su vrlo česte na putovanjima, a najčešće ih izazivaju kozmetički preparati u kombinaciji sa sunčevim zracima i peskom.

Mnogi greše pri lečenju alergija i osipa, i koriste antihistaminske kreme i masti. Međutim, ovi se preparati preporučuju samo kod uboda ili ugriza insekta. U slučaju ostalih osipa i iritacija, bolje je koristiti neutralnu kremu koja ima efekat hlađenja. Pri smirivanju crvenila i svraba pomažu i tablete šumećeg kalcijuma i termalna voda. Ako se kod mališana javi iritacija ili neka alergija, preporučuju se gelovi sa kamilicom, arnikom i burovim kompleksom.

Zaštita od uboda insekata 

U zavisnosti od smeštaja, bilo bi dobro da na putovanje ponesete aparatić sa tabletama ili tečnošću protiv komaraca i drugih insekata. Dobro je imati i preparate u obliku krema ili sprejeva za kožu koji štite od komaraca, a za decu su dostupne i narukvice protiv insekata i sprejevi namenjeni dečijoj koži.

putna apoteka za leto biljni sprej protiv komaraca

Ukoliko do uboda insekta ipak dođe, sprejevi i gelovi mogu ublažiti svrab i iritaciju kože. Oni u svom sastavu uglavnom sadrže ekstrakt kamilice, aloe veru i mentol. Kamilica sprečava upalu kože, ekstrakt aloe stimuliše hidrataciju, dok mentol daje osećaj hlađenja i blage anestezije, pa tako smanjuje osećaj svraba, peckanja i bola.

Analgetici i antipiretici – za svaki slučaj

Bez analgetika i antipiretika nikako se ne kreće na put, jer glavobolja, temperatura, opekotine od sunca ili bolovi druge vrste nisu retka pojava na letovanju.

Lekovi koje preporučujemo da ponesete na put su paracetamol i ibuprofen. 

Paracetamol je blag analgetik i anitipretik. Koristi se za smanjenje i suzbijanje bolova prilikom glavobolje (uključujući i migrenu), zubobolje, bola u leđima, reumatskih bolova, bolova u mišićima i bolnih menstruacija.

Deci iznad 16 godina i odraslima preporučuje se jedna do dve tablete, najviše četiri puta dnevno, dok se kod dece između 10 i 15 godina preporučuje jedna tableta, a najviše četiri puta dnevno. 

Tablete nisu pogodne za decu ispod 10 godina – umesto toga, koriste se sirupi ili čepići za rektalnu primenu. Sirup se dozira u zavisnosti od starosti deteta.

Ibuprofen je zbog svog analgetskog delovanja preporučljiv za blage i umerene bolove. Najčešće se koristi tokom bolnih menstruacija, stomatoloških bolova, glavobolje i migrene.

Odraslima i deci iznad 12 godina se preporučuje najviše tri do četiri tablete na dan u podeljenim dozama.

Za lakšu primenu, mlađoj deci je dostupan ibuprofen u obliku sirupa koji se dozira prema težini deteta.

Tablete za putovanje

Putovanje može biti naporno i truckavo. Stoga, ukoliko planirate neko duže putovanje, najbolje bi bilo pripremiti i tablete za putovanje, kako ne bi došlo do mučnine, povraćanja i vrtoglavice. 

Tablete su odličan izbor za odrasle i stariju decu, dok su za mlađe od 6 godina najpraktičnije lizalice protiv mučnine.

Za sprečavanje mučnine, povraćanja i vrtoglavice tokom putovanja, tableta se uzima pola sata pre polaska na put. 

Odraslima i deci iznad 14 godina preporučuje se jedna do dve tablete na svakih četiri do šest sati, dok se kod dece od 6 do 14 godina preporučuje se pola do jedne cele tablete na svakih šest do osam sati.

I još po neki praktičan savet… 

Ukoliko na letovanje idete sa decom, obavezno ponesite sredstva za dezinfekciju rana, prašak za rane, hanzaplaste, sterilne komprese i zavoj, jer su razderana kolena i rane deo dečije svakodnevnice. 

Svaku ranu je potrebno dobro dezinfikovati i očistiti. Ranu zatvorite sterilnom kompresom kako ne bi došla u dodir sa peskom ili nekom drugom vrstom nečistoće. Kada krenete na spavanje, ranu ponovo očistite pre spavanja i ostavite je otvorenu da se suši tokom noći.  

Ranu možete jednom dnevno namazati sa gentamicin masti koja će smanjiti mogućnost infekcije. Ukoliko je rana dublja ili se već inficirala dok je niste prvi put tretirali, potrebno je otići u najbližu hitnu pomoć.

I samo još mali podsetnik i krećemo na more… U svom ovom pakovanju i razmišljanju šta poneti, a šta ipak ne, da li će biti dosta mesta u koferu ili ne, ne zaboravite poneti redovnu terapiju, ukoliko je uzima neko od članova vaše porodice, zdravstvene knjižice za celu porodicu, dokumente i putno osiguranje.

Da li ste spremni ? Mi jesmo.

Tekst je urađen u saradnji sa Herba apotekom i prirodnom kozmetikom Mareea.

Podeli:
Default image
Senka Milinković

Senka Milinković je magistar farmacije sa dugogodišnjim radnim iskustvom u apoteci, mentorisanju mlađih kolega, srednjoškolaca i studenata na praksi i stažu, edukacijama i pisanju radova iz oblasti farmacije i suplementacije.
Pravilna ishrana i suplementacije su jedno od polja interesovanja jer je završila akreditovani seminar pravilne ishrane i suplementacije. Kao stručnjak iz uske oblasti držala je edukaciju na temu Imuniteta.

Uključena je u projekat MamaFriendly apoteka i svakodnevno rešava probleme i nedoumice dojilja i mladih majki.
Vredno radi na usavršavanju, redovno učestvuje na raznim seminarima i kongresima, a sve veće interesovanje pokazuje u spajanju pravilne ishrane i adekvatne nege kože.

Na njenom Instagram profilu @senka_milinkovic možete pročitati zanimljive tekstove i praktične savete na temu nege kože, ishrane, suplementacije, kao i savete za dojilje i majke.